• جمعه / ۳ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۴:۰۹
  • دسته‌بندی: تهران
  • کد خبر: 98030301077
  • خبرنگار : 71291

گزیده نمازجمعه سراسر کشور+ لینک کامل/بروزرسانی شد

علم‌الهدی: ولنگاری و بی‌بند و باری برای جوانان نشاط نمی‌آورد

نماز جمعه

ائمه جمعه سراسر کشور امروز در نماز جمعه‌ها با اشاره به سالروز آزادسازی خرمشهر و مقاومت مردم در طول انقلاب در برابر دشمنان، عنوان کردند با توجه به مشکلات ایجاده شده مردم باز هم دشمنان نظام را ناامید خواهند کرد.

‌ولنگاری و بی‌بند و باری برای جوانان نشاط نمی‌آورد

امام جمعه مشهد با گرامی‌داشت سال‌روز آزادسازی خرمشهر، اظهار کرد: امام خمینی (ره) فرمودند «خرمشهر را خدا آزاد کرد»؛ این جمله از ابعاد مختلف قابل تحلیل و تبیین است.

به گزارش ایسنا- آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌های عبادی سیاسی نماز جمعه مشهد که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، گفت: در ظاهر خرمشهر با برنامه‌ریزی فرماندهان و نقشه‌ای که در عملیات بیت‌المقدس تنظیم کردند و فداکاری و شهامت و قدرت رزمندگان اسلام فتح شد؛ نه طوفانی، نه بادی، نه سیلی و نه یک حادثه‌ای طبیعی آمد که بگوییم در دست آنان نبود و آن حادثه باعث فتح خرمشهر شد.

علم‌الهدی با طرح این پرسش که نقش خدا در فتح خرمشهر چه بود؟، تصریح کرد: نیروهایی که در عرصه فتح خرمشهر اقدام کردند دو جریان بودند، یکی فرماندهانی که برنامه‌ریزی کردند و نقشه جنگ و دفاع را تنظیم کردند و یکی هم رزمندگان از جان گذشته‌ای که وارد عملیات شدند. با وجود این‌که با تمام معادلات و موازنه‌های نظامی آن روز فتح خرمشهر امکان نداشت، آن‌چه باعث شد آن‌ها جرأت کنند و به این مرحله اقدام کنند اعتقاد و اعتمادشان به خدا بود. جریان عملیاتی و رزمندگان هم اراده کردند پیروز شوند و پیروز شدند، چراکه به خدا معتقد بودند.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین انسان‌هایی با عشق به خدا و اراده‌ای برخاسته از ایمان و اعتقاد به خدا به یک کاری که بر حسب معادلات و موازنه‌های نظامی امکان نداشت، دست زدند و خدا هم کمک کرد. کمک خدا این بود که خدای رزمندگان ما خدای بعثی‌ها بود یعنی دل و اراده آن‌ها هم دست خدا بود و خداوند در دل آن‌ها غفلتی انداخت و کاری کرد که آن‌ها غافلگیر شدند.

امام جمعه مشهد افزود: هنگامی که رزمندگان ما پس از فتح خرمشهر به سنگرهای دشمن می‌رفتند می‌دیدند که لشکریان بعثی با لباس زیر خوابیده‌اند و هنگامی که از خواب پریده‌اند لشکر اسلام را بالای سر خود دیده‌اند. خدا آن‌ها را غافلگیر کرده و غفلت را بر آن‌ها مسلط کرد. رعب و ترس را هم خدا بر جان آن‌ها انداخت که ۵۰ هزار آدم اسلحه رزمنده جنگجویی که برای جنگ به آن نقطه آمدند و مجهز به همه تسلیحات و تجهیزات هستند، دست‌ها را بر روی سر گرفته و تسلیم رزمندگان اسلام شوند.

وی بیان کرد: وقتی اراده‌ها برخاسته از اعتقاد و اعتماد و ایمان به خدا بود، خدا هم در دل طرف مقابل دو کار می‌کند؛ اول غافلگیر شده و سپس رعب از قدرت اسلام را در دل آن‌ها می‌اندازد. لذا خرمشهر با این کیفیت فتح شد و کسی که در لحظه اول با عمق عرفانی و بینش قوی توحیدی این واقعیت را درک کرد امام بودند که فرمودند خدا خرمشهر را آزاد کرد.

علم‌الهدی با بیان این‌که «خدای سال ۶۱ همان خدای سال ۹۸ است»، عنوان کرد: خدای جنگ نظامی که مسلمانان را در فتح خرمشهر پیروز می‌کند، خدای جنگ اقتصادی و جنگ نرم امروز دشمن هم است. مقام معظم رهبری فرمودند که این جنگ، جنگ اراده هاست و ما پیروزیم، چراکه اراده دشمن با تکیه بر توان، منابع و تجهیزاتش است، اما تکیه ما که در مقابل دشمن ایستاده‌ایم و اراده می‌کنیم که مقاومت کنیم، بر خداست.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی با بیان اینکه «تمام مشکل ما در اراده است»، گفت: امروز مردم اراده کرده‌اند در برابر سختی‌ها و تنگناهای معیشتی مقاومت کنند و مقابل آنچه مربوط به دشمن است با همه قدرت بایستند، اما کسانی که می‌خواهند جامعه و کشور را اراده و مدیریت کنند هم باید اراده کنند که با تمام قدرت بیایند و این تنگنای معیشتی را از سر راه مردم بردارند و مشکلات گرانی را حل کنند؛ هم باید اراده کرده و با توکل به پروردگار و با اراده این چنینی آن را مدیریت کنند.

علم‌الهدی تصریح کرد: در دوران جنگ برخی از جریان‌های مدیریتی به امام گفتند که به ما اختیار و فرماندهی دهید و امام هم به این دلیل که عذر آن‌ها کاملاً موجه باشد و فردا نگویند ما اختیار نداشتیم در مسئله جنگ به آن‌ها اختیار دادند. اختیار گرفتند که در جنگ فرماندهی کنند، اما آخر این شد که دشمن مسیر ۷۰ کیلومتری را در مرزهای کشور ما دو ساعته طی کرد که اگر با اتومبیل سواری می‌خواست بیاید به این زودی نرسیده بود.

وی خاطرنشان کرد: آن‌ها قدرت می‌خواستند و با آن اختیار به قدرت رسیدند، اما آن را در مقابل دشمن به کار نبردند. با این وجود مردم ما خواستند در مقابل دشمن پیروز شوند، مردم ما اراده کردند خدا را کمک کنند، مردم ما اراده کردند در خط بندگی خدا را کمک کنند، پس در همه مشکلاتی که آن روز داشتیم-مشکلات اقتصادی، سیاسی، شیطنت‌های گروهک‌های الحادی اعتقادی- یک عده از جان گذشته به عشق امام و به فرمان امام جبهه‌ها را پر کردند و دشمن را با دست خالی شکست دادند.

