• دوشنبه / ۸ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۱:۲۴
  • دسته‌بندی: کردستان
  • کد خبر: 97110804129
  • منبع : نمایندگی کردستان

/ انقلاب اسلامی در چهل سالگی /

افزایش ۸۰ هزار هکتاری مساحت مناطق حفاظت شده کردستان

منطقه حفاظت شده دنا

ایسنا/کردستان مدیرکل محیط زیست استان کردستان مساحت مناطق حفاظت شده استان در سال ۱۳۵۷ را ۳۱ هزار و ۷۵۰ هکتار و این میزان را در سال جاری ۱۷۰ هزار هکتار اعلام و اظهار کرد: بر اساس اقدامات صورت گرفته ۸۰ هزار هکتار دیگر هم به مساحت مناطق حفاظت شده استان اضافه خواهد شد.

فریبا رضایی در بازدید از ایسنا منطقه کردستان، با بیان اینکه محیط زیست علمی جدید در تمام دنیا است اظهار کرد: در این زمینه طی چهل سال از عمر انقلاب اسلامی اقدامات بسیار مهم و مؤثری در کشور صورت گرفته است.

وی افزود: اولین اقدامات در حوزه محیط زیست، از آمریکا شروع شد و بعد از آن، این رشته، به عنوان علمی چند وجهی در تمام دنیا گسترش یافته است، که به برنامه ریزی های زیست محیطی، خدمت به جامعه بشری و دفاع از حق نسل آینده منتهی می‌شود.

مدیرکل محیط زیست استان کردستان، با اشاره به پیشینه‌ای از فعالیت این ارگان در ایران عنوان کرد: دانشکده عالی محیط زیست کرج، در سال ۱۳۵۷ تأسیس شد که فارغ‌التحصیلان این دانشکده مشغول به کار شدند.

وی ادامه داد: سازمان محیط زیست در ایران، ابتدا به صورت شکار بانی و فقط در چند استان دایر شده بود، اما بعدها با تأسیس مراکز استانی، با اداره مرکز استان شروع به کار کرد و سپس واحدهای شهرستانی نیز دایر شدند.

مدیرکل محیط زیست استان کردستان با بیان اینکه، در ماده ۵۰ قانون اساسی به اهمیت محیط زیست اشاره شده است و مقام معظم رهبری نیز در فرمایشات خود همواره بر حفظ و صیانت محیط زیست تاکید کرده‌اند ادامه داد: یکی از محورهای اصلی دولت، محیط زست بوده است و کارهای ملی مهم و اثر بخشی در حوزه محیط زیست طی سال‌های اخیر صورت گرفته است، که از جمله می‌توان به احیای دریاچه ارومیه، استانداردسازی بنزین و وارد کردن بنزین یورو ۲۰۰۴ که در راستای کاهش آلودگی هوا صورت گرفت، احیای تالاب هورالعظیم به عنوان کانون داخلی گرد و غبار اشاره کرد.

رضایی عنوان کرد: در استان کردستان، احداث و راه اندازی اداره کل محیط زیست استان، پیاده سازی ضوابط و معیارهای زیست محیطی، استقرار صنایع تولیدی، خدماتی و معدنی در استان و ارزیابی‌های زیست محیطی صنایع مشغول، که حوزه حائز اهمیتی است و هر ۶ ماه یک بار بر اساس پتانسیل، شرایط جغرافیایی و نیاز استان‌ها به روز رسانی می‌شود، از مهم‌ترین اقدامات دولت طی ۴۰ سال از انقلاب است.

وی با اعلام اینکه اکنون در استان کردستان ۱۰ مرکز شهرستانی، مجهز به اداره حفاظت محیط زیست هستند، گفت: فعالیت این اداره در حوزه شهرستان سروآباد به دلیل وجود منطقه هورامان با دغدغه و مشغله‌های زیادی روبه‌رو است و معارضین اجتماعی زیادی در منطقه حفاظت شده شاهو و کوسالان داریم.

