• جمعه / ۱۱ آبان ۱۳۹۷ / ۱۷:۳۸
  • دسته‌بندی: صنفی، فرهنگی
  • کد خبر: 97081105199
  • منبع : وزارت بهداشت و درمان

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل:

۱۰۰درصد اسکان دانشجویان دختر در خوابگاه‌ها را پوشش دادیم/مشکل اسکان ۶۷ دانشجوی پسر مرتفع می‌شود

گذری از زندگی خوابگاهی

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با اشاره به پوشش ۱۰۰ درصدی اسکان دانشجویان دختر در خوابگاه‌های دانشجویی گفت: تنها ۶۷ نفر از دانشجویان پسر مشکل اسکان دارند که اسکان آنها به زودی مرتفع می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر بهروز دادخواه با بیان این مطلب اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در مجموع ۴ خوابگاه در شهر اردبیل و سه خوابگاه در شهرستان‌های تابعه دارد.خوابگاه دختران در مشکین شهر و دو خوابگاه در شهرستان گرمی اسکان دانشجویان در این شهرها را برعهده دارد. ضمن اینکه دو خوابگاه مشارکتی در اردبیل نیز کار اسکان دانشجویان دختر را برعهده دارد.

وی با اشاره به وجود ۳۲۹۱ دانشجوی علوم پزشکی شاغل به تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت:از این تعداد، یک‌هزار و ۱۱۰ دانشجو متقاضی خوابگاه‌ها هستند که تقریبا به همه متقاضیان، خوابگاه داده شده است.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با اشاره به پیگیری‌ها برای ساخت یک خوابگاه ۴۰۰ نفره در این دانشگاه گفت: این خوابگاه ۴۰۰ نفره، جزو ۲۱ خوابگاه استانداردی است که از سوی وزارت بهداشت به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شده است.

وی خاطرنشان کرد: البته ساخت این خوابگاه استاندارد دانشجویی در مرحله مناقصه اول است و هنوز نهایی نشده است. کارشناسی‌های اولیه و استعلام برای ساخت این خوابگاه صورت گرفته است و جانمایی و مکان احداث این خوابگاه مشخص شده است و قرار است این خوابگاه در پردیس دانشگاه علوم پزشکی ساخته شود. نقشه‌ها برای ساخت این خوابگاه استاندارد دانشجویی از سوی وزارت بهداشت مشخص شده است و کارشناسی و مشاوره‌های اولیه روی نقشه انجام گرفته است و بعد از مناقصه، کار ساخت این خوابگاه استاندارد آغاز می‌شود.

دادخواه در خصوص منابع مالی برای احداث این خوابگاه استاندارد دانشجویی گفت: هدف ما این است که برای ساخت این پروژه عمرانی، بخشی از منابع مالی را از طریق وام بانکی و بخشی را از طریق کمک‌های دولت، تامین کنیم.

وی با اشاره به اینکه همه خوابگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی اردبیل مجردی است،خاطرنشان کرد: درحال حاضر خوابگاهی برای اسکان دانشجویان متاهل نداریم. البته درخواست ساخت خوابگاه متاهلین به معاونت توسعه دانشگاه داده شده است.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت طبخ غذا و سلف سرویس دانشگاه گفت: پخت غذا در دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در حال حاضر به صورت نیمه صنعتی انجام می‌شود و کلیه مراحل طبخ، تهیه و توزیع غذا به شرکت خصوصی واگذار شده است. البته شورای صنفی به نمایندگی از دانشجویان همواره در مراحل تهیه و توزیع غذا نظارت کافی دارند و شورای صنفی منوهای غذایی را مشخص می‌کنند. شورای صنفی که نمایندگان دانشجویان در دانشگاه هستند نظارت خوبی در نحوه پخت، نوع و توزیع غذا دارند و خوشبختانه مشکلی به لحاظ تغذیه در دانشگاه وجود ندارد.

