• یکشنبه / ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۱:۰۲
  • دسته‌بندی: فوتبال، فوتسال
  • کد خبر: 97111407407
  • خبرنگار : 71010

وقتی واقعیت همراهی قطر در کمک به فوتبال ایران گفته نمی‌شود

نقدی بر اظهارات اخیر کی‌روش/ پول ۲۵ بازی دوستانه را هم قطر داده است؟

تمرین تیم ملی فوتبال ایران

"اگر فدراسیون قطر نبود ما هیچ چیز نداشتیم … آماده سازی امکان پذیر نبود… آنها همه هزینه‌ها را دادند… ما پولی نداشتیم هیچی نداشتیم." این بخشی از اظهارات کارلوس کی‌روش در گفت وگویی با تلویزیون ایران است. به راستی چرا سرمربی تیم ملی فوتبال ایران باید این گونه نامهربانانه درباره تلاش‌ها و برنامه‌ریزی های فدراسیون فوتبال و حمایت‌های دولت ایران از تیم ملی کم لطفی کند؟

به گزارش ایسنا، کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران که همراه ملی‌پوشان ایران در جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ با شکست سنگین سه بر صفر برابر ژاپن از رسیدن به فینال باز ماند، پیش از شروع این دیدارها در گفت‌وگویی با سیمای جمهوری اسلامی درباره شرایط و امکانات تیم ملی گلایه‌هایی را مطرح کرده است. این مصاحبه که پس از رقابت‌های جام ملت‌های آسیا از شبکه سه پخش شد، حاوی نکات و مواردی است که جای تأمل و بررسی دارد.

اینکه کارلوس کی‌روش همواره امکانات و زیر ساخت‌های فوتبال ایران را زیر سوال می‌برد، شاید بخشی از آن را بتوان واقعیات فوتبال ایران دانست، اما اینکه او این بار تاکید کرده که "اگر فدراسیون فوتبال قطر نبود، تیم ملی ایران هیچ چیز نداشت و حتی امکان بازی با ونزوئلا را نداشتیم"، نکته متفاوتی است. کی‌روش تاکید دارد که همه هزینه‌های تیم ملی ایران در اردوی قطر را فدراسیون قطر پرداخت کرده است، "هزینه سفر، هتل و همه چیز را قطری‌ها داده‌اند. او می‌گوید ما هیچ چیزی نداشتیم. هیچ پولی نداشتیم".

این ادبیات متفاوت کارلوس کی‌روش که کمتر در رسانه‌ها دیده شد، یک سوال را مطرح می‌کند، آن هم اینکه اگر فدراسیون فوتبال قطر هزینه‌های اردوهای تیم ملی را تقبل کرده، آیا از سر دلسوزی بوده یا بواسطه هویت ایران و تیم ملی ایران؟

واقعیت این است که کشور قطر به خاطر دینی که به دولت و حاکمیت ایران در موضوع تحریم کشورهای عربی دارد، حاضر به میزبانی ۱۰۰ درصدی از فوتبال ایران شده است. اگر قطر هزینه‌ای را برای تیم ملی فوتبال ایران پرداخت کرده به خاطر جایگاه و شأن کشور ایران بوده است و قطعاً رایزنی‌های دولت و فدراسیون فوتبال نیز در این مهم بی‌تأثیر نبوده است.

سوال دیگر این است که کی‌روش که این‌گونه تحقیرآمیز درباره هزینه‌های اردوی تیم ملی در قطر اظهار نظر کرده، آیا مجموعه اردوهای سه سال اخیر تیم ملی فوتبال ایران را ندیده است؟ دولت و فدراسیون فوتبال با همه محدودیت‌هایی که در نتیجه تحریم‌های یکجانبه آمریکا در شرایط جنگ اقتصادی کنونی دارند، همواره تلاش کرده‌اند در امر تهیه ارز و هزینه‌های سرسام آور اردوها و بازی‌های دوستانه تیم ملی در پیش از آغاز رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ تا پیش از آغاز رقابت‌های جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ نهایت همکاری را با برنامه‌های سرمربی تیم ملی داشته باشند اما اینکه این تلاش‌ها دیده نشود و یکطرفه در باره یک موضوع قضاوت کلی شود، نه منصفانه است و نه درست.