امام جمعه مشهد افزود: آن‌ها که گفتند به ما اختیار و فرماندهی دهید چهار پنج ماه نگذشته سرخاب سفیدآب کردند و مانند زن از این مملکت فرار کردند و سر در دامان استکبار گذاشتند، اما مردم بودند که اراده کرده و در جنگ پیروز شدند. مردم و امام (ره) بودند که جنگ را تمام کردند با این عزت و افتخار است که امریکا بیش از ۳۰ سال جرأت نزدیک شدن به ما را ندارد.

وی با اشاره به اینکه «امروز عده‌ای به دنبال نشاط جوان‌اند»، گفت: مگر نشاط جوان با تار و رقص و… و ناهنجاری‌ها و بی‌بند و باری‌های ضد دینی ممکن است؟ مثل امشبی که بعد از روز فتح خرمشهر بود، جوانانی که در خرمشهر نشاط داشتند، آن نشاط جوانان فاتح خرمشهر را در سال ۶۳ امروز چگونه می‌توان در نسل جوان به وجود آورد؟ آن نشاط را برای جوان به وجود آورید.

علم‌الهدی با اشاره به اینکه نشاط جوان در آن روز جنگ نظامی بود و امروز جنگ اقتصادی است، اضافه کرد: جوان باید وارد فعالیت‌های اقتصادی شود و قدرت حرکت خود را ببیند و ببیند که فضا را برای حرکت او آماده کرده‌اند، این ایجاد نشاط برای جوان است، نه با ولنگاری و بی‌بند و باری، این برای جوان نشاط نمی‌آورد. امروز باید این کار را برای جوانان بکنید. جوان باید با تکیه بر قدرت خود بیاید کشور را بسازد و در جنگ اقتصادی در برابر دشمن بایستد، مشکلات را حل کند و معیشت را بالا ببرد و این امکان و استعداد در جوان امروز ما وجود دارد، شما باید فضا را برای او باز کنید و او اینگونه نشاط پیدا کند.

حصر اقتصادی را با مقاومت و ایستادگی می‌شکنیم

نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان با بیان اینکه امیدوارم مردم در مشکلات اقتصادی اخیر با توکل بر خدا این مسیر را طی کنند، تصریح کرد: دیروز تکلیف بود با تفنگ در هشت سال دفاع مقدس برابر دشمن بایستیم و خرمشهر را آزاد کنیم و امروز باید در شرایط اقتصادی کنونی که خرمشهری اقتصادی است این حصر اقتصادی را با مقاومت و ایستادگی خود بشکنیم.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله غلامعلی نعیم‌آبادی ظهر امروز در جمع نمازگزاران بندرعباس، اظهار کرد: تجسس و آدم‌های جست‌وجوگر، جامعه را نا امن کرده و امنیت جامعه را زیر سوال می‌برند.

وی افزود: یأس و نا امیدی کار کافران و گمراهان است؛ هر فردی که نا امید باشد طرز برخوردش کافرانه بوده و مأیوس می‌شود.

امام‌جمعه بندرعباس با اشاره به اینکه دشمن به دنبال گرفتن امید از کشور و تبدیل آن به جامعه‌ای بی‌تحرک است، خاطرنشان کرد: دشمن کور خوانده است زیرا هرچه در این راه تلاش کند، مردم دشمن را مأیوس‌تر خواهند کرد.

وی با بیان اینکه ملتی که با دست‌خالی و امید در هشت سال دفاع مقدس، دشمن را شکست داد، امروز مقاوم‌تر از گذشته ایستادگی خواهند کرد، اضافه کرد: ما فرزندان خرمشهر و دست‌پرورده مکتب امام علی (ع) هستیم که هیچ‌گاه از میدان جنگ فرار نکرد.

آیت‌الله نعیم‌آبادی با اشاره به اینکه ایجاد امید و بررسی منصفانه خود تقواست و در برابر آن قضاوت غیرمنصفانه برخلاف تقواست، عنوان کرد: اینکه بگوییم فاسد در دستگاه‌های اجرایی وجود دارد، تقواست اما اینکه بگوییم فساد دستگاه‌های اجرایی را فراگرفته، بی‌تقوایی است.

وی در ادامه با بیان اینکه جامعه باید خلأ نبود یک زندانی در جمع خانواده‌اش جبران کند، عنوان کرد: باید همگی یاریگر خانواده زندانیان بوده و دست آن‌ها را بگیریم تا از مشکلاتشان کم کنیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان همچنین با اشاره به اینکه شب احیا شب گرفتن، نگاه به گذشته و تصمیم برای آینده است، افزود: مقدرات بر پایه کارهای گذشته تنظیم می‌شود، پس باید به فکر اصلاح رفتار و طلب بخشش از دیگران داشته باشیم.

وی اضافه کرد: احکام خداوند هیچ‌کدام شوخی نبوده و نیست بلکه جدی است و باید به‌تمامی آن‌ها پایبند باشیم.

آیت‌الله نعیم‌آبادی با بیان اینکه نام بردن امام علی (ع) خود عبادت بوده و پیامبر اکرم (ص) نیز بر این موضوع تأکید کرده است، خاطرنشان کرد: راه امام علی (ع) تکلیف است و نام امام علی (ع) عبادت است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه امیدوارم مردم در مشکلات اقتصادی اخیر با توکل بر خدا این مسیر را طی کنند، تصریح کرد: دیروز تکلیف بود با تفنگ در هشت سال دفاع مقدس برابر دشمن بایستیم و خرمشهر را آزاد کنیم و امروز باید در شرایط اقتصادی کنونی که خرمشهری اقتصادی است این حصر اقتصادی را با مقاومت و ایستادگی خود بشکنیم.

برای خشکاندن ریشه مفسدان اقتصادی همه دستگاه‌ها به قوه قضائیه کمک کنند

امام جمعه اهواز با بیان اینکه فرصت طلبان داد و ستد، عرصه را بر مردم تنگ کرده‌اند، گفت: برای خشکاندن ریشه‌های فساد و مفسدان اقتصادی لازم است همه دستگاه‌ها اعم از دولت مجلس و همه نیروهایی که به شکلی می‌توانند به قوه قضائیه کمک کنند، با این دستگاه همراه شوند.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالنبی موسوی‌فرد در خطبه‌های نماز جمعه این هفته (سوم خردادماه) در اهواز ضمن گرامیداشت سوم خرداد، سالروز آزادسازی خرمشهر، اظهار کرد: مساله سیل و جبران خسارت‌ها تا بازگشت آرامش به دامن خانواده‌ها، همچنان اولویت اول استان است.

