• دوشنبه / ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ / ۱۶:۲۰
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: 97062613409
  • منبع : نمایندگی مرکزی

رشته‌های واگن پارس پنبه شد

محمدرضا مختاری

ایسنا/مرکزی مدیرعامل شرکت واگن‌پارس اراک گفت: هر آنچه در سال گذشته برای تولید در شرکت پیش‌بینی شده بود و در واقع آنچه در سال 96 رٍشته بودیم، با بروز مشکلات اقتصادی و ارزی کشور در سال جاری پنبه شد.

به گزارش ایسنا، محمدرضا مختاری در جریان بازدید علی اکبر کریمی نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی از شرکت واگن‌پارس اراک بیان کرد: قرارداد تولید 33 دستگاه واگن با شرکت رجا منعقد شده بود که 22 دستگاه آن تحویل شده است و باقی کار با توافق مدیران 2 شرکت در مرحله اجرایی و عملیاتی قرار گرفته و امید است در ماه جاری قیمت را با شرکت نهایی کنیم.

وی با اشاره به افزایش نرخ ارز و محدودیت‌های ناشی از مشکلات گذشته که باعث بروز چالش‌هایی جدی در انتقال ارز و خرید شده است، گفت: باتوجه به افزایش قیمت مواد اولیه و قطعات، افزایش 100 درصدی قیمت واگن حاصل شده است که مورد قبول شرکت های خریدار واگن نیست و دوره بسیار سختی را پیش رو داریم تا شرکت ها رقم جدید را بپذیرند که این امر بحران هایی را پیش روی شرکت قرار می دهد و انتظار حمایت از سوی مسئولان داریم.

مختاری خواستار پرداخت ارز گروه یک به شرکت‌های تولیدی شد و افزود: از ابتدای سال تاکنون حتی نتوانسته ایم یک دلار از محل ارز گروه یک یا 4200 تومان دریافت کنیم و این امر افزایش قیمت‌ها را به دنبال داشته و این مشکل فشار زیادی را به شرکت تحمیل کرده است.

وی تصریح کرد: در سال 95 اولین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان مرکزی در شرکت واگن‌پارس برگزار و تصمیمات بسیاری خوبی اتخاذ شد، اما تا به امروز کمتر از 10 درصد این تصمیمات اجرایی شده است.

مدیرعامل شرکت واگن‌پارس اراک با اشاره به بی‌اعتمادی مشتریان در سال های گذشته به این شرکت به دلیل بدهی‌های مختلف، بیان کرد: برای ادامه حیات شرکت وارد میدان شدیم و در مرحله اول در جهت اعتمادزایی تلاش شد که باعث انعقاد 400 قرار داد تا پایان سال 96 شد که نسبت به 10 سال گذشته بی‌سابقه بوده است، همچنین با آرامش نسبی ایجاد شده در سال گذشته 312 دستگاه انواع واگن باری و 26 واگن مسافری تولید شد که این حجم کار نیز نسبت به 10 سال اخیر بی مانند بود.

وی عنوان کرد: در اواخر سال 96 توافق‌نامه تولید هزار دستگاه انواع واگن به امضا رسید که قرارداد تولید 700 دستگاه نهایی شده است، اما از ابتدای سال 97 با افزایش نرخ ارز در واقع هرچه در سال 96 رشته بودیم پنبه شد.

مختاری با بیان اینکه تصمیم بر این بود که این شرکت ارز دولتی دریافت کند، اما ارز گروه سوم به ما اختصاص یافت، گفت: قوانین بانکی و کند بودن پروسه کار در واقع منجر به از دست رفتن زمان شد و امکان انتقال پول برای خرید خارجی میسر نشد و حتی با وجود آنکه شرکت برای دریافت ارز و انتقال پول با تمامی بانک‌ها ارتباط گرفت به غیر از بانک ملت هیچ‌کدام با واگن‌پارس همکاری نکردند.

وی با اشاره به تولید واگن هایی در شرکت که به دلیل نبود برخی قطعات وارداتی امکان تحویل آنها وجود ندارد، افزود: طرف خارجی حتی بدون پیش‌پرداخت آماده ارسال قطعات است اما نمی‌توانیم قطعات را وارد کنیم و امکان انتقال پول فراهم نشده است، اگر این مسئله حل نشود امکان تولید واگن را نخواهیم داشت.  

