• چهارشنبه / ۱ اسفند ۱۳۹۷ / ۱۳:۰۸
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 97120100302
  • خبرنگار : 71381

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز یکم اسفند ماه

گزارش ایسنا از پنجمین روز بررسی لایحه بودجه ۹۸

صحن مجلس

ادامه بررسی جزییات لایحه بودجه ۹۸، ارجاع ماده مربوط به افزایش قیمت سیگار به کمیسیون تلفیق، راهکار مجلس برای وصول مالیات‌های معوق در سال آینده، نامه ۲۷۷ نماینده به رئیس جمهور در خصوص نرخ خرید تضمینی گندم و... از جمله مهمترین اخبار امروز (چهار شنبه) یکم اسفند ماه ۱۳۹۷ مجلس شورای اسلامی و پنجمین روز بررسی لایحه بودجه ۹۸ هستند که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.

به گزارش ایسنا، جلسه علنی صبح امروز مجلس برای بررسی لایحه بودجه ۹۸  به ریاست مسعود پزشکیان برگزارشد ونمایندگان مجلس از شنبه هفته جاری وارد بررسی جزییات لایحه بودجه در بخش درآمدی شدند .

در جریان بررسی لایحه بودجه، نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای مقرر کردند در سال ۹۸ ماهانه ۳۰۰ تومان از واحدهای مسکونی و ۱۰۰۰ تومان از واحدهای تجاری مشترک برق و گاز برای بیمه خسارات اخذ شود.

همچنین نمایندگان نمایندگان بند ج تبصره ۶ لایحه بودجه را به تصویب رساندند که براساس آن دستگاه‌های اجرائی موظفند معافیت‌ها و تخفیفات مالیاتی و گمرکی قانونی را به صورت جمعی - خرجی در حسابهای مربوط به خود ثبت کنند.

در ادامه  مجلس شورای اسلامی کلیه صاحبان حرفه و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی را ملزم به استفاده از پایانه‌های فروشگاهی از آغاز سال ۹۸ کرد.

نمایندگان مجلس همچنین  بندی را برای اخذ مالیات های معوق در سال آینده تصویب کردند.

مسعود پزشکیان در جریان بررسی بند الحاقی یک به تبصره ۶ این لایحه که مرتبط با ملزم کردن پزشکان به استفاده از پایانه‌های فروشگاهی در سال ۹۸ بود بیان کرد: این که تصور شود پزشکان یا جامعه پزشکی خلاف کار هستند و فرار مالیاتی دارند اشتباه است و در جامعه و مجلس نباید چنین تصوری وجود داشته باشد که امروز نیز وجود ندارد. اگر مشکلی نیز وجود دارد به خاطر چارچوب قانونی است که ما آن را می‌نویسیم.

نایب رئیس مجلس همچنین گفت که جلسه مجلس برای ادامه بررسی جزییات بودجه فردا (پنجشنبه) تشکیل می‌شود. در این هنگام نمایندگان دو دو به نشانه مخالفت با این موضوع گفتند که پزشکیان در واکنش با آنها گفت: باید در جلسه فردا حضور داشته باشید.

در ادامه این جلسه نمایندگان مجلس در مصوبه ای سازمان امور مالیاتی را موظف کردند از فروش کالاهایی که مصرف آنها منجر به تولید پسماند مخرب محیط زیست می‌شود عوارض دریافت کند.

همچنین بند (ط) تبصره ۶ لایحه بودجه سال ۹۸ را بررسی کرده و آن را به تصویب رساندند. به موجب این بند در سال ۱۳۹۸ درآمدهای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور مربوط به خدمات زمین‌شناسی، اکتشافی و آزمایشگاهی موضوع ردیف‌های ۱۴۰۱۰۵، ۱۴۰۱۰۸ و ۱۴۰۲۰۳ جدول شماره (۵)، اختصاصی تلقی می شود و پس از ابلاغ تخصیص توسط سازمان برنامه و بودجه کشور قابل هزینه‌کرد است.

ماده مربوط به افزایش قیمت سیگار برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق ارجاع شد.در این بند دولت مکلف شده به ازای هر نخ سیگار مبلغ ۵۰ ریال اضافه دریافت و منابع حاصل از آن را به درآمد عمومی نزد خزانه داری کل کشور واریز کنند. این ماده مغایر اصل ۷۶ قانون برنامه بود که تصویب آن منوط به دو سوم نمایندگان بود که ۱۳۴ رای موافق، ۴۳ رای مخالف و ۴ رای ممتنع از مجموع ۲۰۷ نماینده به این بند رای دادند.