موسوی‌فرد تصریح کرد: با توجه به اینکه در یک شرایط سخت اقتصادی و در یک جنگ تمام عیار اقتصادی قرار داریم، می‌توان ادعا کرد که مساله اقتصادی اولویت اول کشور است. مزدوران اقتصادی برای زمین زدن انقلاب اسلامی و مردم ایران اسلامی، به کمک دشمنان به میدان آمده‌اند. برخی مؤسسات مالی اعتباری در کشور زندگی عده زیادی از مردم را مختل و نابود کرده‌اند. فرصت طلبان داد و ستد، عرصه را به مردم تنگ کرده‌اند. لازم است قوه قضائیه برخورد قاطعی با این مسائل داشته باشد، هرچند در چند ماه اخیر شاهد برخوردهایی در این زمینه بوده‌ایم.

وی افزود: برای دفاع از مردم در برابر سیل، گرانی، احتکار و سیری ناپذیری برخی افراد، نیاز مبرمی به برخورد قاطع قوه قضائیه داریم. البته در ماه‌های اخیر دادگاه‌های خاص و ویژه در استان‌ها تشکیل شده و محاکمه تعداد زیادی از اخلالگران و مفسدان اقتصادی انجام شده است که علاوه بر جلب رضایت مردم توانسته است جلوی فرصت طلبی بسیاری از این افراد را بگیرد.

امام جمعه اهواز ضمن حمایت قاطع از عزم قوه قضائیه در برخورد با فساد و مفسدان اقتصادی، گفت: برای خشکاندن ریشه‌های فساد و مفسدان اقتصادی، لازم است همه دستگاه‌ها اعم از دولت، مجلس و همه نیروهایی که به شکلی می‌توانند به قوه قضائیه کمک کنند، با او همراه شوند. ما مردم دردمند ایران اسلامی خواهان برخورد بی ملاحظه و در چهارچوب عدالت با غارتگران بیت المال و آن‌ها که خون مردم را مکیده‌اند و خودشان و آقازادگان شأن به مردم خندیده‌اند، هستیم.

موسوی‌فرد خاطرنشان کرد: چرا وقتی در بحث اختلاس اتفاقی در کشور می‌افتد، رسانه‌های داخلی و خارجی همه آن را بیان می‌کنند اما وقتی برخورد قاطعی در این زمینه انجام می‌شود رسانه‌های داخلی کمتر آن را مورد توجه قرار می‌دهند؟ نتیجه این کار این می‌شود که در ذهن مردم، این اتفاقات مرور می‌شود که در فلان نقطه فلان اتفاق افتاد. باید این برخوردها در رسانه‌ها مطرح شود تا انگیزه‌ها قوی‌تر شود.

وی افزود: ما دائماً برخورد قاطع قوه قضائیه با دانه درشت‌ها را می‌بینیم. از رسانه‌ها درخواست می‌کنم همانگونه که به مسائل مربوط به اختلاس و… می‌پردازید، برخوردهای انجام شده با مفسدان اقتصادی را نیز برای دلگرمی مردم مورد توجه قرار دهید تا مردم مشاهده کنند که نظام اسلامی به دنبال این است که با این افراد برخورد کند.

غفلت در تصویب برخی قوانین کارآمد عامل بروز فساد اداری و اقتصادی است

امام جمعه رشت، بروز فسادها و اختلاس‌ها و لجام‌گسیختگی‌های اداری و اقتصادی طی سال‌های اخیر را نتیجه غفلت در تصویب برخی قوانین کارآمد دانست و یادآور شد: مشکلات ناشی از نابسامانی‌های اقتصادی متوجه مردم است.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله رسول فلاحتی در خطبه‌های نماز جمعه شهر رشت، ضمن گرامیداشت حماسه غرورآفرین سوم خرداد و ایثار و فداکاری رزمندگان اسلام در بازپس‌گیری خرمشهر، اظهار کرد: ملت مقاوم و سرافراز ایران با دستان خالی دشمن تا بن دندان مسلح را از خاک کشور بیرون کردند.

نماینده ولی فقیه در گیلان با بیان اینکه امروز امپراطوری رسانه‌ای غرب از همه ابزارها برای به زانو در آوردن ملت ایران استفاده می‌کند، گفت: سه جبهه غربی، عربی و عبری فعالیت‌های تبلیغاتی گسترده‌ای را علیه نظام به راه انداخته‌اند و عرصه‌های اقتصادی و سیاسی و فرهنگی و رسانه‌ای را علیه ایران متحد کرده‌اند.

امام جمعه رشت فضای مجازی را در خدمت صهیونیسم جهانی برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی دانست و متذکر شد: امروز دشمنان اسلام و انقلاب می‌خواهند به واسطه ترویج سبک زندگی غربی به تدین مردم ما خدشه وارد کنند و جوانان را از فرهنگ اهل بیت (ع) دور سازند.

آیت‌الله فلاحتی با بیان اینکه خداوند یاری‌دهندگان دینش را یاری می‌کند، گفت: چهل سال است که از عمر با برکت انقلاب اسلامی می‌گذرد و هر روز شاهد لطف و عنایت خداوند به این کشور و نظام بودیم. بی‌تردید حضور مردم انقلابی، فهیم، آگاه و بصیر در همه صحنه‌های دفاع از اسلام و انقلاب و ولایت و خون شهیدان روز به روز بر عزت و اقتدار نظام می‌افزاید.

وی فرمایشات داهیانه مقام معظم رهبری را راهگشای امروز و فردای کشور دانست و اظهار کرد: امروز رهبر انقلاب بر استفاده از جوانان مؤمن و متعهد و انقلابی در مسئولیت‌ها تاکید دارند، زیرا متأسفانه شاهد هستیم برخی از مسئولان شایستگی مسئولیت را ندارد و با اشرافی‌گری بین خود و مردم فاصله ایجاد کرده‌اند.

وی، ساده‌زیستی و دوری از اشرافیت را یکی از آموزه‌های علوی به ویژه برای مسئولان نظام اسلامی دانست و تاکید کرد: مسئولان باید عدالت علی (ع) را سرلوحه خود قرار دهند و نسبت به فساد مماشات نکنند و تحت تأثیر افراد فاسد قرار نگیرند، زیرا فساد ارزش‌های نظام اسلامی را از بین می‌برد.

