خبرنگار: 30120

 • آیین سنتی «عَلَم پیغمبر» در میناب

  آیین سنتی «عَلَم پیغمبر» در میناب

  «عَلَم پیغمبر» یکی از آیین‌های محرم در استان هرمزگان است که با قدمتی نزدیک به ۴ قرن، هرساله روز پنجم ماه محرم با حضور جمعیت گسترده‌ای درشهرستان میناب برگزار می‌شود. در این مراسم ابتدا چوب علم را با آب و گلاب شسته شده و سپس با پارچه‌هایی آن را می‌بندند. کار بستن علم با پارچه از ساعات اولیه صبح تا ظهر در "منبرماتم قلعه" (حسینیه رسول‌الله) به طول می‌انجامد. پس‌ازآن، سایر علم‌هایی که به نام امامان هستند از مناطق مختلف میناب به حسینیه ماتم قلعه آورده می‌شوند. این مراسم در ساعات غروب هم‌زمان با اذان مغرب به پایان می‌رسد.

 • بزرگداشت شهدای حمله ناوگان آمریکا به هواپیمای مسافربری ۶۵۵ جمهوری اسلامی ایران

  بزرگداشت شهدای حمله ناوگان آمریکا به هواپیمای مسافربری ۶۵۵ جمهوری اسلامی ایران

  ۳۱ سال پیش یک فروند هواپیمای مسافربری ایران که از بندرعباس عازم دبی بود، بر فراز خلیج فارس هدف شلیک دو موشک از ناو آمریکایی وینسنس قرار گرفت و تمامی ۲۹۰ نفر مسافر و خدمه آن به شهادت رسیدند. صبح چهارشنبه ۱۲ تیرماه ۹۸ با حضور خانوده‌های شهدای این حادثه خلیج فارس گلباران شد.

 • مبارزه با هجوم ملخ‌ها در هرمزگان
 • بارش باران در بندرعباس

  بارش باران در بندرعباس

  بارش باران از ساعات اولیه صبح یکشنبه ۲۶ اسفند در هرمزگان آغاز شد و تا صبح فردا در مناطق شرقی استان ادامه دارد. هشدارهای لازم از سوی اداره کل هواشناسی هرمزگان جهت سیلابی شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه‌های فصلی اعلام شده است و احتمال وقوع تگرگ نیز دور از انتظار نخواهد بود.

 • سخنرانی رئیس‌جمهور در جمع مردم بندر لنگه

  سخنرانی رئیس‌جمهور در جمع مردم بندر لنگه

  حسن روحانی رییس جمهور کشورمان، در سفر دو روزه خود به استان هرمزگان در جمع مردم شهر بندر لنگه به سخنرانی پرداخت.

 • مسابقات قایقرانی بادبانی

  مسابقات قایقرانی بادبانی

  مسابقات قایقرانی بادبانی در دومین جشنواره ورزش‌های آبی ساحلی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی چهارشنبه ۲۴ بهمن‌ماه در بندرعباس برگزار شد. در این مسابقات یاسر بهرامی و بهنام برخورداری از منطقه یکم ندسا مقام اول، میثم نجاتی و یوسف صیادی از تهران مقام دوم و محسن مداح و سعید بهرام پور از تیپ واکنش سریع اباعبدالله ندسا مقام سوم را به دست آوردند

 • آب‌گرفتگی در معابر بندرعباس و قم

  آب‌گرفتگی در معابر بندرعباس و قم

  در پی بارش شدید باران در برخی از استان‌ها، معابر شهرهای قم و بندرعباس به دلیل ورود بیش از حد آب دچار آبگرفتگی شد و رفت و آمد مردم را برای ساعاتی با مشکل روبرو کرد.

 • دومین روز سفر لاریجانی به هرمزگان

  دومین روز سفر لاریجانی به هرمزگان

  در روز دوم سفر علی لاریجانی به هرمزگان پروژه بهره برداری از طرح تامین آب بندرلنگه و خمیر افتتاح و در ادامه سفر با علما شهر بندرلنگه دیدار کرد.در پایان علی لاریجانی در نشست شواری اداری استان شرکت و فعالین اقتصادی استان دیدار کرد.

 • سفر علی لاریجانی به هرمزگان

  سفر علی لاریجانی به هرمزگان

  علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی صبح امروز به استان هرمزگان سفر کرد. در روز اول این سفر مرحله دوم بندر چندمنظوره بندر خمیر، فاز دوم گازرسانی شهری، ساخت بلوار ساحلی بندر خمیر افتتاح شدند و رییس مجلس شورای اسلامی با با مردم بندر خمیر دیدار کرد.

