• شنبه / ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ / ۱۸:۴۴
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 95122113780
  • منبع : نمایندگی خراسان رضوی

رییس مرکز تحقیقات نانوفناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

تولید واکسن انگل سالک در دانشگاه علوم پزشکی مشهد در دست اقدام است

واکسن

ایسنا/خراسان رضوی رییس مرکز تحقیقات نانوفناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: طرح بسیار بزرگی با همکاری موسسه ملی تحقیقات علوم پزشکی ایران (نیماد) در دست اقدام است که برای مراحل کارآزمایی بالینی تلاش دارد واکسن سالک را که در مرکز تحقیقات نانوفناوری ابداع شده است را در اشل صنعتی در شرایط تمیز تولید کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر محمودرضا جعفری، اظهار کرد: نانوفناوری در داروسازی از سیستم‌های نانو ذره‌ای استفاده می‌کند تا افزایش تاثیر داروهای موجود را بیش از پیش کند و عوارض جانبی آن‌‎ها را کاهش دهد؛ زیرا امروزه بسیاری از داروهای موجود (مثل داروهای ضد سرطان) علاوه بر تاثیر پایین دارای عوارض جانبی بسیار بالایی است.

رییس مرکز تحقیقات نانوفناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد، با بیان اینکه داروهای ضد سرطان در مرکز تحقیقات نانوفناوری تولید می‌شود، اضافه کرد: در این میان داروهای درمان بیماری سرطان دارای عوارض بیشتری است و امکان آسیب رساندن به سلولهای سالم بدن در هنگام استفاده از داروهای سرطانی وجود دارد.

وی تاکید کرد: این مرکز داروهای ضد سرطانی را در نانوحاملها فرموله می کندکه محل هدفش تومور است و تلاش دارد به جای پخش شدن و آسیب رساندن دارو به دیگر قسمتهای بدن با سیستم های نانوفرموله تاثیرگذاری بیشتر و عوارض کمتری داشته باشد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تصریح کرد: درحال حاضر در کشور فرم لیپوزو می «داکسو رو بیسین» با اسم تجاری «سیناداکسوزوم» در حال تولید است؛ که دانش فنی تولید آن در این مرکز تحقیقات انجام و ثبت اختراع شده است.

جعفری به تولید این دارو در شرکت سبحان انکولوژی توسط شرکت دانش بنیان  اکسیرنانوسینا اشاره کرد و افزود: این دارو حدود پنج سال است که در کشور در حال مصرف است و توانسته نتایج خوبی را از خود به جا بگذارد.

این محقق دانشگاه علوم پزشکی مشهد به اهمیت تولید داروی سیناداکسوزوم اشاره کرد و ابراز داشت: داکسو رو بیسین یک دارویی ضد سرطان است که فر م معمول تزریقی آن بیش از پنجاه سال است که برای درمان انواع سرطان  ازجمله سرطان خون, سینه و تخمدان و موارد دیگر استفاده می شود.

رییس مرکز تحقیقات نانوفناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اظهار داشت: اگر دوز تجمعی این دارو در فرم معمول تزریقی به ۴۰۰ میلی گرم بر متر مربع برسد موجب ایجاد عوارض قلبی شدید و مرگ بیمار می شود؛ که آنکولوژیستها در این شرایط دارو را قطع خواهند کرد.

وی ادامه داد: در این شرایط است که فرم لیپوزومی داکسو رو بیسین با مکانیزم خاصی در بافت تومور تجمع و موجب افزایش تاثیر دارو میشود؛ که با توجه به ورود کمتر دارو در بافت قلب، عوارض جانبی قلبی کمتری نیز بیمار را تهدید میکند.

دکتر جعفری خاطر نشان کرد: فرآورده دیگری نیز به صورت خوراکی و سافت ژل در بازار مصرف میشود که از خاصیت ماده کورکومین موجود در زردچوبه به دست میآید.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تصریح کرد: هنگامی که مردم زردچوبه را به صورت عادی در غذا مصرف میکنند مقدار کمی از کورکومین جذب بدن میشود چون حدود ۲-۵ درصد زردجوبه را کورکومین تشکیل میدهد و هم در فرمهای معمول قرص و کپسول  فراهمی زیستی کمی دارد.

این محقق دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اظهار داشت: این ماده محلول در چربی است، و چون حلالیت در آب کمی دارد میزان جذب بسیار پایینی دارد و در واقع مقدار کمی از آن در مسیر هضم طبیعی چربیها هضم شده جذب میشود ولی سهم عمده آن از بدن دفع میشود.

وی افزود: کپسول تولیدی این مرکز تحقیقات با نام تجاری «سینا کورکومین» در داخل خود نانومیسلهای حاوی کورکومین دارد؛ که این نانومیسلها باعث افزابش جذب خوراکی کورکومین به بیش از صد برابر شده و موجب افزایش فراهمی زیستی کورکومین در بدن شود.

