خبرنگار: 30172

 • بی مهری در دل طبیعت مازندران
 • آیین صد ساله دهه اول محرم در ساری

  آیین صد ساله دهه اول محرم در ساری

  مراسم دسته روی در اول ماه محرم در شهر ساری طبق ر سمی صد ساله برگزار می شود. ‎این آئین در محله های مرکز شهر ،مانند:آب انبار نو،حاجی آباد،امام‌زاده یحیی،محله مُختار،قلیچ‌،باقرآباد،و دیگر محله های مرکز شهر برگزار میشود. ‎در این آیین تکایای قدیمی شهر بر حسب موقعیت جغرافیایی محله ی خود در شهر، به چــهار گروه تقسیم شده که قدیمی ترین تکیه هر منطقه بعنوان سردسته قلمداد میگردد و طبق رسمی کهن بصورت منظم به دسته روی و عزاداری میپردازند. این مجموعه در محرم ۹۷ و ۹۸ عکاسی شده است.

 • بندر «امیرآباد»
 • مراسم سنتی " ورفِ چال "
 • خزانه‌گیری و آماده سازی شالیزارهای مازندران برای کشت برنج‎

  خزانه‌گیری و آماده سازی شالیزارهای مازندران برای کشت برنج‎

  همه ساله کشاورزان برنج کار در اواسط فروردین با باز کردن دریچه‌های آب توسط میراب (مسئول تقسیم آب) زمین‌های کشاورزی خود را پر آب می‌کنند، که اصطلاحاً به آن آب تخت می‌گویند. بعد از گذشت دو هفته که زمین آب لازم را به خودش جذب کرد، کشاورز اقدام به تسطیح کردن سطح شالیزار می‌کند و سپس با جمع‌آوری نِی که به گویش محلی آن را «لَلِه» گویند، شروع به ساخت فضایی مناسب که آن را محلی‌ها «اُولی» گویند، برای بذرپاشی آماده می‌کنند. بعد از پاشیدن دانه‌های برنج در اُولی‌ها روی آن را با پلاستیک می‌پوشانند، تا بذرها جوانه بزنند. عکس‌های این مجموعه مربوط به شالیزارهای روستای «گرزمون» ساری است.

 • سرریز شدن سد شهید رجایی ساری پس ازشش سال

  سرریز شدن سد شهید رجایی ساری پس ازشش سال

  سد شهید رجایی که از آن با عنوان سد سلیمان تنگه نیز یاد می‌شود در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی ساری واقع در بخش دودانگه و در نزدیکی روستای افراچال می‌باشد پس از گذشت شش سال و برای پنجمین بار این سد مخزنی سر ریز شد. ظرفیت ذخیره سازی آب سد شهید رجایی ساری ۱۶۲/۵ میلیون مترمکعب بوده که با دبی سرریز ۲۰ مترمکعب در ثانیه، سالی پرآب برای کشاورزان پایین دست فراهم شده است.. همزمان با سر ریز شدن سد در روز های آتی نیروگاه برق آبی با ظرفیت تولید ۱۳.۵ مگاوات برق بطور کامل راه اندازی می شود.

 • ‌شهرستان «سیمرغ» پس از سیل

  ‌شهرستان «سیمرغ» پس از سیل

  بارش شدید باران تمام نقاط مازندران را دربر گرفت که در برخی از مناطق استان خصوصاً شهرستان سیمرغ از شدت بیشتری برخوردار بوده است. این بارندگی خساراتی را به حوزه‌های مختلف شهرستان سیمرغ وارد کرد که بیشترین خسارت را روستای تالارپشت این شهرستان دیده است و حدود ۱۵۰ خانوار این روستا دچار مشکلات جدی شده‌اند.