• یکشنبه / ۲ دی ۱۳۹۷ / ۱۴:۲۱
  • دسته‌بندی: پژوهش
  • کد خبر: 97100200957
  • منبع : نمایندگی علوم پزشکی شهید بهشتی

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مطرح کرد

صدها هیات‌علمی‌ خاموش/سرانه تولید مقاله به ازای هر استاد

افشین زرقی، معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به فعالیت پژوهشی اعضای هیات علمی دانشگاه گفت: در حال حاضر ۱۴۰۰عضو هیات علمی در دانشگاه فعالیت می‌کنند که از این تعداد ۲۰۴ نفر هیات علمی خاموش هستند. یعنی در فضای پژوهشی حرکت نمی‌کنند. البته این آمار در گذشته ۷۰۷ نفر بوده‌ است.

به گزارش ایسنا، دکتر افشین زرقی در نوزدهمین جشنواره پژوهشی ابوریحان با اشاره به اهداف میان مدت و بلند مدت دانشگاه در راستای ارتقای کیفی تولیدات علمی و جهت گیری پژوهش به سمت اثرگذاری بهینه، عنوان کرد:‌ نگاه ما به دانشگاه نسل سه و حرکت به سمت کارآفرینی، اشتغال زایی و فناوری بوده و همچنین حرکت به سمت تمایز و بین‌المللی شدن از اهداف کلان دانشگاه است.

وی با بیان این که بدون عبور از پژوهش نمی‌توان وارد فناوری شد، گفت: بدون تولیدات علمی مرغوب، فناوری بی معناست. البته با رسیدن به بلوغ پژوهشی می‌توانیم ادعا کنیم که تولیدات علمی مرغوبی داشته ایم.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به شاخص‌های بلوغ پژوهشی گفت: توجه به تولیدات و رتبه‌های علمی بین‌المللی، میزان صرف بودجه در حوزه پژوهش و توسعه ظرفیت‌های انسانی برخی از شاخص های بلوغ پژوهشی در دانشگاه است.

وی با اشاره به برخی آمار تولیدات علمی و پژوهشی دانشگاه گفت: از ابتدای تاسیسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ۲۱ هزار و ۵۰۵ سند علمی به اسم دانشگاه در سایت اسکوپوس ثبت شده و ۱۵۲ هزار بار به این آمار استناد شده است.

زرقی با بیان اینکه در سالی که گذشت بالاترین رتبه‌تولیدات پژوهشی را داشته‌ایم گفت: برای اولین بار مقالات دانشگاه در سیستم اسکوپوس از سه هزار مقاله رد شد و به سه هزار و ۸۵ مقاله رسید.

وی با اشاره به روند و شیب خوب تولیدات علمی دانشگاه گفت: در این مسیر به کیفیت مقالات نیز توجه شده به گونه‌ای که از هر سه مقاله یکی  (کیو وان) بوده  و الان ۳۳ درصد مقالات تولید شده در دانشگاه (کیو وان) هستند.

زرقی با اشاره به  شاخص ارجاع مقالات تولیدی دانشگاه عنوان کرد: امسال با ۱۸ هزار استناد بالاترین آمار را نسبت به سالهای گذشته داشته‌ایم در شاخص بین‌المللی نیز از هر ۶ مقاله یکی با مشارکت بین‌المللی تولید شده است.

به عبارتی دیگر از سه هزار مقاله تولیدی ۵۰۵ مقاله بین‌المللی بوده است.

وی با بیان این که نتایج این شاخص‌ها رتبه تولید علم دانشگاه را به جایگاه دوم در سطح کشور رسانده است، گفت: البته فاصله ما با دانشگاه سوم بسیار بالاست.

وی با اشاره به برخی دیگر از شاخص‌های تعیین شده توسط وزارت بهداشت گفت: در شاخص‌ استنادات ۱۳ هزار به ۱۸ هزار رسیده یعنی ۴۱ درصد رشد کیفی همچنین تعداد مقالات  آی اف آی دانشگاه نسبت به گذشته ۳۶.۵ درصد افزایش یافته است.

