• شنبه / ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ / ۱۷:۰۹
  • دسته‌بندی: ایسنا+
  • کد خبر: 97121105791
  • خبرنگار : 71503

فرهاد مجیدی باشیم یا وین رونی؟

فرهاد مجیدی و وین مارک رونی

«مدارکت را بده. بذار فیلم بگیرد. چون مربی استقلال هستی من باید خجالت بکشم بگویم فوت کن؟ مگر تو کی هستی که باید خجالت بکشم؟ مدارک کو؟ نداری؟ می‌رویم پارکینگ».

 این همه‌ی واکنش و صحبت‌های مأمور راهنمایی و رانندگی است که اتومبیل فرهاد مجیدی را که بیش از یک ماه است مربی تیم استقلال شده، متوقف می‌کند. این صحبت‌ها در فیلمی که از سوی بازیکن سابق استقلال ضبط و در صفحه اینستاگرامش منتشر شده، گفته می‌شود.

فرهاد مجیدی با انتشار ویدئویی از صحبت‌های خودش با مأمور راهنمایی و رانندگی در صفحه اینستاگرام خود، نوشت: «متاسفانه بعضی افراد بجای انجام وظیفه، مردم‌آزاری یاد گرفته‌اند. ما امنیت شهر و مردم رو از تلاش و جانفشانی عزیزان ناجا داریم. دیشب بعد از سفر اهواز و خروج از فرودگاه مهرآباد، در یکی از اتوبان‌های تهران به سمت منزلم در حرکت بودم که با ایست ناجا توقف کردم. مأمور مربوطه بلافاصله بعد از توقف من در کمال بی ادبی و توهین از من درخواست تست الکل کرد!!! من هم تست دادم و وقتی که گفتم من از اهواز و فرودگاه آمدم نه مهمانی و فهمید که من در حال فیلم گرفتن از ادبیات نامناسبش هستم با بی ادبی و دروغ گفت سرعت شما زیاد بوده!!!! و ماشین رو به دلیل سرعت زیاد توقف کرد. من هم به قانون احترام گذاشتم اما کلیه مکالمه رو فیلم گرفتم تا برای برخورد با مأمور خاطی تحویل مراجع مربوطه بدم. ادبیات نامناسب و نحوه ایستادن این مأمور انگار دنبال دعوا بوده گویای همه چیز است. بدینوسیله از مسئولین محترم ناجا، سردار رحیمی فرمانده دوست داشتنی و محترم تهران بزرگ خواهش می‌کنم با افرادی که وجهه و زحمات ناجا رو با رفتار بی ادبانه خودشون خراب کرده برخورد کنند.»

او ساعتی بعد از این اتفاق در پست دیگری نوشت: «سلام. عزیزانی که منو می‌شناسند میدونند اهل حاشیه نبوده و نیستم اما در اتفاق دیشب از دو جهت احساس وظیفه کردم تا موضوع را منعکس کنم. یکی به خاطر حیف شدن و نادیده گرفتن زحمات شبانه روزی پلیس بخصوص سایر نیروهای خدوم راهور که در سرما و گرما شرافتمندانه زحمت می‌کشند و دوم مردم گرفتاری که شب عید با کلی فشارهای اقتصادی و مشکلات، ممکن است مثل من گیر این مأمور وظیفه نشناس بیفتند و فرصت و مجال انتقال و بیان مظلومیت و حق شهروندی خود را نداشته باشند به همین دلیل که سخنگوی مردمم باشم این فیلم را منتشر کردم و باید بگم اکثراً من و دوستانم و حتی هنرمندان همواره مورد احترام و لطف پلیس بوده و هستیم و واقعاً دنبال و متوقع چشم پوشی جرایم و توجه بیشتر نیستم اما احترام و ادب حق مردم است و امیدوارم شاهد رفتارها و برخوردهای اینچنینی نباشیم راهور ویترین پلیس است و عملکردش کاملاً زیر ذره بین مردم، اما خیلی خوشحالم رئیس پلیس مردمی پایتخت که حس پدرانه‌ای به مردم تهران داده با تدبیر و پیگیری و در جریان قرار گرفتن کامل داستان، روز جمعه و در اولین فرصت وارد موضوع شدند و حرف‌های من و گویا مأمور مربوطه را شنیدند و تصمیم گرفتند از پیگیری، دلسوزی و سرعت عمل سردار رحیمی و دفتر ایشان ممنونم امیدوارم همه ما به وظایف خود آشنا باشیم و با کوتاهی خودمان زحمات کلی از همکارانمان را خدشه دار نکنیم.»