 • مراسم الحاق دو زیردریایی «غدیر» به نیروی دریایی ارتش

  مراسم الحاق دو زیردریایی «غدیر» به نیروی دریایی ارتش

  ۲ فروند زیر دریایی کلاس غدیر، صبح امروز (پنجشنبه 8 آذر ماه) در منطقه یکم امامت نداجا (بندرعباس) به ناوگان نیروی دریایی ارتش ملحق شد. در این مراسم امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش، سردار سرتیپ پاسدار علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه، سردار سرتیپ پاسدار قاسم تقی زاده جانشین وزیر دفاع ، امیر دریادار امیر رستگاری رییس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع، امیر دریادار حمزه علی کاویانی معاون هماهنگ کننده نداجا، امیر دریادار دوم مجتبی محمدی فرمانده منطقه یکم امامت نداجا حضور داشتند.

 • آیین سنتی «عَلَم پیغمبر» در میناب

  آیین سنتی «عَلَم پیغمبر» در میناب

  «عَلَم پیغمبر» یکی از آیین‌های محرم در استان هرمزگان است که با قدمتی نزدیک به 4 قرن، هرساله روز پنجم ماه محرم با حضور جمعیت گسترده‌ای درشهرستان میناب برگزار می‌شود. در این مراسم ابتدا چوب علم را با آب و گلاب شسته شده و سپس با پارچه‌هایی آن را می‌بندند. کار بستن علم با پارچه از ساعات اولیه صبح تا ظهر در "منبرماتم قلعه" (حسینیه رسول‌الله) به طول می‌انجامد. پس‌ازآن، سایر علم‌هایی که به نام امامان هستند از مناطق مختلف میناب به حسینیه ماتم قلعه آورده می‌شوند. این مراسم در ساعات غروب هم‌زمان با اذان مغرب به پایان می‌رسد.

 • آیین سنتی «علم شویی» در بندرعباس

  آیین سنتی «علم شویی» در بندرعباس

  چیزی که در استان هرمزگان عزاداری دهه محرم را متمایز با دیگر شهرهای دیگر ایران می‌سازد، آیین‌های متفاوتی‌اند که در تلفیق با فرهنگ‌های بومی، رنگ و بویی متفاوت به خود گرفته‌اند. آیین علم شویی مسجد دوازده امام"منبر گپ" در بندرعباس یکی از قدیمی‌ترین مراسم‌های موجود در ایران است که قدمتی حدود دویست تا سیصد سال دارد و از اواخر دوران قاجار به‌صورت ویژه موردتوجه قرارگرفته است، در این مراسم که در روز دوم ماه محرم برگزار می‌شود این چوب‌ها که از جنس صندل است با آب دریا طاهر می‌شود و طی مراسمی با نام آماده‌سازی علم‌ها بعد از نماز مغرب آن‌ها را پوشانده و برای عزاداری محرم آماده‌ می‌کنند.

 • مراسم آئینی مغ و مشتا

  مراسم آئینی مغ و مشتا

  دومین جشنواره‌ آئینی مغ و مشتا نمایش سبک زندگی مردم میناب در هنگام برداشت محصولات نخل، یکم شهریور در میناب برگزار شد. مغ و مشتا نمایانگر نقش ویژه‌ی نخل در زندگی مردم میناب است، چرا که این مردم درگذشته غذا، مسکن، و بیشتر وسایل مورداستفاده در زندگی روزمره خود را از نخل به دست آورده‌اند و این وابستگی‌ها باعث شده آیین‌ها و رسوم‌ خاص به هنگام برداشت و نگهداری و عمل‌آوری این محصول به وجود آید. مُشتاداری، مُغ‌بُری، کُنگ‌جوشی، شیره‌گیری، سِوِندبافی، صنایع‌دستی و برگزاری بازی‌های بومی و محلی از بخش های مختلف دومین جشنواره آیینی، سنتی مُغ‌ و مُشتا بود.

 • بزرگداشت شهدای هواپیمای ایرباس در خلیج‌فارس

  بزرگداشت شهدای هواپیمای ایرباس در خلیج‌فارس

  محل شهادت ۲۹۰ مسافر هواپیمایی ایرباس ایران در آب‌های خلیج فارس که در روز ۱۲ تیر ماه سال ۶۷ از سوی ناو جنگی آمریکا با اصابت دو موشک به شهادت رسیدند، سه شنبه ۱۲ تیرماه ۹۷ با حضور خانوده‌های شهدای این حادثه و مسئولین لشکری و کشوری گلباران شد.