در ادامه اردوهای خارجی و بازی‌های دوستانه تیم ملی در سه دوره مختلف در طی سه سال گذشته که بر اساس برنامه‌های کی‌روش طراحی و اجرا شده و حتماً هم هزینه‌های زیادی بر فوتبال ایران بار کرده را مرور می‌کنیم:

* دیدارها دوستانه تیم ملی ایران قبل و حین برگزاری رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸

ایران - شیلی، (محل بازی اتریش) - ۶ فروردین ۹۶ - ۲۶ مارس ۲۰۱۵

ایران - سوئد (محل بازی هلند) - ۱۱ فروردین ۹۴ - ۳۱ مارس ۲۰۱۵

ایران - ازبکستان (محل بازی ازبکستان) - ۲۱ خرداد ۹۴ - ۱۱ ژوئن ۲۰۱۵

ایران - ژاپن (محل بازی تهران) - ۲۱ مهر ۹۴ - ۱۳ اکتبر ۲۰۱۵

ایران - مقدونیه (محل بازی مقدونیه) - ۱۳ خرداد ۹۵ - دو ژوئن ۲۰۱۶

ایران - قرقیزستان (محل بازی تهران) - ۱۸ خرداد ۹۵ - هفت ژوئن ۲۰۱۶

ایران - گینه نو (محل بازی مالزی) - ۲۰ آبان ۹۵ - ۱۰ نوامبر ۲۰۱۶

ایران - عراق (محل بازی تهران) -۲۸ اسفند ۹۵- ۱۸ مارس ۲۰۱۷

ایران - مونته نگرو (محل بازی مونته‌نگرو) - ۱۴ خرداد ۹۶ - چهار ژوئن ۲۰۱۷

* دیدارهای دوستانه و اردوهای تیم ملی قبل از آغاز رسمی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه

ایران - توگو (محل بازی تهران) - ۱۳ مهر ۹۶ - پنجم اکتبر ۲۰۱۷

ایران - روسیه (محل بازی روسیه) - ۱۸ مهر ۹۶ - ۱۰ اکتبر ۲۰۱۷

ایران - پاناما (محل بازی اتریش) - ۱۸ آبان ۹۶ - ۹ نوامبر ۲۰۱۷

ایران - ونزوئلا (محل بازی هلند) - ۲۲ آبان ۹۶ - ۱۳ نوامبر ۲۰۱۷

ایران - سیرالئون (محل بازی تهران) - ۲۴ اسفند ۹۶ - ۱۷ مارچ ۲۰۱۸

ایران - تونس (محل بازی تونس) - ۳ فروردین ۹۷ - ۲۳ مارچ ۲۰۱۸

ایران - الجزایر (محل بازی اتریش) - ۷ فروردین ۹۷ - ۲۷ مارچ ۲۰۱۷

ایران - ازبکستان (محل بازی تهران) - ۲۹ اردیبهشت ۹۷ - ۱۹ می ۲۰۱۸

ایران - ترکیه (محل بازی ترکیه) - ۷ خرداد ۹۷ - ۲۸ می ۲۰۱۸

ایران - لیتوانی (محل بازی مسکو) - ۱۸ خرداد ۹۷ - ۶ ژوئن ۲۰۱۸

* دیدارهای دوستانه و اردوهای تیم ملی ایران قبل از آغاز جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹

ایران - ازبکستان (محل بازی تهران) - ۲۰ شهریور ۹۷ - ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۸