امام جمعه رشت خواستار تصویب قوانین مبتنی بر اسلام توسط مجلس شورای اسلامی شد؛ نه قوانین با رنگ و بوی غربی و بیان کرد: مجلس شورای اسلامی عصاره نظام و ملت اسلامی است و قوانین غربی مشکلات جامعه ما را حل نمی‌کند، اما رهبر انقلاب نسبت به تصویب برخی از قوانین که رابطه‌ای با نظام اسلامی ندارد، گله‌مند هستند.

آیت‌الله فلاحتی با اشاره به پرداخت وام‌های میلیاردی به برخی از افراد و عدم بازپرداخت این وام‌ها، عنوان کرد: بسیاری از مشکلات موجود در کشور به خاطر عدم نظارت و سوء‌مدیریت و قانونگذاری ناکارآمد و اجرای نادرست قوانین است لذا مسئولان اراده لازم را جهت رفع مشکلات پیدا کنند.

نماینده ولی فقیه در گیلان در ادامه با بیان اینکه انسان توبه‌کار باید در مقام جبران گناهان گذشته برآید، گفت: نادانی و جهالت منشأ همه خطاها و گناهان است و لذا جامعه اسلامی باید نسبت به آثار و تبعات منفی گناه و منکر علم پیدا کند تا راه درست را از نادرست تشخیص دهد.

مفسدین اخلاقی در قم جایی ندارند

امام جمعه قم گفت: مراجع قانونی، باید با قدرت جلوی مروجین فساد را بگیرند؛ مردم قم تحمل مفسدین اخلاقی و فرهنگی را ندارند.

به گزارش ایسنا، آیت الله سید محمد سعیدی در خطبه‌های نماز جمعه قم در مصلی قدس با گرامیداشت شبهای قدر عنوان کرد: در این شب‌ها، دعا و توبه از گناهان و معصیت‌ها را از یاد نبریم.

وی با اشاره به فرارسیدن ایام ضربت خوردن و شهادت امام علی (ع) بیان کرد: ایشان نسبت به رسیدگی به حق مظلومان بسیار تلاش می‌کردند و رسیدگی به مشکلات مردم را در اولویت قرار می‌دادند.

آیت الله سعیدی با اشاره به سوم خرداد سالروز آزاد سازی خرمشهر اظهار کرد: این رویداد مهم در عملیات بیت المقدس در سال ۶۱ اتفاق افتاد. این فتح بزرگ در تاریخ جنگ ایران با متجاوزین رژیم بعث، اهمیت زیادی دارد؛ جنگ تحمیلی استثنایی‌ترین جنگ در دنیا بود؛ چرا که در یک طرف ایران و سوی دیگر ابرقدرتهای شرق و غرب قرار داشتند.

امام جمعه قم گفت: در این جنگ، آمریکا و هم پیمانان و مزدوران منطقه از جمهوری اسلامی ایران سیلی سختی خوردند، ملت مسلمان ایران هیچ گاه آغازکننده جنگ نبود، امروز نیز با صلابت و ایستادگی آماده رویارویی با دشمنان هستیم و دست هر ماجراجویی را در منطقه قطع می‌کنیم.

وی با اشاره به اهمیت رفع مشکلات اقتصادی مردم عنوان کرد: از دولت و مسئولان تقاضا داریم در این جنگ اقتصادی با دفاع و حمایت از تولیدکنندگان داخلی و به‌کارگیری جوانان انقلابی و توانا، محاصره اقتصادی دشمن را بشکنند.

آیت الله سعیدی اظهار کرد: قوه قضائیه برای سالم سازی محیط کار و فعالیت، با مفسدین اقتصادی که تلاش می‌کنند خط نفوذ دشمن را در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی بگشایند، بی هیچ ملاحظه‌ای با آنها برخورد قاطع داشته باشد. تیم اقتصادی دولت باید منسجم عمل کند، مردم انتظار دارند آرامش به بازار برگردد؛ البته نقش مردم نیز در این وضعیت ساماندهی اهمیت زیادی دارد.

وی گفت: رهبر انقلاب در دیدار با دانشجویان بر پیگیری گام دوم انقلاب تاکید داشتند و از جوانان خواستند در حرکت عظیم ملت ایران در رسیدن به جامعه اسلامی نقش آفرینی کنند. رهبری در این دیدار راه‌هایی برای ورود جوانان به عرصه‌های مختلف کشور تبیین کردند و از آنها خواستند که به طور منسجم و تشکیلاتی، فعالیت‌های حساب شده و برنامه ریزی شده را آغاز کنند. رهبری، مطالب راهبردی و کاربردی کلانی را با جوانان مطرح کردند و مساجد را محل مناسبی برای این فعالیت‌ها دانستند.

آیت الله سعیدی با اشاره به راهپیمایی روز قدس افزود: روز قدس و راهپیمایی در این روز اهمیت زیادی دارد؛ مردم مسلمان ایران در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان در بهترین ایام، به یکی از وصیت‌های مهم مولایمان، امیرالمومنین (ع) در مقابله با ستمگران عمل می‌کنند.

امام جمعه قم اظهار کرد: امروز بدون تردید، صهیونیست‌ها بدترین و شرورترین دشمنان مسلمانان هستند، آنها نه تنها در سرزمین‌های اشغالی که در همه دنیا به شرارت و جنایت می‌پردازند و اکثر آشوب‌ها و فتنه‌ها در جهان به دست این افراد شرور و خبیث رقم می‌خورد.

آیت الله سعیدی ادامه داد: اسرائیل غاصب هدف روشن و واضح این مسلمانان به پا خواسته را بداند که مصمم هستند تا براندازی رژیم غاصب و کودک کش اسرائیل از پای ننشینند.

وی در ادامه عنوان کرد: قم حرم اهل بیت (ع) و عش آل محمد (ص) و مرکز حوزه‌های علمیه و محل حضور علما و مراجع تقلید و اندیشمندان جهان اسلام و خاستگاه انقلاب اسلامی است، از اهل قم در روایت‌های اهل بیت (ع) به خوبی یاد شده است. امروز دشمنان اسلام و انقلاب و حرم اهل بیت (ع) برای از بین بردن جایگاه قم و عرق دینی و اسلامی در این شهر برنامه ریزی گسترده‌ای دارد و جامعه هدف نیز خانواده‌ها و جوانان و نوجوانان هستند، این مساله عزم همه مردم و جوانان غیرتمند را می‌طلبد.

