خبرنگار: 90061

 • ویدئو / دیدار شرکت‌کنندگان مسابقات قرآن با مقام معظم رهبری

  ویدئو / دیدار شرکت‌کنندگان مسابقات قرآن با مقام معظم رهبری

  مراسم پایانی سی و ششمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم صبح دوشنبه (26 فروردین) با شرکت اساتید برجسته و قاریان بین‌المللی و همچنین قرآن‌پژوهان و میهمانان شرکت‌کننده در این مسابقات، در حضور مقام معظم رهبری برگزار شد. ایشان در این مراسم، فهم قرآن و عمل به آن را تأمین‌کننده سعادت بشر در دنیا و آخرت دانستند و تأکید کردند که بسیاری از مشکلات و گرفتاری‌های امت اسلامی و بشریت به علت عمل نکردن به معارف قرآنی است.

 • ویدئو / کمک‌رسانی کمیته امداد در لرستان

  ویدئو / کمک‌رسانی کمیته امداد در لرستان

  کمیته امداد امام خمینی (ره) یکی از ارگان‌هایی است که بعد از وقوع بحران سیل در چند استان کشور، پای کار آمده و با اسکان امدادرسانان و جمع‌آوری کمک‌های مردمی در چند استان، سعی دارد به روند کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان سرعت ببخشد. مسئولان کمیته امداد می‌گویند خانه و وسایل خانواده‌های تحت پوشش این کمیته را که در سیل اخیر از بین رفته، دوباره تأمین خواهند کرد.

 • ویدئو / از تخریب پلِ نوساز تا نابودی زمین‌های کشاورزی

  وضعیت روستاهای حوالی پلدختر؛

  ویدئو / از تخریب پلِ نوساز تا نابودی زمین‌های کشاورزی

  حدود ۱۰ روز قبل سیل ویرانگر، مناطقی از استان لرستان را درگیر کرد. روستاهای حوالی پلدختر از این آسیب‌ها مصون نماندند. غیر از خانه‌هایی که یا تخریب یا مملو از گل و لای شده‌اند، یکی از اصلی‌ترین مشکلات اهالی، تخریب برخی پل‌ها و مسیرهای ارتباطی و از بین رفتن زمین‌های کشاورزی است. اهالی روستای «بابازید» و دیگر مناطقی که مثل این روستا در سیل اخیر آسیب جدی دیده‌اند، از دولت و مسئولان انتظار دارند با تخصیص کمک‌های مناسب، زندگیِ از دست رفته را به آنها برگردانند.

 • ویدئو / پلدختر، تا کمر در گِل

  ویدئو / پلدختر، تا کمر در گِل

  «پلدختر» یکی از دو منطقه‌ای است که در استان لرستان بیشترین آسیب را در سیل اخیر متحمل شد. بعد از عبور حجم کم‌سابقه آب از این منطقه، که در برخی مناطق تا سه متر ارتفاع داشت، حالا خانه‌های ویران‌شده، لوازم و وسایلِ زیر آوار و گل و لای مانده و شهرِ تا کمر در گِل فرو رفته، بازماندۀ این سیل ویرانگر است. این ویدئو روایتی از دیروز و امروز شهر پلدختر است.

 • ویدئو / موزه‌ای که درونش غنی و بیرونش زیباست

  ویدئو / موزه‌ای که درونش غنی و بیرونش زیباست

  حدود ۱۷۰ سال پیش‌، در زمان فتحعلی‌ شاه‌ قاجار، در ساختمان‌های وزارت فرهنگ و سازمان برنامه و بودجه‌، باغ بزرگی از شمال تا خیابان هدایت فعلی و از جنوب تا میدان بهارستان گسترده بود. امروز از آن باغ و قصر فقط حوض‌خانه‌ای باقی‌مانده که موزه هنرهای ملی نامیده می‌شود و بهترین هنرهای ایران مانند مینیاتور، تذهیب‌، خاتم‌، کاشی‌کاری و قالیبافی‌ را نگهداری می‌کند. این ساختمان در ۱۳۰۹ به موزه تبدیل و بعدها به حوض‌خانه باغ نگارستان معروف شد. موزه هنرهای ملی که در طول سال‌های گذشته مغفول مانده، در بخش شمالی وزارت ارشاد قرار دارد. برای رسیدن به این موزه می‌توانید از مترو میدان بهارستان استفاده کنید.