مدیرعامل شرکت واگن‌پارس اراک اظهار کرد: پیش‌بینی قیمت‌ واگن‌ها براساس ارز 3000 تومانی بود که بعد به 4200 تومان افزایش یافت و مشتریان این قیمت را نیز پذیرفتند، اما مشکل اینجاست که ارز دولتی به شرکت داده نشد و قیمت قطعات اولیه مورد نیاز تولید نیز 2 تا 3 برابر شد. با این وضعیت شاید تنها بتوانیم تا پایان سال ادامه دهیم.

وی درخصوص بدهی شرکت به تامین اجتماعی نیز گفت: واگن‌پارس در حال حاضر 71 میلیارد تومان بدهی بیمه‌ای دارد و تنها می‌تواند 7 درصد حق بیمه را پرداخت کند و حتی به اندازه یک ریال بیشتر هم توان پرداخت ندارد چراکه خرج و دخل‌مان یکسان نیست، علاوه بر آن طبق تصمیمات اخذ شده مقرر بود بازداشت‌نامه برای شرکت صادر نشود ولی امروز حساب‌های شرکت در بانک صادرات مسدود شده است. مسئله مهم این است که مشتریان ما زودتر از ما متوجه انسداد حساب‌ها می شوند و همین موضوع باعث عدم همکاری مشتریان با شرکت می‌شود.

مختاری تصریح کرد: من به اتفاق تیم خودم تا به امروز توانسته‌ام واگن‌پارس را سرپا نگه دارم، اما مسائل به قدری جدی شده که نمی‌توانیم ادامه دهیم و اگر همدلی نباشد نمی‌توانیم کار کنیم.

واگن‌پارس با کمتر از 40 درصد ظرفیت فعال است/ناتوانی "نیما" در پاسخگویی به نیازها

به گزارش ایسنا، دکتر علی‌اکبر کریمی، نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی در بازدید از شرکت واگن‌پارس اراک و بررسی مسائل و مشکلات این شرکت با اشاره به تلاش‌های مجموعه مدیریتی شرکت جهت ادامه تولید در این واحد صنعتی افزود: در حال حاضر 700 واگن باری و حدود 30 دستگاه واگن مسافری در شرکت در حال ساخت است، اما این حجم تولید فعلی کمتر از 40 درصد ظرفیت تولید شرکت است و براساس گفته‌های مدیریت شرکت توافق‌نامه هزار دستگاه واگن باری نیز امضا شده که به دلیل عدم تامین منابع مالی، قراردادها هنوز منعقد نشده است.

وی با اشاره به مشکلات بانکی و تامین اجتماعی شرکت واگن‌پارس اراک و شرایط ارزی کشور در ماه‌های اخیر گفت: این نوسانات مشکلات زیادی را برای واحدهای تولیدی بهمراه داشته و نیاز سرمایه در گردش صنایع را افزایش داده است که متاسفانه هنوز راهکار مناسبی برای تامین این نیاز فراهم نشده و علاوه بر آن مشکلات ارزی برای واحدها ایجاد شده و سامانه نیما همچنان درگیر نواقصی است که نتوانسته است پاسخگوی نیازها باشد. امید است با تدابیر دولت و بانک مرکزی شاهد رفع این نواقص باشیم.

وی بیان کرد: سازوکار حاکم بر سامانه نیما، نرخ تعیین و عرضه ارز و سازوکار نقل و انتقال ارز هنوز به طور کامل جوابگوی تقاضاها در واحدهای صنعتی و تولیدی نیست و مجموعه این شرایط باعث شده است که نتواند به سهولت نیاز ارزی را رفع کند و باید نواقص این سامانه رفع شود.

این عضو کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قراردادهایی که واحدهای صنعتی براساس نرخ گذشته ارز منعقد کرده‌اند قطعا نیازمند بازنگری است و باید تلاش شود که از این شرایط برزخی چندماهه عبور کرده و به بازار با ثبات ارزی برسیم، دولت نیز باید حمایت‌هایی برای واحدهای تولیدی داشته باشند.

کریمی با اشاره به مشکلات نظام بانکی درخصوص نقل و انتقال پول جهت واحدهای صنعتی گفت: پس از انجام کار در سامانه نیما، معوقات و بدهی بانکی واحدهای صنعتی مانعی بر سر راه تولیدکنندگان است که امکان خرید خارجی را میسر نمی‌کند و این مشکلات در حوزه صادرات و واردات صادق است.

 به گزارش ایسنا، کریمی در این بازدید از بخش‌های مختلف شرکت بازدید کرد و با حضور مدیر شعب بانک ملت و مدیرکل تامین اجتماعی استان مرکزی مسائل بانکی و تامین اجتماعی شرکت واگن‌پارس اراک را مورد بررسی قرار داد.
انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.