چرخش مواضع آمریکا در نتیجه تدابیر هوشمندانه رهبری بود

امام جمعه تبریز با بیان این‌که این چرخش مواضع و تغییر آهنگ تهاجمی و زیاده‌خواهانه آمریکا در نتیجه تدابیر هوشمندانه مقام معظم رهبری است، گفت: رهبری با رویکردی حکیمانه، طرح مذاکره و عقب‌نشینی در مقابل آمریکا خصوصاً دولت کنونی آمریکا را سم دانستند.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام سید محمدعلی آل‌هاشم در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تبریز به عقب نشینی ترامپ از لفاظی گذشته خود علیه جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و افزود: بعد از گذشت چندین روز از لفاظی ترامپ و کاخ سفید، رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند که بعد از تشدید لفاظی اخیر علیه کشورمان اکنون به دنبال تنش زدایی با ایران است.

حجت‌الاسلام آل‌هاشم گفت: همچنین خبرها می‌رسد که وزیر خارجه دولت آمریکا اخیراً از مقامات اروپایی خواسته تا به کاهش تنش با ایران کمک کنند.

امام جمعه تبریز در این رابطه تاکید کرد: شیوع روحیه مقاومت و ایثار بین مردم و جوانان عامل مهم دیگری بود که جرأت حمله نظامی را از آمریکا و حامیانش گرفت، البته باید پیشرفت چشمگیر نظامی و آمادگی بالای نیروهای مسلح را در این رابطه نادیده نگیریم.

حجت‌الاسلام آل‌هاشم در بخش دیگری از سخنانش به سالروز آزادسازی خرمشهر اشاره کرد و گفت: رژیم بعثی برای نابودی جمهوری اسلامی ایران، تجزیه کشور و تسلط بر منطقه به خرمشهر هجوم برد؛ اما در نهایت بعد از ۵۷۸ روز، خرمشهر در جریان عملیات فتح المقدس آزاد شد که با عنوان روز مقاومت و پیروزی نام گرفته است.

وی با تاکید بر این‌که هویت ملی و اسلامی نسل حاضر به فداکاری‌ها، مجاهدت‌ها و ایثار رزمندگان دوران دفاع مقدس گره خورده است، گفت: اگر می‌خواهیم راه بنیانگذار کبیر انقلاب و مجاهدت‌های رزمندگان اسلام را ادامه دهیم باید مسیر نورانی شهدای والامقام دوران دفاع مقدس به نسل جدید و جوان منتقل شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش به ضرورت ثبت و ضبط خاطرات دفاع مقدس تاکید کرد و گفت: افرادی که خاطره داشته و قلم به دست هستند، خاطرات دوران دفاع مقدس را بنویسید، البته اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس نیز در این رابطه وظایف سنگینی دارد.

امام جمعه تبریز با بیان این‌که دشمنان برای ایجاد خلل در مسیر ما به تهدید، کارشکنی، سنگ اندازی و بحران سازی متوسل شده‌اند، افزود: معتقدیم این تلاش‌ها در مسیر حرکت ما بازدارنده نخواهد بود و ما با همان اراده دفاع مقدس، در جبهه‌های علمی، فرهنگی و فناوری به مدد دانش و ایمان نیروهای داخلی به پیروزی نهایی خواهیم رسید.

وی در ادامه به فرارسیدن روز مجلس و روز قانون‌گذاری اشاره کرد و افزود: مجلس با استفاده از ابزارها و ظرفیت‌های قانونی نقش مهم و تعیین کننده‌ای در مبارزه با فساد داشته و نمایندگان مردم می‌توانند از طریق گزارش‌های مستقیم مردمی به مفاسد احتمالی گوشه کنار کشور واکنش نشان داده و اقدامات لازم را انجام دهند.

امام جمعه تبریز تاکید کرد: مجلس اگر بخواهد می‌تواند بیش از این در مقابل فساد، برنامه‌ریزی کرده و شفاف عمل کند؛ البته از نمایندگانی که در این رابطه قدم‌های خوبی برداشته‌اند؛ تشکر می‌کنیم، اما انتظار بسیار است که بهتر از این می‌توانستند اقدام کنند.

وی با بیان این‌که از امروز فضای کشور و استان را انتخاباتی نکنید چراکه به مصلحت نیست، گفت: به مشکلات مردم و اقتصاد رسیدگی کنید و حل کنید، چرا که زمان بسیاری تا فضای انتخاباتی مانده است.

وی گفت: اخیراً نیز نزدیک انتخابات به شعارهای مردم پسندانه و عوام پسندانه اقدام می‌شود، اما مردم هوشیار باشند که چه کسی به مردم خدمت کرده و چه کسی به نحو احسن خدمت نکرده و چه کسی در مسیر انقلاب حرکت کرده و چه کسی حرکت نکرده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش به تجاوزات و حملات رژیم صهیونیستی به سوریه اشاره کرد و گفت: خبرها حاکی است که رژیم صهیونیستی حملات موشکی و پهبادی علیه سوریه را راه‌اندازی کرده که البته با واکنش سخت پدافند هوایی مواجه شده است.

وی در این رابطه افزود: تاکنون محور مقاومت در مقابل این حرکات ماجراجویانه، خویشتن داری کرده؛ اما ضمن هشدار به سران این رژیم غاصب، تداوم هرگونه ماجراجویی از سوی این رژیم را به ضررشان می‌دانیم.

وی گفت: البته خودشان آگاه هستند که هر گونه تحریکی از سوی آن‌ها پاسخ کوبنده جبهه مقاومت را در پی خواهد داشت.

امام جمعه تبریز گفت: مردم قهرمان ایران اسلامی و مردم غیور آذربایجان جمعه هفته آینده با حضور دشمن‌شکن خود در راهپیمایی روز قدس جواب یاوه‌گویی‌های آمریکا، استکبار جهانی و صهیونیسم بین‌الملل را خواهند داد.

نام زمین‌خواران و غارتگران هم‌ردیف نام دشمنان است

امام‌جمعه قزوین در خطبه‌های نماز جمعه گفت: کسانی که امروز در حال غارت بیت‌المال هستند، بدانند که نام ننگ آن‌ها در کنار نام دشمنان حضرت علی (ع) در تاریخ ثبت خواهد شد؛ ممکن است امروز مردم را فریب دهند اما بدانند که نام ننگ آن زمین‌خوار خائن و نام ننگ آن غارتگر بیت‌المال در کنار نام دشمنان ثبت شده است.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه قزوین با اشاره به سالروز آزادسازی خرمشهر اظهار کرد: شیرینی این خاطره عظیم، فراموش‌شدنی نیست؛ وقتی خرمشهر پیروز شد، بلافاصله امام خمینی (ره) با آن نگاه معنوی و عرفانی برخاسته از لیله‌القدر و ماه رمضان، اعلام کرد: «خدا خرمشهر را آزاد کرد «، امام راحل قرآنی سخن می‌گفت و این خدا بود که خرمشهر را آزاد کرد.