 • ویدئو / از خانه وزیر دربار تا موزه جنگ در خیابان امام

  ویدئو / از خانه وزیر دربار تا موزه جنگ در خیابان امام

  ساختمان موزه دانشگاه جنگ در عمارت تیمورتاش در شمال غربی کاخ‌های باغشاه حدود ۱۶۰ سال پیش با تلفیقی از معماری ایرانی، روسی و هندی ساخته شد. از اتفاقاتی که بر سر مالک این بنای تاریخی در دوره پهلوی آمده که بگذریم، این موزه در سال ۱۳۱۲ برای دانشگاه جنگ به ارتش واگذار شد. با انتقال ساختمان فرماندهی به محل جدید و با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی و شهرداری تهران، موزه جنگ رسماً افتتاح شد و با صدور مجوز فرمانده کل ارتش، گردشگرانی که در دو سال اخیر فقط نوروز امکان بازدید از این بنا را داشتند، قرار است بصورت دائمی بتوانند از آن دیدن کنند. می‌توانید از ایستگاه متروی حر در کوتاه‌ترین زمان به این بنا برسید.

 • ویدئو / تنها موزه تخصصی قرآن و اسناد تاریخی قرآنی

  ویدئو / تنها موزه تخصصی قرآن و اسناد تاریخی قرآنی

  هرچند ساختمان امروزی موزه ملی قرآن کریم در سال ۵۷ برای یک کاربری فرهنگی دیگر ساخته شد، اما در سال ۸۴، به عنوان تنها موزه تخصصی قرآن و اسناد تاریخی قرآنی شکل گرفت. این موزه نه تنها به نمایش قرآن‌های قدیمی پرداخته، بلکه سیر تحول تدریجی کتابت، تذهیب و دیگر هنرهای قرآنی را در محدود زمانی قرن چهارم هجری تا قاجار را به نمایش گذاشته است. برای دیدن موزه تخصصی قرآن کریم در خیابان ولیعصر، تقاطع خیابان امام خمینی (ره)، نیازی به داشتن مجوز ندارید. اگر با خودروی شخصی برای دیدن این موزه نروید، از دردسر پیدا کردن جای پارک خلاص می‌شوید. این موزه هر روز تا ۱۲ فروردین در ساعات ۹ تا ۱۹ میزبان مسافران نوروزی است.

 • ویدئو / تاریخ هنر ایران را در این موزه ببینید

  ویدئو / تاریخ هنر ایران را در این موزه ببینید

  موزه رضا عباسی را مهمترین موزه تاریخ هنر ایران می‌دانند؛ موزه‌ای که نخست در ۲۵ شهریور ۵۶ افتتاح شد و یک سال بعد با پیروزی انقلاب تعطیل شد، اما بعد از سه دوره بازگشایی، از ۱۶ بهمن ۷۸ تا امروز همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد. این موزه که در تالارهای «پیش از اسلام»، «هنرهای اسلامی»، «نگارگری»، «خوشنویسی» ونمایشگاه موقت به فعالیت خود ادامه می‌دهد، در خیابان شریعتی کمتر از ۱۰۰ متر مانده به سیدخندان، واقع شده است. قبل از ورود به این موزه که هر روز امکان دیدن آن وجود ندارد، دیوارهای اطرافِ این موزه تاریخ هنر ایران، علاقه‌مندان خود را جذب می‌کند.