 • هفته ششم مسابقات لیگ برتر فوتبال ساحلی کشور

  هفته ششم مسابقات لیگ برتر فوتبال ساحلی کشور

  در هفته ششم مسابقات لیگ برتر فوتبال ساحلی کشور دو تیم های شهرداری بندرعباس و شهید جهان نژادیان آبادن در ورزشگاه غدیر بندرعباس به مصاف هم رفتند که پایان این دیدار شهرداری بندرعباس با نتیجه ی ۱۱ بر ۲ به برتری رسید. و در دیگر دیدار دو تیم فوتبال ساحلی شهرداری سمنان و شاهین خزر رودسر در ورزشگاه سیمرغ سمنان، تلاش دو تیم در وقت های قانونی با نتیجه ۴ - ۴ مساوی به پایان رسید و سپس در ضربات پنالتی، تیم شاهین خزر رودسر میزبان خود شهرداری سمنان را شکست داد.

 • ساحل آلوده خلیج فارس

  زنگ خطر برای ایران زمین!

  ساحل آلوده خلیج فارس

  طول سواحل ایران حدود پنج هزار و ۸۰۰ کیلومتر است که ۸۹۰ کیلومتر آن در شمال و ۴۹۰۰ کیلومتر آن در جنوب کشور قرار دارد. استان هرمزگان دارای ۱۲۰۰ کیلومتر مرز دریایی است که هم اکنون این استان دارای سواحلی از آلودگی‌های آلی و فاضلاب‌های شهری، صنعتی و محیطی است که باعث زشت جلوه دادن آن شده است. در طول ساحل بندرعباس خروجی‌های متعددی مانند خورها و ورودی‌های فاضلاب وجود دارد که آب‌های آلوده به صورت مستقیم از آن‌ها وارد دریا می‌شود. سال‌ها به دلیل نبود زیر ساخت‌ مناسب جمع آوری فاضلاب شهری بخشی از این فاضلاب‌ها بدون تصفیه اولیه وارد دریا می شود که باعث شده ساحل خلیح فارس در بندرعباس آلوده باشد.

 • سفر وزیر کشور به استان هرمزگان

  سفر وزیر کشور به استان هرمزگان

  عبدالرضا رحمانی فضلی( وزیر کشور)، در ادامه سفر خود به استان هرمزگان پنجشنبه ۱۹ بهمن از جزایر هرمز و لارک و هنگام و قشم بازدید کرد و در پایان در جلسه ی کارگروه توسعه جزایر استان هرمزگان به جمع بندی این سفر پرداخت .

 • دیدار تیم‌های تنیس روی میز تایدواتر هرمزگان و پالایش نفت آبادان

  دیدار تیم‌های تنیس روی میز تایدواتر هرمزگان و پالایش نفت آبادان

  در هفته چهارم رقابت‌های لیگ برتر کشور تنیس روی میز از ساعت ۱۸ یکشنبه عصر (۱۹ آذر ماه) تیم تایدواتر هرمزگان در خانه پینگ پنگ بندرعباس به مصاف تیم پالایش نفت آبادان رفت که این رقابت با نتیجه سه بر سه به پایان رسید .

 • دیدار نهایی مسابقات قهرمانی بسکتبال جوانان کشور - قشم

  دیدار نهایی مسابقات قهرمانی بسکتبال جوانان کشور - قشم

  در دیدار نهایی مسابقات قهرمانی بسکتبال جوانان کشور، تیم هرمزگان در سالن شهدای خلیج فارس قشم با نتیجه ی ۸۱ بر ۴۹ از سد تیم تهران گذشت و به مقام قهرمانی رسید.

 • دیدار تیم‌های فوتسال آذرخش بندرعباس و فرش آرای مشهد

  دیدار تیم‌های فوتسال آذرخش بندرعباس و فرش آرای مشهد

  در هفته چهاردهم لیگ برتر فوتسال باشگاهای کشور تیم آذرخش بندرعباس در سالن فجر این شهر به مصاف تیم فرش آرای مشهد رفت که این بازی با نتیجه ی ۴ بر ۲ به سود اذرخش به پایان رسید.

