• دوشنبه / ۶ اسفند ۱۳۹۷ / ۱۵:۰۹
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 97120603069
  • خبرنگار : 71381

در گزیده اخبار سیاسی ۶ اسفند بخوانید؛

برنامه ایران برای تنگه هرمز/واکنش روحانی به شکایت از جهرمی/محاکمه اخلالگران اقتصادی...

6.12

واکنش روحانی به شکایت دادستان کل از وزیر ارتباطات، رونمایی از سامانه‌های مرتبط با شفافیت و مبارزه با فساد، تعیین تکلیف حقوق کارگران برای سال آینده تا پایان اسفند، امنیت مرزها در انتظار همکاری اسلام‌آباد با تهران، ایران؛ تمام دغدغه پمپئو، تسلیم رونوشت استوارنامه سفیر جدید هند به ظریف و… از جمله گزیده اخبار سیاسی ایسنا در روز دوشنبه، ششم اسفند ماه ۱۳۹۷ است.

به گزارش ایسنا، فرمانده نیروی دریایی سپاه با بیان اینکه بیگانگان به دنبال این هستند که منطقه را بدوشند و وقتی که نفت را بردند منطقه را رها می کنند، توضیحاتی پیرامون ادعاهای اماراتی ها درباره جزایر سه گانه ایرانی، امنیت دریایی، تنگه هرمز و تجهیزات نظامی کشورمان در دریا ارائه داد. دریادار تنگسیری در ادامه تاکید کرد: تنگه هرمز تا زمانیکه نفت‌مان را صادر می‌کنیم باز است

سامانه رانش واترجت ملی صبح امروز با حضور وزیر دفاع در دانشگاه صنعتی شریف رونمایی شد.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح همچنین در دومین همایش پیشرانه‌های دریایی گفت: صنعت دریایی کشور نقش مهمی در پشتیبانی پیشرفت‌های دریایی کشور داشته، در حالی که پیش از انقلاب تجهیز دریایی بومی نداشتیم؛ اما امروز بیش از ۹۵ محصول را در صنایع دریایی تولید می‌کنیم و توانسته‌ایم در این حوزه کارهای بزرگی انجام دهیم.

سامانه‌های مرتبط با شفافیت و مبارزه با فساد در حوزه‌های گوناگون تعاون، بهزیستی، صندوق بازنشستگی، اشتغال و تامین اجتماعی با حضور رئیس جمهور رونمایی شد.

روحانی در جمع مدیران وزارت کار، رفاه و تأمین اجتماعی با اشاره به اینکه سال آینده سال واگذاری شرکت‌های مربوط به شستاست، گفت: بعضی‌ها البته کارشکنی می‌کنند، ولی برای این واگذاری باید محکم ایستاد. واگذاری این شرکت‌ها هم مورد تاکید رهبری است و هم مورد تاکید من. رهبری اشاره کرده‌اند که دولت باید دست از اقتصاد بردارد، البته خصولتی‌ها بدتر از دولت در اقتصاد حضور دارند و هیچ نظارتی بر آنها وجود ندارد. ما که در دولت از این شرکت‌ها بی خبریم، مردم هم بی خبرند و فقط خدا از آنها خبر دارد. بدترین اقتصاد اقتصاد خصولتی است، مخصوصاً وقتی افرادی در این شرکت‌ها باشند که در نهادهای نظارتی حضور دارند یا ضابط قضایی هستند. رهبری بارها تاکید کرده‌اند نیروهای مسلح باید دست از اقتصاد بردارند. شستا هم که بین خصولتی و دولتی است. این را واقعاً باید جمع کرد. حتی شرکت‌های ضرر ده باید مجانی واگذار شود. به وزیر کار گفته‌ام تا پایان دولت نباید شستا وجود داشته باشد، البته سهامداری اشکالی ندارد.

رییس‌جمهور همچنین در واکنش به شکایت دادستان کل کشور از وزیر ارتباطات گفت: وزیر جوان دولت، کار خودش را با قدرت انجام می‌دهد و به دستورات بی‌ربط اعتنا نمی‌کند.

نوآوری‌های لایحه جامع انتخابات

در لایحه جامع انتخابات، خوداظهاری داوطلبان نسبت به اعتقاد به اسلام و نظام، جایگزین کشف التزام عملی آنها شده است. همچنین تصریح شده است که حداقل یک ششم اعضای لیست احزاب یا جبهه‌ها باید به بانوان اختصاص پیدا کند. حق افرادی هم که در صف رای هستند اما تا ساعت ۲۴ روز رای‌گیری موفق نشده‌اند که رای خود را صندوق بیندازند، محفوظ مانده و شعب موظف هستند که رای گیری را ادامه دهند.