 • ویدئو / با برخی شگفتی‌های برج طغرل آشنا شوید

  ویدئو / با برخی شگفتی‌های برج طغرل آشنا شوید

  «برج طغرل» را یکی از زیباترین آثار تاریخی با پیشینه‌ای برابر ۹ قرن یعنی متعلق به دوره سلجوقی می‌دانند. مورخان معتقدند «طغرل بیک سلجوقی» مؤسس و نخستین پادشاه سلسله سلجوقیان در این برج آرمیده و همین امر سبب شده تا این اثر ملی به نام «برج طغرل» شهرت یابد. برای این بنای تاریخی کاربری‌های مختلفی مانند «ساعت»، «منعکس‌کننده صدا» و «راهنمای مسافران» عنوان کرده‌اند. برای رسیدن به برج طغرل در شهرری، خیابان ابن‌بابویه و در مقابل سردر شرقی، استفاده از مترو بهترین راه ممکن است. در فاصله مترو تا برج نیز تاکسی و اتوبوس‌هایی که در مقابل درِ خروجی مترو منتظر مسافران هستند، شما را به مقصد می‌رسانند.

 • ویدئو / سخنرانی رهبر انقلاب در جمع زائران حرم مطهر رضوی

  ویدئو / سخنرانی رهبر انقلاب در جمع زائران حرم مطهر رضوی

  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در اجتماع زائران حرم رضوی با تبریک میلاد حضرت علی‌بن ابیطالب(ع) و عید نوروز گفتند:برخی اظهارنظر کرده‌اند که این سال، سال تهدیدهاست؛ بنده مطلقا این را قبول ندارم. من معتقدم سال ۹۸ به‌توفیق الهی سال فرصت‌هاست؛ سال امکانات و گشایش است.

 • ویدئو / تحویل سال در حرم مطهر امام رضا(ع)

  ویدئو / تحویل سال در حرم مطهر امام رضا(ع)

  شامگاه ۲۹ اسفندماه سال ۱۳۹۷ جمعی از مردم مشهد،حرم مطهر امام رضا (ع) را برای تحویل سال انتخاب کردند. این مراسم با سخنرانی سید ابراهیم رئیسی- تولیت آستان قدس رضوی و رئیس قوه قضائیه- و مرثیه سرایی مداحان اهل‌بیت همراه بود.

 • ویدئو / اولین روز مراسم اعتکاف در آغاز سال نو

  ویدئو / اولین روز مراسم اعتکاف در آغاز سال نو

  جمعی از مردم تهران همچون دیگر ایرانیان ساکن شهرستان‌ها، در نخستین روز سال نو ، آیین معنوی اعتکاف را در مساجد سطح شهر آغاز کردند.یکی از مساجدی که هر سال مراسم اعتکاف در آن برگزار می‌شود، مسجد دانشگاه تهران است.

 • ویدئو / پیام رئیس‌جمهور برای نوروز ۱۳۹۸

  ویدئو / پیام رئیس‌جمهور برای نوروز ۱۳۹۸

  رییس‌جمهوری در پیام نوروزی به مناسبت حلول سال ۱۳۹۸ هجری شمسی، با ارائه فهرستی از کامیابی‌های سال گذشته و ناکامی‌ها و مشکلاتی که مردم با آن مواجه بودند، سال جدید را سال تصمیم‌گیری‌های نو، انسجام ملی و تلاش مضاعف خواند و تاکید کرد: تردید نکنید با تلاش مضاعف، به پیروزی می‌رسیم و از مشکلات عبور خواهیم کرد.

 • ویدئو / پیام رهبری برای نوروز ۱۳۹۸

  ویدئو / پیام رهبری برای نوروز ۱۳۹۸

  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۸، سال جدید را سال «رونق تولید» نام‌گذاری کردند.

 • ویدئو / آخرین ساعات سال ۹۷ در بازار

  ویدئو / آخرین ساعات سال ۹۷ در بازار

  ساعاتی مانده به تحویل سال همه ایرانیان خود را برای تحویل سال جدید آماده می‌کنند. تکاپوی مردم از هر جنس و قشری در این ساعات دیدنی است، اما آنچه که در این ساعات بیشتر از همه جلب توجه می‌کند، حضور پرشمار مردمی است که به خیابان‌ها آمده‌اند تا آخرین خریدهای سالشان را برای نوروز انجام دهند.همین مسئله باعث شده خیابان‌ها شور حال خاص نوروز به خود بگیرند.