مدیرکل محیط زیست استان کردستان، با اشاره به اینکه توسعه از روستا شروع می‌شود و بعد به شهر می‌رسد افزود: کارشناسان حوزه محیط طبیعی استان در راستای کمک به رفاه و معیشت مردم و جلوگیری از مهاجرت و خالی ماندن منطقه هورامان از سکونت، به اصلاح مرزهای این منطقه و خروج مستثنیات از آنها کمک می‌کنند، که این اقدام می‌تواند به ویژه در بحث توسعه باغات و صنایع تبدیلی مثمر ثمر باشد.

رضایی اظهار کرد: ما در دل مناطق حفاظت شده استان، همچون نیروی انتظامی نیازمند مقرهایی برای استقرار محیط‌بان‌ها جهت مقابله با متصرفین حوزه اراضی و متخلفین حوزه شکار و صید هستیم، بر همین اساس در مناطق حفاظت شده استان ۱۸ ساختمان به عنوان پاسگاه محیط بانی، در سطح چهار شهرستان، جهت حفاظت و صیانت از منابع زیستی دایر شده است.

وی در رابطه با جلوگیری از انقراض گونه‌های شاخص استان و اقدامات اجرایی در راستای احیای این گونه‌ها تشریح کرد: امسال چند برنامه عمل حفاظت از خرس قهوه‌ای، غاز پیشانی سفید، پلنگ و سمندر خالدار کردستانی داشته‌ایم.

مدیرکل محیط زیست استان با تاکید بر اینکه باید بین تنش‌های اکوسیستمی و توسعه اقتصادی بالانس ایجاد شود، بیان کرد: ما نمی‌توانیم به راحتی قلمرو یک گونه جانوری یا گیاهی را به دلیل توسعه اقتصادی تغییر دهیم لذا، در راستای اجرای پروژه‌ها، برنامه عمل اجرا می‌کنیم که طی آن پیمانکار مربوطه مجاب می‌شود گونه‌های منطقه را به زیستگاهی مشابه انتقال دهد.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات صورت گرفته در راستای نظام‌مندسازی فعالیت‌های صید و شکار در سطح استان عنوان کرد: در حال حاضر صیادی در کردستان بر اساس نظام نامه انجام می‌شود و صیاد نمی‌تواند در هر جایی اقدام به صید کند.

رضایی تصریح کرد: در حال حاضر بحث شکار در استان بسیار محدود شده است به طوریکه، بعد از چند سال و بر اساس تقاضای زیاد در استان و همچنین دستورالعمل سراسری سازمان، پروانه شکار پرنده در استان صادر شد که این اقدام را نیز با توجه به غنای گونه‌های منطقه محدود کردیم.

وی به نقش و اهمیت مشارکت مردمی و سمن‌ها در راستای حفاظت از محیط زیست اشاره و عنوان کرد: ما به مشارکت مردم بسیار نیازمندیم و خود را موظف به آموزش در این زمینه می‌دانیم چرا که آموزش به نهادینه سازی فرهنگ حفاظت از محیط زیست کمک می‌کند و مؤثر است.

رضایی گفت: اداره کل محیط زیست در استان کردستان، به محیط‌بان‌های زیادی نیاز دارد و همه هم استانی‌های ما باید بپذیرند که رفتار و الگوی مصرف آنها زیست محیطی باشد.

مدیرکل محیط زیست استان کردستان، استقرار ۴ ایستگاه سنجش آلودگی آب و ۲ ایستگاه سنجش آلودگی هوا در سنندج، سقز، قروه را از جمله اقدامات مهم دولت در استان کردستان ذکر کرد و افزود: شهرستان کامیاران نیازمند دستگاه سنجش آلودگی است که باید تأمین اعتبار شود.