خطیب نماز جمعه قزوین در ادامه با اشاره به ایام شهادت حضرت علی (ع) گفت: یکی از دلایلی که برای شهادت حضرت علی (ع) مطرح می‌کنند این است که به جرم اجرای عدالت به شهادت رسید چون قسط و عدل برای امام مهم بود و با تبعیض و بی‌عدالتی مقابله می‌کرد؛ امام نمی‌خواست گرسنگی گرسنگان و شکم‌سیری ثروتمندان را مشاهده کند و اجازه غارت از بیت‌المال را نمی‌داد.

وی در ادامه گفت: شمایی که در قزوین در مقام پست و مسئولیت قرار داشتی و به نام دیگران و برای خودت وزر و وبال درست کردی روز قیامت باید پاسخگوی آن‌ها باشی؛ دیگران از دزدی و خیانت تو سوءاستفاده کردند و تو زمینه این خیانت را فراهم کردی و هیچ زمانی نام ننگ تو از استان قزوین پاک نمی‌شود.

آیت‌الله عابدینی گفت: آن‌ها نمی‌توانند این حرف‌ها را درک کنند اما مردم باید آن‌ها را بشناسند و فریب آن نگاه‌های شیطنت‌آمیز را نخورند.

وی در ادامه گفت: متأسفانه می‌شنویم در استان قزوین کسانی که در فتنه‌های رخ‌داده علیه نظام، امنیت ملی و دین حضور داشتند و بازداشت شده‌اند، مسئولیت گرفته‌اند؛ چگونه این فرد از فیلتر نهادهای امنیتی رد شده و از بازرسی‌ها عبور کرده است و معلوم نیست کدام خائن این گذرنامه را برای خروج این فرد صادر کرده؛ تا بتواند قانون را دور بزند و پست و جایگاه بگیرد.

امام‌جمعه قزوین خاطرنشان کرد: مسئولان مربوطه باید پاسخگوی این شرایط باشند مگر ما در استان قزوین جوان و نخبه کم داریم که باید یک فرد بازداشت‌شده و فتنه‌گری که تمام همت خود را در زمانی به کار گرفته بود تا در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) آرامش مردم را به هم بزند، حال در استان ما مسئولیت بگیرد؟! این جزو فتنه‌هایی است که امروز دامن‌گیر استان ما شده است.

نباید سوژه به دست دشمن داد

امام جمعه بجنورد گفت: ایران تنها کشوری است که تبدیل به گاو شیرده برای آمریکا نشده است.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین ابوالقاسم یعقوبی در نماز عبادی و سیاسی جمعه، تصریح کرد: عربستان سعودی تبدیل به برده آمریکا شده و نتوانسته در مقابل مستکبران ایستادگی کند و تنها انقلاب اسلامی است که جبهه مقاومت را پابرجا نگه داشته است.

وی با بیان اینکه مشکلات حکومت زمان امام علی (ع) بسیار زیاد بود، اضافه کرد: نفاق، از جمله مشکلات در حکومت امام علی (ع) بوده است و ایشان با مدیریت خوبی که داشتند سعی می‌کردند تا از این نفاق جلوگیری کنند تا کار به خلیفه کشی نرسد اما این اتفاق افتاد و انقلابی‌های دو آتیشه نتوانستند جلوی خود را بگیرند.

یعقوبی یکی دیگر از مشکلات حکومت امام علی (ع) را عدالت ایشان دانست و گفت: بسیاری از منفعت طلب‌ها در آن زمان تحمل عدالت علوی را نداشتند و این مسئله آنها را اذیت می‌کرد.

امام جمعه بجنورد در رابطه با سخنان مقام معظم رهبری در جمع دانشجویان و جوانان، بیان کرد: جوان باید مطالبه گر باشد اما این مطالبه گری باید از راه درست و بیان مناسب انجام شود.

وی با تاکید براینکه نباید سوژه به دست دشمن داده شود، افزود: نقد باید منصفانه و درست باشد و اگر این نقد با بیان درستی انجام نشود سوژه بدست دشمنان می‌افتد و این برای جوانان ما مناسب نیست.

وی به شب‌های قدر اشاره کرد و گفت: هر سه شب قدر بسیار اهمیت دارد و باید افراد از معنویات هر سه شب استفاده کنند تا در نهایت لباس تقوای خود را از خداوند بعد از این شب‌ها تحویل بگیرند.

تفکر انقلابی، راه حل نجات کشور از مشکلات‌

امام جمعه همدان بیان کرد: راه حل نجات این کشور احیا تفکر انقلابی دیروز و سرکار آمدن یک دولت حزب الهی است اگر می‌خواهیم اقتصادی شکوفا باشد کشور باید از دست مدیران تنبل و اشراف زده نجات پیدا کند.

به گزارش ایسنا، آیت الله حبیب الله شعبانی ظهر امروز سوم خرداد ماه در مراسم عبادی سیاسی نماز جمعه ضمن تاکید بر استفاده و بهره‌وری کامل از شب قدر عنوان کرد: برای ترمیم زخم‌های روحی و قلب‌های مرده خود باید امشب به ائمه اطهار و بقیه الله (عج) متوسل شویم، زخم‌های ما همان گناهانی است که این گناهان جز با رضایت خداوند متعال بخشیده نمی‌شود.

وی با بیان اینکه در شب‌های قدر بیدار ماندن مهم نیست، بیدار شدن مهم است، اضافه کرد: کیفیت خیلی مهم است که در مستحبات بیان شده اگر حال ندارید انجام ندهید پنج دقیقه اتصال ممکن است کفایت کند در شب احیا قلب باید احیا شود.

آیت الله شعبانی با اشاره به سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر گفت: اگر دیروز خرمشهر سقوط کرد به دلیل نگاه دولت و توجه بنی صدر به غرب بود.

خطیب جمعه همدان با بیان اینکه امروز جنگ اقتصادی، سقوط هنجارها، ارزش‌های پولی و مالی داریم، اظهار کرد: همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند" خرمشهرها در پیش داریم.

وی گفت: امروز ارزش‌ها و مشکلات اقتصادی برای ما مانند خرمشهر است. راه حل نجات این کشور احیا همان تفکر دیروز و سرکار آمدن یک دولت حزب الهی است، اگر می‌خواهیم اقتصادی شکوفا باشد کشور باید از دست مدیران تنبل و اشراف زده نجات پیدا کند و در صورتی در این آرایش جنگی پیروز می‌شویم که تفکری که خرمشهر را آزاد کرد را احیا کنیم.

