• جمعه / ۱۱ آبان ۱۳۹۷ / ۱۴:۵۷
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 97081105150
  • خبرنگار : 71381

در گزیده اخبار سیاسی ۱۰ و ۱۱ آبان بخوانید؛

احتمال معافیت‌هایی برای تحریم‌های نفتی/آخرین اخبار از زائران اربعین/شکایت مالباختگان سکه ثامن

11.8

مقاله روحانی برای روزنامه فایننشیال‌تایمز، آخرین اخبار از زائران اربعین، ادامه واکنشها در پی ادعای دانمارک علیه ایران، دیدار موگرینی با وزیر خارجه دانمارک، پروژه «ب» آمریکا؛ تقلایی برای همراهی اروپا با تحریم‌ها و نجات سعودی‌ها، موافقت آمریکا با معافیت هشت کشور از تحریم‌های نفتی ایران، احتمال حفظ ارتباط ایران با سوئیفت پس از اعمال دور جدید تحریم‌های آمریکا، شکایت مالباختگان سکه ثامن از وزارت صمت و اتحادیه طلا و جواهر و... از جمله گزیده اخبار سیاسی ایسنا در روزهای پنج شنیه و جمعه، دهم و یازدهم آبان ماه ۱۳۹۷ است.

به گزارش ایسنا، رییس‌جمهوری در مقاله‌ای که در روزنامه فایننشیال‌تایمز انگلیس منتشر شد با انتقاد از سیاست‌های یک‌جانبه‌گرایانه آمریکا ضمن تشویق کشورهای اروپایی برای ایستادگی در برابر این رویکرد آمریکا نوشت: برجام پیروزی بزرگ دیپلماسی در دوران معاصر است. وقت آن است که اروپا به همراه چین و روسیه بسته نهایی خود را برای جبران تحریم‌های آمریکا ارایه و اجرا کنند.

آیت الله موحدی کرمانی در خطبه اول نماز جمعه این هفته تهران با بیان اینکه امروز هیچ کشوری به جز چند رژیم منطقه ای از اقدامات آمریکا حمایت نمی‌کنند،گفت: آمریکا به اهداف سیاسی خود از این تحریم ها قطعا نخواهد رسید. این اولین باری است که اروپایی ها علاوه بر انتشار بیانیه علیه سیاست‌های آمریکا، مکانیسمی هم برای اجتناب از تحریم ها و جبران تبعات آن ایجاد می‌کنند.

سردار جلالی، رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور نیز در سخنرانی پیش از خطبه ها گفت: امریکا به عنوان مظهر تروریسم است. همواره هرجا تروریسم هست اسم آمریکا مطرح می‌شود و در جهان امروز از مثلثی برخورداریم که سیاست گذار، هدایت کننده، خلق کننده و تروریست از یک طرف و بهره‌بردار از تروریسم از طرف دیگر و پشتیبان مالی از طرف دیگر قرار دارند. این مثلث یعنی عربستان، رژیم صهیونیستی و آمریکا.

رییس هیات تحقیق و تفحص درباره علل ناکارآمدی صنعت خودرویی کشور از نقشه راه هیات تحقیق و تفحص از علل ناکارآمدی صنعت خودرویی کشور تهیه شد خبر داد وگفت: از آنجا که در تحقیق و تفحص‌های مجلس مکانیزم‌های اجرایی مدون و فرمت‌های دقیق و تعریف شده‌ای وجود نداشت در هیات تحقیق و تفحص از علل ناکارآمدی صنعت خودرویی کشور طرح مفهومی و تهیه نقشه راه تحقیق و تفحص تهیه کردیم.

همچنین علی مطهری در یادداشتی با عنوان «اندر فضایل برنامه ثریا» که در کانال تلگرامی‌اش منتشر کرده  با اشاره به پخش یک برنامه تلویزیونی درباره برجام گفت: معلوم نیست صدا و سیما کی می‌خواهد از این حالت یکطرفه بودن خارج شود و حرف طرف مقابل را هم پخش کند تا مردم بفهمند مذاکره و توافق برجام که از ابتدا تا انتهای آن با نظر رهبری انجام شد اشتباه نبود بلکه اشتباه بعد از توافق انجام شد که بخشی از نظام به خاطر جنگ قدرت و احیاناً منافع اقتصادی مصمم به اجرا نشدن برجام بود تا مبادا به نفع رقیب سیاسی‌اش تمام شود.