وی در رابطه با احداث سایت نگهداری و احیای گونه‌های قابل انقراض در بیجار گفت: احداث سایت تکثیر و پرورش قوچ و میش ارمنی، در سال جاری پنج میلیارد تومان اعتبار داشته است و برای اختصاص پنج میلیارد تومان دیگر هم قول مساعد داده شده است.

فریبا رضایی، در بخش دیگری از سخنان خود، به راهبری مدیریت تالاب زریوار به عنوان مهمترین مسئله زیست محیطی استان اشاره و اظهار کرد: دریاچه زریوار موهبتی الهی و مهم‌ترین دریاچه آب شیرین ایران است و بر همین اساس در تلاشیم، مریوان را به عنوان "شهر تالابی" ثبت کنیم که این اقدام کمک شایانی به جذب توریست و توسعه اقتصادی منطقه می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه حوزه گردشگری زریوار مستلزم اقدامات ساماندهی شده است، عنوان کرد: دریاچه زریوار مشکلات عدیده ای داشت که امسال، با توجه به احصاء مشکلات و انعکاس آن به سازمان، توانستیم رشد ۴ برابری اعتبارات نسبت به سال گذشته داشته باشیم.

مدیرکل محیط زیست استان کردستان، از تدوین برنامه‌های عملیاتی و آموزشی ویژه‌ای برای زریوار خبر داد و افزود: نصب دوربین در اطراف این دریاچه از جمله اقدامات مهم در راستای کاهش حریق‌ها بوده است و ادارات کل مریوان از این طریق می‌توانند به صورت شبانه روزی تمام اتفاقات در حال رخ دادن و به ویژه حریق‌ها را در اطراف دریاچه رصد و کنترل کنند.

وی در ادامه در رابطه با دستگیری اخیر تعدادی از محیط‌بانان در مرزهای استان گفت: این افراد محیط‌بان نبوده و هویت آنها غیر دولتی بوده است و ارتباطی با حوزه کاری ما نداشته‌اند.

مدیرکل محیط زیست استان کردستان بیان کرد: آموزش زیست محیطی و ارتقا سطح زیست محیطی احاد جامعه با حضور مستمر کارشناسان در مدارس و ادارات استان و دعوت از گروه‌های مختلف جامعه برای بازدید از موزه حیات وحش موجود در اداره کل، از دیگر فعالیت‌های مهم اداره کل محیط زیست استان طی سال جاری بوده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر در کردستان باغ وحش و باغ پرندگان احداث نشده است که در این زمینه در تلاشیم سایت پرنده‌نگری در مریوان را در صورت تأمین اعتبار احداث کنیم.

مدیرکل محیط زیست استان کردستان افزود: اقدامات جدی در راستای ساماندهی جایگاه‌های زباله روستایی، شهری و اصناف مزاحم انجام شده که از آن جمله می‌توان به بحث ساماندهی جایگاه زباله به ویژه اصناف مزاحم و انبارهای سطح شهر در دیواندره و دهگلان از سال ۹۲ اشاره کرد.

وی با اعلام اینکه ۶۰ درصد جمعیت استان تحت خدمات آموزشی تفکیک زباله قرار گرفته‌اند، گفت: در شهرستان‌های بانه، سقز و سنندج انباشت زباله به صورت مکانیزه صورت می‌گیرد.

رضایی با اشاره به تولید کمپوست در سنندج خاطرنشان کرد: رنج تولید زباله در روز، در سنندج ۴۵۰ تا ۵۰۰ تن و در استان نیز ۱۵۰۰ تن است که این میزان بسته به فصول سال شناور می‌باشد.

وی مساحت مناطق حفاظت شده استان در سال ۱۳۵۷ را ۳۱ هزار و ۷۵۰ هکتار و این میزان را در سال جاری ۱۷۰ هزار هکتار اعلام کرد و یادآور شد: بر اساس اقدامات صورت گرفته ۸۰ هزار هکتار دیگر هم به مساحت مناطق حفاظت شده استان اضافه خواهد شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.