• چهارشنبه / ۳ آذر ۱۳۹۵ / ۱۳:۰۷
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: 95090301973
  • منبع : نمایندگی کرمان

سالانه 200 هزار تن خرمای مضافتی در بم تولید می‌شود

خرماپزون

نماینده مردم بم، فهرج، نرماشیر و ریگان در مجلس گفت: نتوانستیم بازار خرما را تنظیم کنیم و به همین دلیل خرمای ما از قیمت پایینی برخوردار است و علت این است که در واقع قدرت قیمت‌گذاری را از کشاورزان‌مان سلب کرده‌ایم و قیمت را دلالان مشخص می‌کنند.

"حبیب‌اله نیکزادی" در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: متاسفانه در شهرستان‌های شرقی استان کرمان دچار بحران کم آبی شده و نتوانسته‌ایم در جهت صرفه‌جویی در مصرف آب، استفاده بهینه و کشت محصولاتی که نیاز به آب کمتری دارند، در جهت بهره‌وری بیشتر از آب قدم موثر برداریم.

وی افزود: اولین راهکار برای استفاده بهینه از آب و مدیریت صحیح، استفاده ازسیستم‌های مدرن آبیاری است و جهادکشاورزی استان اعتبار 25 میلیارد تومانی جهت اجرای سیستم آبیاری تحت فشار در شرق استان در نظر گرفته است.

نیکزادی تصریح کرد: مورد دیگر برای صرفه‌جویی، جایگزین کردن کشت‌های متراکم و گلخانه‌ای است که این روش باعث می‌شود آب و زمین کمتری استفاده کرده و محصول بیشتری تولید کنیم.

وی افزود: برای تقویت سفره‌های آب زیرزمینی باید اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری را دنبال کنیم و مجبور هستیم برای جبران آب‌هایی که بی‌رویه برداشت می‌کنیم، بخشی را از طریق جمع‌آوری سیلاب‌های فصلی تامین کنیم.

نماینده شهرستان‌های شرقی استان کرمان در مجلس اظهار کرد: سد نساء بم در گذشته با تلاش مسئولین ساخته شده اما کشاورزان بهره کافی از این نعمت الهی را نمی‌برند و فقط گروه خاصی که در حاشیه سد نساء سکونت دارند، از آب سد استفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: کانال‌های درجه 2، 3 و 4 توسط جهادکشاورزی ساخته نشده و آب پشت سد در حال تبخیر شدن است و کشاورزان ما از طریق موتورپمپ‌ها آب‌های زیرزمینی را استحصال می‌کنند که با این روش ما در آینده دچار کم آبی خواهیم شد.

نیکزادی با بیان این‌که اگر مدیریت صحیحی در مصرف آب داشته باشیم، قطعا کشاورزی خوبی خواهیم داشت، گفت: اما کشاورزی ما تک محصولی است و امروز با توجه به ارزش آب، قیمت محصول برداشته شده از نخیلات و هزینه‌های جانبی، قیمت محصول هیچ توجیه اقتصادی ندارد و موظفیم در استفاده از آب صرفه جویی کرده و مازاد آن را در کشت‌های غیرباغی مانند جالیز، حنا، وسمه، گندم و ... استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: سالانه 180 تا 200 هزار تن خرمای مضافتی در منطقه تولید می‌شود که به علت عدم سرمایه‌گذاری در طرح‌های صنایع تبدیلی، صنایع فراوری و بسته‌بندی، نتوانستیم بازار خرما را تنظیم کنیم و به همین دلیل خرمای ما از قیمت پایینی برخوردار است و علت این است که در واقع قدرت قیمت‌گذاری را از کشاورزان مان سلب کرده‌ایم و قیمت را دلالان مشخص می‌کنند و به نفع کشاورزان نیست.

نماینده بم ریگان، فهرج و نرماشیر در مجلس با ابراز امیدواری در زمینه ایجاد صنایع تبدیلی در منطقه اظهار کرد: از سرشاخه‌های درخت خرما، الیاف خرما، هسته و گرده آن هم می‌توان صنایع جدیدی ایجاد و اشتغال به وجود آورد.

وی گفت: شهرستان بم در قدیم از تولیدکنندگان شیر بوده و بیشترین شیر کارخانجات کرمان را فراهم می‌کرده اما متاسفانه نتوانستیم دامداری را به خوبی حفظ کنیم که در تلاش برای احیاء دامپروری در منطقه هستیم.

نیکزادی در ادامه با اشاره به این‌که به جز خودروسازی، صنعت دیگری در منطقه وجود ندارد، تاکید کرد: حدود 12 هزار نفر نیروی انسانی در خودروسازی بم در حال کار هستند و با مذاکرات صورت گرفته و قول‌های مساعد خودروسازان، طی 10 سال آینده ظرفیت اشتغال نیروهای این صنعت را به 30 هزار نفر افزایش می‌دهند.
 
