• سه‌شنبه / ۲ بهمن ۱۳۹۷ / ۰۱:۱۷
  • دسته‌بندی: خراسان شمالی
  • کد خبر: 97110100542
  • منبع : نمایندگی خراسان شمالی

مارمولک‌ها از سبزه میدان بجنورد مهاجرت کرده‌اند؟

سبزه میدان

رئیس کمیسیون شهرسازی و عمران شورای اسلامی شهر بجنورد با اشاره به اینکه بجنورد طرح جامع مرمت ندارد، تصریح کرد: پروژه مرمت راسته بازار سبزه میدان بجنورد نیمه کاره رها نشده است و به دنبال آن هستیم اجرای این طرح را به پایان برسانیم.

محسن موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در پاسخ به این سوال که چرا پروژه مرمت فروشگاه‌های واقع در سبزه میدان از پیشرفت خوبی برخوردار نبود و آیا این پروژه نیمه کاره رها شده است؟ اظهار کرد: کمبود منابع مالی یکی از عللی بوده که موجب شده تا پروژه با کندی پیش رود و بیشتر از چند باب مغازه جلو نرود. علاوه بر آن برخی از مالکان نیز هستند که برای اجرای این پروژه همکاری لازم را ندارند.

پیش از این و در سال 94 نیز معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌شمالی وقت گفته بود: کاروان سرای سبزه میدان باید از کاربری انبار و پستو خارج شود.

علی اکبر وحدتی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینکه این اداره کل از سال گذشته اعتباری از محل ردیف ملی و استانی به منظور احیای بافت سبزه میدان بجنورد در نظر گرفته است، افزود: هم اکنون این طرح با مشارکت شهرداری بجنورد در حال اجراست.

وی با بیان اینکه مساحت این طرح حدود 2 هکتار است، ادامه داد: این طرح شامل راسته بازار، کاروان‌سرا و گرمابه است که متعلق به دوره قاجاریه است. متاسفانه بخش‌هایی از آن از بین رفته و از سوی دیگر هم اکنون بر روی دیوارها، سیم‌های برق و تابلوهای ناهمگون قرار گرفته است.

وحدتی با اشاره به اینکه عملیات کف‌سازی در این منطقه از سوی شهرداری به پایان رسیده است، اظهار کرد: درصدد هستیم تا طرح‌های اجرایی جداره‌ها و سر درب مغازه‌ها را انجام دهیم. الگوی قدیمی به شکل خود باقی می‌ماند، طاق و قوس‌ها به صورت همگون ایجاد می‌شوند و تمامی عناصر و آلودگی‌های بصری از بین خواهند رفت. از سوی دیگر تمامی تابلوهای نصب شده بر روی سر درب مغازه‌ها، حذف و همه در قالب کاشی کاری قرار می‌گیرند.

وی با تاکید بر اینکه در اجرای این طرح باید مشارکت مالکان نیز وجود داشته باشد، گفت: متاسفانه در اجرای این طرح مشارکت مردم کمتر مشاهده شده است.

معاون سابق اداره کل میراث فرهنگی خراسان‌شمالی با اشاره به اینکه مرمت مجموعه سبزه میدان به عنوان اولین پروژه پایلوت شهری در استان در حال انجام است، افزود: برای اجرای این طرح مبلغ یک صد میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

وی در پاسخ به این سوال که گفته شده بود بخشی از این مجموعه تبدیل به موش و مارمولک خانه شده است، توضیح داد: سرا(کاروان سرا) و حجره‌های این مجموعه به دلیل اینکه تبدیل به انبار و پستوی نخ و پشم شده بود مکان امنی را برای زندگی موش و مارمولک‌ها بوجود آورده بود. 80 درصد این بخش‌ها هم اکنون مرمت شده است و هم اکنون تمامی روزنه بسته شده اما اگر دوباره تبدیل به انبار و پستو شود دوباره موش و مارمولک به این بخش حمله ور خواهند شد.

وی تاکید کرد: باید کاربری انباری از محل کاروان سرا، حذف و آن مکان نیز تبدیل به مکانی تجاری شود تا هم از آن استفاده اقتصادی صورت گیرد و همچنین از هجوم این گونه حیوانات موذی جلوگیری شود.

 به گزارش ایسنا،  در سبزه میدان بخشی به نام کاروان سرا نیز وجود داشت که در گذشته به علت وجود انبار نخ و پشم تبدیل به خانه موش و مارمولک شده بود که عملیات مرمت در این بخش، انجام و تمامی روزنه‌ها برای ورود حیوانات بسته شد.

ﻣﺠﻤﻮﻋﮥ ﺳﺒﺰه ﻣﯿﺪان ﻣﺘﺸﮑﻞ از ﯾﮏ ﮐﺎرواﻧﺴﺮا، ﺣﻤﺎم، راﺳﺘﻪ ﺑﺎزار و ﭼﻨﺪ ﻗﻬـﻮه ﺧﺎﻧـﻪ از آﺛـﺎر دوره ﻗﺎﺟـﺎر در ﺷـﻬﺮ ﺑﺠﻨـﻮرد اﺳـﺖ. ﺷﺎﺧﺺﺗﺮﯾﻦ اﺛﺮ اﯾﻦ ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ ﮐﺎرواﻧﺴﺮا اﺳﺖ ﮐﻪ ﻃﺮح ﮐﻠﯽ آن از ﯾﮏ ﻣﯿﺎﻧﺴﺮا تشکیل شده است و ﻗﺴﻤﺖﻫﺎی ﻣﺨﺘﻠﻒ ﮐﺎرواﻧﺴﺮا از ﺟﻤﻠﻪ ﭘﺸﺖ ﺑﻐﻞ ﻗﻮسﻫﺎ ﺑﻪ ﺷﯿﻮه آﺟﺮﭼﯿﻨﯽ ﺧﻔﺘﻪراﺳـﺘﻪ و آﺟﺮﻫـﺎی ﻗـﺎﻟﺒﯽ ﺑﺮﺟﺴـﺘﻪ ﺗـﺰﺋﯿﻦ ﺷـﺪه اﺳﺖ.

ﺑﻨﺎی ﺣﻤﺎم در ﺷﻤﺎل ﺷﺮﻗﯽ ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ ﻗﺮار دارد و ﺑﻪ ﺷﯿﻮه ﺣﻤﺎم ﻫﺎی ﺳﻨﺘﯽ ﻃﺮاﺣﯽ ﺷﺪه اﺳﺖ. در اﯾﻦ ﻃﺮح ﭘﺲ از ورودی، رﺧﺘﮑﻦ وﺟﻮد دارد ﮐﻪ از ﻃﺮﯾﻖ ﯾﮏ راﻫﺮوی ﺑﺎرﯾﮏ ﺑﻪ ﺳﺮﺑﯿﻨﻪ و ﻧﻬﺎﯾﺘﺎً ﮔﺮﻣﺨﺎﻧﻪ راه ﭘﯿﺪا ﻣﯽ ﮐﻨﺪ.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.