این پست‌های او واکنش‌های بسیاری از کاربران را در برداشت و بسیاری از حرکت مأمور راهنمایی و رانندگی که وظیفه‌اش را انجام داده، حمایت کردند و زیر پست‌های او سوال‌هایی از این دست که «مگه تو کی هستی که نباید ازت تست می‌گرفتن آقای مجیدی؟!!!» یا «فک کردی چون آدم معروفی هستی قانون واست عوض میشه؟» را مطرح کرده‌اند.

جانشین فرمانده ناجا هم به این موضوع واکنش نشان داد و گفت: «بحث ما فراتر از یک فرد است و تاکید این است که باید تمام جامعه نسبت به این مساله حساس باشند. اینکه یک نفر در مقابل مأمور قانون که در حال انجام وظیفه است بایستد و با افتخار فیلم آن را منتشر کند چه نتیجه‌ای خواهد داشت؟ مأمور ما در اتوبان خودرویی را صرف نظر از اینکه متعلق به چه کسی است به دلیل رانندگی با سرعتی بیش از ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت متوقف می‌کند و پس از توقف راننده می‌گوید من فلانی هستم. هر کسی که می‌خواهی باش! افراد هر چه بزرگ‌تر و معروف‌تر باشند اتفاقاً باید در مقابل قانون خاضع‌تر بوده و بیشتر به آن تمکین کنند. نه اینکه گمان کنند قانون برای آنها نیست. مأمور ما به وظایف خود عمل کرده است. خوشبختانه دیدیم که افراد زیادی به این موضوع معترض شده و در شبکه‌های مختلف اجتماعی نیز زیر همین ویدئو کامنت گذاشته بودند و اعتراض کرده بودند و این نشان می‌دهد که الحمدالله وجدان عمومی مردم با پلیس همراه است».

سردار ایوب سلیمانی درباره اینکه آیا شکایتی از این فرد صورت گرفته است یا خیر؟ اظهار کرد: «این حادثه دو شب قبل رخ داد و روز گذشته نیز تعطیل بود و امروز این مساله را بررسی خواهیم کرد که آیا نسبت به پیگیری حقوقی این فرد اقدام کنیم یا خیر».

شاید بتوان این رفتار فرهاد مجیدی را با «وین رونی» کاپیتان سابق شیاطین سرخ مقایسه کرد که دو ماه پیش برای ورود به ورزشگاه و تماشای بازی منچستر با هادرسفیلد مثل همه‌ی تماشاگرانی که وارد ورزشگاه می‌شوند، بازرسی بدنی شد. مهاجم سابق اورتون و منچستر یونایتد نسبت به این اتفاق اعتراضی نکرد و همین رفتارش که خودش را یک شهروند مثل دیگر شهروندان می‌داند، موجب خبرساز شدنش در رسانه‌ها شد. این بازیکن که سال گذشته بازنشسته شده، شاگرد شخصیت‌های ورزشی سرشناسی از جمله الکس فرگوسن، لوئیس فان خال و ژوزه مورینیو بوده است.

ابوالفضل بجانی - پژوهشگر ورزشی - درباره تحلیل حرکت مربی تیم استقلال به ایسنا گفت: مدتی برای فرصت مطالعاتی در برخی از دوره‌های آموزشی به جمهوری چک سفر کردم. وسط کلاس و در حین تدریس سه نفر درِ کلاس را باز کردند، داخل نیامدند و رفتند. بعد از آنکه رفتند، مدرس گفت وزیر آموزش جمهوری چک در بین این افراد بود و برای بررسی چگونگی برگزاری دوره آمده بود. منظور از بیان این خاطره این بود که وزیر آموزش این کشور بدون هیچ تشریفاتی و خیلی عادی سر زد و رفت اما ما در برخی از جاها از شهرت و پست خودمان سوءاستفاده می‌کنیم و این رفتار منحصر به فرهاد مجیدی هم نیست.

