• جمعه / ۲۱ دی ۱۳۹۷ / ۰۰:۴۵
  • دسته‌بندی: خانواده
  • کد خبر: 97101910459
  • خبرنگار : 71584

«مهریه»؛ اهرم فشار زنان برای مصالحه و معامله؟

زندانیان مهریه

دستیار حقوق شهروندی رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به تعیین مهریه‌های نامتعارف میان زوجین می‌گوید: مهمترین اقدام در جهت کاهش مهریه‌های نامتعارف، رفع تبعیض حقوقی موجود علیه زنان است. چراکه در بیشتر مواقع قصد زنان از مطالبه مهریه وصول آن نیست، بلکه آنها با هدف مصالحه و معامله برای دریافت حقوق شهروندی و مدنی خود از مهریه به عنوان اهرم فشاری استفاده می‌کنند.

شهناز سجادی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره مهریه‌های نامتعارف می‌گوید: ابتدا باید مهریه متعارف و نامتعارف را از نظر اقتصادی بررسی کرد. همواره میزان مهریه با تورم اقتصادی تحت عنوان "عرف اقتصادی" در جامعه رابطه مستقیمی داشته است. بطوریکه اگر در برهه‌ای مهریه ۵۰ عدد سکه تعیین می‌شد، زن هنگام طلاق یا فوت شوهر می‌توانست زندگی متوسطی از نظر مسکن، خوراک و پوشاک برای خود و فرزندانش تامین کند اما در شرایطی که با تورم اقتصادی در جامعه مواجه‌ایم شاید حتی زنان با ۵۰۰ سکه هم نتوانند از پس مایحتاج زندگی متوسط بربیایند.

البته این وکیل دادگستری درباره تعیین مهریه‌های نامتعارف معتقد است که برخی زوجین به دلیل دیدگاه‌های اخلاقی خاص و یا پز اجتماعی ارقام نجومی مانند سال تولد دختر را برای مهریه تعیین می‌کنند تاکید می‌کند: مضحک‌تر از آن این است که خانواده‌ها نیز آن را می‌پذیرند. با این وجود به نظر می‌رسد از ابتدا قصد و نیت مرد ندادن مهریه است چراکه هر کسی باتوجه به توانایی خود تعهدات مالی را به عهده می‌گیرد، در همین راستا لازم به ذکر است که پذیرش مهریه نجومی توسط خواستگار با نیت پرداخت نکردن آن امری غیراخلاقی است.

به گفته وی باتوجه به اینکه مهریه براساس توافق طرفین تعیین می‌شود و قانون‌گذار نمی‌تواند میزان مشخصی را برای مهریه تعیین و به مردم تحمیل کند، به همین جهت قانون‌گذاران چاره‌ای اندیشدند تا مهریه بالا ناکارآمد و غیرقابل وصول شود به طوری که طبق مقررات قانون حمایت از خانواده مهریه تا میزان ۱۱۰ سکه بهار آزادی مورد حمایت اجرایی و کیفری است و اگر شوهر تا ۱۱۰ سکه را پرداخت کند جلب و بازداشت او اجرا نمی‌شود، در غیر این صورت مطابق مقررات قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی در صورت امتناع از پرداخت با درخواست زن شوهر جلب و حبس خواهد شد. البته درصورتی که شوهر دارای اموال باشد و مهریه همسر او بیش از ۱۱۰ سکه تعیین شده باشد، زن می‌تواند علاوه بر آن ۱۱۰ سکه مابقی مهریه خود را مطالبه کند.

دستیار حقوق شهروندی رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه شعار «مهریه را چه کسی داده و چه کسی گرفته؟» باور نادرست وغیرحقوقی است، ادامه می‌دهد: با توجه به تجربه‌ حرفه‌ای که در محاکم و برای پرونده‌های موکلین و یا مراجعین به دادگاه‌های خانوادگی داشته‌ام باید بگویم اکثریت زنانی که برای مطالبه مهریه خود به دادگاه مراجعه می‌کنند زندگی زناشویی آرامی ندارند. خشونت‌های خانگی، خیانت شوهر، عدم پرداخت نفقه، سوء رفتار، ترک زندگی خانوادگی، ممانعت از ادامه اشتغال و تحصیل، قصد طلاق زوجه توسط زوج از جمله مواردی است که زنان را ترغیب می‌کند تا با مطالبه مهریه رفتار شوهرشان را اصلاح کنند. البته نباید فراموش کرد که برای هر موضوعی، مسائل استثنایی وجود دارد.

این وکیل دادگستری با بیان اینکه رسانه‌ها باید در زمینه مهریه‌های نامتعارف آسیب‌شناسی کنند و ببینند چرا خانواده‌های دختران برای خواستگاران مهریه‌هایی با ارقام بالا تعیین می‌کنند، می‌گوید: برای دستیابی به این مسئله باید از خانواده‌ها و دخترانی که مهریه‌های سنگینی دارند پرسید چرا به مهریه‌های نامتعارف (با ارقام نجومی) تاکید دارید؟ بی‌شک پاسخ آنها از بابت مهریه مورد نظر تضمین تداوم زندگی مشترک زناشویی و حقوق مدنی دخترشان است.

