• پنجشنبه / ۱ تیر ۱۳۹۶ / ۱۰:۲۰
  • دسته‌بندی: صنفی، فرهنگی
  • کد خبر: 96040100048
  • منبع : نمایندگی خوزستان

رئیس سازمان بسیج اساتید خوزستان تاکید کرد؛

ضرورت عملیاتی کردن منویّات امام راحل و رهبری در دانشگاه‌ها

سازمان بسيج اساتيد

رئیس سازمان بسیج اساتید خوزستان گفت: مهم‌ترین رسالت بسیج اساتید، عملیاتی کردن منویّات امام راحل و مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و تحقق اهداف بلند انقلاب اسلامی و تبدیل این انقلاب به یک قدرت جهانی است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، دکتر علیرضا رازقی‌زاده در مراسم بزرگداشت سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران و روز ملی بسیج اساتید که شامگاه چهارشنبه، ۳۱ خردادماه در دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، اظهار کرد: دکتر چمران علی‌رغم داشتن مدرک دانشگاهی بالا و برخورداری از رفاه، زمانی که احساس تکلیف کردند، وارد حوزه‌های مختلف شدند؛ زمانی که در ایران، احساس نیاز می‌شد وی با ولایت راستین همراه شد. ولایت‌مداری او همراه با بصیرت بود. در آن زمان هم در لبنان و هم در ایران، گروه‌های انحرافی زیادی وجود داشتند، اما دکتر چمران راهرو راستین ولایت بود؛ چراکه او بصیرت داشت و بر اساس این بصیرت، ولایت راستین را انتخاب کرد.

رئیس سازمان بسیج اساتید خوزستان گفت: یک دنیا شیفته امام خمینی(ره) بودند و امام خمینی(ره) شیفته دکتر چمران؛ خصلت بعدی دکتر چمران، شجاعت اوست که مثال‌زدنی است. بر اساس منش این شهید بزرگوار، ولایت، بصیرت و شجاعت را به‌عنوان شعار این همایش انتخاب می‌کنیم. امیدواریم این واژه‌ها سرمشق زندگی همه ما باشد. رهبری بارها علم، تقوا، خلوص، شجاعت و بصیرت دکتر چمران را مثال‌زدنی دانسته‌اند و از اساتید خواسته‌اند که ایشان را الگوی خود قرار دهند.

رازقی‌زاده تصریح کرد: مهم‌ترین رسالت بسیج اساتید، عملیاتی کردن منویّات امام راحل و مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و تحقق اهداف بلند انقلاب اسلامی و تبدیل این انقلاب به یک قدرت جهانی است. بسیج اساتید یک مجمع عالی دارد که شورای سیاستگذاری آن است و از پنج معاونت تشکیل شده است؛ در اوایل سال پس از برگزاری انتخابات، اعضای این مجمع مشخص شدند.

وی ادامه داد: در مجموع ۱۹۰ عضو در ۱۱ هیأت مانند دفاعی امنیتی، حقوقی قضایی، اجتماعی و ... مشخص شده‌اند؛ همچنین برخی کارگروه‌ها جلسات خود را تشکیل داده‌اند. در معاونت‌های آموزشی و پژوهشی، نیز پنج فصلنامه تخصصی نمایه‌شده ( ISC ) وجود دارد که در سازمان معتبر است و اساتید می‌توانند مقالات خود را به این مجلات ارسال کنند. خوزستان سهم خوبی در ارسال مقالات داشته است.

رئیس سازمان بسیج اساتید خوزستان در خصوص حلقه‌های علمی بسیج اساتید، گفت: علم یکی از پایه‌های تشکیل هر تمدن است، در بسیج اساتید ۹۳ حلقه علمی وجود دارد. تمام توان ما این است که این حلقه‌ها فعال‌تر شوند. در این حلقه‌ها یک عضو هیأت‌علمی و تعدادی از دانشجویان عضو به بحث‌های علمی می‌پردازند و تلاش می‌کنند یک گره علمی را حل کنند. جلسه‌های توجیهی برای سرحلقه‌ها برگزار شده است.

