• چهارشنبه / ۲۸ فروردین ۱۳۹۸ / ۱۰:۴۶
  • دسته‌بندی: رسانه دیگر
  • کد خبر: 98012812228
  • منبع : مطبوعات

چرا ازدواج نمی‌کنی؟

حلقه ازدواج

وقتی به میان جوانان می‌روی و از دلایل بی‌علاقگی‌شان به ازدواج می‌پرسی با جواب‌های متفاوتی مواجه می‌شوی.

به گزارش ایسنا، روزنامه ایران نوشت: «چرا ازدواج نمی‌کنی؟ سوالی که اگر در گذشته‌های نه چندان دور مطرح می‌شد مخاطبت در حالی که صورتش از شرم سرخ شده بود سرش را پایین می‌انداخت. انگار آن روزها بالا رفتن سن ازدواج از وجود نقص و ایرادی در جوانان خبر می‌داد. اما حالا شرایط تغییر کرده، این روزها دیگر ازدواج و تشکیل خانواده برای برخی از جوانان اولویت ندارد و اگر جوانی از قصد خود برای ازدواج بگوید باعث تعجب همسالانش خواهد شد. هر چند تاکنون متخصصان و کارشناسان بسیاری در این رابطه سخن گفته‌اند، دلایل را برشمرده‌اند و راهکارهایی هم ارائه داده‌اند اما وقتی به میان جوانان می‌روی و از دلایل بی‌علاقگی‌شان به ازدواج می‌پرسی با جواب‌های متفاوتی مواجه می‌شوی.

بیتا دختری است که ۲۶ بهار زندگی را تجربه کرده و تاکنون ازدواج نکرده است و البته به گفته خودش میلی هم به ازدواج ندارد. او می‌گوید: برای این که بتونی ازدواج کنی باید فردی را پیدا کنی که از هر نظر با عقاید و خواسته‌هایت مچ باشه و هماهنگ. یعنی باید دختر و پسر اخلاق شبیه به هم داشته باشند و از موضوعات مشترکی لذت ببرند.

می‌خندد و ادامه می‌دهد: گشتم نبود نگرد نیست. من تا حالا چنین پسری رو پیدا نکردم. برای ازدواج باید از رستم هم قوی‌تر باشی چون این روزها پیدا کردن همچین پسرایی از گذراندن خوان هفتم هم سخت‌تر شده است. موضوع مهم دیگه اینه که بتونی به طرف مقابلت اعتماد کنی. متأسفانه این روزها روابط قبل از ازدواج زیاد شده به همین خاطر اعتماد کردن خیلی سخت شده. به همین دلیل ترجیح می‌دم تو خونه بابام بمونم تا زمانی که بتونم از نظر اقتصادی زندگی خودمو تأمین کنم اونوقت ازشون جدا می‌شم و مستقل زندگی می‌کنم.

پارسا هم پسر ۲۹ ساله‌ای است که در جواب این سوال می‌گوید: چرا ازدواج کنم؟ نه کار درست و حسابی دارم و نه پول کافی.

با دست به ساختمانی در پشت سرش اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: با مدرک کارشناسی ارشد سه ماهه برای این شرکت حسابداری می‌کنم اما هنوز نه قرارداد دارم و نه بیمه. گفتند باید ۶ ماه کار کنم اگر راضی بودند قرارداد می‌بندند. برای شرکت قبلی هم حدود ۸ ماه کار کردم اما دست آخر گفتند از کارم راضی هستند اما با حداقل حقوق قرارداد می‌بندند و من مجبور شدم آنجا را ترک کنم. به نظر شما با این شرایط می‌شه ازدواج کرد؟ من آدم مادی نیستم اما واقعیت اینه که با حداقل حقوق از پس اجاره و پول آب و برق و گاز هم بربیام، نمی‌تونم حداقل امکانات رو برای دختر مردم فراهم کنم و به چند ماه نرسیده چشمم به حکم اجرای مهریه روشن می‌شه و باید راهی دادگاه خانواده بشم. سری که درد نمی‌کنه دستمال بستنش چیه؟

الهه اما دختری است که در ۳۵ سالگی شغلی دارد و حقوقی مناسب که گذران زندگی را برایش آسان کرده است. او هم در جواب، مجرد بودن را به ازدواج و زندگی متأهلی ترجیح می‌دهد و می‌گوید: ازدواج باشه برای روزهای پیری که احتیاج به همدم داشتم البته فکر می‌کنم آن روزها هم زندگی در یک آسایشگاه با امکانات مناسب را به ازدواج با مردی که مسئولیتش رو به دوشم بیندازه ترجیح بدم.

الهه ادامه می‌دهد: راستش را بخواهید هیچ نیازی به ازدواج در خودم نمی‌بینم. روال زندگیم به شکلی پیش می‌ره که راحت هستم و بدون دغدغه دیگران تنها مسئولیت امور زندگی خودم را دارم. هر طور که بخوام زندگی می‌کنم و نیاز نیست برای هر موضوعی به دیگران جواب پس بدهم. البته نیاز عاطفی هم موضوع مهمیه و هیچ انسانی بی‌نیاز از عاطفه و محبت نیست اما من فکر می‌کنم می‌شه بدون ازدواج و با دوستی‌های عمیق این نیاز رو هم تأمین کرد. اصلاً ازدواج انگار محبت بین زن و مرد رو از بین می‌بره. در بین دوستان و آشنایان ازدواج کرده الگوی موفقی نمی‌بینم و در یک کلام کمتر کسی وجود داره که از ازدواج کردن پشیمون نباشه.

