از نازی‌آباد تا سعادت‌آباد

یک عروسی چقدر آب می‌خورد؟

عروسی

«شما شایسته بهترین هستید»؛ «با ما در بهترین شب زندگی‌تان بدرخشید»؛ «بهترین شب زندگیتان را با ما تجربه کنید»؛ «پکیج وی‌آی‌پی عروس با بهترین خدمات» و ... این‌ها شعارهای تبلیغاتی این روزهای سالن‌های زیبایی و تشریفات عروسی هستند که حالا خیلی درآمد خوبی دارند و روز به روز هم به تعدادشان اضافه می‌شود؛ خدمات‌دهنده‌هایی که پکیج‌های متنوعی به مشتریانشان ارائه می‌دهند و مبالغ میلیونی دریافت می‌کنند.

وقتی تصمیم گرفتیم گزارشی درباره هزینه‌های یک مراسم ازدواج با اوضاع و احوال این روزها بنویسیم، اولش با خودمان فکر کردیم با چند تماس تلفنی می‌توانیم قیمت‌ها را به صورت جداگانه در بیاوریم و هزینه‌ها را محاسبه کنیم اما کمی بعد تصمیممان عوض شد و در نقش عروس و داماد خیابان‌های تهران‌ را گز کردیم و خودمان را جای دختر و پسر جوانی قرار دادیم که می‌خواهند زندگی‌ مشترکشان را شروع کنند و باید با کلی هزینه‌های جور وا جور و عجیب و غریب مواجه شوند؛ از هزینه لباس عروس و کت و شلوار داماد گرفته تا تالار و باغ و شام عروسی.

لباس عروس از چهارراه امیر اکرم تا جردن

از چهارراه امیراکرم آغاز کردیم؛ اولین گزینه‌ موجود قشر متوسط جامعه برای خرید لباس عروس که سرتاسرش پیراهن‌های بلند سفید بر تن مانکن‌هاست و هرکدام برای خودشان زرق و برقی دارند و با نگین و مروارید کم‌ارزش تزیین شده‌اند. امیراکرم پر است از لباس عروس‌های اجاره‌ای که خیلی‌هایشان بر تن عروس‌های زیادی رفته است. ارزان‌ترین لباس عروس موجود برای اجاره در این منطقه ۴۰۰ هزار تومان است که البته چندین‌بار تن خورده و قیمت یک لباس عروس معقول و استفاده‌نشده برای یک شب اجاره، ۲ میلیون تومان است. تفاوت قیمت اجاره و خرید، چیزی حدود ۵۰۰ هزار تومان است و خیلی‌ها ترجیح می‌دهند به جای اینکه لباس عروس را اجاره کنند، آن را بخرند؛ لباس‌هایی که اغلبشان کار دست طراحان و خیاط‌های ایرانی است.

لباس عروس مطلوب ما یک و نیم میلیون‌ تومان برای اجاره قیمت داشت و تور روی سر نیز متری ۱۰۰ هزار تومان محاسبه می‌شد. هرچند که خانم فروشنده تاکید کرد که این قیمت‌ها فقط برای همان روز است و هرچه زودتر برای خرید تصمیم بگیریم به نفع آقای داماد خواهد بود.

اما خیلی‌ها به پوشیدن لباس عروس‌های ارزان که تولید برند مطرحی نیستند و با نگین‌های قلابی تزیین شده‌اند، علاقه‌ای ندارند. ترجیح آنها خرید از برندهای معتبر یا مزون‌های شمال شهر است که طراحی‌های منحصر به فردی برای هر عروس در نظر می‌گیرند. خیابان جردن یکی از مقاصد برنددوست‌هاست. «سن پاتریک»، «اسپوزابلا»، «دمتریوس» و ... در این منطقه خودنمایی می‌کنند. اینجا دیگر خبری از نگین شیشه‌ای و مروارید نیست بلکه لباس‌ها مزین به زمرد، الماس و فیروزه بنا به سلیقه مشتری هستند؛ لباس‌های ۲۰ میلیونی، ۶۰ میلیونی و ۸۰ میلیونی از جنس ابریشم و تافته که توجه زیادی به سمت خودشان جلب می‌کنند و مشتریان خاص خودشان را دارند.