رئیس فراکسیون کارگری مجلس با تاکید بر این که «تا پایان اسفند تکلیف حقوق کارگران برای سال آینده مشخص می‌شود» گفت: متأسفانه نمایندگان کارفرمایان و دولت برای تعیین تکلیف حقوق کارگران در سال آینده در جلسات حاضر نمی‌شود. ولی با این وجود قطعاً وضعیت حقوق آنها تا پایان اسفند ماه مشخص خواهد شد.

امنیت مرزها در انتظار همکاری اسلام‌آباد با تهران

تامین امنیت در مرزهای شرقی ایران همواره موضوع گفت‌وگوها و مذاکرات مقامات دو کشور بوده است، از پاکستان هم انتظار است در این زمینه و بحث مبارزه با تروریسم همکاری لازم را داشته باشد. البته ناامن کردن این منطقه حتما برای کشورهای حافظ منافع در این منطقه جغرافیایی و همسایگی با ایران مساله‌ای با اهمیت تلقی می‌شود؛ گرچه با توجه به حادثه تروریستی اخیر در استان سیستان و بلوچستان ایران، به نظر می‌رسد موضوع تامین امنیت تنها در حد حرف باقی مانده و اقدام عملی به ویژه از سوی دولت پاکستان در این زمینه انجام نشده است، اما باید دید چه کسانی از ناامن کردن پاکستان نفع می‌برند.

نیویورک تایمز در گزارشی با اشاره به اینکه ایران؛ تمام دغدغه پمپئو است، به بررسی رویکردهای پمپئو در سیاست خارجی آمریکا از جمله در ارتباط با ایران پرداخته و تشریح کرده است که پمپئو به جای همگام بودن با مقامات دستگاه سیاست خارجی آمریکا، تنها وفادارانه به پیروی از خط مشی دونالد ترامپ بسنده می‌کند.

این درحالیست که وندی شرمن، معاون وزیر امورخارجه پیشین آمریکا که در دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون در مذاکرات هسته‌ای با رهبر وقت کره شمالی و در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما در مذاکرات هسته‌ای با ایران نقش کلیدی داشت در گفت‌وگو با رسانه سوئیسی اس‌.آر.اف گفت که خروج از توافق هسته‌ای با ایران راه درستی نیست و تاکید کرد که لغو توافق هسته‌ای تا زمانی که ایران به این توافق پایبند است، کار اشتباهی است.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه  در دفتر نخست وزیری عراق با عادل عبدالمهدی، نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار که ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد و هیأت همراه عراقچی نیز حضور داشتند دو طرف در خصوص آخرین وضعیت روابط میان تهران و بغداد و راهکارهای تقویت آن گفتگو کردند.

همچنین نوری مالکی، نخست وزیر پیشین عراق و رئیس ائتلاف دولت قانون این کشور با تمجید از موضع بغداد در رابطه با کنفرانس ورشو و عدم مشارکت در آن گفت: کنفرانس ورشو نشانه شکست آشکار اعراب بود که می‌خواستند نوک پیکان مواجهه را از اسرائیل به سمت ایران تغییر دهند.

امروز همچنین گوام درمندرا، سفیر جدید هند در ایران با محمد جواد ظریف دیدار و رونوشت استوارنامه خود را تسلیم وزیر امور خارجه کرد.

سیدعلیرضا آوایی، وزیر دادگستری گفت: طرح نظارت نوروزی سازمان تعزیرات از روز سه‌شنبه هفتم اسفند ماه آغاز می‌شود و تا ١۶ فروردین ماه سال ٩٨ ادامه خواهد داشت. وی افزود: گشت‌های مشترک سازمان تعزیرات حکومتی با حضور ۵٠٠ تیم از فردا در سراسر کشور آغاز می‌شود که تعداد این گشت‌ها در مقایسه با سال گذشته سه و نیم برابر افزایش یافته است.

همچنین رئیس سازمان تعزیرات حکومتی از افزایش ۴۵ درصدی تعطیلی واحدهای صنفی متخلف خبر داد و گفت: تعزیرات علاوه بر جریمه از ابزارهای قانونی مختلف برای نظارت استفاده می کند که بر این اساس در ١١ ماهه نخست سال جاری تعطیلی واحدهای صنفی و توقف کسبه متخلف بیش از ۴۵ درصد افزایش یافته است.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران نیز از  گفت: حکم الزام یک خودروساز به جمع آوری ۳۰ هزار خودروی معیوب و رفع عیب آنها در صورت قطعیت در مرحله تجدیدنظر، اجرا می‌شود.

اولین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین هدایتی و ۱۰ متهم اخلال در نظام اقتصادی کشور نیز در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی روز چهارشنبه هشتم اسفندماه به ریاست قاضی مسعودی‌مقام برگزار خواهد شد.

*گزارش ایسنا از نهمین روز بررسی  لایحه بودجه ۹۸ در مجلس شورای اسلامی را نیز می‌توانید اینجا دنبال کنید.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.