ایران - بولیوی (محل بازی تهران) - ۲۴ مهر ۹۷ - ۱۶ اکتبر ۲۰۱۸

ایران - ترینیداد و توباگو (محل بازی تهران) - ۲۳ آبان ۹۷ - ۱۵ نوامبر ۲۰۱۸

ایران - ونزوئلا (محل بازی قطر) - ۲۵ آبان ۹۷ - ۲۹ نوامبر ۲۰۱۸

ایران - فلسطین (محل بازی قطر) - ۳ دی ۹۷ - ۲۴ دسامبر ۲۰۱۸

ایران - قطر (محل بازی قطر) - ۱۰ دی ۹۷ - ۳۱ دسامبر ۲۰۱۸

به گزارش ایسنا، علاوه بر لیست بلند بالای بازی‌های دوستانه مذکور، تیم ملی اردوهایی را نیز در مجموع این سه دوره زمانی، در کشورهای اروپایی برگزار کرده که این اردوها قطعاً هزینه‌های سرسام آوری را به فوتبال ایران تحمیل کرده است.

علاوه بر این، بر اساس اعلام وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون فوتبال مبلغ یک میلیون دلار نیز به عنوان پاداش در اختیار تیم کی‌روش قرار گرفته که قطعاً با کمک‌های مالی قطر نبوده است!

حال سوال این است که آیا کارلوس کی‌روش و حامیانش از خود پرسیده‌اند که این همه هزینه را چه کسی پرداخت کرده؟ و اینکه او چگونه به خود اجازه داده که با ادبیاتی غیر معمول و تحقیرآمیز درباره بی پولی فوتبال ایران اظهار نظر کند.

امید است که دوران پساکی‌روش به گونه‌ای برنامه ریزی شود که سرمربی آینده حداقل در گفتار، ملاحظه شأن و جایگاه مملکت و ملت ایران را داشته باشد.

ایسنا - یوسف اکبری

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۷-۱۱-۱۴ ۱۱:۱۹

کی روش برای فوتبال ایران 40 میلیون دلار درآمد داشته. این پولها کجا رفته؟ بازیهای تدارکاتی که ذکر کردین اکثرشون بالاخص قطر، بخاطر اعتبار کی روش در دنیای فوتبال هست که با ایران بازی کردند. بازی دوستانه با قطر بخاطر رفاقت سرمربی اسپانیاییش با کی روش بود و همینطور بقیه هم به همین صورت.

avatar
۱۳۹۷-۱۱-۱۴ ۱۱:۳۶

ژاپن میره با آلمان بازی میکنه و ایرن میره با بولیوی

avatar
۱۳۹۷-۱۱-۱۴ ۱۲:۱۲

حالا خودتون لیست رو قضاوت کنید که کیفیت این بازی‌ها چقدر بوده؟ آیا این تیم‌ها ارزشی دارند؟ البته به چند تیم. پس فدراسیون واقعا کاری نکرده. بازی تدارکاتی هم جزیی از وظایف هست. در ضمن بیشتر همین بازی‌ها هم با اعتبار و لابی کیروش بوده.

avatar
۱۳۹۷-۱۱-۱۴ ۱۲:۳۳

آیا درخواست کی‌روش بازی تدارکاتی با این تیم‌ها بوده؟ آیا کی‌روش به همان اندازه که می‌خواست بازیکنان را در اختیار داشته؟ و... وقتی قرار به تحلیل باشد باید همه جوانب را در نظر گرفت!

avatar
۱۳۹۷-۱۱-۱۴ ۱۲:۴۴

این بازی‌های تداراکاتی هم کی‌روش جور کرده. ژاپن، کره حتی همین قطر میرن با بهترین تیم‌های جهان بازی می کنن اونوقت اگه کی‌روش نبود اینها بخاطر تحریم هم حاضر نبودن با ما بازی کنن.

avatar
۱۳۹۷-۱۱-۱۴ ۱۳:۴۳

بايد دليل اين شكست دردناك مكتوب ثبت شود تا دوباره تكرار نشود. تا خصوصي‌سازى باشگاه‌ها صورت نگيرد به صورت واقعي درآمد نخواهد بود و سرمايه‌گذارى نمى‌شود و پيشرفت درست نمي‌شود.

