• شنبه / ۵ آبان ۱۳۹۷ / ۱۳:۴۸
  • دسته‌بندی: رسانه دیگر
  • کد خبر: 97080502347
  • منبع : مطبوعات

قیمت واقعی بنزین حدود لیتری ٧ هزار تومان است

کارت بنزین

قیمت واقعی بنزین حدود لیتری ٧ هزار تومان است که با یارانه سالانه آن می‌توان ٦٦هزار کارخانه یا ٢٠٠هزار مدرسه ساخت.

به گزارش ایسنا، روزنامه شهروند نوشت: «دولت سالانه حدود ٢٠٠هزار میلیارد تومان یارانه بنزین می‌دهد. در حال حاضر تقریبا ۷۶‌میلیون نفر ماهی ۴۵‌هزار  و ٥٠٠ تومان یارانه نقدی دریافت می‌کنند. این میزان معادل ٥ برابر یارانه نقدی تمام مردم ایران در ‌سال است. جالب است بدانید با این یارانه سنگینی که دولت برای بنزین پرداخت می‌کند، می‌توان هر ‌سال حدود ٦٦ هزار کارخانه راه‌اندازی کرد یا ٢١٩هواپیمای ایرباس صفر کیلومتر یا ٥١٥ هواپیمای نوی ATR خرید. با یارانه بنزین می‌توان سالانه حدود ٢٠٠ هزار مدرسه در ایران ساخت. با یارانه بنزین می‌توان در عرض یک سال از نظر تکمیل خط آهن به برنامه‌های توسعه‌ای‌مان در افق ١٤٠٤ برسیم.

اما حالا این یارانه سنگین فقط منجر به این شده است که هر ایرانی حدود ٣ برابر هر شهروند چینی بنزین مصرف کند و این سرمایه کلان دود شده و به هوا برود.

قیمت واقعی بنزین چقدر است؟

تولید بنزین طبق قیمت پایه فوب خلیج فارس ٤٧سنت، چیزی حدود ٦١١٠تومان و با احتساب هزینه‌های توزیع آن حداقل  ٧‌هزار تومان با قیمت ارز آزاد  برای دولت آب می‌خورد اما در حالی دولت به‌ ازای هر لیتر ٦‌هزار تومان و با احتساب مصرف روزانه ٩١میلیون لیتری سالانه حدود ٢٠٠ هزار میلیارد تومان یارانه بنزین پرداخت می‌کند که بررسی‌های انجام شده در اتاق بازرگانی نشان می‌دهد میزان یارانه‌ای که دولت به دهک‌های بالای درآمدی با انرژی ارزان پرداخت می‌کند، ٢٥ برابر دهک‌های پایین درآمدی است.

رضا پدیدار، کارشناس انرژی در این‌ باره به «شهروند» می‌گوید: «دولت همه ساله در حالی منابع زیادی را صرف دادن یارانه به پرمصرف‌ها کرده که سرانه مصرف بنزین از حدود ٦٧‌میلیون لیتر مصرف روزانه در ‌سال٨٧ حالا به ٩١میلیون لیتر مصرف روزانه رسیده است. حال آن که اگر دولت سوخت را به قیمت واقعی عرضه و یارانه پرداختی به آن را صرف ایجاد زیرساخت‌ها می‌کرد، امروز نه از قاچاق خبری بود و نه مصرف بالای آن.»