قیمت یک جفت کفش سفید برای عروس‌خانم‌ها در منطقه جمهوری ۱۰۰ هزار تومان و در منطقه جردن حدود یک میلیون تومان است.

البته بازار عبدل‌آباد، نازی‌آباد، برج الهیه و ... هم مراکز فروش لباس عروس هستند که هر کدام مبنای متفاوتی برای قیمت دارند.

کت و شلوار دامادی از باب‌همایون تا میرداماد

درست است که قیمت یک‌دست کت و شلوار معمولی در باب‌همایون ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار تومان است اما کت و شلواری که مناسب برای شب دامادی باشد و کمی هم جلوه داشته باشد در خیابان جمهوری ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت دارد؛ کت و شلوارهایی که یا دوخت ایران هستند یا از چین وارد کشور می‌شوند. قیمت کروات و پوشت نیز در این منطقه از ۸۰ هزار تومان شروع می‌شود. هرچند که یکی از فروشنده‌ها یادآوری کرد که اگر عروس‌خانم همین امروز دست به جیب شوند و کارت بکشند، این قیمت‌ها در نظر گرفته می‌شود و معلوم نیست که فردا چه بر سر قیمت دلار بیاید!

اما کافی است راهی شمال تهران شوید تا درِ جدیدی از دنیای کت و شلوار مردانه به رویتان باز شود. از برندهای مطرح ایرانی مثل «هاکوپیان» و «ایکات» تا «دولچه‌گابانا»، «بربری»، «دانهیل» و برندهای مطرح ایتالیایی که از حدود ۲ میلیون‌ تومان به بالا قیمت دارند؛ کت و شلوارهایی که در برخی از آنها نخ طلا به کار رفته و به آنها قیمت داده است. خیابان میرداماد یکی از بورس‌های کت و شلوار است که تا حدود ۱۳ میلیون‌ تومان برای دامادها کت و شلوار دارد.

قیمت یک کفش مناسب برای داماد در منطقه جمهوری ۲۰۰ هزار تومان و در منطقه میرداماد حدود یک و نیم‌ میلیون تومان است.

آرایشگاه از خیابان شمشیری تا سعادت‌آباد

انتخاب آرایشگاه یکی از مهم‌ترین و سخت‌ترین انتخاب‌ها برای شب عروسی است که اغلب خانم‌ها حساسیت زیادی روی آن دارند. ارائه پکیج‌های متنوع عروس از سوی آرایشگرهای معروف، تبدیل به یک کار درآمدزا برای آنها شده است. پکیج‌هایی که از ۲ میلیون‌ تومان شروع می‌شود اما واقعیت این است که اگر شما توانایی خرید این پکیج‌های عروس را که شامل اسپا، خدمات پوست، رنگ مو و ... می‌شود را ندارید، می‌توانید با مبلغ ۵۰۰ هزار تومان هم عروس شوید.

یکی از آرایشگرهای محله شمشیری درباره هزینه آرایش عروس می‌گوید: «ما اینجا آلبوم عروس داریم و می‌توانید از عکس‌ها کیفیت کار را ببینید. چیزی هم به اسم پکیج‌های متنوع عروس در سالن ما وجود ندارد. دستمزد ما برای آرایش عروس با لوازم آرایش با کیفیت ۵۰۰ هزار تومان است. در این منطقه بیش از این هم کشش قیمت وجود ندارد.»

اما آرایشگر معروف منطقه سعادت‌آباد عادت به جواب‌دادن سوالات به صورت تلفنی ندارد و ما را به شوی زنده عروس‌هایش دعوت می‌کند؛ آرایشگری که در در روز میزبان بیش از ۱۰ عروس در سالنش است: «پکیج عروس از ۲ میلیون‌ تا ۵ میلیون‌ تومان است و از بهترین برندهای آرایشی دنیا برای عروس استفاده می‌کنیم. خدمات مو، پوست، ناخن و اختصاص میهمان‌دار شخصی در روز عروسی از جمله خدمات پکیج‌های ماست که آب در دل عروس‌هایمان تکان نخورد.»