وی با اشاره هفتم خردادماه سالروز افتتاح اولین دوره مرکز شورای اسلامی در کشور، اضافه کرد: ما در این ۴۰ سال رشد زیادی داشتیم، همه نیروها و مسئولین کم و بیش خدماتی به کشور ارائه کردند، اما این به معنای این نیست که مردم مطالبه‌گری نکنند. خطبه‌های نماز جمعه جای تخریب نیست و بنا به تخریب هیچ قوه‌ای نداریم، مسئولین باید پاسخگو باشند، مسئول یعنی کسی که مورد سوال قرار می‌گیرد. اگر هم مسئله‌ای مطالبه می‌شود برای حل ضعف‌ها است نه تخریب.

خطیب جمعه همدان با تاکید بر اینکه نقدها متوجه مجموعه نمایندگان است و نه افراد خاصی، عنوان کرد: نمایندگان باید پاسخگو باشند که در بحث مبارزه با فساد چه کردید و چه قانونی تصویب کردید تا جلوی فساد در ادارات را بگیرد؟ ما امروز دچار جنگ اقتصادی هستیم و مسکن دو برابر و قیمت خودرو بسیار بالا است، در این دوران چه قانونی را تصویب کردید که جلو این وضعیت رو بگیرد؟

آیت الله شعبانی افزود: این صف‌ها در شأن مردم ما نیست که برای توزیع اقلام اساسی بعد ۴۰ سال باید در صف بایستند در شأن مردم باید رفتار کنید این چه مدیریتی است این مطالبه مردم را عنوان می‌کنیم و ما صدای مردم هستیم.

وی با بیان اینکه حمایت از هیچ جریان سیاسی خاصی مطرح نیست ولیکن هر جریانی که به مردم خدمت کنند مورد حمایت ما است، بیان کرد: وضعیت ارز مطلوب نیست در کشور نظارت بر ارز باید بیشتر باشد و عملکرد مجلس دهم در مجموع مورد رضایت مردم نیست همه نمایندگان باید بدانند وکیل مردم هستند.

خطیب نماز جمعه همدان ادامه داد: همه‌ما باید به دولت کمک کنیم و آرزو کنیم حاکمیت، دولت و مجلس موفق باشند، زیر آبروی ما هستند و این نقدها برای پیروزی کشور است.

چرا برخی مسئولین ما هشدارهای رهبری را جدی نمی‌گیرند

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام سید محسن محمودی در خطبه‌های نماز جمعه امروز ورامین طی سخنانی ضمن گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر گفت: در ۳ خرداد خرمشهر در عملیات بیت المقدس آزاد شد.

وی گفت‌: این واقعه از نظر تاریخی نقطه عطف تاریخ جنگ ایران و عراق است، آزادسازی خرمشهر از رخدادهای کم‌نظیر در تاریخ انقلاب اسلامی بود، در آزادسازی خرمشهر حدود ۱۶ هزار عراقی کشته و زخمی شدند و ۱۱ هزار نیروی عراقی به اسارت در آمدند، ۵۵۰ تانک و خودروی رزمی دشمن نابود شد و ۱۰۵ تانک و خودرو رزمی به غنیمت گرفته شد، صدام گفته بود اگر ایرانی‌ها خرمشهر را پس بگیرند کلید بصره را نیز به آنها خواهیم داد که به قولش عمل نکرد، شهید جهان آرا فرمانده سپاه خرمشهر یک جمله معروفی دارد که گفت مواظب باشید ایمانتان سقوط نکند.

وی با بیان اینکه دشمن در جنگ نرم می‌خواهد با راه اندازی فضای مجازی اخلاق جوانان ما را هدف قرار داده است، گفت: این ماهواره‌ها کجا را هدف گرفته‌اند، جولان زنان بدحجاب بدتر از بی حجاب در سطح شهر و آلوده کردن جوانان با چه هدفی صورت می‌گیرد، هدف دشمن از ترویج روابط نامشروع چیست؟

امام جمعه موقت ورامین گفت: چرا ما در خوابیم چرا برخی مردم ما در خواب به سر می‌برند چرا برخی مسئولین ما هنوز خواب هستند و چرا هشدارهای رهبری را جدی نمی‌گیرند. شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی جای عقده‌گشایی نیست، چرا در حوزه امر به معروف و نهی از منکر بی‌تفاوت شده‌ایم؟ بسیجیان عزیز ماده ۱۷ قانون امر به معروف و نهی از منکر می‌گوید سازمان بسیج مستضعفین موظف است با به کارگیری آحاد بسیجیان قوانینی را به فرهنگ سازی کند و امر به معروف و نهی از منکر در برنامه‌های آن اعلام شده است.

امام جمعه موقت ورامین افزود: در تبصره ۳ نیز امر به معروف موظف به برگزاری آموزش برای بسیجیان به عنوان ضابط امر به معروف تعریف شده است.

وی با اشاره به اینکه جمعه آینده روز جهانی قدس است، گفت: روز قدس روز دفاع از فلسطین است و ۴۰ سال از این اقدام تاریخی نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به نام روز قدس می‌گذرد و امروز این روز به فرهنگ در جوامع اسلامی مبدل شده و باید همه از فلسطینی که پاره تن جهان است دفاع کنیم و در برابر توطئه‌های استکبار جهانی بایستیم، لذا جمعه آینده ساعت ۱۱ صبح از میدان امام حسین (ع) ورامین این راهپیمایی عظیم برگزار خواهد شد که ان شاءالله شاهد حضور باشکوه و انقلابی مردم مؤمن خواهیم بود.

مسئولان برای مشارکت حداکثری مردم در انتخابات تلاش کنند

امام جمعه کرج گفت: دشمنان که به توان موشکی ما چشم دوخته‌اند می‌خواهند ملت ایران را به مذاکره مجبور کنند اما باید بدانند که مردم ایران اهل مقاومت هستند و با دست خالی هم مقابل آنان می‌ایستند.

به گزارش ایسنا، آ یت‌الله سید محمدمهدی حسینی همدانی در خطبه‌های نماز جمعه سوم خرداد کرج با اشاره به فرارسیدن شب‌های قدر و لزوم توجه به سیره حضرت علی (ع) به خواندن نهج‌البلاغه و انس گرفتن با آن توصیه کرد.

امام جمعه کرج در ادامه سالروز آزادسازی خرمشهر را هم یادآور شد و گفت: ارتش بعث در آن زمان برای تصرف این شهر ۳۴ روز تلاش کرد، مقاومت مردم در آن مدت ستودنی بود و در نهایت سوم خرداد سال ۶۱ شهر از دست بعثی‌ها آزاد شد.