به گفته سجادی، زمانی که قرار است دختری با امر ازدواج، حقوق مدنی وشهروندی خود را مانند حق اشتغال، سکونت، خروج از کشور و... را از دست بدهد، نسبت به فرزند آینده خود حق ولایت نداشته باشد، از نظر حضانت حق محدودی داشته باشد، در برابر چند همسری شوهرش چه موقت و چه دائم شکایت و اعتراض نکند، هنگام فوت همسر تنها یک هشتم یا یک چهارم از اموال ماترک به او ارث رسد و حتی شوهر با وجود حق مطلق طلاق هر زمان که بخواهد به زندگی مشترکشان پایان دهد، پس چرا دختران نباید تضمینی برای امنیت حقوقی و تحکیم زندگی زناشویی‌شان داشته باشند؟ 

دستیار حقوق شهروندی رئیس جمهور در امور زنان و خانواده معتقد است: حداقل کاربرد "مهریه" علیرغم سخت بودن پروسه مطالبه و تنگ نظری‌های قضایی، اجتماعی و قانونی نسبت به آن این است که زنان می‌توانند به جای حقوق نداشته‌شان از آن به عنوان اهرم فشاری استفاده کنند. لذا اگر سیاست به سمتی پیش رود که تنها حقوق بازمانده زنان (مهریه) را به هر روشی از آنها منع کنیم مشخص نیست چه بر سر آمار ازدواج دختران خواهد آمد.

با این وجود سجادی مهمترین اقدام در جهت کاهش مهریه‌های نامتعارف را رفع تبعیض حقوقی موجود علیه زنان در مقررات می‌داند و می‌افزاید: در وهله اول بی‌شک زنان و خانواده‌ها باید نسبت به تداوم زندگی مشترک زناشویی و حقوق مدنی اطمینان و امنیت خاطر داشته باشند تا فرهنگ مهریه منصفانه و معقول نیز در جامعه ایجاد شود. هرچند در حال حاضر دختران می‌توانند به جای تعیین مهریه‌های سنگین و نامتعارف حقوق مدنی و شهروندی خود را طی وکالت‌نامه رسمی و یا ضمن عقد نکاح شرط کنند.

البته سجادی به این نکته نیز اشاره می‌کند که در حال حاضر شرایط ضمن عقد حین نکاح یا مفغول مانده و یا مردان در زمان مذاکرات خواستگاری حاضر نیستند حق طلاق، اشتغال و ... را به زن بدهند اما حاضرند مهریه‌های نجومی را تعهد کنند.

وی با بیان اینکه مهریه مانع طلاق‌های بی‌جهت و بی‌دلیل از سوی مردان است می‌گوید: مردان بسیاری را دیده‌ام که مهریه همسرشان اندک بوده و به راحتی تصمیم به طلاق آنها گرفته‌اند. و مردانی را نیز دیده‌ام که به خاطر مهریه‌های بالا از طلاق منصرف شده‌اند. علیرغم نکات مثبت فوق به عنوان مهریه برای زنان لازم به ذکر است که سنگ بزرگ علامت نزدن است؛ یعنی مهریه هرچند سنگین باشد اما در مواقعی که شوهر دارایی مناسبی نداشته باشد وصول آن ممکن نیست.

این وکیل دادگستری بیان می‌کند: مهریه در مواقع طلاق یا فوت شوهر برای زنان پشتوانه مالی است و می‌تواند در موارد مقتضی زنان را تامین کند. زمانی که مردی فوت می‌کند، همسر او که عمر خود را صرف رفاه و آسایش خانواده و تربیت فرزندان کرده تنها ارث بسیار اندکی نصیبش می‌شود و مشکلات اقتصادی برای او دو چندان خواهد شد. لازم به ذکر است که سنت حسنه اسلام یعنی وصیت شوهر برای زوجه در فرهنگ ما جا نیفتاده و کمتر شوهری برای رفع نیازهای مالی همسرش وصیت می‌کند، لذا مهریه تا حدودی به عنوان جبران نقیصه ارث زوجه است. در موارد طلاق نیز مهریه زندگی مالی زن را تامین می‌کند تا بتواند برای خود و کودکانش سرپناهی تامین کند.