در مجمع عمومی (کنگره سراسری) حزب اعتدال و توسعه انتخابات دوره جدید شورای مرکزی این حزب برگزار شد و اعضای شورای مرکزی اعتدال و توسعه انتخاب شدند. دراین کنگره که بعد از ظهر روز پنجشنبه  با حضور گسترده اعضای شورای مرکزی قبلی، دبیران، رؤسا و اعضای کانون‌ها و استان‌های این حزب و با نظارت نماینده وزارت کشور برگزار شد، اساسنامه جدید این حزب (منطبق با قانون جدید احزاب و دستورالعمل کمیسیون ماده ١٠ احزاب)، پس از بحث و بررسی مورد تصویب حاضران قرار گرفت.

آخرین اخبار از زائران اربعین

نماینده ایلام: مشکل خاصی در مرز مهران وجود ندارد

ذوالفقاری: شرایط مهران عادی است/ اعزام ۸۰ درصد ناوگان حمل و نقل بین شهری به مرزها

توضیحات مدیرکل تعزیرات استان ایلام درباره ازدحام زائرین در پایانه مهران و نرخ کرایه

وزیر کشور: نمی‌توانستیم زائرین را مجبور به عبور از مرز مشخصی کنیم

***

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به سفر اخیر خود به ترکیه و پاکستان در صفحه توییتر خود با تاکید بر اینکه اولویت ما در ایران داشتن روابط مستحکم با همسایگان است نوشت: اقدامات انحرافی و کینه توزانه موساد، تنها تعهد ما را به برقراری ارتباط سازنده با جهان تقویت می‌کند.

همچنین به گفته سخنگوی وزارت خارجه به منظور شرکت در نشست وزرای امور خارجه سازمان همکاری های اقتصادی  ۸ کشور در حال توسعه موسوم به (D۸) قرار است محمد جواد ظریف امروز به ترکیه سفر می کند.  ظریف در صدر هیاتی به ترکیه می رود.

وزارت امور خارجه پاکستان نیز با تاکید بر خواست اسلام‌آباد برای تقویت روابط دوجانبه با تهران اعلام کرد: دو کشور در لحظات سخت در کنار یکدیگر بوده‌اند و چالش‌های منطقه‌ فرصت همکاری نزدیک‌تر میان ایران و پاکستان را فراهم کرده است.

ناظم دباغ، نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران هم با بیان اینکه ایران به کردها کمک های زیادی کرده است و برگردن کردها حق دارد افزود: تا می‌توانیم باید به ایران کمک کنیم. وی تاکید کرد: تحریم‌های آمریکا علیە ایران ظالمانه است.

ادامه واکنشها در پی ادعای دانمارک علیه ایران

فلاحت‌پیشه: دانمارک با طرح ادعای کذب به آمریکا چراغ سبز نشان داد

دیدار موگرینی با وزیر خارجه دانمارک

دهقانی: هدف سناریوسازی در دانمارک تحت‌الشعاع قرار دادن روابط ایران و اروپاست

امیر عبدالهیان: سناریوسازی صهیونیست‌ها در دانمارک بی پاسخ نخواهد ماند

تاجیک: دانمارک در زمین مثلث آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان بازی می‌کند

رحیمی: موضع اخیر دانمارک علیه ایران پازلی از سناریوی انحراف افکارعمومی از مسائل مهم است

پروژه «ب» آمریکا؛ تقلایی برای همراهی اروپا با تحریم‌ها و نجات سعودی‌ها

در پی شکست پروژه «الف» ضدانقلابان تحت حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی و دست نشاندگان سعودی‌شان در منطقه، دانمارک برای پیشبرد سیاست‌های ضد ایرانی غرب (پروژه «ب») وارد کارزار شد.

خوش رقصی کشورهای اسکاندیناوی با سمفونی پروژه «ب»

مشاور رییس جمهور: طرح «ب» آمریکا و اسرائیل، عربستان و منافقین کلید خورد

دلایل موسویان درباره شکست تحریم‌های جدید ترامپ علیه ایران

***

خبرگزاری رویترز در پی اظهارات جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا نوشت، به نظر می‌آید که آمریکا قصد دارد همزمان با اعلام بخش دوم تحریم‌های علیه ایران، نسبت به مشکلات هم‌پیمانان خود در زمینه تحریم های نفتی ایران نرمش به خرج دهد.