avatar
۱۳۹۷-۱۱-۱۴ ۱۳:۵۰

شما كه انقدر دقيق نوشتين ميشه بنويسين بابت هر كدام از اين بازي‌ها ايران چقدر پول داده؟ من شك دارم اين تيم‌ها بدون حضور كي‌روش حاضر مي‌شدن با ايران بازي كنن. ممنون مي‌شم هزينه‌هاي هر بازي رو اعلام كنين.

avatar
۱۳۹۷-۱۱-۱۴ ۱۳:۵۳

مرسي از ايسنا در كمك به باز شدن گره كور باز گشت فوتبال ايران به قهرماني دوباره در آسيا

avatar
۱۳۹۷-۱۱-۱۴ ۱۴:۰۹

اگر خوب گوش کنید حرف‌های رییس فدراسیون هم گفته‌های مربی رو تایید کرده که تمام هزینه‌ها رو قطر داده در ضمن کارایی که قبلا به خاطر منافع سیاسی انجام دادیم درست نیست، الان منت بذاریم، مثله اینه که قطریا بعد پذیرایی از تیم ملی باید بیان منت بذارن.

avatar
۱۳۹۷-۱۱-۱۴ ۱۴:۱۲

بزرگوار توقع داشتین که خود کی روش از جیب خودش هزینه بازیها و اردوهارو بده؟ بخاطر "ایران" و "جایگاه ایران"؟ دولت پول نفت و مالیاتی که از مردم میگیره برای رفاه مردم و سلامتشون هزینه میکنه، این هزینه رو هم برای همه رشته ها و ورزشکاران مییکنن، اگه وزارتخونه هزینه کرده وظیفش بوده، پولی که در بودجه براشون تخصیص داده میشه که نباید صرف مدیرها و معاونین بشه که در پروازهای فیرست کلاس و هتلهای ۵ ستاره بشه!

avatar
۱۳۹۷-۱۱-۱۴ ۱۵:۲۹

ایسنای عزیز فقط یک سوال دارم ، چرا این روزها با کی‌روشی که دیگر در ایران نیست، چپ افتاده‌ای؟ خدمات این مرد را هرگز فراموش نخواهیم کرد.

avatar
۱۳۹۷-۱۱-۱۴ ۱۶:۵۲

پست ترین و پلیدترین مربی تاریخ

avatar
۱۳۹۷-۱۱-۱۴ ۱۷:۰۷

جالب اینه الان که آقای میثاقی کمی داره تو تلویزیون نقد می‌کنه کیروش رو و آقای تاج و آقای فردوسی‌پور مقابلش ایستادن.

avatar
۱۳۹۷-۱۱-۱۴ ۱۷:۲۵

وقتب وزارت ورزش و صداوسیما کی‌روش را نمی‌خواهند و خیابانی از بردهای ایران بد حال می‌شود تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.

avatar
۱۳۹۷-۱۱-۱۴ ۱۷:۴۱

سلام با شنیدن حقیقت به فرافکنی متوسل نشویم.

avatar
۱۳۹۷-۱۱-۱۴ ۱۹:۳۸

آقا جان الان که کی روش رفته،ببینیم شما چه گلی به سر این فوتبال میزنین؟در ضمن دولت، وزارت و فدراسیون هر کاری که کردن، وظیفه‌شان بوده،خیلی از اردوها و بازی‌ها را کی روش از روی روابط شخصیش جور می‌کرد.

avatar
۱۳۹۷-۱۱-۱۴ ۲۲:۰۶

حالا به هر دلیلی که بوده این که قطری‌ها پول ما را دادند یک ننگ بزرگ برای فوتبال ایران و فدراسیون فوتبال است. شماره یک آسیا با جیب خالی !!!

avatar
۱۳۹۷-۱۱-۱۵ ۰۸:۲۹

«در گفتار، ملاحظه شأن و جایگاه مملکت و ملت ایران را داشته باشد.» یعنی حرفی نزنه تا ما هر کاری دلمون خواست انجام بدیم و او هم عمله‌ی دست ما باشه !!