• دوشنبه / ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ / ۱۲:۳۵
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: 98012611013
  • منبع : نمایندگی کرمان

گزارشی از سیل در کرمان/خبر بروز رسانی شده است

تخلیه ۵ روستای سیل‌زده استان کرمان/تخریب برخی آثار تاریخی استان

سیل کرمان

هشدارهای وقوع سیلاب در کرمان به وقوع پیوست و سیل در برخی نقاط استان کرمان جاری شد؛ تاکنون بیش از 3900 نفر در در سطح استان امدادرسانی شده و ساکنان پنج روستا تخلیه شده‌اند.

علاوه بر آن ۲۲۵ روستای استان دچار مشکل شده‌اند و برخی آثار تاریخی، تأسیسات و ابنیه‌های شهری و روستایی آسیب دیده‌اند.

هم اینک سامانه بارشی از کرمان خارج شده و حالا با فروکش کردن سیلاب، مدیریت بحران استان در حال برآورد خسارت، امداد رسانی به روستاهای خسارت دیده و نیز بازگشایی مسیرهای بسته شده در شهرستان‌های آسیب دیده هستند.

تردد به سمت مشهد تا اطلاع ثانوی از مسیر «کرمان_ یزد _طبس» / تخریب کامل پل کالیشور

فرماندار شهرستان راور با اشاره به اینکه فعلاً راه جایگزین مسیر «راور - دیهوک» وجود ندارد، تصریح کرد: تا اطلاع ثانوی تردد به سمت مشهد از «کرمان_ یزد _طبس» انجام می‌شود تا سیل فروکش کند و بتوانیم راه دسترسی در کنار رودخانه ایجاد و پل ساخته شود.

مالک اژدری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا درباره وضعیت شهرستان راور پس از بارندگی دو روز اخیر اظهار کرد: امروز بنده و معاون عمرانی استاندار کرمان، مدیرکل بحران و مدیرکل راهداری استان از محور «راور _ دیهوک» بازدید داشتیم.

وی افزود: پل کالیشور در مسیر راور به دیهوک کاملاً تخریب شده و تا زمانی که آب فروکش نکند، امکان تردد در این مسیر وجود ندارد.

وی درباره برآورد خسارت بارندگی‌های اخیر در شهرستان راور گفت: چند پل و دهانه پل و جاده در شهرستان راور دچار خسارت شده که هنوز برآورد خسارت نشده است.

تخلیه آب ۵ روستای سیل‌زده استان / عمده راه‌های بسته شده روستایی استان امروز باز می‌شوند

جانشین ستاد بحران استانداری کرمان با یادآوری ۵ روستای تخلیه شده در سطح استان، اظهار کرد: در حال تخلیه آب این ۵ روستا هستیم و امروز احتمالاً ساکنین این روستاها می‌توانند به خانه‌های خود برگردند.

"مصطفی آیت‌الهی‌موسوی" در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در خصوص آخرین وضعیت استان کرمان در پی بارندگی‌ها روز گذشته، گفت: در پی بارندگی‌های روز گذشته در استان، حدود ۲۲۵ راه روستایی دچار مشکل شدند که تاکنون ۸۵ مورد آن رفع شد و امروز بخش عمده آنها بازگشایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه دسترسی ۲۲۵ روستای استان در پی بارندگی‌های اخیر دچار مشکل شدند، اظهار کرد: هم اکنون بارندگی در سطح استان نداریم و اگر در نقطه‌ای بارش داشته باشیم، به صورت رگبار پراکنده خواهد بود.

آغاز برآورد خسارت سیل در استان کرمان

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان گفت: در حوزه راه‌های اصلی، فرعی، روستایی، عشایری، پل و ابنیه، مسکن روستایی، کشاورزی، گلخانه‌ها، کانال‌های انتقال آب و قنوات، استخرهای ذخیره آب، سیل بند و بندهای خاکی، تأسیسات کشاورزی، شبکه انتقال برق، آب روستایی و مخابرات کل استان دچار خسارت شده است.

"مجید سعیدی" در گفت و گو با خبرنگار ایسنا درباره وضعیت استان کرمان پس از بارندگی‌های دو روز اخیر اظهار کرد: برآورد خسارت در سطح استان از امروز آغاز و اقدامات کارشناسی در این راستا صورت خواهد گرفت.