او ادامه داد: حتی می‌بینیم یک معلم در بسیاری موارد از موقعیت خودش استفاده می‌کند و می‌گوید من فرهنگی هستم. در واقع می‌خواهد از جایگاه شغلی خود استفاده کند. این موضوع در کشور ما رایج است و هر شخصی هر جایگاهی دارد می‌خواهد از آن استفاده کند. من فرهاد مجیدی را به صورت فردی مقصر نمی‌دانم زیرا فرهنگ جامعه ما چنین است که می‌توانیم از شهرت و جایگاه خودمان برای دور زدن قوانین استفاده کنیم.

بجانی اضافه کرد: من دوران خدمتم را در راهنمایی و رانندگی گذراندم. بارها و بارها دیدم هنرپیشه‌های سینما و تلویزیون یا چهره‌های ورزشی به‌ویژه بازیکنان فوتبال با معرفی خودشان و جایگاهشان درخواست می‌کردند که اجازه ورود آنها به محدوده‌ی زوج و فرد ترافیک داده شود و جریمه نشوند. حتی برخی از سربازان هم در برخورد با سلبریتی‌ها کارشان را به درستی انجام نمی‌دادند و به همین دلیل است که وقتی یک افسر، کار خودش را به درستی انجام می‌دهد، مسئله‌ساز می‌شود. با اینکه معتقدم حرکت فرهاد مجیدی کار اشتباهی بوده است اما فکر می‌کنم باید این مسائل را در فرهنگمان بررسی کنیم. وقتی برای یک بازیکن فوتبال ارزش بیشتری قائل می‌شویم موجب می‌شود این فرد هم جایگاه خودش را نشناسد.

او بیان کرد: حتی دانستن شغل افراد در گفت‌وگوی محاوره‌ی روزانه ما تغییر ایجاد می‌کند. بنا بر این فردی که می‌بیند حتی بیان شغلش می‌تواند تأثیری در برخورد با او داشته باشد، سعی می‌کند از جایگاه خودش استفاده کند. متأسفانه فرهاد مجیدی هم که یک فوتبالیست سرشناس است دچار این سوءتفاهم شده که جایگاهش فراتر از قانون است. فیلمی هم که منتشر کرده، نشان‌دهنده این است که افرادِ مثل او خودشان را بالاتر از قانون می‌بینند. اگر فکر می‌کرد کار اشتباهی انجام داده قطعاً این فیلم را منتشر نمی‌کرد.

او که دبیر آموزش و پرورش هم هست، با بیان اینکه بسیاری از این افراد متوجه نقش و جایگاه خودشان نیستند، گفت: چند روز پیش در یکی از مدارس ابتدایی یکی از دانش‌آموزان حرکتی انجام داد و وقتی از او دلیل رفتارش را پرسیدم، اسم یکی از بازیکنان فوتبال را آورد و گفت او هم چنین حرکتی را در جام ملت‌ها انجام داد و تنبیه هم نشد و هیچ اتفاقی نیفتاد. بازیکنان فوتبال گاهی اوقات متوجه جایگاهی که دارند نیستند. آنها در مرحله‌ی اول باید متوجه باشند که رفتارشان برای نوجوانان، جوانان و افرادی که توانایی تحلیل عمیق ندارند، الگو است.