حدود ۲۷ یا ۲۸ ساله به نظر می‌رسد، دختری که خود را مینا معرفی می‌کند و دوست ندارد از سن و سالش چیزی بگوید. ازدواج نکرده و با تعجب پاسخ می‌دهد: مگه بیکارم که ازدواج کنم اون هم تو این شرایط سخت اقتصادی؟ اگر ازدواج کنم حتماً پشیمون می‌شم. من اصلاً مادی نیستم اما هر عقل سلیم و هر منطقی تأیید می‌کنه که برای ازدواج به حداقل امکانات احتیاج داریم. جهیزیه آنچنانی و دهن پرکن هم که نخرم، باید یخچال، گاز، فرش و چند دست کاسه و بشقاب بخرم یا نه؟ از خیر مراسم عروسی هم که بگذرم اون بیچاره باید یه خونه تو یه خیابون درست و درمون که رومون بشه آدرسشو به دوستامون بدیم اجاره کنه یا نه؟ همه اینها پول می‌خواد. وام ازدواج هم که این روزها فقط یه شوخیه و نمی‌شه برای هزینه‌های کمرشکن جوونا روش حساب کرد. اون موقع که ۱۰ میلیون بود خواهرم نتونست ضامن جور کنه و قیدشو زد حالا که بیشتر شده که هیچی.

پسر جوانی روی صندلی ایستگاه مترو نشسته، غرق در گوشی موبایل. قطار می‌آید اما از جایش تکان نمی‌خورد. قطار دوم و سوم هم می‌آیند و می‌روند و او همچنان روی صندلی پهن شده است. از او می‌پرسم ازدواج کرده؟ جواب می‌دهد: چرا؟ می‌پرسم: چی چرا؟ و او دوباره می‌پرسد: چرا می‌پرسی؟ جواب می‌دهم: خبرنگارم. از گوشی‌اش دل می‌کند و به سمتم برمی‌گردد و می‌گوید: سینگلم. اصلاً هم نمی‌خوام ازدواج کنم. اصلاً تو پلنی که برای آینده‌ام دارم جایی برای ازدواج نیست چون می‌خوام از ایران برم. اگه زن بگیرم دردسر میشه. می‌خوام اول برم اونجا یه زندگی درست و حسابی فراهم کنم بعد. چرا همین جا زندگیتو نمی‌سازی؟ می‌خندد و می‌گوید: انگار تو این مملکت زندگی نمی‌کنی. با کدوم کار؟ با کدوم پول. من نه پدر پولدار دارم و نه ژن خوب. کی زن آدمی می‌شه که برای امور روزمره خودش هم آویزون جیب بابای کارمندشه. البته اغلب دخترها اولش می‌گن مسائل اقتصادی برامون مهم نیست اما وقتی مهر ازدواج به شناسنامشون می‌خوره یه دفعه رنگ عوض می‌کنن. اگه نتونی خواسته‌های زندگی رو تأمین کنی عشق اهورایی یه ماه بیشتر دوام نمیاره و باید به فکر پرداخت ماهی یه سکه از سکه‌های مهریه باشی.

مریم هم دختر ۲۹ ساله‌ای است که تاکنون ازدواج نکرده است. از او درباره دلیلش برای ازدواج نکردن و توقعاتی که مانع ازدواجش شده می‌پرسم. مریم بر خلاف دیگران می‌گوید: دوست دارم ازدواج کنم اما تا حالا شرایطش پیش نیومده. یعنی پسری که واقعاً مسئولیت‌پذیر باشه و این حس رو بهم بده که می‌تونم تو زندگی آینده بهش اعتماد کنم و تکیه‌گاهم باشه در بین خواستگارها نبود. بعضی از خواستگارام از نظر مالی هم شرایط خوبی داشتند اما این پدراشون بودند که شرایط مالی خوبی داشتند نه خودشون. خودشون چیزی از خودشون نداشتند و انگار وابسته به کیف پدر و مادرشون بودند.

با گذشت زمان، بسیاری از امور زندگی انسان‌ها دستخوش تغییر شده است. الگوهای ارتباطی انسان‌ها و همچنین الگوی تشکیل خانواده به‌عنوان اصلی‌ترین رکن جامعه نیز از این تغییر بی‌نصیب نمانده‌اند. اظهار نظر جوانان در خصوص ازدواج نشان می‌دهد معیارهای جوانان برای ازدواج تغییر کرده و شرایط اجتماعی و اقتصادی تأثیر بالایی در بی‌رغبتی جوانان به موضوع ازدواج دارد. در چنین شرایطی به نظر می‌رسد با فرهنگ‌سازی و همچنین ساماندهی و بهبود وضعیت اجتماعی و اقتصادی می‌توان شرایطی را برای جوانان مهیا کرد تا تمایل آنها برای ازدواج و تشکیل خانواده افزایش یابد.»