در جریان بررسی بخش درآمدی بودجه مربوط به افزایش نرخ سیگار، عبدالحمید خدری در تذکری گفت: آقای قاضی پور پیشنهادی را درباره‌ی نرخ سیگار مطرح کرد که باعث کاهش درآمدهای دولت می‌شود. این پیشنهاد قابلیت طرح نداشت و هیات رئیسه نباید اجازه بیان آن را می‌داد. وی تاکید کرد که مجلس جای بیان نطق انتخاباتی نیست و باید مباحث کارشناسی در بررسی بودجه مطرح شود.

دوتن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز خواستار رسیدگی مجلس به حادثه تروریستی زاهدان شدند.

در همین رابطه رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت‌ که این کمیسیون هفته‌ آینده جلسه‌ای را با حضور وزیر کشور برای بررسی ابعاد حادثه تروریستی زاهدان برگزار خواهد کرد.

همچنین نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از بررسی موضوع آب در حوزه زاینده رود در جلسه امروز کارگروه این کمیسیون خبر داد و گفت که تأمین آب شرب جزو اولویت‌های نظام است و در این باره تدابیر لازم اندیشیده می‌شود.

در جلسه علنی نوبت عصر امروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی کلیه واحدهای آموزشی دولتی وزارت آموزش و پرورش را با رعایت الگوی مصرف از پرداخت هزینه‌های آب، برق و گاز در سال ۱۳۹۸ معاف کردند. سقف الگوی مصرف طی دستورالعملی توسط وزارتخانه‌های نفت، نیرو و آموزش و پرورش حداکثر تا سه ماه ابلاغ و اجرا می‌شود.

در ادامه‌ی بررسی جزییات بودجه سال ۱۳۹۸ در بخش درآمدی با ۱۱۲ رای موافق، ۴۰ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از مجموع ۱۹۴ نماینده حاضر در مجلس مددجویان تحت پوشش کمیته امداد را از پرداخت هزینه‌های صدور پروانه ساختمانی برای واحدهای مسکونی اختصاص یافته به آنها برای یک بار معاف شدند.

نمایندگان بند دیگری را تصویب کردند که به موجب آن کلیه دستگاه‌ها موظف به افتتاح حساب نزد بانک مرکزی شدند که با اجرای این بند کلیه هزینه‌ها و درآمدهای کشور شفاف خواهد شد.

در جلسه علنی نوبت عصر امروز نمایندگان مجلس سازوکار و راهکارهایی را برای پرداخت بدهی دولت به ایدرو و ایمیدرو تعیین و بندی را تصویب کردندکه در آن مشوق هایی را برای صادرکنندگانی ایجاد کردند که از قطعات وارداتی استفاده می کنند.

در این جلسه احمد بیگدلی، عضو فراکسیون امید مجلس با اشاره به اینکه دیروز در صحن علنی مجلس مسئله درباره جمع امضاء برای استیضاح رییس‌جمهور مطرح شد، گفت: مردم عزیز مطمئن باشند، اگر شورای عالی اصلاح‌طلبان تشخیص دهد که این دولت یا هر دولت دیگری در مقابل خواسته‌هایشان ایستاده است، توان، شجاعت و راهکار نقد و استیضاح را مورد استفاده قرار خواهد داد.

۲۷۷ نفر از نمایندگان مجلس نیز در نامه‌ای به رئیس جمهور از وی خواستند نرخ خرید تضمینی گندم برای سال ۹۸ را افزایش دهد.

همچنین سید فرید موسوی، رئیس فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی در نامه ای، از معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور خواست اسامی بازنشستگان شاغل در دستگاه‌های مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان ظرف ١٠ روز به این فراکسیون اعلام شود.

یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی نیز تذکرات کتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی با موضوعیت این پرسش که" وزارت صنعت باید بازار خودرو را مدیریت کند یا بازار و دلالان؟ " کشور را قرائت کرد.

 انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۷-۱۲-۰۱ ۲۰:۳۱

حذف یارانه کلا وبه هر شکل ممنوع می باشد مردم به هیچ وجه اصلا حذف یارانه را اصلا قبول ندارند وهمه مردم خواهان یارانه شان هستند