• شنبه / ۲۱ مهر ۱۳۹۷ / ۱۳:۵۷
  • دسته‌بندی: حقوقی و قضایی
  • کد خبر: 97072111746
  • خبرنگار : 71594

شهریاری:

دفاتر خدمات الکترونیک قضایی باری از دوش دستگاه قضا برداشت

حمید شهریاری . رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه

رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه گفت: دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، ایده موفقیت‌آمیزی بود که باری از دوش دستگاه قضایی برداشت.

به گزارش ایسنا، حجت السلام حمید شهریاری در همایش رونمایی از بسته جدید خدمات الکترونیک قضایی اظهار کرد: یکی از اهدافی که مقام معظم رهبری از رییس قوه قضاییه خواستند ایجاد تحول در دستگاه قضایی است و راه اندازی سامانه خدمات الکترونیک قضایی یکی از راه‌های اصلی تحول در دستگاه قضایی است.

وی افزود: خدمات الکترونیک قضایی دارای چهار لایه می‌باشد که لایه اول آن خدمات ستادی و استانی و لایه دوم استفاده از فن‌آوری می‌باشد که تحول در این حوزه می‌تواند ما را به تحول نزدیک‌تر کند.

شهریاری خاطرنشان کرد: لایه سوم لایه تحولات درون سازمانی و فرآیندها است و لایه چهارم که مهم ترین لایه است خدمات قضایی و تعامل با ظابطان قضایی و افراد و نهادهایی است که با دستگاه قضایی ارتباط دارند دارند.

رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه تصریح کرد: اگر در حوزه مدیریت و راهبردی ستادی و استانی بخواهیم تحولی ایجاد کنیم بدون کمک نخبگان استانی و ستادی این کار میسور نیست.

وی با اشاره به تاسیس دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، گفت: تاکنون ۴۰۰ دفتر در کشور راه‌اندازی شده که تا آخر سال هزار دفتر دیگر نیز راه‌اندازی می‌شود.

شهریاری گفت: دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، ایده موفقیت‌آمیزی بود که باری از دوش دستگاه قضایی برداشت و خدمات زیادی به دستگاه قضا و مردم در این باره ارایه شده است.


حجت السلام و المسلمین شهریاری بیان کرد: برای ایجاد تحول باید به روند کار آشنا شویم زیرا آیین دادرسی کیفری دارای پیچیدگی زیادی است و همیشه چند سالی طول می کشد که به پیچیدگی‌ها و روند کار آشنا شویم.

شهریاری یادآور شد: اینکه برخی اصرار دارند که ریاست قوه قضاییه تمدید شود نگران این هستند که وسی که از بیرون می‌آید ۴ یا ۵ سال طول می‌کشد تا به این  پیچیدگی‌ها تسلط پیدا کند.

وی گفت: یکی از مشکلات ما در دستگاه قضایی تربیت کارکنان ارشد برای مدیریت ارشد است. امروز در دنیا کلاس‌های زیادی برای مدیریت برگزار می‌شود و کارمندی که می‌خواهد مدیر شود باید با برخی مسائل آشنا باشد.

رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه اظهار کرد: برخی اصرار دارند که ریاست قوه قضاییه تمدید شود چون نگران این مسأله هستند که کسی که از بیرون می‌آید چهار یا پنج سال طول می‌کشد تا به پیچیدگی‌های آن تسلط پیدا کند.

وی تاکید کرد: بدون تجربه کسانی که 20 سال در دستگاه قضا حضور داشته‌اند و مشاوره با آنها هیچ تحولی امکان پذیر نیست و نیازمند ایجاد یک ستاد نخبگانی برای برای این مسأله هستیم و احتیاج به یک بازمدیریتی و اصلاح  هستیم.

رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه گفت: یکی از معضلاتی که در مرکز آمار و فن‌آوری اطلاعات وجود دارد اختلاف رویه‌های قضایی در استان‌های مختلف است که این موضوع باید یکپارچه شود. در حال حاضر این اختلاف مانع تحول عمیق در رفتارهای قضایی است و بنابراین باید یکپارچگی مدیریتی شکل بگیرد.

وی افزود:‌ با ابزارها و رویه‌های موجود نمی‌توانیم تحولی ایجاد کنیم و همچنین با منابع انسانی موجود نیز نمی‌شود و باید از تجارب دستگاه‌های موفق در این حوزه مشورت گرفت که اعلام کردیم برای این کار باید شرکت‌های حامی داشته باشیم که در این خصوص تخصص داشته باشند.

شهریاری خاطرنشان کرد: ما در حال حاضر افرادی را داریم که  40 سال است در دستگاه قضایی کار می کنند اما چون کسی را نداریم که جایگزین آنها شود اجازه بازنشستگی به آنها داده نمی‌شود البته قانون منع به کارگیری بازنشستگان در مجلس تصویب شده و نمی‌دانم تاثیر آن در قوه قضاییه چگونه است.

رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه گفت: بودجه خودپسندانه پاشنه آشیل دستگاه قوه قضاییه است اگر ما نتوانیم به بودجه‌ای مستقل برسیم نمی‌توانیم به تحول دست پیدا کنیم.

شهریاری یادآور شد: طی 40 سال این معضل بودجه باعث تضعیف دستگاه قضایی شده که باید آن را حل کنیم و همواره دولت‌ها با دستگاه قضایی پرونده‌هایی داشتند که یا قوه قضاییه مقاومت کرده و یا در مواردی در مقابل آنها نرمش نشان داده است. قانون اساسی باید در این زمینه تغییر کند و اگر بودجه دستگاه قضایی مستقل نشود در برقراری عدالت لنگ می زنیم.

وی گفت: بودجه‌ای از ناحیه هزینه‌های دادرسی بدست می‌آوریم کافی است و با توجه به اینکه بودجه خدمات قضایی داریم نیازی به بودجه نفت نداریم و هزینه‌های خدمات قضایی و دادرسی‌ها برای ما کفایت می کند و می‌توانیم بودجه خودبسنده داشته باشیم.

رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه تصریح کرد: آموزش یکی دیگر از پایه‌های تحول است و در این رابطه نیازمند بسته‌های آموزشی کارآمد هستیم که در این خصوص نیازمند شبکه اجتماعی هستیم که داشته‌های خود را به اشتراک بگذاریم و تا 2 یا 3 ماه دیگر این شبکه اجتماعی راه‌اندازی خواهد شد و همچنین به زودی شبکه مجازی "نبرد" برای آموزش کارکنان قوه قضاییه راه اندازی می شود.

وی در رابطه با اصلاح قوانین و مقررات، تدوین لوایح و آیین‌نامه‌ها اظهار کرد: فهم درست شاه کلید این مسأله است و اگر می‌خواهیم قوانین و مقررات را اصلاح کنیم باید به فهم درست از آن برسیم.

شهریاری گفت: معضلاتی که جلوی تحول را می‌گرفت را فهرست کردیم که دو مورد بودند یکی از معضلات ما در حوزه اشیاء بود و عده‌ای در دستگاه قضایی مصر بودند که تمام ابلاغ‌ها روی کاغذ ثبت شود.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته تعداد پرونده‌های ورودی به دستگاه قضایی 16میلیون بود و امسال به 17میلیون می‌رسد که این مسأله باعث شده است که یک قاضی در طول یک روز به جای 6 پرونده به 7 پرونده رسیدگی کند که در این صورت رسیدگی به پرونده‌ها بی‌کیفیت، صوری و قالبی می‌شود.

شهریاری گفت: باید کاری کنیم که از مسائل قضا زدایی کنیم و تمام مسائل به دادگاه ختم نشود.

رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه اظهار کرد: ثبت خدمات به صورت الکترونیک باعث سرعت رسیدگی می‌شود و در حال حاضر امکان ثبت تمام شکواییه‌ها در دفاتر خدمات الکترونیک میسر شده است و زمانی که من در سال 94 طرح تاسیس دفاتر خدمات الکترونیک را در قوه قضاییه مطرح کردم تقریبا به غیر از یک نفر همه مدیران مخالف آن بودند.

وی افزود: زمانی که افراد به دادگاه‌ها مراجعه می‌کنند در بین ‌آنها کار چاق‌کن و وکلای خوب و بد هم پیدا می‌شود که دفاتر خدمات الکترونیک قضایی این مراجعات را به مراجع قضایی کاهش می‌دهد.

شهریاری گفت: باید پردیس دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در قوه قضاییه تاسیس شود؛ پردیس قضایی دادگاه کوچکی است که به شکایت‌ها و پرونده‌های کوچک با هزینه خود مردم رسیدگی می‌شود.

وی یادآور شد: در گذشته 60 درصد ابلاغ‌ها به دست افراد نمی‌رسید و این یعنی 60 درصد طرفین پرونده از روند کار مطلع نمی‌شدند که این مسأله موجب تجدید وقت می‌شد. امروز که میانگین ابلاغ الکترونیک به 70 درصد در کشور و در برخی از استان‌ها به 83 درصد رسیده است که حدود 90درصد ابلاغ‌ها به دست افراد می‌رسد و این همان تحول است.

رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه افزود: یکی از تحولات بزرگ امروز استفاده از پابندهای الکترونیک است و ما امروز مشکلات زیادی در زندان‌ها داریم که یک نفر با یک جرم به زندان می‌آید و با هزار مشکل بر می‌گردد که با استفاده از پابند الکترونیکی زندانی می‌تواند در کنار خانواده باشد.

شهریاری در پایان گفت: هدف نهایی ما رضایتمندی مردم از دستگاه قضایی در مراجعات به مراجع قضایی است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۷-۰۸-۲۰ ۲۳:۰۰

چراباوجود این حجم از بیکاری دانش آموختگان رشته حقوق، صاحبان دفاتر ثبت واسنادهمزمان امتیاز دفاتر خدمات قضای را هم گرفته و براحتی دوشغل مهم را دردست دارند؟