رازقی‌زاده افزود: تدوین سند ملی اقتصاد مقاومتی که بر تولید، اشتغال و صادرات تأکید دارد، در حال انجام است و هرچه زودتر برای خوزستان آماده می‌شود؛ همچنین ۸۵ حلقه صالحین نیز در استان وجود دارند. در حلقه‌های صالحین، جلساتی با موضوعات مختلف بین اساتید برگزار می‌شود و نتایج این جلسات به سازمان اعلام می‌شود. کارگاه توانمندسازی برای سرحلقه‌ها نیز برگزار شده است و بیش از ۳۰۰ گزارش در این زمینه موجود است.

وی در خصوص فعالیت‌های بسیج اساتید در حوزه ارتباط با صنعت، تصریح کرد: چندین جلسه با بنیاد برکت داشتیم که متعاقب آن بازدید اساتید بسیجی از منطقه نفتی یاران شمالی، چندین جلسه مشترک با صنعت و معدن و برگزاری یک جلسه مشترک با سردار شاهوارپور در خصوص طرح نهال‌کاری جنوب شرق استان ازجمله این فعالیت‌ها هستند. در حوزه فرهنگی اولین بحث ما جنگ نرم است که ۶ جلسه ویژه در این خصوص در ستاد استان داشتیم. حدود ۳۰۰ جلسه در سطح استان در کل کانون‌ها و در سطح اقشار مدرسین جنگ نرم برگزار شد.

رئیس سازمان بسیج اساتید خوزستان ادامه داد: حدود ۴۰۰ مدرس جنگ نرم، دوره عمومی را گذراندند و حدود ۱۵ نفر از این افراد دوره‌های تکمیلی را طی کردند که از این افراد در حوزه‌های مختلف استفاده می‌شود. ۲۳ جلسه کارگاه پیوست‌نگاری فرهنگی در استان تشکیل شد و با تمام توان در حال تقویت اساتید هستیم تا بتوانیم پاسخگوی خواسته رهبر معظم انقلاب باشیم؛ همچنین ۱۲ جلسه نشست بصیرتی نیز داشتیم.

رازقی‌زاده تصریح کرد: جام فوتسال دانشگاه شهید چمران، همایش‌های مناسبتی مختلف و دیدار با خانواده‌های شهدای مدافع حرم از دیگر برنامه‌های ما بودند. بسیج اساتید چند سال است که متولی راهیان نور است. تمام تلاش خود را می‌کنیم تا با کمک سپاه و بسیج مستضعفان، تمام اساتیدی که تمایل دارند به مناطق جنوبی بروند، برای آن‌ها امکان سفر فراهم شود.

وی گفت: در بحث منابع انسانی، تلاش شد جلسه شورای معاونان هر هفته برگزار شود، همچنین به صورت مرتب در حوزه کانون‌ها جلسات به صورت ماهانه برگزار شدند. امیدواریم در سال جاری موضوعات اقتصاد مقاومتی، تحقق تمدن نوین اسلامی و پیوست‌نگاری فرهنگی که همه از مطالبات مقام معظم رهبری هستند، به‌جد پیگیری شوند.

تعریف برنامه‌های اثربخش و چابک برای خروج از انفعال

عضو هیات‌علمی دانشگاه شهید چمران اهواز نیز در این همایش طی سخنانی با بیان اینکه نوعی انفعال بر اعضای بسیج اساتید حاکم است، گفت: باید با برنامه‌های اثربخش و چابک از این وضعیت خارج شویم؛ با  توجه به بحث آتش به اختیار که اخیرا از سوی مقام معظم رهبری مطرح شده است، نباید منتظر دستورات تکلیفی باشیم.

به گزارش ایسنا، محمدحسن عظیمی با بیان این مطلب اظهار کرد: همه می‌دانیم رسالت بسیج اساتید چیست؛ استقلال و تقویت هویت انقلابی، تاریخی و اجتماعی و توجه به ابعاد علمی و پژوهشی ازجمله رسالت‌های کلی بسیج اساتید است که همه این کلیدواژه‌ها از فرمایشات مقام معظم رهبری گرفته شده‌اند.