سعیدی تصریح کرد: در روستاهای استان رانش و فرونشست زمین رخ داده و شکست پل در محورهای اصلی و فرعی به وقوع پیوسته و شب گذشته بیش از ۹۰ خودرو در محور «راوردیهوک» گرفتار سیلاب شدند که توسط امداد و نجات امدادرسانی شدند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان گفت: بارندگی‌ها در استان کرمان پایان یافته و سامانه بارشی از استان خارج شده است.

خروج کامل سامانه بارشی از استان کرمان

رئیس مرکز پیش بینی اداره کل هواشناسی استان کرمان با بیان این مطلب که تا آخر هفته افزایش ابر و وزش باد خواهیم داشت، ادامه داد: امروز شمال غرب استان مقداری کاهش دماخواهد داشت که به تدریج دما روند افزایشی خواهد گرفت.

"حمیده حبیبی" در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا از خروج کامل سامانه بارشی از استان خبر داد و گفت: در مجموع مناطق جنوبی بیشترین بارش‌ها را داشتند، اما فیض آباد راور، ریسه شهربابک و شهرستان منوجان با ۶۰ میلیمتر بارندگی بیشترین بارش‌های را در روز گذشته در استان کرمان داشتند.

کمک یک میلیارد تومانی کرمانی‌ها به سیل‌زدگان

مدیرکل کمیته امداد استان کرمان از کمک یک میلیارد و ۱۲۲ میلیون تومانی مردم خیر و نوع‌دوست استان کرمان به سیل‌زدگان کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا، "یحیی صادقی" با بیان اینکه مردم نوع‌دوست استان کرمان این بار نیز حماسه آفریدند و هم چون مردم دیگر استان‌های کشور به یاری هم‌وطنان سیل‌زده خود شتافتند افزود: مردم نوع‌دوست استان کرمان یک میلیارد و ۱۲۲ میلیون تومان به سیل‌زدگان کشور کمک کردند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون شش محموله کمک‌های مردمی شامل ۸۴ قلم کالا از سوی کمیته امداد استان کرمان به مناطق سیل‌زده ارسال‌شده است، گفت: این کالاها شامل مواد خوراکی، پوشاک، کفش، آب معدنی، چادر هلال‌احمر، فرش، موکت، پتو، تشک، بسته بهداشتی، کنسرو جات، حبوبات و مواد شوینده بوده که به مناطق سیل‌زده ارسال شده است.

تا فروکش کردن آب، امکان بازگشایی محور «راوردیهوک» وجود ندارد

فرماندار راور آخرین وضعیت محور «راوردیهوک (مشهد)» را تشریح کرد.

"مالک اژدری" در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا درباره بارندگی‌های روز گذشته در این منطقه و خسارات وارده گفت: با توجه به شکستگی پل محور «راوردیهوک» امکان بازگشایی این مسیر نمی‌باشد و زمانی که از شدت آب کاسته شود؛ می‌توان یک راه جایگزین از کنار پل ایجاد کرد.

وی ادامه داد: دو قسمت محور «راوردیهوک» دچار آسیب شده که حدود ۱۰۰ دستگاه خودرو در بین این دو نقطه گیر افتادند که شب گذشته با خودروهای سنگین (لودر) اقلام امدادی شامل پتو، غذا و آب به آنها رساندیم که خوشبختانه صبح امروز مقداری از آب رودخانه فروکش کرد و این ماشین‌های سواری توانستند به راور بیایند اما ماشین‌های سنگین که حدود ۷۰ دستگاه می‌شود، همچنان در این مسیر گیر افتاده‌اند.

وی با اشاره به بارندگی‌های روز گذشته در این منطقه یادآوری کرد: روز گذشته رودخانه ورودی شهر راور طغیان و تغییر مسیر به سمت شهر داد که با کمک راهداری دوباره آب به سمت بستر رودخانه هدایت شد ضمن آنکه رودخانه‌ای که از مرکز شهر نیزعبور می‌کرد پس از ۳۸ سال آب در آن جاری شد اما با توجه به اینکه در روزهای قبل لایروبی صورت گرفته بود، مشکل خاصی از سوی این رودخانه بوجود نیامد.

بارندگی‌های اخیر برای قنوات ثبت جهانی شده مشکلی ایجاد نکرده است

مدیر پایگاه قنوات ثبت جهانی اکبرآباد و قاسم آباد بم در پی بارش شدید باران از مادرچاه این قنوات ثبت جهانی در منطقه بروات بازدید کرد.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "منیره ستارزاده" در حاشیه این بازدید گفت: مادر چاه قنوات اکبرآباد و قاسم آباد در محدوده شرقی شهر بم و با فاصله‌ای حدود ۵ کیلومتری از بم سمت به بروات واقع شده که مظهر آنها در شمال بروات قرار دارد.