نماینده بم، ریگان، فهرج و نرماشیر در مجلس در زمینه ایجاد صنایع بزرگ و کوچک گفت: به همه مردم و سرمایه‌گذاران خارج از کشور و بمی‌های خارج از بم اعلام کرده‌ایم که زیرساخت‌های اقتصادی از جمله راه آهن، فرودگاه، آب، برق و ... مهیاست و در صورت ورود سرمایه‌گذاران، خدمات لازم را ارائه می‌دهیم.

وی افزود: ما پیشنیه خوبی در صنایع روستایی مانند جاجیم بافی، گلیم بافی و قالی بافی داریم و در هر چهار شهرستان شرقی استان، مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای یا در حال کار یا در حال راه‌اندازی هستند و می‌توان از این پتانسیل برای حرفه‌آموزی استفاده کرد.

نیکزادی با اشاره به پیگیری ایجاد سه ایستگاه در مسیر راه آهن کرمان – زاهدان در تهرود، فهرج و نرماشیر تصریح کرد: پیگیر هستیم راه آهن فهرج را به قطار چابهار به زاهدان از طریق ایرانشهر متصل کنیم و در صورتی که این اتفاق بیفتد، می‌توانیم ریگان را از بن بست خط ریلی خارج کنیم. ضمن این‌که از نظر اقتصادی و زمانی به نفع کشور است و حدود 300 کیلومتر مسیرمان نزدیک‌تر می‌شود و در زمینه فرودگاهی، در حال رایزنی جهت راه‌اندازی پرواز بم - مشهد هستیم.

نماینده مردم شرق استان کرمان در ادامه با اشاره به این‌که در بحث بودجه توانستیم مصوبه خوبی برای منطقه بگیریم، اظهار کرد: امیدوارم قول‌هایی که وزیر بهداشت و درمان در سفرشان در شرق استان داده‌اند، عملی شود.

وی افزود: با توجه به این‌که 30 هزار بیمه شده تامین اجتماعی داریم، متاسفانه این سازمان هیچ برنامه‌ای برای احداث بیمارستانی که به شدت مورد نیاز شرق استان است، ندارد.

نیکزادی گفت: در بحث بهداشت و درمان معضلات زیادی در منطقه شرق استان کرمان داریم و مردم از وضعیت اسفناک درمان ناراضی‌اند و دچار کاستی‌هایی هستیم که امیدوارم با تغییر مدیریت علوم پزشکی بم این معضلات حل شوند.

وی تصریح کرد: امیدواریم با توجه به قول مساعد مسئولین نسبت به ساخت بیمارستان ریگان و فهرج، مرمت ساختمان بیمارستان نرماشیر و بیمارستان 220 تختخوابی بم در سال‌های آتی وضعیت درمان ما به حد مناسب و قابل قبولی برسد و قول‌هایی که وزیر بهداشت و درمان در سفرشان در شرق استان داده‌اند، عملی شود.

نیکزادی تاکید کرد: در بحث گردشگری و میراث فرهنگی شهرستان بم دارای چند اثر ثبت شده جهانی است، اما درآمد ناچیزی از این بخش داریم و در تلاش هستیم که از فرصت‌ها استفاده کرده و مردم از این اقتصاد بهره ببرند.

وی با اشاره به این‌که امسال برای تعمیر ارگ قدیم 14 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده، تصریح کرد: در بحث شن درمانی و برگزاری مسابقات آفرود، یک پایگاه را در فهرج ایجاد خواهیم کرد.

نماینده مردم بم، ریگان، فهرج و نرماشیر در مجلس گفت: فضای فیزیکی خوبی در اختیار بهزیستی منطقه قرار دارد که استفاده اقتصادی از این اماکن نداریم و قرار است این فضا به یک مرکز آموزش جنوبشرق و مرکز بررسی بیماری‌های روحی و روانی تبدیل شود تا قابل استفاده بیشتر برای کل کشور باشد.

وی با اشاره به وجود مدارس کانکسی در شهرستان‌های شرقی استان کرمان گفت: متاسفانه بخاطر سیاست‌های غیرکارشناسی آموزش و پرورش خیلی از مدارس روستایی ما به علت کمبود معلم تعطیل شده‌اند و به علت عدم بضاعت مالی دانش آموزان و دوری راه، اکثر آنها مجبور به ترک تحصیل شدند.

نیکزادی در ارتباط با حوزه آموزش عالی گفت: بم باید به یک شهر تولید علم تبدیل شود زیرا باعث ایجاد پردیس دانشگاهی کشور در بم خواهد شد تا هم تولید علم داشته باشیم و قسمتی از اقتصاد پویا نشده را فعال کنیم.

*عکس تزیینی است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.