او ادامه می‌دهد: مقررات تامین اجتماعی برای زنان خود سرپرست و سرپرست خانوار نتوانسته قدم‌های مثبت و مشکل‌گشایی بردارد. زنان سرپرست خانوار باید از نظر مالی تامین باشند در غیر این صورت گرسنگی و فقر ضربه هولناکی بر پیکر جامعه وارد می‌کند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۱ ۰۲:۲۹

این ظلم به پسرای جوانیه که قصد ازدواج دارند،کجای دنیا به زن اینقدر بها میدن،همجای دنیا زن مساوی با مرد باید کار کنه تو ایران فقط مصرف کننده هستند

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۱ ۰۷:۱۴

سلام شما بروید هر جای دنیا به هرکسی بفرمایید در ایران بر خلاف کل دنیا زن این قدرت را دارد به مجرد عقد مهریه خود را اجرا گذاشته و مرد را در صورت نداشتن پول به زندان بیندازد و پنج هزار نفر هم مرد بابت مهریه و نفقه الان تو زندان هستن. بعد همین زن ها ادعا می کنند حقوقشان از دست رفته است. مطمن باشید به شما می گویند امکان ندارد. انشالله قانون مهریه برسد به سقف 14 سکه کیفری.

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۱ ۰۹:۲۳

خانمی که بعد چند ماه.زندگی.قهر میکنت میره مهریه اجرا میذاره هدفش تجارته بنظرم باید زنان ناشزه رو علاوه بر نفقه مهریه هم نداد توی قران امده زن ناشزه هیچ حقی نداره

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۱ ۰۹:۴۴

مهریه رو خانم ها اول بگیرند بعد ازدواج کنند زندان انداختن فردی که سکه ندارد دردی دوا نمیکند

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۱ ۱۱:۵۳

وقت اونجاش که گفته با 500 سکه هم نمی تواند زندگی متوسطی داشته باشند؟!!!!!!!!!!!

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۱ ۱۶:۰۶

متاسفانه به حقوق زنان توجه نمی شود حتی وقتی به جای باریک میرسد باز هم زن سرپرست خانواده وبدون هیچ سر پناهی رها می شود و هیچ امکانات وحقوقی به او تعلق نمگیرد

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۱ ۱۶:۱۵

معاونت امور زنان و خانواده موظف است برای پیشگیری از این امر یعنی کشیدن کار زنان به دادگاه ، شکایت، کتک کاری برای هر بانوی ایرانی یک شغلی خانگی حداقل نیمه وقت سازمان دهی نماید. تا نیازهای اقتصادی و امنیتی هسته مرکزی خانواده یعنی زن و شوهر در سطح معقول تامین شود. کار و فعالیت یعنی مشاغل خانگی یکی از مهمترین منابع خانواده درمانی است . هر شکایت و کتک کاری و تقاضای طلاق یک نمره منفی برای معاونت زنان وخانواده حساب میشه. زیرا وقتی از هسته مرکزی خانواده صحبت میشود نصف هسته زن و نصف دیگر مرد هست که هیچکدام نباید اسیب ببیند. بازی خروس جنگی در تحکیم خانواده معنی نداره. این دو بخش هسته خانواده یعنی زن و مرد مثل دوقطب مغناطیسی عمل میکنند تا کودکان در امنیت و ارامش تربیت و بزرگ شوند.اگر این قطب در کارشان اخلالی صورت بگیردو خلاف هم شروع به کار کنندکودکان بیشترین اسیبها را می بینند بعد خودشان

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۲ ۰۸:۲۸

کارمند را بدبخت کردن زنها با مهریه و از زیره زندگی فرار کردن با پیش پرداختی که قاضیهای محترم حکم صادر می کنند مثله 20عدیا15 عد یا10عدد سکه آخه یم کارمند با حوقه کم و مستجر از کجا بیارد این تعداد سکه را تقدیمه خانم کند و هزینه دادرسی هم کردنه کارمنده بدبخته هیچی ندار می اندازند خدا را خوش نمیاد رحم هم خوب چیزی است خوب در آمدی شده یرای بعضی خانمها دیگر زندگی می خواهند چکار

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۲ ۰۸:۴۳

من کارمند هستم قسمتی از پول مهریه را همسرم پرداخت کردم اعتماد گردم چون نیتم زندگی کردن بود ولی همسرم با پشتبانی و دروغ از طرفه پدرش مهریه به اجرا گذاشت و قاضی ازش پرسد خان چقدرر مهریه شما است همسرم گفت 114 سکه با 40 میلیون پوله نقد که من چها میلیون را داده بودم بهش ولی رسید نگرفتم همسرم ناحق قسم خورد این آقا به من هیچ پولی نداده کاسبی خوبی شده پوله دواوداروش بشه

avatar
۱۳۹۷-۱۰-۲۴ ۱۵:۲۷

استفاده ابزاری از مهریه به عنوان تضمین تداوم زندگی زناشویی و حقوق مدنی دختر!!! چه تضمینی وجود داره که زن از این حق سوءاستفاده نکنه؟ جالب اینجاست که همین افراد به پسرها توصیه می کنند که مهریه را به اندازه توان مالی خود قبول کنند و مبالغ نجومی را تعهد نکند.با این شرایط: مهریه معقول 500 سکه+شروط ضمن عقد(البته معقول به زعم این وکیل دادگستری).حالا برای حل معضل زندانیان مهریه(افرادی که با پذیرش این شرایط ازدواج کرده اند) چه راه حلی دارید؟؟ نگاه کاملا یک طرفه و ضد مرد......