همچنین واشنگتن فری بیکن از احتمال حفظ ارتباط ایران با سوئیفت پس از اعمال دور جدید تحریم‌های آمریکا خبر داد و نوشت: وزارت امورخارجه و خزانه‌داری آمریکا علیرغم مخالفت برخی مقامات تند رو در کنگره این کشور، امتیازات جدیدی در زمینه تحریم‌های نفتی ایران و ارتباط آن با شبکه بانکی بین‌المللی سوئیفت قائل خواهند شد.

بلومبرگ نیز با استناد به گفته یکی از مقامات آمریکایی خبر داد که دولت آمریکا موافقت کرده که هشت کشور را از تحریم های نفتی ایران معاف کند.بر اساس این خبر آمریکا موافقت کرده که به متحدان نزدیک خود مانند کره جنوبی و ژاپن و همین طور هند اجازه دهد که پس از اعمال دور دوم تحریم‌ها بر ایران در هفته آینده، به خرید نفت از ایران ادامه دهند.

یک کارشناس اندیشکده شورای آتلانتیک هم با اشاره به اینکه کالاهای بشردوستانه باید از تحریم‌های آمریکا علیه ایران مستثنی باشد، تاکید کرد که دولت ترامپ ناگزیر به ارائه راه حلی برای صادرات کالاهای بشردوستانه به ایران است.

در ادامه روزنامه اکونومیک تایمز به نقل از منابع آگاه با اشاره به معافیت هند از تحریم‌های آمریکا علیه ایران، گزارش داد: آمریکا موافقت کرده هند را پس از آنکه واردات نفت خود از ایران را کاهش داده است، این کشور را از تحریم‌های واشنگتن علیه تهران مستثنی کند.

همچنین تایید تلویحا معافیت آنکارا را از تحریم‌های آمریکا تایید کرد و گفت: برخی اخبار حاکی از معافیت آنکارا از تحریم نفتی ایران است، اما در این رابطه ابلاغیه کتبی دریافت نکرده‌ایم.

بیست و هفتمین کنفرانس سالیانه سیاستگذاران آمریکایی و عرب در واشنگتن برگزار شد  و دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس در این نشست ادعاهای بی اساسی علیه جمهوری اسلامی ایران از جمله حمایت موشکی از انصارالله را مطرح کرد و مدعی شد که نفوذهای ایران کشتیرانی بین‌المللی در دریای سرخ را تهدید می‌کند و مقابله با آن ضروری است.

در هفته‌ای که گذشت اطلاع‌رسانی‌ از پرونده‌های مختلف حقوقی و قضایی از زبان مسئولان دادستانی، دادگستری، قوه قضاییه و... صورت گرفت و شاهد اطلاعات و اخبار جدید در این خصوص بودیم که گزارش کامل آن را میتوانید اینجا بخوانید.

جعفری دولت‌آبادی در نشست مشترک با مدیران شرکت‌های هواپیمایی و رییس سازمان هواپیمایی کشوری، همکاری دادستانی تهران با سازمان هواپیمایی کشور برای کاهش تاخیر پروازها تشریح کرد.

همچنین رسول کوهپایه زاده از شکایت مالباختگان سکه ثامن از وزارت صمت و اتحادیه طلا و جواهر خبر داد و گفت:  نکته مهم این است که اولا مالباختگان تعداد زیادی هستند و حسب اعلام مراجع ذی صلاح حدود ۴ هزار نفر تمامی مبالغ واریزی و اموال و وجوهشان توسط متهمان ربوده شده است که رقم قابل توجهی است و  از طرفی هم وضعیت مالی دوستان در شرایط خوبی نیست و  من از نزدیک در جریان هستم که دوستان و مالباختگان برای جلوگیری از سقوط ارزش پولشان سعی کردند به هر حال همه اموالشان را به این طلا و سکه ای که در این سایت در معرض خرید و فروش قرار می گرفت تبدیل کنند که نهایتا منجر به ارتکاب اعمال مجرمانه ای شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.