دامادها اما حساسیت کمتری نسبت به خانم‌ها روی آرایشگاهشان دارند. هزینه کوتاهی و آرایش مو در یک سلمانی معمولی برای آقایان ۲۵ هزار تومان است اما وقتی عنوان داماد مطرح می‌شود، پای پکیج‌های ۵۰۰ هزار تومانی به میان می‌آید تا آنها هم خدمات پوست و اسپا برای شب ازدواجشان دریافت کنند.

یک روز در بازار طلا

خرید حلقه ازدواج و سرویس طلا تقریبا در همه ایران یک رسم است. قیمت‌ حلقه‌های ساده دوقلو از دو میلیون تومان شروع می‌شود و اگر قرار باشد حلقه‌های الماس‌نشان خریداری شود تا ۱۰ میلیون‌ تومان هم می‌رود. برای خرید یک سرویس طلای ساده باید در بدترین حالت ۷ میلیون‌ تومانی هزینه کرد و اگر مشکل مالی وسط نباشد، سرویس طلاهای ۴۰ میلیونی، ۸۰ میلیونی و بالاتر هم در بازار طلا موجودند.

خیابان سعدی و آینه و شمعدان

ما برای خرید آینه و شمعدان خیابان سعدی را انتخاب کردیم که هم آینه و شمعدان‌های نقره و برنز دارد و هم آینه‌هایی از جنس برنج.

آینه‌ و شمعدان‌های کوچک نقره قیمتشان از ۴ میلیون‌ تومان شروع می‌شود و تا ۱۵ میلیون‌ تومان قیمت دارند. آینه‌ و شمعدان‌های مس و فیروزه نیز قیمتشان حدود ۸ میلیون تومان است و اگر جنسشان برنز باشد از یک میلیون‌ تومان شروع می‌شود. هرچند که فروشندگان این صنف به ما تاکید کردند که قیمت فلز همزمان با دلار تغییر می‌کند و برای خرید باید خیلی زود تصمیممان را بگیریم.

در این میان اگر کسی توانایی خرید این آینه و شمعدان‌ها را ندارد، می‌تواند جنس برنج را انتخاب کند که قیمتش از ۴۰۰ هزار تومان شروع می‌شود.

دسته‌گل و ماشین‌ عروس

اگر خودتان اتومبیل شخصی داشته باشید که کارتان راحت است اما اگر مجبورید ماشین عروس اجاره کنید، کمی هزینه‌تان بالا می‌رود. اجاره بی‌ام دبلیو با راننده برای یک شب، یک‌ میلیون تومان است و اجاره اتومبیلی مثل اوپتیما ۴۰۰ هزار تومان برایتان آب می‌خورد.

دسته‌گل عروس نیز می‌تواند ۱۵۰ تا ۷۰۰ هزار تومان قیمت داشته باشد که بستگی به نوع گل دارد.

آتلیه‌های عکاسی و منوهای جورواجور

شما می‌توانید خاطرات مراسم ازدواجتان را هم با یک میلیون‌ تومان ثبت کنید و هم منوهای ویژه را انتخاب کنید و از فیلمبرداری هوایی و ساخت کلیپ چیزی کم نگذارید و ۳۰ میلیون‌ تومانی هزینه کنید. بستگی به خودتان دارد که به ثبت عکس‌های یادگاری و خانوادگی اکتفا می‌کنید یا اینکه به سناریوپردازی و ساخت کلیپ در جنگل‌های شمال ایران یا منظره‌های کویری علاقه داشته باشید.

آتلیه‌ها در تهران منوهای ۲، ۴، ۶، ۸، ۱۰  تا ۳۰ میلیون‌تومانی را مقابلتان قرار می‌دهند.

و اما تالار و تشریفات ...

هزینه‌ اجاره‌ی باغ برای برگزاری مراسم عروسی از ۳ تا ۳۰ میلیون تومان متغیر است. این قیمت‌ها به معیارهای مختلفی مثل زمان و فصل برگزاری مراسم، موقعیت جغرافیایی باغ و امکاناتی مثل پارکینگ و خدماتی مانند گل‌آرایی، نورپردازی، آتش‌بازی و ... بستگی دارد.

هزینه‌ اجاره‌ باغ‌ها که بیشترشان هم خارج از محدوده‌ شهر تهران و در جاهایی مثل گرمدره، احمدآباد مستوفی، شهریار و فیروزبهرام قرار دارند، در فصل بهار و تابستان ممکن است ۳۰ میلیون تومان باشد اما قیمت همان باغ در فصل زمستان ممکن است ۵۰ تا ۷۰ درصد کاهش پیدا کند.