سرانه هر ایرانی از یارانه انرژی معادل دستمزد کارگران

اما یارانه سوخت به همین عددها ختم نمی‌شود.  آن گونه که بیژن زنگنه، وزیر نفت، می‌گوید: «امسال در تابستان مصرف گاز در نیروگاه‌ها به ۲۹۰‌میلیون متر مکعب در روز رسید، یعنی نیروگاه‌های ما معادل روزانه ۲‌میلیون بشکه نفت خام مصرف کردند.» به گفته او،  گاز مایع را کیلویی ۱۵۰ تومان یعنی ۱۰دلار به‌ ازای هر تن می‌فروشیم؛ در حالی‌ که قیمت جهانی آن ۵۵۰ دلار به‌ ازای هر تن است، حتی اگر محافظه‌کارانه قیمت سوخت را پایین‌تر از عموم کشورها فرض کنیم، باز یارانه غیر مستقیمی که امروز به بنزین، گازوییل و گاز طبیعی داده می‌شود، تقریبا پنج‌ برابر یارانه نقدی ۴۵‌هزار و ٥٠٠تومانی است. اگر یارانه نقدی ماهی ۴۵‌هزار و ٥٠٠تومانی کنونی ۲.۵ برابر شود، نیاز به «۱۰۰‌هزار‌میلیارد تومان» منابع دارد. اگر مجموع یارانه کلیه بخش‌های انرژی اعم از بنزین، گازوئیل ، برق و ... را در نظر بگیریم عدد یارانه بسیار سنگین‌تر می‌شود.

پدرام سلطانی، نایب‌رئیس اتاق بازرگانی به تازگی در توییتی که بازتاب زیادی در فضای مجازی داشته نوشته: «میزان یارانه انرژی در ایران به عدد ١٠٠هزار میلیارد تومان در ماه رسیده است که سرانه آن معادل ماهانه یک‌میلیون و٢٥٠هزار تومان است. این عدد با دستمزد یک ماه یک کارگر برابری می‌کند.»

ایرانی‌ها ٣ برابر چینی‌ها بنزین مصرف می‌کنند

نتیجه این همه یارانه انرژی در ایران جالب است. طبق آخرین اعلام رسمی دولت، مصرف بنزین در ایران ٩١میلیون لیتر در روز است، همچنین طبق آخرین اعلام رسمی جمعیت کشور، ایران در حال حاضر حدود ٨١‌میلیون نفر جمعیت دارد، به عبارتی در هر شبانه‌روز به‌ازای هر نفر، ١,١٢ لیتر بنزین در ایران مصرف می‌شود، یعنی یک خانواده چهار نفره حتی اگر خودروی شخصی نداشته باشند، در یک شبانه‌روز سهمی ٤.٥ لیتری در مصرف بنزین کشور دارند. در کشور پرجمعیت چین با جمعیتی بالغ بر یک‌میلیارد و ٣٨٦‌میلیون نفر (آمار ‌سال ٢٠١٧) حدود ٤٦٨‌میلیون لیتر بنزین در روز مصرف می‌شود، به عبارتی در هر شبانه‌روز به‌ازای هر نفر ٠.٣٤ لیتر بنزین در چین مصرف می‌شود. در کشور ترکیه با جمعیتی بالغ بر ٨٠‌میلیون نفر، روزانه ٨‌میلیون و ٢٦٨‌هزار لیتر بنزین مصرف می‌شود، به عبارتی در هر شبانه‌روز به‌ازای هر نفر، ٠.١ لیتر بنزین در ترکیه مصرف می‌شود. مقایسه مصرف بنزین در ایران و ترکیه از این نظر مقایسه‌ای جالب است که تعداد جمعیت و خودروهای سبک دو کشور تقریبا یکسان است. اما در ایران به‌ازای هر نفر، ١٠ برابر هر ترکیه‌ای و ٣ برابر هر چینی بنزین مصرف می‌شود.

سالی ٦٦هزار کارخانه با یارانه بنزین

با این یارانه کلانی که هدر می‌رود، می‌توان کارهای بزرگی انجام داد. برای این موضوع کافی است توجه‌تان را تنها به یارانه بنزین جلب کنیم. با ٢٠٠ هزار میلیارد تومان یارانه بنزین در ‌سال می‌توان کارخانه‌های زیادی ساخت. اگر سرمایه اولیه برای راه‌اندازی یک کارخانه مواد غذایی و بهداشتی را چیزی حدود ٣‌میلیارد تومان در نظر بگیریم، با یارانه بنزین می‌توان چیزی حدود ٦٦ هزار کارخانه در ایران راه‌اندازی کرد. اگر در هر کارخانه به‌ طور متوسط ٧٠ نفر مشغول به کار شوند، چیزی حدود  ٤ میلیون و ٦٢٠ هزار نفر در یک سال دارای شغل می‌شوند. بهتر است این گونه بگوییم وزارت کار متوسط هزینه ایجاد یک شغل در ایران را ٥٠‌میلیون تومان برآورد کرده است. با یارانه بنزین می‌توانیم در ‌سال حدود  ٤ میلیون شغل ایجاد کنیم.