مدیر پایگاه قنوات ثبت جهانی اکبرآباد و قاسم آباد بم افزود: در بازدید از وضعیت قنوات در شرایط جوی فعلی، به دلیل موقعیت قرارگیری آنها در شهر و هدایت آب‌های روان به داخل جوی‌ها تاکنون خطری قنوات ثبت جهانی را تهدید نکرده است.

احتمال رسیدن ذخیره آب پشت سد نساء به ۱۵۰ میلیون مترمکعب / برای ارگ بم مشکلی پیش نیامده است

فرماندار شهرستان بم اظهار کرد: ظرفیت سد سد نساء بم ۱۶۸ میلیون مترمکعب است؛ به احتمال زیاد با بارش‌های اخیر و همچنین بارش برفی که در ارتفاعات رخ داده، ذخیره آب پشت سد به ۱۵۰ میلیون مترمکعب برسد.

"هادی شهسوارپور" در گفت و گو با خبرنگار ایسنا درباره وضعیت شهرستان بم پس از بارندگی‌های روز گذشته اظهار کرد: بحمدلله باران خوبی شب گذشته در بم داشتیم و با توجه به پیش بینی‌هایی که از چند روز قبل در شهرستان شده و رودخانه‌ها، مسیل ها، ورودی روستاها و روستاهای در معرض تهدید بررسی همه امکانات شهرستان بسیج و ساماندهی شده بود، مشکل خاصی در شهرستان بم نداشتیم.

وی درباره وضعیت ارگ قدیم بم پس از بارندگی دو روز اخیر اظهار کرد: در ارگ نیز مشکلی پیش نیامده و امروز همکاران ما برای بازدید از ارگ رفته‌اند و اعلام کردیم در صورتی که در جاهایی آب جمع شده، امکانات برای تخلیه آب در اختیار قرار بگیرد.

امدادرسانی به بیش از ۳۹۰۰ نفر توسط نیروهای هلال احمر در بارندگی روز گذشته در کرمان

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان از امدادرسانی به بیش از ۳ هزار و ۹۰۰ نفر در بارندگی‌های روز یکشنبه ۲۵ فروردین ماه جاری در سطح استان توسط نجاتگران و امدادگران این جمعیت خبر داد.

به گزارش ایسنا، رضا فلاح با اشاره به وقوع سیل و آبگرفتگی در شهرستان‌های رودبارجنوب، منوجان، ارزوئیه، انار، رفسنجان، ماهان، بردسیر، بافت، ساردوئیه، شهربابک، شهداد، فاریاب و کهنوج بیان کرد: از صبح روز یکشنبه ۲۵ فروردین ماه جاری ۱۰۲ نفر از نیروهای امدادی جمعیت هلال احمر استان کرمان در قالب ۲۷ تیم به یاری اهالی گرفتار در سیل و آبگرفتگی در سطح استان شتافتند.

فلاح افزود: نجاتگران و امدادگران جمعیت هلال احمر استان با سرکشی و ارزیابی ۷۲ روستا و شهر در شهرستان‌های مذکور به ۳ هزار و ۹۰۵ نفر در قالب ۸۱۸ خانوار امدادرسانی کرده‌اند.

بارندگی به برخی از بناهای تاریخی استان کرمان خسارت وارد کرده است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: بارندگی‌های روزهای اخیر به برخی از بناهای تاریخی این استان به ویژه در شهرستانهای راور، زرند، بافت و شهربابک خسارت وارد کرده است.

به گزارش ایسنا، "غلامرضا فرخی"با بیان اینکه بارندگی روزهای اخیر باعث آسیب رسیدن به برخی از آثار و بناهای تاریخی استان کرمان شده است، اظهار کرد: این بارندگی‌ها منجر به فرسایش اندود پشت بام‌های تعدادی از بناهای مناطق مختلف این استان شده است.

وی بیان کرد: هم اکنون تیمی از کارشناسان این اداره کل جهت بررسی و ارزیابی خسارات وارد شده به آثار تاریخی به شهرستان‌های استان کرمان اعزام شده‌اند.

با ورود سامانه جدید بارشی از غرب و جنوب به کشور، شهرهای استان کرمان از جمله شهر کرمان شاهد آبگرفتگی معابر و در بعضی از مناطق ایجاد سیلاب بودند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.