• سه‌شنبه / ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ / ۱۱:۵۶
  • دسته‌بندی: یزد
  • کد خبر: 96021912074
  • منبع : نمایندگی یزد

230 هزار نیکوکار یزدی با کمیته امداد همکاری دارند

13940408110041515592564.jpg

ایسنا/یزد معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد استان یزد اعلام کرد: بیش از ۲۳۰ هزار نیکوکار یزدی در طرح‌های مختلف مشارکت‌های مردمی از جمله صدقات، زکات، طرح‌های اکرام ایتام، محسنین، اطعام، کوثر، رضوان و شفاء، نذر قربانی و عقیقه، با این نهاد همکاری می‌کنند .

به گزارش ایسنا، «غلامرضا مشعلچی» با بیان این که تمام کمک‌های جمع‌آوری شده مردمی صرف امور نیازمندان و مددجویان تحت حمایت کمیته امداد در همان شهرستان می‌شود، افزود: بیش از ۲۳۰ هزار نیکوکار یزدی در طرح‌های مختلف مشارکت‌های مردمی با این نهاد همکاری می‌کنند .

وی با اشاره به مساعدت ۳۷۳ میلیارد ریالی خیران به محرومان و مددجویان تحت حمایت کمیته امداد در سال ۹۵ ، تصریح کرد: کمک‌های جمع‌آوری شده مردم برای رفع مشکلات و نیازمندی‌های محرومان در سرفصل‌های مختلف از جمله تأمین مسکن، هزینه‌های درمانی، اشتغال، تحصیل، تأمین جهیزیه و کمک به امر ازدواج جوانان نیازمند و سایر امورات مددجویان هزینه می‌شود .

معاون مشارکت‌های مردمی کمیته امداد استان به بخشی از طرح‌های مشارکتی این نهاد نیز اشاره کرد و افزود: صندوق‌های صدقه کمیته امداد یکی از راه‌های جذب مشارکت‌های مردمی محسوب می‌شود که در اماکن مختلف شهری و روستایی، اداره‌ها و نهادها نصب و توزیع شده است.

به گفته وی، هم‌اکنون بیش از ۱۷۳ هزار صندوق صدقه بزرگ، متوسط و کوچک در سطح استان نصب و توزیع شده است و مردم خیر استان یزد در سال گذشته بیش از  هفت میلیارد تومان صدقه پرداخت کرده‌اند به طور میانگین هر شهروند یزدی ماهیانه ۵۱۲ تومان صدقه می‌دهد .

وی با اعلام رشد چهار درصدی پرداخت صدقه نسبت به مدت مشابه در سال ۹۴ به شیوه‌های نوین پرداخت صدقه اشاره و اظهار کرد: سامانه پیامکی با سرشماره ۸۸۷۷ به عنوان یکی از روش‌های نوین در پرداخت کمک‌های مردمی برای تمامی مشترکان اپراتورهای همراه اول و ایرانسل فعال شده است که در این روش با ارسال عدد یک به شماره ۸۸۷۷ و انتخاب یکی از سه گزینه ۱۰۰،۳۰۰ و ۵۰۰ تومان می توانند روزانه برای پرداخت صدقه اقدام کنند .

مشعلچی با بیان این که زکات یکی دیگر از طرح‌های مشارکتی این نهاد است، گفت: در سال گذشته ۱۰۹ میلیارد ریال زکات مستحب و واجب در استان یزد، جمع آوری و  جهت رفع مشکلات محرومان و تکمیل طرح‌های عام المنفعه در روستاها هزینه شده است.

وی خاطرنشان کرد: از مجموع ۷۶۸ روستای سطح استان، ۱۷۷ روستا مشمول پرداخت زکات هستند و در سال ۹۵ بیش از ۵۳ درصد زکات جمع‌آوری شده در زمینه ساخت و تکمیل طرح‌های عام المنفعه و ۴۷ درصد نیز برای رفع مشکلات محرومان و نیازمندان اختصاص یافت، ۵۶ میلیارد ریال از زکات جمع آوری شده در زمینه ساخت و تکمیل پروژه های عام المنفعه شامل مسجد، حسینیه، خانه عالم و حوزه علمیه و ۵۳ میلیارد ریال نیز برای تامین جهیزیه(هفت درصد)،کمک معیشت( ۳۱ درصد)، درمان(سه درصد) و مسکن نیازمندان(شش درصد) در سال ۹۵ هزینه شده است .

مشعلچی با اشاره به رشد ۱۵ درصدی زکات جمع‌آوری شده در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۴، تصریح کرد: حدود یک میلیارد ریال از زکات جمع‌آوری شده واجب و مابقی زکات مستحبی بوده است.

وی ادامه داد: هم‌اکنون ۵۴۶ نفر از عاملین افتخاری روستایی و شهری در خصوص جمع‌آوری زکات با کمیته امداد همکاری دارند و سال گذشته تلاش‌های مطلوبی جهت افزایش جمع‌آوری زکات به ویژه در زمینه کشاورزی به عنوان اولویت‌های شورای زکات استان انجام شده است.