با یارانه بنزین چقدر هواپیما می‌توان خرید؟

قیمت خرید یک فروند ایرباس ٣٢٠ صفرکیلومتر چیزی حدود ٧٠‌میلیون دلار است. اگر قیمت هر دلار را ١٣‌هزار تومان در نظر بگیریم، با یارانه بنزین می‌شود سالانه ٢١٩هواپیمای ایرباس ٣٢٠صفرکیلومتر خریداری کرد. قیمت خرید هواپیمای ATR حدود ٢٦‌میلیون دلار است. با یارانه بنزین می‌توانستیم سالانه  ٥١٥هواپیمای نو و صفرکیلومتر  ATR بخریم. جالب است بدانید یکی از بزرگ‌ترین مشکلات دولت برای خرید هواپیما پس از برجام نداشتن پول نقد بود و مشکلات تامین وام و فاینانس باعث شد نتوانیم به اندازه کافی برای خرید هواپیما عجله به خرج دهیم و فرصت بزرگی از دست رفت. با این یارانه می‌توانستیم در عرض یک سال تعداد هواپیماهایمان را به تعداد  ایرلاین بزرگ و معروفی مانند ایرلاین امارات برسانیم.

هزینه ساخت ٢٠٠هزار مدرسه معادل یارانه یک‌سال بنزین

 محمدحسین علیزاده، مدیرعامل مجمع خیرین مدرسه‌ساز خراسان رضوی به قدس آنلاین گفته است هزینه ساخت یک مدرسه حدود یک‌میلیارد تومان است. در واقع با یارانه ٢٠٠ هزار میلیارد تومانی بنزین می‌توانی  ٢٠٠ هزار مدرسه در ایران بسازیم.

با یارانه بنزین چقدر راه می‌توان ساخت؟

بد نیست بدانید در حال حاضر احداث هر کیلومتر راه روستایی به‌ طور متوسط ٤‌میلیارد تومان و احداث هر کیلومتر راه‌آهن ٧‌میلیارد تومان هزینه دارد. یک حساب‌ کتاب سرانگشتی به خوبی نشان می‌دهد با یارانه‌ای که دولت‌ هر سال بابت بنزین پرداخت می‌کند، می‌توان حدود  ٢٨ هزار کیلومتر راه آهن و ٥٠ هزار کیلومتر راه روستایی ایجاد کرد. مطابق با افق ١٤٠٤ ایران باید ٢٥ هزار کیلومتر به خط آهن خود اضافه کند که تنها با یارانه یک سال بنزین می توان به این برنامه بلندمدت رسید.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۱۴:۰۲

با درآمد فعلی کشور حداقل حقوق واقعی هر ایرانی ماهی ۱۰۰۰ دلاره، نه ۱۰۰ دلار.

avatar
۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۱۴:۴۲

جاده رو برای گرون کردن بنزین صاف میکنید؟؟؟ ایراد نداره اصلا بنزین رو بجایی 7000 تومن 10000 تومن بفروشن که خیال همه بابت همه چیز از چمله قاچاق راحت بشه... اما مرد باشید و تضمین بدهید در این کشور به ازای گرانی بنزین فقط سالی 100 کارخانه خوب و 200 مدرسه و نه بیشتر ساخته شود... فقط همین

avatar
۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۱۴:۴۸

دستمزد ها رم سه برابر کنید.گمرک ماشین های کم مصرف بردارین

avatar
۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۱۵:۱۹

نابغه ها کدووم کشوری کلی از افرادش ماهی 40 دلار + تورم افسار گسیخته دارند که مقایسه می کنید !!!؟ شما هم شغل + ماهی 4500 دلار بدین طبق استاندارد بقیه کشورها و بنزین رو لیتری 50 هزار تومن کنید

avatar
۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۱۵:۲۲

شما درست میفرمائید ولی قبلا هم از این آمارها میدادن

avatar
۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۱۷:۳۵

سلام اگر بجای اینهمه شعار اول از همه سیستم های راه آهن و ریلی پرسرعت به همه نقاط کشور توسعه پیدا می کرد و داخل همه شهرهای بزرگ خطوط حمل و نقل شهری اعم از مترو و تراموای توسعه پیدا می کرد حال قیمت بنزین 10000 تومان هم در حال مردم تاثیر چندانی نداشت . ولی حال که ارتباطات انتقال مسافر و حمل و نقل بردوش جاده ها و اتومبیل ها هست ، هرگونه افزایش قیمتی در بنزین تاثیر مستقیم در معیشت خانواده ها دارد.