وی افزود: بسیج اساتید تلاش می‌کند در راستای توسعه ملی به توسعه معنوی کمک کند و برای این کار رویکرد ما باید ملی، اما عملکرد ما منطقه‌ای و بومی باشد تا بتوانیم اثربخشی لازم را داشته باشیم. در این زمینه باید از تمرکزگرایی پرهیز کنیم. با توجه به بحث آتش به اختیار که اخیرا از سوی مقام معظم رهبری مطرح شده است، نباید منتظر دستورات تکلیفی باشیم.

این عضو هیأت‌علمی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: اهداف و آرمان‌ها در سطح کلان مشخص‌ هستند. ما باید برنامه‌ها و رویکردهای منطقه‌ای را تعیین کنیم و برای پیگیری راهبردها و برنامه‌های کلان و تدوین روش‌های مناسب در منطقه تلاش کنیم؛ همچنین باید فضای اجتماعی، فرهنگی و زیرساخت‌های فنی را بشناسیم. برنامه‌هایی که اعلام می‌شود، کمتر به ویژگی‌های منطقه‌ای توجه دارد. ویژگی‌های هر منطقه ممکن است مختلف باشد و باید بر اساس ویژگی‌های هر منطقه پیش برویم.

عظیمی افزود: در بسیج اساتید، رسالت درون‌تشکیلاتی همان فعالیت‌های بسیج اساتید در استان و فعالیت‌های کانون‌های مستقر در دانشگاه‌ها است. رسالت برون‌سازمانی فعالیت‌های مشخص در شهرهایی است که آنجا مستقر هستیم و رسالت درون‌سازمانی نیز همان رسالت ما در سازمانی است که در آن خدمت می‌کنیم، یعنی همان دانشگاه‌ها؛ همچنین کمک به بهینه‌سازی، تقویت و توسعه تشکیلات سازمانی بسیج اساتید، دانشگاه‌های محل حضور و شهر و استان و پروژه‌های ملی و منطقه‌ای ازجمله مسائلی هستند که باید به آن‌ها توجه شود.

وی عنوان کرد: اگر بخواهیم این مسائل تحقق یابند باید کارهای مختلفی انجام شود؛ باید تدوین راهبردهای سازمانی با نگاه درون‌استانی بر اساس اسناد بالادستی و ساختار سازمانی و نگاه نظام، تدوین و تعیین روش‌ها و ابزارهای نظارتی و پایش برنامه‌های عملیاتی انجام شود. همچنین جذب منابع و حمایت‌های مالی و معنوی از نهادهایی که می‌توانند به ما کمک کنند مانند استانداری، ادارات و دیگر نهادها باید در دستور کار قرار گیرد.

عظیمی گفت: شناسایی ضعف‌ها و اشکالات بسیج اساتید نیز باید انجام شود. باید بدون ترس و با شجاعت برای حل این ضعف‌ها اقدام کنیم. ما عملکردی داریم اما این عملکرد آن‌قدر اغراق‌آمیز نیست که بتوانیم منویات مقام معظم رهبری را به‌خصوص در حوزه فرهنگی محقق کنیم. باید ایرادات را شناسایی کنیم و بپذیریم و آن‌ها را برطرف کنیم.

این عضو بسیج اساتید دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان اینکه نوعی انفعال بر اعضای بسیج اساتید حاکم است، در خصوص راهکارهای برون‌رفت از این انفعال تصریح کرد: نبود برنامه اثربخش و چابک یکی از دلایل مشکلات ما است که اگر به این مساله توجه شود، می‌توانیم به تسریع در عملیات‌ها کمک کنیم. شناسایی کارکردهای منطقه‌ای و ملی و تلاش برای بهره‌برداری مناسب و اثربخش، راهکار دیگری است. پیرامون ما فرصت‌های متعددی وجود دارد که اگر بخواهیم خوب عمل کنیم، باید این فرصت‌ها را شناسایی و به نحو مطلوب از آن‌ها استفاده کنیم.

عظیمی افزود: شناسایی تهدیدها و چالش‌ها در منطقه و تدوین راهکارهای برون‌رفت از آن‌ها با استفاده از رفتار سیاسی، اجتماعی و فرهنگی راهکار دیگری است. در بُعد ایجاد راهبردها و راهکارهای برون‌زا باید برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت داشته باشیم. برای تقویت برون‌سازمانی از حیث کمّی و کیفی باید جذب،  حمایت، هدایت و توانمندسازی نیروهای بسیجی اساتید، همچنین تلاش برای شناسایی شخصیت‌های اثرگذار و محوری برای حال و آینده باید انجام شود. ما در ابعاد مختلف به شخصیت‌های اثرگذار نیاز داریم تا ما را هدایت کنند.