معاون تحقیقاتی دانشگاه با اشاره به مقالات منتشر شده در سال ۲۰۱۷ عنوان کرد:‌۴۱۹۵ مقاله در این مدت تولید شده، یعنی بالاترین عدد ممکن. همچنین سرانه تولید مقاله به ازای هر استاد ۳ بوده که یک عدد استاندارد بین‌المللی است.

وی در مقایسه‌ای بین دانشگاه علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی گفت: در اولین دور جشنواره ابوریحان تولیدات علمی ما یک سوم علوم پزشکی تهران بود ولی امروز دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ۹۱.۷ دهم درصد دانشگاه تهران تولیدات علمی دارد.

زرقی با اشاره به اهمیت ارجاعات به تولیدات علمی به عنوان یک شاخص کیفی، عنوان کرد:‌ ارجاعات به مرجعیت علمی دانشگاه می‌انجامد بنابراین شاخص بسیار بااهمیتی است.

وی با اشاره به برخی از شاخص‌ها و ارتقاء رتبه‌ی بین‌المللی دانشگاه در سال ۲۰۱۸ در سطح بین‌المللی گفت: بر اساس شاخص وبومتریک دانشگاه ما جزو هزار دانشگاه اول دنیاست و در نظام پژوهشی لایدن در سال ۲۰۱۸ جزو ۶۰۰ دانشگاه برتر دنیا هستیم.

 زرقی همچنین به برگزاری کارگاههای توانمند سازی پژوهشی در دانشگاه اشاره کرد و گفت: در این راستا طی سال‌های اخیر بیش از دو هزار کارگاه پژوهشی برگزار شده همچنین ۲۱  هزار مقاله دانشگاه در یک بانک مجازی نمایه شده و قابل دسترسی است.

وی با اشاره به تحقیقات بالینی دانشگاه گفت: دو بیمارستان ما مانند پژوهشکده عمل می‌کند که حمایت از این مراکز در این عرصه‌ها بدون محدودیت انجام می‌شود.

 زرقی با اشاره به انتشار سی مجله علمی تحقیقاتی در دانشگاه گفت:‌۲۱ مورد از این نشریات در اسکوپوس نمایه شده و همچنین ۱۰ نشریه در آی اف آی نمایه شده است.

وی همچنین با اشاره به وضعیت انتشار کتب در دانشگاه عنوان کرد : انتشار ۸۴۷ کتاب در سامانه دانشگاه ثبت شده، به گونه ای که این دانشگاه از پر انتشارترین دانشگاه‌های کشور است.

 معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به پیشرفت‌های تحقیقاتی دانشگاه در سطح دانشجویی گفت: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ۶ سال پیاپی در بخش تحقیقاتی دانشجویی رتبه‌ اول را کسب کردند.

وی با اشاره به اهمیت تحقیقات کوهورت در سطح بین‌المللی گفت: ریشه کوهورت در این دانشگاه قرار دارد. به عنوان نمونه پروژه ملی قند و لیپید از بیست سال گذشته در این دانشگاه آغاز شده است.

دکتر زرقی با اشاره به بودجه محدود پژوهشی دانشگاه گفت: باید برای جذب منابع از بیرون از دانشگاه تلاش کنیم که در این راستا طی امضای سندی با صندوق حمایت از پژوهشگران از ۱۷۰ طرح دانشگاه حمایت خواهد شد. همچنین گرنتینگ بادی خوبی مانند نیماد در کشور فعال است  که باید از تسهیلات حمایتی آن بیشتر استفاده کنیم.