این پژوهشگر ورزشی معتقد است: از طرفی من معتقدم این افراد آموزش ندیده‌اند. همه‌ی باشگاه‌های ما، باشگاه‌های «ورزشی» و «فرهنگی» هستند اما چه برنامه‌ها و آموزش‌های رفتاری اجتماعی برای این سلبریتی‌ها در باشگاه‌های ما وجود دارد؟ وقتی آموزش و نظارتی در این زمینه نداریم شاهد چنین رفتاری از آنها هستیم. باید این فرهنگ جا بیفتد که اگر خطایی از سلبریتی‌ها سر می‌زند حتماً اعمال قانون عمیق‌تر و نظارت بیشتری در این زمینه وجود داشته باشد تا درس عبرتی برای افرادی که از سلبریتی‌ها الگوبرداری می‌کنند، باشد و بدانند نقض قانون چه پیامدهایی می‌تواند داشته باشد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۷-۱۲-۱۱ ۱۸:۰۳

مقصر خود پلیس است که سالها این فرهنگ غلط را در جامعه پیاده کرد هر کس دکتر بود مهندس بود استاد دانشگاه بود روحانی بود یا ادم معروفی بود به او احترام می گذاشتن ولی اگر کارگر بود معتاد بود فقیر بود یا یک ادم معمولی بود با لحنی بد وغیر محترمانه با اورفتار میکردن این را همه میدانند حال پلیس میخواهد یک شبه همه چیز را عوض کند .نتیجه این میشود.

avatar
۱۳۹۷-۱۲-۱۱ ۱۹:۵۰

هر وقت دولت ما مثل انگلیس شد انوقت مجیدی رو با رونی مقایسه کن.

avatar
۱۳۹۷-۱۲-۱۲ ۲۰:۳۹

آقای گودرزی و آقای شقایقی هیچ ربطی بهم ندارند. عملکرد دولت به جای خود اما تخلفات رانندگی، برخورد با پلیس و برخورد پلیس با متخلف هم به جای خود. آقای مجیدی فکر می کند چون قبلا فوتبالیست بوده و حالا مربی باید تمام مردم ایران در مقابل ایشان سر تعظیم فرود بیاورند. او بهتر است بداند که یک بازیکن بیشتر نیست و باید به تمام قوانین به ویژه قوانین راهنمایی و رانندگی احترام بگذارد.

avatar
۱۳۹۷-۱۲-۱۱ ۲۱:۲۸

فرصت خوبیه برا عقده گشایی!!

avatar
۱۳۹۷-۱۲-۱۲ ۰۴:۴۶

منم از بین فرهاد مجیدی یا وین رونی بودن میخوام نماینده سراوان باشم هم توهین کنم هم حاشا کنم بعدش هم بگم به قوم و ملیت و نماینده ها و تمام بشریت و کهکشان و ... توهین شده است. اره این بهتره بعدشم ماست مال میشه میره دیگه پس به همین خاطر ترجیح من اینه که مثل نماینده سراوان باشم

avatar
۱۳۹۷-۱۲-۱۲ ۱۳:۴۴

اره داداش دیدی چطور ماست مالش کردن

avatar
۱۳۹۷-۱۲-۱۲ ۰۹:۰۶

بدبختي اينجاست که ما مردم اينها رو بزرگ و بت کرديم و الا يک هنرپيشه يا يک فوتباليست فقط يک هنرپيشه يا يک فوتباليست است که مي تونه آدم لجني باشه مي تونه يا يک انسان مثل بقيه باشه همين. هيچکدوم فوتباليتسها يا هنرپيشه ها نبايد به عنوان الگو معرفي بشوند بلکه اونها هم مثل ادماي ديگه هستند که شغلشون يافوتبال يا هنرپيشگي است همين. الگو چهارده معصوم است وبس.

avatar
۱۳۹۷-۱۲-۱۲ ۱۰:۴۵

یه وقت میگید غربیها اخلاق ندارند یه وقت میگید از اونا یاد بگیریم خلاصه نفهمیدیم چی کار کنیم .

avatar
۱۳۹۷-۱۲-۱۲ ۱۵:۵۸

شما هر کاری که عقلت میگه درسته و انسانیت در اون پررنگه رو انجام بده

avatar
۱۳۹۷-۱۲-۱۲ ۱۰:۵۳

احترام به قانون سر جاشه اما ماموران نیروهای مختلف هم باید با متانت با مردم رفتار کنن..ضمن احترام به همه نیروهای خدوم بعضا شاهد رفتار نامناسب‌شون هستیم