رییس مرکز تحقیقات نانوفناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد، افزود: سه سال است این دارو در بازار تولید و به عنوان داروی کمکی در درمان بیماران دارای کبد چرب، استوآرتریت، کنترل تشنج در کودکان، پیشگیری از سرطان، آلزایمر، بیماری های پوستی مثل پسوریازیس و کاهش تری گلیسیرید خون و ... به کار برده میشود.

دکتر جعفری استفاده از این سینا کورکومین را بدون عارضه دانست و بیان داشت: این دارو هیچ عارضه خاصی ندارد و مورد استفاده بسیاری از افراد قرار می گیرد؛ به نحوی که در کارآزماییهای انجام شده با فرم معمول استفاده روزانه ۱۲ گرم کورکومین به مدت شش ماه بدون عوارض گزارش شده است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: این دارو به دلیل داشتن خاصیت ضد التهابی و سالم بودن به عنوان یک آنتی اکسیدان مورد تجویز پزشکان بسیاری است و طیف مصرف وسیعی دارد.

این محقق دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه گفت: در جهان حداقل ۱۰ نوع مختلف از فرآورده‌های تجاری کورکومین وجود دارد؛ که در مقایسه میزان جذب خوراکی «سیناکورکومین» بیشتر از نمونههای برتر جهانی میباشد.

درمان بیماری سالک را با مراکز تحقیقات بزرگ جهان دنبال میکنیم

وی در ادامه به تولید فرآورده موضعی برای درمان سالک در مرکز تحقیقات نانوفناوری اشاره کرد و اظهار داشت: درمان سالک بسیار سخت است و باید روزی سه بار تا سه هفته به بدن بیمار آمپولهای «گلوکانتین» تزریق شود؛ این تزریق دارای عوارض جانبی بسیاری میباشد؛ که در توان افراد خردسال و سالمند نیست.

رییس مرکز تحقیقات نانوفناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: فرآورده‌موضعی نانولیپوزومی از «آمفوتریسین بی»؛ که داروی ضد قارچ و ضد انگل بسیار خوبی است را در این مرکز تولید کردهایم تا بتوانیم، در درمان راحت تر بیماری سالک تاثیر گذار باشیم. این فرآورده دارای ثبت اختراع از آمریکا بوده و توسط شرکت دانش بنیان اکسیر نانوسینا با اسم تجاری «سیناآمفولیش» در کار خانه داروسازی مینو تولید میشود.

دکتر جعفری تصریح کرد: گلوکانتیم تزریقی در درمان سالک آن گونه که باید تاثیرگذار نیست و مقاومت به آن زیاد شده است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: طرح بزرگی با مرکز DNDi (Drugs for Neglected Diseases Initiatives) سوئیس در این خصوص  داشته تا این دارو را توسعه داده و اکنون در فاز سه طرح قرار داریم؛ که با حاضر شدن نتایج این فاز خواهیم توانست مجوزهای لازم را از وزارتخانه کسب و به تولید انبوه دارو اقدام کنیم.

این محقق دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاثیر داروی درمانی سالک به شکل موضعی را بیشتر از روش تزریق عضلانی و یا داخل ضایعه دانست و گفت: با تولید این دارو بیمار می تواند روزی دو بار در مدت چهار هفته به جای تزریق عضلانی و یا داخل ضایعه دردناک؛ به شکل موضعی از این دارو استفاده کند.

سه طرح درمان سالک در فاز سه بالینی در دست اقدام است

وی تاکید کرد: کار آزماییهای بالینی فاز یک و دو فرآورده سیناآمفولیش انجام شده است ودر حال حاضر در فاز سه کارآزمایی بالینی این دارو سه طرح در حال انجام است؛ که یک طرح زیر نظر سازمان جهانی بهداشت و دو طرح دیگر تحت نظارت وزارت بهداشت کشور میباشد.

رییس مرکز تحقیقات نانوفناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اضافه کرد: طرحی که زیر نظر سازمان بهداشت جهانی در حال کار است در خصوص درمان بیماری سالک خشک در محدوده شهر مشهد میباشد و دو طرح دیگر بر روی سالک مرطوب در شهر های اصفهان و شیراز و زیر نظر وزارت بهداشت در حال انجام است.

دکتر جعفری از نیاز کشور سوریه جهت دریافت کرم موضعی سالک خبر داد و افزود: با توجه به مشکل کشور سوریه در ارتباط با سالک و انجام کارآزمایی بالینی پایلوت در این کشور, کشور سوریه درخواست واردات فرآورده سیناآمفلیش را دارد ؛ که در صورت موافقت وزارت بهداشت این محصول به سوریه صادر خواهد شد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ابراز داشت: با توجه به زمانبر بودن مراحل کارآزمای بالینی فاز سه, گرفتن مجوز قانونی تولید این دارو تا تابستان سال آینده زمان لازم است.