دادخواه خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی اردبیل جزو حداقل ده دانشگاه برتر کشور است که به لحاظ کیفیت غذا، نظارت‌های مستمری نسبت به مساله تغذیه انجام می‌شود به طوری که هر هفته مدیردانشجویی، رئیس اداره تغذیه، شورای صنفی و... نسبت به تهیه و توزیع غذا، نظارت‌های لازم را انجام می‌دهند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل تاکید کرد: تلاش داریم در راستای پخت غذا، به سمت صنعتی سازی حرکت کنیم. البته در حال حاضر طبخ غذا به صورت نیمه صنعتی انجام می‌شود و با خرید دستگاه‌های کباب‌زن صنعتی و دیگ‌های بخارپز، پخت غذا صورت می‌گیرد اما تا رسیدن به مرحله صنعتی شدن، باید تلاش کرد.

وی با اشاره به اهمیت دانشگاه به موضوع  سلامت روان دانشجویان علوم پزشکی اردبیل خاطرنشان کرد: نسبت به موضوع سلامت روان دانشجویان حساسیت زیادی داریم و معتقدیم دانشجویان باید در وهله اول مشکلی به لحاظ سلامت روان نداشته باشند تا بتوانند با آرامش و بدون دغدغه به تحصیل بپردازند. بر اساس برنامه‌ریزی عملیاتی فعالیت‌های خوبی در راستای سلامت روان دانشجویان در دانشگاه انجام می‌دهیم. سال گذشته در شش ماهه دوم سال، ۸۵ کارگاه مختلف با موضوع آسیب‌های اجتماعی، مشاوره‌های تحصیلی، ازدواج آسان، مهارت‌های زندگی، نحوه کنترل خشم، مبارزه با استرس، آسیب‌های فضای مجازی، اعتیاد و.... زیر نظر مدرسان مجرب برگزار کردیم و این کارگاه‌ها همچنان در دانشگاه و خوابگاه‌ها  ادامه خواهد داشت.

دادخواه یادآور شد: برای کمک به حل مشکلات دانشجویان و تامین امنیت سلامت روان آنها، حدود ۷۵ همتایار سلامت فعال  در خوابگاه‌ها و دانشگاه‌ها مستقر کرده‌ایم که کمک یار مشاوران ما برای حل مشکلات احتمالی دانشجویان باشند. البته تعداد کل همتایاران سلامت در دانشگاه علوم پزشکی اردبیل ۲۰۲ نفر است. همتایاران سلامت با گرفتن کاردانشجویی و داشتن تخصص‌های کافی، در دانشگاه‌ها آماده خدمت در عرصه سلامت روان دانشجویان هستند و افرادی را که در دانشگاه مشکل دارند و آسیب‌پذیر هستند را به اداره مشاوره معرفی می‌کنند تا اقدامات لازم نسبت به رفع مشکلات دانشجویان صورت گیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به گرامیداشت هفته ملی تربیت بدنی و ورزش  که طی روزهای ۲۶ مهر تا دوم آبان همزمان با سراسر کشور برگزار شد، اظهار کرد: خوشبختانه دانشگاه علوم پزشکی اردبیل همه ساله به مناسبت هفته تربیت بدنی برنامه‌های متنوعی برای دانشجویان تدارک می‌بیند وامسال نیز همگام با دیگر دانشگاه‌ها، با برگزاری مسابقات ورزشی، برنامه کوهپیمایی و پیاده روی و.... این هفته را گرامی داشت.

این مقام مسئول به اهمیت ورزش در سطح دانشگاه‌ها بخصوص توسعه ورزش همگانی تاکید کرد و گفت: اختصاص ردیف‌های بودجه مستقل برای فعالیت‌های ورزشی و همچنین نشریات دانشجویی ازسوی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت گامی مقتدر برای توسعه ورزش در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی است و این حرکت ارزشمند اهرمی است برای اهمیت بیشتر به ورزش که باید این مساله را به فال نیک گرفت.

به گزارش مفدا، دادخواه با اشاره به تقدیر از مدال آوران دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در سیزدهمین المپیاد قهرمانی دانشجویان پسر وزارت بهداشت، خاطرنشان کرد: تلاش داریم از  دانشجویانی که در رشته‌های مختلف در این المپیاد حائز مدال و رتبه شدند، با اهدای جوایزی تقدیر کنیم. همچنین از برگزیدگان و نفرات برتر مسابقات ورزشی درون دانشگاهی و درون خوابگاهی نیز تجلیل می‌شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.