 • ویدئو / چهارشنبه‌سوری و حوادث منجر به سوختگی در تهران

  ویدئو / چهارشنبه‌سوری و حوادث منجر به سوختگی در تهران

  آخرین چهارشنبه سال یا همان «چهارشنبه‌سوری» در تهران باز هم حادثه آفرید و باعث سوختگی و زخمی شدن برخی از شهروندان شد و بسیاری از آن‌ها را راهی بیمارستان کرد.

 • ویدئو / نظر مردم درباره قیمت‌های شب عید

  ویدئو / نظر مردم درباره قیمت‌های شب عید

  با نزدیک شدن به عید نوروز، گرانی اجناس مختلف بویژه میوه و آجیل، اغلب مردم را به زحمت انداخته و بسیاری از افرادی که توانایی بالایی برای خرید ندارند، یا به سختی خرید می‌کنند یا برخی اقلام مانند آجیل را از خریدهای نوروزی خود حذف کرده‌اند. تا امروز به نظر می‌رسد سیاست‌های کنترلی برای بازگرداندن قیمت‌ها به هفته‌ها و ماه‌های قبل، ناموفق بوده، اما همچنان امیدواریم مسئولان بتوانند برای کنترل قیمت‌ها و بالا بردن قدرت خرید مردم فکری اساسی کنند؛ مردمی که لایق آن هستند تا در این روزها کمی خوشحال‌تر باشند. این گزارش در روزهای منتهی به نوروز، در چندین منطقه تهران تهیه شده است.

 • ویدئو / ورود فاضلاب به «چشمه علی»

  ویدئو / ورود فاضلاب به «چشمه علی»

  کشیدن خط ۶ مترو شهرری از محدوده‌ چشمه‌علی و خشک شدن تدریجی آبِ این چشمه‌ تاریخی در طول یک سال گذشته، داستان‌های متفاوتی برای این محوطه‌ طبیعی به وجود آورد. بعد از ختم به خیر شدن وضعیت آبِ چشمه، این بار پای فاضلاب در میان است. حالا علاوه بر وارد شدن آب سفره‌های زیرزمینی به نقطه اصلی خود، به گفته‌ مردم محلی و تایید مسئولان، فاضلاب شهری نیز به چشمه وارد می‌شود.

 • ویدئو / کشف ریل دوره قاجار در شهرری

  ویدئو / کشف ریل دوره قاجار در شهرری

  عملیات عمرانی شهرداری شهرری، این بار ۴۰ متر از ریل ماشین دودی دوره ناصرالدین شاه قاجار را از زیر خاک بیرون کشید، تا این‌بار خیابان فدائیان اسلام در شهر ری تاریخِ جدیدی از دوره قاجارها را نمایان کند. اداره کل میراث فرهنگی استان تهران و شهرداری شهر ری، با پیدا شدن این خط ریل، اکنون در حال برنامه‌ریزی برای ساماندهی این مسیر، مرمت ریل و حتی در صورت امکان جابجایی ماشین دودی باقی مانده از آن دورۀ تاریخی از متروی شهرری به این نقطه هستند تا مسیر جدیدی برای حضور گردشگرانی که شهرری را با حرم شاه عبدالعظیم، دو گورستان تاریخی، برج طغرل و چشمه علی می‌شناسند، ثبت کنند.

 • ویدئو / جلوه‌های ویژه چند فیلم اکشن مشهور

  ویدئو / جلوه‌های ویژه چند فیلم اکشن مشهور

  برای تهیه صحنه‌هایی با جلوه‌های ویژه در زمان ساخت فیلم، یکی از روش‌های این است که ابتدا این صحنه‌ها به صورت واقعی تصویربرداری و از هنرمندی بدلکاران، فیلمبرداران، متخصصان مواد منفجره و ماکت‌سازها استفاده می‌شود و در ادامه با تکنیک‌های کامپیوتری بخش‌هایی به آنها افزوده می‌شود.