 • صید و فروش میگو در بندرعباس

  صید و فروش میگو در بندرعباس

  فصل صید میگو در هرمزگان از ۱۱ مهرماه آغاز شده و تا نیمه دوم آبان ماه ادامه دارد. فروش این آبزی در بازار ماهی و میگو بندرعباس باعث رونق دوباره این بازار شده است.

 • آخرین روز مرحله برگشت لیگ برتر فوتبال ساحلی بانوان - بندرعباس

  آخرین روز مرحله برگشت لیگ برتر فوتبال ساحلی بانوان - بندرعباس

  در پنجمین و آخرین روز مرحله برگشت برتر فوتسال بانوان در زمین ساحلی غدیر بندرعباس، تیم شهرداری این شهر با نتیجه پرگل ٧ بر ٢ تیم ملوان بندرگز را شکست داد و جام قهرمانی را بالای سر برد.

 • تمرین رژه هوایی - بندرعباس

  تمرین رژه هوایی - بندرعباس

  صبح امروز تمرین آمادگی یگان‌های نهاجا و نیروی هوافضا سپاه جهت برگزاری رژه هوایی ۳۱ شهریور در پایگاه شکاری شهید عبدالکریمی بندرعباس برگزار شد.

 • لیگ برتر فوتبال ساحلی بانوان

  لیگ برتر فوتبال ساحلی بانوان

  دور برگشت لیگ برتر فوتبال ساحلی بانوان روز گذشته با سه دیدار در بندرعباس برگزار شد. این دیدارها با نتایج جوانان فارسان ۳ - شهید نوروزی چلیچه ۴ ، شهرداری بندرعباس ۸ - تیم چای ناطق لاهیجان ۷ و سیمان لامرد فارس ۵ - ملوان بندر گز ۳ به پایان رسیدند.

 • مراسم تشییع پیکر دانش آموزان هرمزگانی در گلزار شهدای بندرعباس

  مراسم تشییع پیکر دانش آموزان هرمزگانی در گلزار شهدای بندرعباس

  عصر امروز شنبه ۱۱ شهریور ،مراسم تشییع پیکر دانش آموزان هرمزگانی در گلزار شهدای بندرعباس برگزار شد.

 • همدردی با داغ دیدگان سانحه واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان - هرمزگان

  همدردی با داغ دیدگان سانحه واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان - هرمزگان

  جمعی از مردم بندرعباس به یاد جانباختگان سانحه واژگونی اتوبوس حامل دانش‌آموزان نخبه هرمزگانی، جمعه شب (۱۰ شهریور) با روشن کردن شمع در مرکز این شهر با خانواده‌های حادثه‌دیدگان ابراز همدردی کردند.

 • سفر سرپرست وزارت علوم به هرمزگان

  سفر سرپرست وزارت علوم به هرمزگان

  سید ضیا هاشمی، سرپرست وزارت علوم صبح امروز(دوشنبه ۶ شهریور) برای افتتاح چند پروژه دانشگاهی به هرمزگان سفر کرد.

 • دیدار تیم‌های فوتسال آذرخش بندرعباس و تاسیسات دریایی

  دیدار تیم‌های فوتسال آذرخش بندرعباس و تاسیسات دریایی

  تیم فوتسال آذرخش بندرعباس در هفته هشتم لیگ برتر میزبان تیم تاسیسات دریایی تهران بود که با نتیجه ۵ بر ۱ به برتری رسید.با این برد آذرخش به رده دهم جدول رده‌بندی لیگ برتر فوتسال صعود کرد.

 • دیدار تیم های فوتسال آذرخش بندرعباس و گیتی پسند اصفهان

  دیدار تیم های فوتسال آذرخش بندرعباس و گیتی پسند اصفهان

  تیم فوتسال آذرخش بندرعباس در چارچوب هفته ششم لیگ برتر فوتسال کشور عصر امروز شنبه ۱۴ مرداد در سالن فجر بندرعباس به مصاف تیم گیتی پسند اصفهان رفت و در نهایت با نتیجه ۳ بر ۲ مغلوب شد.

 • اعزام نخستین کاروان حجاج ایرانی به سرزمین وحی

  اعزام نخستین کاروان حجاج ایرانی به سرزمین وحی

  صبح امروز (یکشنبه، ۸ مرداد) اعزام نخستین کاروان زائران بیت‌الله الحرام از فرودگاه بندرعباس به مقصد فرودگاه مدینه با هواپیمایی هما انجام شد.