وی با اشاره به اینکه به دلایل مختلف هزینه‌های سازمان افزایش داشته است، گفت: به‌عنوان نیروهای بسیجی باید به این حوزه وارد شویم تا بتوانیم هزینه‌های سازمان را بهینه کنیم؛ همچنین تعریف و ارائه طرح‌های پژوهشی ملی و منطقه‌ای برای تحقق اهداف نظام در حوزه‌های فرهنگ، تعلیم و تربیت و توانمندسازی نیروهای اثرگذار برای جامعه در تربیت نسل توانمند برای دوره‌های آتی از دیگر کارهایی است که باید انجام دهیم.

در این جلسه همچنین شاوردی از اساتید بسیجی دانشگاه شهید چمران اهواز، با اشاره به سخنانی از مقام معظم رهبری درباره اهمیت آگاهی اساتید بسیجی از جایگاه خود در جامعه و جهان گفت: بسیج اساتید از نهادهای مبارکی است که مزیّن به نام شهید چمران است و اساتید بسیجی در دو عرصه علم و جنگ نرم فعالیت می‌کنند.

وی افزود: عرصه علم موجب پیشرفت و توسعه کشور می‌شود و عرصه جنگ نرم موجب تحقق دانشگاه اسلامی و از این جهت از عرصه علم، پیچیده‌تر است. از اساتید نخبه و ارزشی که سرمایه نظام و انقلاب هستند باید بیشتر استفاده شود. پیشنهاد می‌کنم جلساتی برای هم‌اندیشی با اساتید بسیجی توسط مسئولان بخش‌های مختلف استان در نظر گرفته شود.

این عضو هیأت‌علمی دانشگاه شهید چمران اهواز ادامه داد: به‌خصوص مسئولان استانی، باید از ظرفیت‌های این مجموعه متخصص و متعهد بیشتر استفاده کنند. اسلام به انسان شرافت بخشید و به زنان، شرافت بیشتری عطا کرد. پس از پیروزی انقلاب این شرافت جهانی شد، اما هنوز بخشی از ابعاد وجودی زنان مغفول مانده است. 

شاوردی گفت: با وجود آن‌که امروز شاهد افزایش تعداد زنان ارزشی و انقلابی در حوزه‌های مختلف ازجمله حوزه علمی هستیم، اما کماکان نقش زنان در عرصه‌های مختلف از جمله فرهنگی و سیاسی به‌درستی شناخته نشده است. پیشنهاد می‌کنم در جلسات مختلف فارغ از مسائل بانوان، در حوزه مسائل کلان کشوری، یک یا دو زن حضور داشته باشند. این مساله باید در خوزستان جدی‌تر پیگیری شود.

وی تأکید کرد: در برابر قرائت‌های مختلف از زن به‌ویژه قرائت مبتذل غربی، باید سرمایه‌گذاری‌های مختلفی در حوزه زنان دانشگاهی صورت گیرد که اینان نخبگی را با قرائت اسلام و نحوه حضور زن در اجتماع تعریف کرده‌اند. ما اساتید بسیجی و نخبگان دانشگاه، خود را از جامعه و پابرهنگان جدا نمی‌دانیم.

این عضو هیأت‌علمی دانشگاه شهید چمران اهواز  در پایان خاطرنشان کرد: ما در کنار یمن، فلسطین، مدافعان حرم و مظلومان هستیم. خود را سرباز ولایت می‌دانیم و تا پای شهادت پیش می‌رویم. در مقابل قرائت خشن داعش از اسلام و در مقابل آل‌سعود و رژیم غاصب اسرائیل و آمریکا که مظهر استکبار است، ایستاده‌ایم و در انتظار سقوط آمریکا به سر می‌بریم و پیرو رهبر مستضعفان جهان اعلام می‌کنیم که تا شرک و کفر وجود دارد، مبارزه وجود دارد. ما حضور داریم تا الله اکبر و کلمه توحید را جهانی کنیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.