از مهم ترین عوامل افزایش قیمت در اجاره باغ، طراحی و دکوراسیون آن است. اگر می‌خواهید از راهرویی تزیین‌شده با گل‌ و تعداد زیادی چراغ‌ کوچک عبور کنید، روی میز مهمان‌ها با گل و شمع تزیین شود، روکش صندلی‌ها از ساتن و ابریشم باشد، جایگاه عروس مجلل و خاص باشد و ... باید هزینه‌ آنها را هم پرداخت کنید! اما اگر قصد ولخرجی ندارید می‌توانید از این موارد چشم‌پوشی کنید.

بیشتر تالارها و سالن‌ها یک «دی‌جی» یا گروه موسیقی زنده به همراه نوازنده و خواننده دارند. هزینه اجرای زنده بین سه تا ۱۰ میلیون تومان است؛ با این حال می‌توانید با استفاده از یک فلش مموری این مبلغ را صرفه‌جویی کنید!

ما همچنین تالاری در منطقه نازی‌آباد را با در نظر گرفتن ۱۵۰ میهمان برای مراسم در نظر گرفتیم. اجاره یک شب تالار در این منطقه با دو نوع غذا، چهار مدل میوه و چای یا شربت ۱۱ میلیون‌ تومان است؛ یعنی تقریبا نفری ۷۴ هزار تومان.

باز هم یادآوری می‌کنیم که همه این قیمت‌ها مربوط به لحظه‌ای است که این گزارش منتشر شده و شاید مثلا یک ماه دیگر، همین قیمت‌ها هم به خاطره‌ها پیوسته باشد اما برگزاری یک مراسم عروسی از شهری به شهر دیگر و در فرهنگ‌ها و سنت‌های مختلف متفاوت است و قطعا می‌شود مراسمی را بسیار مجلل‌تر از قیمت‌هایی که ارائه شد برگزار کرد یا حتی آن را به یک جمع کوچک و ساده دوستانه تقلیل داد. این کاملا به سلیقه شخصی شما برمی‌گردد. کافی است عروس و داماد، لحظه‌ای که می‌خواهند تصمیم به هزینه‌ کردن هر کدام از خدماتی که گفته شد بگیرند، به این سوال مهم پاسخ بدهند که «واقعا که چی؟». مثلا «۳۰ میلیون تومن باغ اجاره کنم که چی بشه؟» یا «۱۵ میلیون تومن پول آینه و شمعدون بدم که چیکارش کنم؟» یا «چرا باید نفری ۱۰۰ هزار تومن برای شام عروسی هزینه کنم؟». در تمام دورانی که برای خرید و برپایی مراسم عروسی در کنار هم هستید، مدام به یاد بیاورید که همه چیز در شب عروسی تمام نمی‌شود و بسیاری از این هزینه‌ها، تا مدت‌ها مثل یک بار سنگین روی دوش زندگی مشترکتان خواهد بود و هیچکس از میهمانان مراسم شما نه تنها شریک هیچ یک از مشکلات شما نخواهند بود بلکه حتی یادشان نمی‌آید که داماد چه کت و شلواری پوشیده بود یا شام مراسم عروسی چه چیزهایی بود. شما می‌مانید و جای خالی پول‌هایی که در یک شب به باد رفته است.

با این حال، همه چیز بستگی به تصمیم شما دارد. شما جزء کدام دسته هستید؟ با شرایط اقتصادی فعلی ترجیح می‌دهید یک مراسم باشکوه و مجلل برگزار کنید یا کوچک و ساده؟ همین جا نظرات و تجربیات خود را در این زمینه به اشتراک بگذارید.