این استاد دانشگاه با اشاره به ارتباطات بین‌المللی در عرصه‌ پژوهشی از راه اندازی اتاق فعال ایران و فرانسه خبر داد و گفت: فعالیت‌ها در این راستا وارد فاز عملیاتی شده همچنین در این زمینه ارتباطات خوبی با کشورهای روسیه و هلند در حوزه‌ سلامت تغذیه داریم.

دکتر زرقی با اشاره به عنوان «پژوهش و جامعه» به عنوان تم جدید معاونت گفت: باید آثار پژوهشی را به سمت منافع مردم سوق داده و در این جهت عملیاتی کنیم.

وی در این راستا به کوهورت سلامت کارکنان دانشگاه و همکاری ده هزار کارمند دانشگاه در این پروژه اشاره کرد.

معاون تحقیقات دانشگاه آیین نامه‌ها را یکی از بزرگترین مشکلات دانشگاههای دولتی دانست و ادامه داد:‌ در دانشگاه‌های هیات امنایی مانند دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی این آیین نامه‌ها به نفع پژوهشگر تبیین شده است.

وی با اشاره به وجود چهار مرکز رشد فعال و ۵۷ شرکت دانش بنیان در دانشگاه گفت: ۱۸۷ فارغ‌التحصیل دانشگاه در این مراکز مشغول به کارند که چشم انداز ما فراهم کردن بستر برای هزار دانشجوی پی اچ دی در این مراکز است.

دکتر زرقی به تصویب طرح‌های فناورانه اشاره کرد و گفت: در این راستا در صندوق پرشین داروی البرز جهت تامین منابع مالی دانشگاه سرمایه گذاری کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه تا سال۹۷، حدود ۸۰ طرح فناوری در دانشگاه انجام شده گفت: دانشگاه از این طرح‌ها در بخش‌های مختلف حمایت می‌کند. به عبارت دیگر تسهیلات حمایتی معاونت تحقیقات دانشگاه در سال ۹۷ اعطای گرنت به پژوهشگران با شاخص اچ بالا، اعطای گرنت به مقالات با آی اف بالا، اعطای گرنت به پژوهشگران با برون داد بالا، اعطای گرنت به فعالیت‌های بین‌المللی و همچنین مقالات نمایه‌دار و سایرین است.

 زرقی در پایان با اشاره به ارتباط با دانشگاه‌های صنعتی و وزارت علوم به برنامه دانشگاه برای ایجاد دانشکده مشترک با دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی اشاره کرد و گفت: همچنین از مرکز رشد مشترک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با دانشگاه امیر کبیر رونمایی شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۷-۱۰-۰۲ ۱۴:۴۲

اقلا بگذار این 204 نفر آدم سالم در تولید مقالات الکی با داده های ..... و هدر رفت بیت المال مشارکت نکنند! مقالاتتون را هم چاپ کردین چی شد؟ دانشمندان یکدرصد برتر دنیا را هم از توی مقالاتی که بیش از صدها نویسنده داره درآوردید و به صورت روزشمار پروپاگاندا کردید. چی شد؟ بروید بررسی کنید ببینید افرادی نظیر باقر لاریجانی، ملک زاده و دیناروند و دیگران چطور بیش از 500 مقاله دارند؟ چطور در هر ژورنالی مدیر مسئول و عضو هیئت تحریریه هستند؟ چطور در تمامی ارگان های گرانت دهنده عضوند و به طرح های خودشان و دوستانشان فقط پول میدن؟ هزینه های مصرف شده برای طرح ها و بازده آن ها را محاسبه کنید و گزارشی به ما بی فعالیت ها بدهید. اختلاس که فقط در موسسه اعتباری نیست! فعلا کاسبی پژوهش برای اختلاسگران آن حسابی سکه است! ولی آقای دکتر اگر خودت هم از این جماعت نیستی قانون از کجا آورده ای را اجرا کن تا معلوم شود که پژوهش فعلی جز دروغ و فساد و رانت و بیسوادی و خیانت به بیت المال چیز دیگری نیست!