وی طی این مدت از مجموع زکات جمع آوری شده، سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال مربوط به زکات فطریه عام و سادات پرداختی توسط مردم خداجوی استان یزد به کمیته امداد بوده است .

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد استان یزد با بیان این که ۱۷ هزار و ۸۰۳ حامی در استان یزد حمایت سه هزار و ۳۱۷ یتیم و فرزندان نیازمند غیریتیم را در قالب طرح «اکرام ایتام» و «محسنین» بر عهده دارند، افزود: طرح محسنین از جمله طرح‌های مشارکتی کمیته امداد برای حمایت از خانواده‌های نیازمند غیر یتیم دارای سرپرست بیمار و ازکار افتاده است.

وی عنوان کرد: هم‌اکنون چهار هزار و ۲۰ حامی در استان یزد حمایت یک هزار و ۴۹۹ فرزند نیازمند غیر یتیم را در قالب طرح محسنین عهده‌دار هستند و در سال ۹۵ بیش از ۱۳ میلیارد و ۵۹۰ میلیون ریال به صورت نقد، کالا و خدمات توسط این حامیان به خانواده های تحت حمایت اهدا شده است .

وی با اشاره به این که هم اکنون ۱۳ هزار و ۷۸۳ حامی سرپرستی یک هزار و ۸۱۸ یتیم تحت حمایت کمیته امداد استان را در قالب طرح اکرام عهده دار هستند، افزود: طرح اکرام ایتام یکی از طرح‌های حوزه مشارکت‌های مردمی این نهاد است که بر اساس آن خیران می‌توانند با پرداخت حداقل ۳۰۰ هزار ریال به صورت ماهیانه، حمایت مادی و معنوی یک یا چند یتیم تحت پوشش را به عنوان فرزندان معنوی خود عهده‌دار شوند که در این رابطه سال گذشته بیش از ۵۲ میلیارد ریال به صورت نقد و کالا از سوی حامیان طرح اکرام به ایتام مساعدت شده است .

مشعلچی با بیان این که ۱۸ هزار نیکوکار یزدی حمایت از سه هزار و ۳۱۷ یتیم و فرزندان نیازمند غیر یتیم را بر عهده دارند، خاطر نشان کرد: خیران یزدی سال گذشته ۶۵ میلیارد ریال در قالب طرح «اکرام ایتام» و «محسنین» به ایتام تحت حمایت و فرزندان نیازمند غیر یتیم مساعدت کرده‌اند که در این بخش شاهد رشد ۱۵ درصدی بودیم .

وی با اشاره به مشارکت دو میلیارد ریالی خیران یزدی در طرح «شفا»، یادآور شد: مردم استان یزد در سال ۹۵ با مشارکت در طرح شفا(کمک به درمان مددجویان) رشد ۱۷ درصدی را در این بخش رقم زدند و این در حالی است که هم‌اکنون ۶۴۸ بیمار خاص و صعب العلاج در استان به دلیل هزینه‌های بالای بیماری نیازمند مساعدت خیران هستند .

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد استان گفت: طرح شفا طرحی است که بر اساس آن مردم می‌توانند به عنوان حامی ، تامین مالی بخشی از هزینه های معالجه و درمان بیماران  خاص، صعب العلاج و پر هزینه که نیازمندی آنها به تایید اداره پذیرش و مددکاری کمیته امداد رسیده است را متقبل شوند به این صورت که  حامی متعهد می شود به صورت دائم یا برای مدت مشخص، ماهیانه مبلغی را به بیمار تحت حمایت خود یا بیمارانی که بنا به تشخیص مسئولان درمان کمیته امداد در اولویت دریافت خدمات هستند،پرداخت کند .

وی در ادامه با اشاره به لزوم مشارکت خیران در ساخت مسکن مددجویان تحت حمایت، اظهار کرد: خیران می‌توانند با مشارکت در طرح «رضوان» که از طرح ‎ های مشارکتی این نهاد است با پرداخت کمک ‎ های انسان ‎ دوستانه و خیرخواهانه خود نسبت به ساخت سرپناه یا تعمیر منازل مددجویان و نیازمندان اقدام و در این عمل خداپسندانه مشارکت کنند، سال ۹۵ حدود هشت میلیارد ریال از سوی نیکوکاران استان در قالب طرح رضوان( نقد و کالا) به کمیته امداد اهدا شد، این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش شش برابری را نشان می‌دهد.

مشعلچی با بیان این که مردم نیکوکار استان می‌توانند با مشارکت در طرح کوثر نسبت به تامین جهیزیه مددجویان تحت پوشش این نهاد اقدام کنند، افزود: مردم نیکوکار استان یزد در سال گذشته پنج میلیارد و ۳۴۴ میلیون ریال (نقد و کالا) در قالب طرح کوثر( تامین جهیزیه نوعروسان نیازمند) به کمیته امداد اهدا کردند .

این مسئول در پایان نیز خاطرنشان کرد: هم اکنون ۲۷ هزار خانواده نیازمند با جمعیت ۵۱ هزارو ۶۸۷ نفر از حمایت این نهاد بهره‌مند هستند .

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.