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۸-۰۱-۲۸ ۱۰:۴۸

کیس مناسب از همه چیز مهمتره

avatar
۱۳۹۸-۰۱-۲۸ ۱۰:۵۲

48 ساله هستم ازدواج نكردم - توقع بالا دختران - مهريه بالا و خارج از توان - دخالت خانواده ها و طلاق برخي اعضاي خانواده باعث اين موضوع بوده

avatar
۱۳۹۸-۰۱-۲۸ ۱۱:۳۸

با فساد اقتصادی موجود , امکان ایجاد شرایط عمومی نیست .

avatar
۱۳۹۸-۰۱-۲۸ ۱۲:۳۴

چی بگم ، ما هم که ازدواج کردیم بگیم پشیمونیم ، دردی را دوا نمیکنه

avatar
۱۳۹۸-۰۱-۲۸ ۱۶:۴۱

جواب این تیتر اینکه، به تو چه....

avatar
۱۳۹۸-۰۱-۲۸ ۱۷:۱۲

خداروزیرسان است .خدارزاق است نه بنده خدادرازدواج نعماتی است.که اغیرقابل شمارش است

avatar
۱۳۹۸-۰۱-۲۸ ۱۷:۵۷

من بانظرتمام این عزیزان موافقم.

avatar
۱۳۹۸-۰۱-۲۸ ۱۹:۰۵

این سوال که چرا ازدواج نمی کنی؟ راباید از مسولین پرسید که چرا جوانان ازدواج نمی کنند؟

avatar
۱۳۹۸-۰۱-۲۸ ۲۲:۳۹

بیشتر مسئولین فقط به جوانان خود می اندیشند و البته باز هم بیشتر آنها آنوره آبها منتظرند والدین براشون دلار بفرستند...

avatar
۱۳۹۸-۰۱-۲۸ ۱۹:۵۸

وقتی توانایی مالی برای یک پسر وجود ندارد، چگونه به ازدواج فکر کند؟ افسردگی خیلی از پسر ها رو درگیر خودش کرده دختر ها رو نمی دونم

avatar
۱۳۹۸-۰۱-۲۸ ۲۲:۵۳

وقتی برای استخدام در یکی از دانشگاههای کشور در مرحله گزینش این سوال از من پرسیده شد گفتم امکانش فراهم نبود و سوال کننده که یک روحانی بود گفت ولی خدا چی گفته؟ گفتم خدا در سوره نور می فرماید " اگر امکان ازدواج نداشتید عفت پیشه کنید." و ایشون گفت حالا از کجا بدونیم شما عفت پیشه کردید . خلاصه درگیری لفظی پیدا کردیم و بنده در گزینش رد شدم. فعلا هم 7 ساله با مدرک دکترا بیکار و مجرد هستم.

avatar
۱۳۹۸-۰۱-۲۹ ۱۰:۵۶

جهانگیری در جایی فرمودند هرجا که ورود پیدا میکنیم دهه. شصتی ها بدلیل تعداد زیاد (جمعیت) چالش دولت شده اند. امیدوارم این عدم ازدواج جوانان باعث بشه در آینده برای جوانان نسل بعد شرایط بهتری فراهم شود.

avatar
۱۳۹۸-۰۱-۲۹ ۱۱:۰۰

مسائلی مثل وضعیت تاهل اموری شخصی و خصوصی و مربوط به خود شخص هستند و نمی توان بر این اساس فردی را مورد بازخواست قرار داد. این اشتباه محض است که مثلا در مصاحبه برای کار وضعیت تاهل فرد مهم قلمداد می شود و در این مورد حتی باید جواب پس بدهید.

avatar
۱۳۹۸-۰۱-۲۹ ۱۱:۰۴

با اين شرايط اقتصادي واوضاع نابسامان كشور بيكاري وبي پولي ازداوج كردن اشتباه بزرگي كه هركس عاقل باشه تن به ازدواج نمي ده مخصوصا با اين توقعات وچشم هم چشمي ديگه قوزبالا قوز شده وجوان ها را از ازدواج فراري مي ده

avatar
۱۳۹۸-۰۱-۲۹ ۱۲:۴۷

مسئولین محترم و کارشناسان فرمایشی ی جوکی تعریف میکنن همواره به نام ازدواج آسان! هفته پیش رفتم برای محضر و آزمایش قبل ازدواج. هزینه ثابت تمامی محضرخونه ها سیصد هزار تومن و هزینه ثابت آزمایشگاه صد و بیست هزار تومان! به همین راحتی پانصد هزار تومان. جوک تحویل ملت نده اقای مسئول. اگه دنبال پیگیری سنت پیغمبر و ائمه هستی کوچکترین کار حداقل کردن همین دو قلمه که مسئول مستقیم مستقیمش خودتی آقای مسئول!!!! . روز نیمه شعبان مداسم عقدمه. التماس دعا دارم از همه‌ی جوونای ساده و بی ریا.