avatar
۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۱۸:۴۹

سلام اگر ارزش واقعی بنزین را با دقت و با معیارهای بین المللی محاسبه نموده اید پس بهتر است ارزش واقعی حقوق ، زندگی و سلامت تک تک ایرانیان هم حساب کنید و اعلام بفرمایید تا بتوانیم با هم وارد یک معامله برابر و دوطرفه بشویم وگرنه مثل همیشه معامله ای یکطرفه انجام می شود و موجب زیان غالب ایرانیان می گردد .

avatar
۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۱۹:۰۸

هروقت دستمزد کارگران به فوب خلیج فارس رسید شما هم بنزین به فوب برسونید

avatar
۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۱۹:۱۳

انوقت حقوق واقعی و دستمزد ماهیانه چقدر

avatar
۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۲۱:۱۷

دستمزد ما گارگرا و کارمندا چقدره آیا جهانیه مثل قیمت بنزین.اصلا به نظر شما اگه قیمت بنزین رو جهانی کنن و یارانه اش رو بردارن باهاش ایجاد اشتغال میکنن یا اینکه......

avatar
۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۲۲:۳۵

توکه کارشناسی اول حقوق کارگری رو وبعد قیمت ماشینا بخصوص پرایدلگن رو به قیمت جهانی تبدیل کن بعدصحبت ازاین حرفا بزن نه که حرف زیر زبون مسوولین میگذاری

avatar
۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۲۲:۴۱

چرا حقوق بازنشسته ها را نمیگویید چقدر است با محاسبه مانند بنزین باید ماهی 50 میلون محاسبه شود

avatar
۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۲۲:۴۲

فقط قیمت بنزین را میزنید سر مردم

avatar
۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۲۲:۴۳

راستی حق مردم ماهی چقدر است از پول نفت

avatar
۱۳۹۷-۰۸-۰۵ ۲۳:۲۹

دستمزد واقعیِ یک کاگر هم ساعتی 30 هزار تومان است حداقل...

avatar
۱۳۹۷-۰۸-۰۶ ۰۳:۲۰

از بی تدبیری دولت مدام ارزش پول ملی پایین می اید و بعد می خواهید با افزایش بنزین و مایحتاج مردم ملت را فقیر تر کنید. افرین بر شما

avatar
۱۳۹۷-۰۸-۰۶ ۰۸:۱۲

عزیز من این معادلات پیچیده ائی که فرمودید درست ولی این زمانی رخ میدهد که درآمد واقعی هر ایرانی را هم درست محاسبه کنید و سپس درآمد واقعی بنزین و هرچیز دیگر را محاسبه کنید.

avatar
۱۳۹۷-۰۸-۰۶ ۰۸:۱۵

از گفتن این کلمه بنزین خجالت بکش مگر ما حقوق به دلار میگیریم بنزین را به دلار حساب می‌کنی هر چه مردم حرف نزنند ....وای به روزی بگندد نمک...

avatar
۱۳۹۷-۰۸-۰۶ ۰۸:۴۵

خجالت نکشیدگرونش کنید!!!!!.

avatar
۱۳۹۷-۰۸-۰۶ ۰۹:۲۳

بله با برداشتن این پول ها از جیب مردم خیلی کارها میشه کرد اما نکته اینه که فقط برداشت میشه و بعد خرج همه چیز میشه الا اینایی که واسه ما فهرست کردین!