 • ویدئو / نشست خبری رئیس‌جمهور در پایان سفر به گیلان

  ویدئو / نشست خبری رئیس‌جمهور در پایان سفر به گیلان

  رئیس‌جمهور در پایان سفر دو روزه به استان گیلان در نشست خبری با حضور نمایندگان رسانه‌های استانی حضور یافت. حسن روحانی در پاسخ به پرسشی درباره انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی ایران و اینکه دولت چقدر در این رابطه جدی است و چه مقدار به ملاحظات محیط زیستی توجه دارد، اظهار کرد: یکی از منابع آب در کشور دریاها چه در شمال و جنوب کشور هستند. در تمام طرح‌ها تنها بحث استفاده از دریا نیست و دریای خزر دریای عظیم و بزرگی بوده و اینکه ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب از آن خارج شود مسأله‌ای نیست و بعضی‌ها فکر می‌کنند این دریا حوض است و بر مبنای حوضچه تصمیم می‌گیرند.

 • ویدئو / گشت تعزیرات حکومتی در روزهای پایانی سال

  ویدئو / گشت تعزیرات حکومتی در روزهای پایانی سال

  گشت سازمان تعزیرات حکومتی صبح چهارشنبه - ۱۵ اسفند - در روزهای پایانی سال و آستانه سال نو، به همراه قاضی، کارشناس وزارت بهداشت، نماینده اتاق بازرگانی و کارشناس سازمان حفاظت محیط زیست، از چند واحد صنفی از جمله فروشگاه مواد غذایی و رستوران در تهران بازدید کردند.

 • ویدئو / تکمیل کریدور خزر تا خلیج فارس

  ویدئو / تکمیل کریدور خزر تا خلیج فارس

  راه‌آهن قزوین - رشت با حضور حسن روحانی رئیس‌جمهور افتتاح شد و به بهره‌برداری رسید. با راه‌اندازی این خط آهن، بخش قابل توجهی از محدودیت‌های کریدور شمال - جنوب کشور برطرف می‌شود. پیش‌بینی می‌شود در سال نخست، یک میلیون و ۴۰۰ هزار مسافر و ۵۹ میلیون تن بار در این مسیر جابجا شود. این خط آهن بعدازظهر چهارشنبه (۱۵ اسفند) با اعزام ۱۲۰ نفر از خانواده‌های شهدا و ایثارگران به مشهد، به‌طور رسمی افتتاح شد.

 • ویدئو / گفت‌وگو با یکی از قدیمی‌ترین بانوان موزه‌دار ایران

  ویدئو / گفت‌وگو با یکی از قدیمی‌ترین بانوان موزه‌دار ایران

  امروز زنان زیادی در کشور هستند که در کسوت این رشته، یک موزه‌دار موفق معرفی می‌شوند و هر کدام را می‌توان نمونه‌ای موفق و پیشرو در این حوزه کاری که چند سالی است بیش از گذشته در کشور پا گرفته، معرفی کرد. فیرزوه سپیدنامه یکی از این زنان موفق است، با یدی طولانی در این رشته. او از ۹ سال پیش مسئول موزه ایران باستان است. شاید نتوان او را مادر موزه‌داری ایران معرفی کرد اما دست‌کم از ۱۹ سال قبل که بعد از سال‌ها تجربه موزه‌داری در موزه‌های مختلف تهران، وارد موزه ملی ایران شد و حتی از نخستین موزه‌دارانی بود که در رشته موزه‌داری در کشور تحصیل کرد.

 • ویدئو / مهمترین جوایز اسکار ۲۰۱۹ به چه فیلم‌هایی رسید؟

  ویدئو / مهمترین جوایز اسکار ۲۰۱۹ به چه فیلم‌هایی رسید؟

  نود و یکمین مراسم اسکار در حالی برگزار شد که «روما» و «سوگلی»، فیلم‌های دو کارگردان مکزیکی و یونانی، برای کسب بیشترین جوایز نامزد شده بودند. در این مراسم، «کتاب سبز» به کارگردانی «پیتر فارِلی» و تهیه‌کنندگی «جیم برک» جایزه بهترین فیلم و آلفونسو کوارون برای فیلم «روما» جایزه بهترین کارگردانی را ازآن خود کردند. در این ویدئو مهمترین جوایز اسکار امسال معرفی شده‌اند.