ایسنا - سهیلا صدیقی و میثم خدمتی

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۷-۰۶-۱۸ ۱۴:۱۰

بر پدر و مادر و اموات مسببان اوضاع اقتصادی مملکت لعنت . یک سال بود که عقد کرده بودم اما توانایی ازدواج کردن را نداشتم تا انکه طلاق توافقی گرفتیم در بازار یخچال ایرانی هم وجود ندارد چرا ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ نامردین اگر منتشر نکنید

avatar
۱۳۹۷-۰۶-۱۹ ۰۲:۲۸

خانمی که نخواد در سختیها پای شوهرش وایسه همون بهتر که رفته

avatar
۱۳۹۷-۰۶-۱۹ ۲۲:۴۰

مملکت گل و بلبل بهتر ازینم نمی شه

avatar
۱۳۹۷-۰۶-۱۸ ۱۴:۱۲

والله ما تو اداره یک جمله معروف داریم که می گه هر کار میکنی بکن فقط ازدواج نکن(: همه این داستانا برای جهیزیه و ... هم هست متاسفانه بلکه مسوولان تکانی به خودشان دهند اوضاع اقتصادی اکنون فاجعه های فرهنگی را در پی دارد که به زودی نمایان خواهد شد.

avatar
۱۳۹۷-۰۶-۱۸ ۱۵:۳۳

به عنوان کسی که عروسی نگرفت حتی به دشمن خودم هم توصیه نمی کنم عروسی نگیره که سرکوفت عروسی بعد از پنج سال و تا زمانی پامو تو گور بذارم باهام هست و شما هم آخرش از توصیه ها به ملت نداشته باشید که آه و نفرینش برای شما هم میشه... اگه به عقب برگردم حتی اگه شده بخاطرش زیر بار قسط و مخارج له و لورده بشم هم عروسی رو هر طور شده میگیرم حتی اگه شده بخاطرش جونم رو از دست بدم که برای من تبعات زیادی داشت... خیلی زیاد...

avatar
۱۳۹۷-۰۶-۱۸ ۱۷:۲۹

ما عروسی نگرفتنم..یک عقد مختصر با 50 تا نهایتا مهمان... خرید خاصی و عجیبی هم نکردیم پولمون رو گذاشتیم برای اجاره خونه و دیگه چیزها..البته دوست هم نداشتیم برخی مراسم ازدواج رو ... .انتخاب کردیم و هزنیه انتخابمون رو پرداختیم و پای عقایدمون هم ایستادیم...اوایل یکی دونفر چیزهایی گفتند که دیدند کسی توجهی نمیکنه ساکت شدند و اتفاقا بعدا همین روش ور خودشون اجرا کردند...هر کسی عقیده‌ای داره و اگر اعتقاد داره به اون عقیده باید هزینه‌اش رو هم بده و راه کمتر کردن هزینه ها بابا کردن مراسم اسان و بی توجهی به غر و لندهاست...

avatar
۱۳۹۷-۰۶-۱۹ ۰۷:۴۷

من 7 میلیون هزینه مراسم عروسیم شد که 5 میلیونشو مهمونا هدیه دادند یعنی 2 میلیون در کل اگر مهمونا حتی نفری بیست هم بدهند هزینه عروسی صفر می شود پس فامیلا باید هوای عروسی رو داشته باشند

avatar
۱۳۹۷-۰۶-۱۹ ۰۸:۴۵

در شرایط فعلی ترجیح میدم ازدواج را تحریم کنم.

avatar
۱۳۹۷-۰۶-۱۹ ۱۴:۱۰

من و همسرم تازه مراسم عقدمو برگزار کردیم، آینه و شمعدون ، سرویس طلا هم نگرفتم... یه رینگ ساده و یه محضر ..ترجیح اینه مراسم عروسی تگیرم اما خانواده همسرم مخالفت می کن... خیلی از هزینه بیخودیه....... کاش یاد بگیریم برای خودمون زندگی کنیم.......

avatar
۱۳۹۷-۰۶-۲۰ ۱۰:۵۷

آفرین به شما...... انشاءاالله خوشبخت شوید

avatar
۱۳۹۷-۰۶-۲۳ ۱۷:۳۸

سلام عروسی کم هزینه و با مهمان کم بهتر از عروسی نگرفتن است، چون هربار عروسی دعوت میشوید حس عجیبی بهتون دست میده و پشیمون میشید

avatar
۱۳۹۷-۰۶-۱۹ ۲۰:۴۸

من عروسی نگرفتم. هزینه های مراسم در کل شد25000 تومان (البته سال58) آقاجونم یک طبقه خانه تو شهرستان بهم داد توش زندگی کنم. الان باباها برای تکرار کار مرحوم بابای من بجای 25000 تومان باید دو و نیم میلیارد مایه بگذارند که فلوس مافی