سه فرآورده جدید در سال آینده وارد بازار میشود

وی خاطر نشان کرد: چند فرآورده دیگر در این مرکز تحقیقاتی در دست اقدام است؛ که می توان به ژل نانولیپوزومی موضعی کورکومین با نام تجاری «سینانومین » اشاره کرد که در فروردین ماه سال آینده تولید خواهد شد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: کورکومین اثرات ضدالتهاب، ،آنتی اکسیدان ،آنتی میکروبیال, ضد قارچ, ضد درد و خاصیت ترمیم زخم دارد و بالقوه میتواند به صورت موضعی در درمان خیلی از بیماریها مثل پسوریازیس, اگزما, آفتاب سوختگی, آفت دهان, التهاب لثه, زخمهای پا, زخمهای عفونی, سوختگی ها, زخمهای جراحی و زخم دیابتیک استفاده شود و تنها مشکلی که دارد زرد کردن موضع قابل استفاده است.

رییس مرکز تحقیقات نانوفناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ابراز داشت: کار تحقیقاتی تولید داروی سینانومین چهار سال به طول انجامیده و در فروردین ماه سال جاری تولید صنعتی و در تابستان سال آینده رسما وارد بازار میشود.

دکتر جعفری تولید نانومیسلهای حاوی سیلیمارین با نام تجاری سینالیو را در مرحله نهایی دانست و ابراز داشت: «سیلی مارین» ماده موثر در گیاه خارمریم میباشد و در درمان انواع بیماریهای کبدی بسیار مصرف میشود.

وی ادامه داد: سینالیو اردیبهشت ماه سال آینده تولید و پس از تکمیل مطالعات پایداری در تابستان سال ۹۶ برای اخذ مجوزهای لازم از وزارت بهداشت اقدام خواهد شد.

این محقق دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکید کرد: به دنبال درمان بیماریهای قلبی و عروقی در قالب یک طرح تحقیقاتی تلاش داریم تا روند افزایش چربی خون بیماران را که در سطح بالایی قرار داشته و کم نمیشود به صورت درون وریدی با تزریق نانولیپوزومها اصلاح کنیم.

وی توضیح داد این پروژه مربوط به کار دکتری تخصصی آقای دکتر صاحبکار (استادیار فعلی گروه بیوتکنولوژی دانشکده پزشکی)است که دارای ثبت اختراع آمریکا نیز هست که در مطالعات حیوانی هم داخل کشور و هم خارج کشور تاثیر خیلی خوبی در کاهش چربی خون داشته است.

تولید داروی درمان چربی بالای خون را در دست اقدام داریم

رییس مرکز تحقیقات نانوفناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: حدود یک ماه قبل طرح بزرگتری جهت انجام مطالعات پایداری,سم شناسی و فارماکوتکنیکی بر روی این لیپوزوم تعریف شده است؛ که در پایان یک سال و کامل شدن نتایج تحقیقات؛ تولید صنعتی در شرایط تمیز داروی کنترل چربی را دنبال خواهیم کرد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: این مرکز ارتباطات  بسیار خوبی با مراکز تحقیقاتی داخلی و دانشگاههای خارج کشور دارد و حمایت خوبی از سوی مراکز دیگر مثل ستاد ویژه توسعه نانوفناوری ریاست جمهوری میشود.

وی تصریح کرد: علم نانو در حال گسترش بسیار زیادی در جهان است و در درمان بیماریهای صعبالعلاج و واکسیناسیون نقش زیادی دارد؛ که جهت رشد این علم در دانشگاه علوم پزشکی مشهد علاوه بر این مرکز تحقیقات؛ گروه نانوفناوری دارویی در دانشکده دارو ایجاد شده است.

دکتر جعفری ابراز داشت: نانو در درمان بیماریها و عفونتها تاثیر بسیار زیادی دارد؛ اما در عین حال تکنولوژی گران قیمتی است. واردات این داروها هزینه ارزی زیادی در بر دارد ولی تولید این داروها در کشور باعث صرفه جویی ارزی ریادی میشود.

رییس مرکز تحقیقات نانوفناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پایان، ابراز داشت: به طور مثال قیمت هر ویال نمونه خارجی فرم لیپوزومی داکسوروبیسین حدود ۷۵۰ دلار است؛ که اکنون با تولید سیناداکسوزوم بیمار برای هر ویال ۷۰۰ هزار تومان پرداخت میکند که بیمهها ۹۰% هزینه آن را تقبل میکنند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.