 • ویدئو / گل‌های هفته نوزدهم لیگ برتر فوتبال ایران

  ویدئو / گل‌های هفته نوزدهم لیگ برتر فوتبال ایران

  هفته نوزدهم لیگ برتر فوتبال کشورمان با برگزاری هفت دیدار طی روزهای چهارشنبه تا یکشنبه (۱ تا ۵ اسفند) به پایان رسید. در این ویدئو گل‌های هفته نوزدهم لیگ برتر فوتبال (جام خلیج فارس) را می‌بینید.

 • ویدئو / تشییع پیکر آیت‌الله مؤمن در قم

  ویدئو / تشییع پیکر آیت‌الله مؤمن در قم

  پیکر آیت‌الله محمد مؤمن قمی از اعضای شورای نگهبان و نایب رئیس فقید مجلس خبرگان رهبری، صبح شنبه (۴ اسفند) با حضور مردم و شخصیت‌های کشوری از مسجد امام حسن عسکری (ع) به سمت حرم حضرت فاطمه معصومه (س) در قم تشییع و پس از اقامه نماز توسط آیت‌الله سبحانی، در رواق شهید مطهریِ حرم کریمه اهل بیت به خاک سپرده شد.

 • ویدئو / سخنان رئیس‌جمهور در نمایشگاه دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان

  ویدئو / سخنان رئیس‌جمهور در نمایشگاه دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان

  رئیس‌جمهور حسن روحانی صبح شنبه (۴ اسفند) از نمایشگاه دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان در پارک فناوری پردیس بازدید کرد. حسن روحانی در این مراسم، با بیان اینکه "اولین زیربنای آزادی، اندیشه است"، گفت: فناوری یکی از میوه‌های علم و دانش است که هردو پایه‌های اصلی فناوری هستند و برای تسریع پیشرفت فناوری باید دانش‌های پایه رشد پیدا کنند.

 • ویدئو / گزیده بیانات رهبر انقلاب در جمع مردم استان آذربایجان شرقی

  ویدئو / گزیده بیانات رهبر انقلاب در جمع مردم استان آذربایجان شرقی

  مقام معظم رهبری صبح دوشنبه (۲۹ بهمن) در دیدار هزاران نفر از مردم استان آذربایجان شرقی، ضمن تشکر صمیمانه از حرکت بزرگ و آگاهانه ملت ایران در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال، نظام جمهوری اسلامی را در بهترین موقعیت و جبهه استکبار و در رأس آن امریکا را در ضعیف‌ترین شرایط دانستند و گفتند: مردم به‌ویژه جوانان و همچنین مسئولان باید با وقت‌شناسی و اقدام بهنگام، از ظرفیت‌های فراوان به منظور حل مشکلات کشور استفاده کنند.

 • ویدئو / جلسه شورای اداری و افتتاح چند پروژه در استان هرمزگان

  ویدئو / جلسه شورای اداری و افتتاح چند پروژه در استان هرمزگان

  رئیس‌جمهور حسن روحانی در ادامه برنامه‌های دومین روز سفر خود به استان هرمزگان، در جلسه شورای اداری استان حضور یافت. این جلسه با افتتاح همزمان چند پروژه اقتصادی و زیربنایی هرمزگان همراه بود. روحانی در مراسم بهره‌برداری از مرحله سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس گفته بود: برای دشمن دردناک است در شرایطی که به قول خودشان سخت‌ترین تحریم‌ها را بر ایران تحمیل کرده‌اند، تنها در ۲۴ ساعت گذشته و در یک استان، در کنار ده‌ها طرح عمرانی، سه طرح بزرگ و مهم ملی را افتتاح می‌کنیم.