avatar
۱۳۹۷-۰۶-۲۰ ۱۶:۰۳

من همین سه هفته پیش بالاخره ازدواج کردم و دست همسرم را گرفتم و بردم خونه ام. از صفر تا ازدواجم حدود 240 میلیون شد. 120 میلیون فقط رهن خونه ی کاملا معمولی. خیلی از پس از اندازم را هزینه کردم. ولی بدون کمک پدرم نمی شد. از قبل از دانشگاه کار کردم و الانم که دانشجوی دکتری هستم کار می کنم. خیلی کم پیش میومد از پس اندازم لباس برای خودم بخرم. یا گردش خاصی برم. در هین ازدواج به درسم خیلی لطمه خورد. الان از پروژه ام خیلی عقبم. به خاطر فشاری که این دوران کشیدم. خانواده ها خیلی اذیت می کنن. تورم و نبود وسایل خیلی بیشتر. ولی یه نصیحت، به خانوم ها قول کمترین کاری را که می تونین بکنین بدین ولی یکمی بیشتر را انجام بدین. یه مراسم ساده بگرید خیلی بهتره تا نگیرید چون خودتون و همسرتون مدام با دیگران مقایسه می شید. خیلی جاها واقعا معجزه خدا را دیدم. پول هایی که طلب داشتم را سر بزنگاه می دادند. قبل از خواستگاری از خانواده تون بپرسید که دقیقا چه قدر به شما کمک می کنن. همونا با پولی که خودتون دارید جمع بزنید و یه تخمینی از هزینه های ازدواج هم بزنید. یه قولی کمتر از اونا بدید. با خانواده همسطح خودتون ازدواج کنید. زیاد با خانواده همسرتون تا بعد از عروسی رفیق نشید. حسرت عروسی های بالاتر از خودتون را نخورید. تعادل را بین هزینه های خودتون و همسرتون بر قرار کنید. ببخشید نصیحت کردم

avatar
۱۳۹۷-۰۶-۲۲ ۰۸:۰۵

ازدواج!!!!!! نه شغل داری! نه مسکن داری! نه امیدی به فردا! و نه ........... چرا باید غیر خودت یکی دیگه را هم به فلاکت بکشی ، لااقل بزار خونه پدرش راحت باشه

avatar
۱۳۹۷-۰۶-۲۲ ۲۰:۴۰

آره این از یک رسوایی بزرگ جلوگیری ميکند

avatar
۱۳۹۷-۰۶-۲۳ ۱۷:۴۱

مردان ترسو زیر بار ازدواج نمیروند و زنان ترسو به خاطر مشکلات مالی طلاق میگیرند

avatar
۱۳۹۷-۰۶-۲۳ ۰۲:۴۴

آقازاده‌ها پول نفت را می خورند ملت زجر دود نفت می ره تو چشمشان. بعد از 40 سال کشورداری این هست حال ایران!!!

avatar
۱۳۹۷-۰۶-۲۳ ۰۴:۲۲

گزارش خوب و پر محتوایی بود.

avatar
۱۳۹۷-۰۶-۲۳ ۱۸:۵۰

اگه مجردی گناه نداشت هیچ وقت داماد نمیشدم!

avatar
۱۳۹۷-۰۶-۲۴ ۱۱:۱۲

من سال گذشته عقد کردم و یه مراسم کوچیک گرفتیم. امسال هم رفتیم سر خونه زندگی مون بدون عروسی و اتفاق خاصی نیفتاد. در عوض وسایل برقی و ضروری خونه مون رو مارک با کیفیت گرفتیم که رفاه داشته باشیم. اما چون دوست داشتیم عکس یادگاری با لباس عروس و دوماد داشته باشیم یه سفر کوتاه رفتیم و تو طبیعت عکس گرفتیم با کمترین هزینه. به نظر من عروسی گرفتن مجلل کار درستی نیست مگر اینکه زن و مرد جزو آروزهاشون باشه که برای من و همسرم زندگی با آرامش آرزومونه نه صرفا گرفتن تایید دیگران از طریق مراسم باشکوه. خلاصه که به فکر سلامت روان خودتون باشید نه ظاهرسازی