avatar
۱۳۹۷-۰۸-۰۶ ۰۹:۲۹

حقوق واقعی یک کارگر ماهی 10 میلیون مهندس ماهی 20 میلیون و پزشک متخصص ماهی 100 میلیون است حقوق را اصلاح و بعد بروید سراغ قیمت واقعی بنزین

avatar
۱۳۹۷-۰۸-۰۶ ۰۹:۵۰

آخه این رقمی که اشاره شده نهایتا صرف حقوق نجومی و یه عالمه رانت و زدو بند میشه نهایتا تعداد راهها و کارخانجات این کشور همین هست که الان می بینیم.

avatar
۱۳۹۷-۰۸-۰۶ ۱۰:۰۹

البته که قیمت بنزین نیم دلاره و اگه دلار 1000 تومان بود الان بنزین را دو برابر قیمت داشتیم می خریدیم. آن موقع که دلار 1000 تومان بود با حقوق یک میلیونی 1000 دلار حقوق ما می شد و 2000 لیتر بنزین حالا که بنزین 7000 تومان قیمت داره بدون چونه حقوق ما باید 14 میلیون می بود. هرکی موافقه .....

avatar
۱۳۹۷-۰۸-۰۶ ۱۰:۵۰

ارزش ریال رو بیارید بالا! حقوق کارگرها رو هم مقایسه کنید! تو کشوری که صد دلار پایه حقوق کارگرهاشه بنزین باید مفت باشه!

avatar
۱۳۹۷-۰۸-۰۶ ۱۱:۰۴

بد نیست شما هم بدانید که دلار 140000 ریال نیست و 42000 ریال است پس نهایتا قیمت بنزین با توجه به 50 سنت میشود 21000 ریال و بد نیست بدانید که بنزین و نفت داخل کشور است و وارداتی نیست بد نیست شما هم بدانید که حقوق پایه در این کشور 1200000 ریال است بد نیست بدانید که ماشینهای سایپا و ایران خودرو همه داغون هستند بد نیست بدانید که هزینه تعمیرات در کشور 300 درصد افزایش پیدا کرده بد نیست بدانید که اکثر ماشین های داخل کشور فرسوده هستند و مردم قادر به تعویض انها نیستند و بد نیست بدانید های خیلی زیاد تر که بد نیست بداند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

avatar
۱۳۹۷-۰۸-۰۶ ۱۱:۵۳

حقوق واقعی کارمندان وکارگران با محاسبه دلار 14هزار تومانی چقدر است ...کارگر فوب خلیج فارس چقدر دریافتی دارد..

avatar
۱۳۹۷-۰۸-۰۶ ۱۲:۳۰

با سلام. تا زمانی که دولت روی وسایل نقلیه عمومی مثل اتوبوسرانی تاکسی مترو سرمایه گذاری نکند. همین است. مگر بیشتر کشورهای دنیا چکار می کنند. نمونه اش همین چین. متاسفانه به بهانه حمایت از خودزوساز ایرانی، میلیونها ماشین بی کیفیت دست مردم انداخته اند نتیجه اش ترافیک سوخت بنزین فزاینده. بیماریهای تنفسی فراگیر و کشنده. حال سوال این است چرا دولت ها در ایران از این راه حل ها استفاده نمی کنند ؟.

avatar
۱۳۹۷-۰۸-۰۶ ۱۲:۴۱

گزارش جالبي بود. ولي ايكاش وضعيت درآمد و رفاه خانواده ها رو هم با حوزه خليج فارس و چين مقايسه مي كرديد.همين آمار هاي يك بعدي تصميم هاي عجولانه و تخريبگر رو در جامعه بوجود آورده!!!

avatar
۱۳۹۷-۰۸-۰۶ ۱۳:۲۴

قیمت واقعی بنزین لیتری 7 هزار تومان است و حداقل حقوق واقعی چقدر است ؟؟؟!!!

avatar
۱۳۹۷-۰۸-۰۶ ۱۷:۲۳

سلام این فرمایش از کیست چرا 7000 هزار تومان رو چه حساب با ما ایرانی هستیم حق نداری از منابع خودمان استفاده کنیم شماها لطفا حقوق مردم را برابر با دلار پرداخت بفرمایید بنزین را 10000 هزار تومان حساب کنید چرا اینقدر مردم را اجمق میدانید خدا حق است