avatar
۱۳۹۷-۱۲-۱۲ ۱۲:۵۰

هیچکس حق تصویربرداری از مامور پلیس را ندارد فرمانده ناجا تاکید کرد که هیچکس حق تصویربرداری از مامور ناجا در حین عملیات و توهین به او را ندارد. ///اینو امروز فرمانده پلیس گفته..ممکنه مجیدی اشتباه کرده باشه تو این مورد ولی آیا از نظر قانونی کسی حق تصویربرداری از رفتار پلیس رو نداره ؟ یکی جواب بده

avatar
۱۳۹۷-۱۲-۱۲ ۱۴:۱۲

رفتار مجیدی بسیار زشت و زننده بوده و حداقل بخاطر انتشار فیلم باید تحت پیگرد قرار بگیرد ولی ایکاش با فرادی مثل نماینده سراوان و نمایده ای که در بازدید عسلویه به نگهبان سیلی زد و سایر مدیران و روسا که همیشه جایشان در جایگاه ویژه هست و حتی در نمازجمعه هم جایگاه ویژه دارند هم در صورت تخلف برخورد جدی صورت بگیرد نه اینکه فقط به یک ورزشگار گیر بدهیم

avatar
۱۳۹۷-۱۲-۱۲ ۱۴:۴۵

برخی ها فکر جی کنند مامور راهنمایی رانندگی خارجی است. نمی دانند این ماموران برادر و اقوام یکی از ماها ایرانی ها است و نباید در مقابل قانون از موقعیت مان برای ماموران زحمت کش خرج کنیم رفتار این ورزشکار به هیچ وجه قابل توجیه نیست و ایشان حق انتشار ندارند. اصولا بیچاره ماموران زحمت کش باید مجهز به امکانات صبط و ثبت حوادث داشته باشند.

avatar
۱۳۹۷-۱۲-۱۲ ۱۶:۰۴

من پرسپوليسي ام و از فرهاد مجيدي حمايت مي كنم. چرا قضيه رو برعكس جلوه ميديد؟ فرهاد مجيدي مثل هر شهروندي مستحق احترامه. الان حرف يك سري اينه كه فرهاد مجيدي بازيكن سرشناس هم مثل مرد عادي شايسته بي احترامي هست.

avatar
۱۳۹۷-۱۲-۱۲ ۲۳:۲۵

من قبل از اینکه طرفدار هر تیمی باشم یک شهروندم. آقای مجیدی بدون داشتن مدارک رانندگی پشت فرمون میشینه و این نقض قانونه. از طرفی اگه شما صحبت های ماموری که داره با ایشون صحبت می کنه رو گوش بدین متوجه توهینی نمیشین. لطفا از اتفاقی که شایسته نیست دفاع بیجا نکنیم.

avatar
۱۳۹۷-۱۲-۱۲ ۱۸:۰۱

من جایی خوندم که رئیس نیروی انتظامی گفتند که نباید کسی از پلیس فیلم بگیره. باید به ایشون عرض کنم خیلی جاها پلیس خودش مجهز به دوربین و ضبط رفتارهای خودش هست.

avatar
۱۳۹۷-۱۲-۱۲ ۲۰:۳۴

در قسمت اول با شما موافقم. اما با ادامه مطلب موافق نیستم. زیرا روی پیشانی هیچ کسی شغل و سمت او نوشته نشده باستثانی روحانی ها که لباسشان مبین موقعیت آنهاست. مقصر بودن پلیس از آنجایی سرچشمه می گیرد که بطور پیوسته و بدون اغماض با متخلفین برخورد کاملا قانونی نمی کنند. به همین دلیل برخی از متخلفین به خود اجازه می دهند به آنها توهین کنند، فحاشی کنند و حتی کتک کاری کنند. اگر حداقل فیلمهایی از نحوه عملکرد پلیس آمریکا را ببنید آنوقت می فهمید که تا چه اندازه مامورین راهنمایی و رانندگی ما ضعیف عمل می کنند.

avatar
۱۳۹۷-۱۲-۱۳ ۱۱:۰۲

اگه جای ایشان یکی از اصولگراها بود پلیس الان اخراج شده بود

avatar
۱۳۹۷-۱۲-۱۴ ۰۵:۱۹

عزیزم اشتب زدی