وی از چهارم خرداد ماه که به یاد مقاومت مردم دزفول نامگذاری شده است هم گفت و تصریح کرد: در زمان جنگ بیش از ۱۹ هزار واحد مسکونی در این شهر تخریب شد و دو هزار و ۶۱۰ نفر شهید شدند؛ مقاومت دزفول باعث جلوگیری از سقوط خوزستان شد و مقدمات پیروزی در عملیات فتح‌المبین را فراهم کرد.

امام جمعه کرج در ادامه گفت: دشمنان که به توان موشکی ما چشم دوخته‌اند می‌خواهند ملت ایران را به مذاکره مجبور کنند اما باید بدانند که مردم ایران اهل مقاومت هستند و با دست خالی هم مقابل آنان می‌ایستند.

وی افزود: دشمنان با فشار اقتصادی می‌خواهند ما از توان نظامی چشم‌پوشی کنیم ولی ما در این خصوص کوتاه نمی‌آییم.

امام جمعه کرج در بخش دیگری از خطبه‌های امروز به سالروز تشکیل مجلس هم اشاره و تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی گاهی از قدرت بالایی برخوردار بوده و گاهی هم ضعیف عمل کرده است اما در این سال‌ها که کشور با مسائل مختلفی روبرو بوده مجلس می‌توانست بهتر عمل کند.

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز گفت: امروزه به مجلس شجاع، کارآمد، به‌روز، فعال و انقلابی نیاز داریم که مشکلات را دنبال و حل کنند، به مجلسی نیاز داریم که دنبال لابی‌گری و جناح‌بازی است نیازی نیست.

حسینی همدانی در ادامه به پیش رو بودن انتخابات مجلس اشاره کرد و گفت: آقایانی که در انتخابات مسئولیت دارند، باید برای مشارکت حداکثری مردم تلاش کنند. گاهی شنیده می‌شود به‌ویژه در این روزها که از برخی افراد معلوم‌الحال دعوت به سخنرانی می‌شوند، مکرر عرض کرده‌ایم تا هستیم اجازه نمی‌دهیم در استان حرف از فتنه زدن شود، متأسفانه عده‌ای تا به مسئولیتی می‌رسند تذکرات را فراموش می‌کنند می‌خواهند کار نو انجام دهند همین‌جا می‌گوئیم کار نو دعوت از فتنه‌گر نیست.

وی ادامه داد: این موضوع را کم نگیرید و برای استان مشکلی درست نکنید، فضا را ملتهب نکنید تا وقتی بنده اینجا هستم احدی فرصت سخن گفتن از فتنه‌گر را نخواهد داشت.

امام جمعه کرج گفت: نمی‌گوییم جلسه برگزار نکنید، برنامه تبلیغی و سیاسی و نشست نداشته باشید، داشته باشید، چه اصراری دارید افراد مریض را دعوت کنید، بصیرت افزایی کنید، روشنگری کنید، از حزب و گروه خود تبلیغ کنید ولی خطوط قرمز را رعایت نمائید.

درس عملیات بیت‌المقدس ایستادگی در مقابل استکبار است

امام جمعه ایلام درس آزادی خرمشهر را مقاومت در برابر استکبار دانست.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین"الله‌نور کریمی‌تبار" در خطبه‌های این هفته نماز جمعه با اشاره به در پیش بودن شب‌های قدر و سالروز شهادت امام علی (ع) اظهار کرد: امام علی (ع) شهید عدالت است و مسلمانان جاهل بی‌بصیرت قاتل او شدند بنابراین باید حواسمان باشد که دربحث دین‌شناسی از یک منبع درست استفاده کنیم تا به گمراهی کشیده نشویم.

وی گفت: در شب قدر خداوند ما را دعوت کرده تا از رحمت بی انتهای اوبهره‌مند شویم، شبی که عبادت درآن موجب آمرزش همه‌ی گناهان می‌شود.

نماینده ولی‌فقیه در استان ایلام در ادامه با اشاره به وجود نعمت رهبری گفت: با مواجهه‌ی هوشمندانه معظم‌له همه‌ی نقشه‌های دشمنان نقش بر آب رفته و توان بازدارندگی ایران اسلامی بیشتر شده و انسجام ملی کشور حفظ شده است.

کریمی‌تبار به دیدار اخیر مقام معظم رهبری با دانشجویان، اشاره کرد و گفت: اگر جوانان بخواهند نقش‌آفرینی واقعی خود را داشته باشند باید به ابعاد اعتقادی، گرایشی و رفتاری خود توجه داشته باشند چون دشمن زیرکانه جای دوست و دشمن را عوض می‌کند، بنابراین جوانان باید بر اساس تحلیل درست عمل کنند و ایثارگری، صبوری و ساده‌زیستی را تمرین کنند.

وی با گرامیداشت روز آزادسازی خرمشهر گفت: درس بزرگ عملیات بیت‌المقدس مقاومت در برابر استکبار جهانی است.

امام جمعه ایلام با دعوت از مردم برای حضور در راهپیمایی روز قدس، خواستار کمک مردم نوع‌دوست به خانواده زندانیان شد.

امکان ایجاد ۳۰ هزار شغل علیرغم شرایط اقتصادی در فارس وجود دارد

امام جمعه شیراز تاکید کرد که در همین اوضاع فعلی اقتصادی می‌توان بیش از ۳۰ هزار شغل در استان فارس ایجاد کرد.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله لطف‌الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه سوم خرداد شیراز با اشاره به قرار داشتن در سال رونق تولید و لزوم ایجاد اشتغال در این سال خاطرنشان کرد که طی جلسات زیادی که با مسئولان متولی برگزار شده با یک حساب ساده سر دستی متوجه خواهیم شد که در همین اوضاع فعلی اقتصادی در استان بیش از ۳۰ هزار شغل می‌توان ایجاد کرد و اگر نشد ضعف مدیریتی است.

امام جمعه شیراز با اشاره وضعیت معیشت مردم آن را ناشی از ضعف مدیریت دانست و گفت: ضعف مدیریت در موضوع معیشت مردم معضلاتی ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه فاصله‌ای بین ارز اعلامی با ارز نیمایی وجود دارد، افزود: جابه‌جایی که در تصمیم‌گیری‌های دولت رخ می‌دهد، مبالغ زیادی پول به وجود می‌آید که در فضای امروز باید صرف رسیدگی به اقشار کم درآمد شود.

امام جمعه شیراز خواستار ثبات در تصمیم گیری‌های مالی، مقررات و چارچوب‌های اقتصادی شد و بیان کرد: در فضای فعلی، استکبار جهانی فضایی را برای ما ایجاد کرده که نه یک آرایش جنگی نظامی بلکه آرایشی اقتصادی، روانی و رسانه‌ای است و به نوعی می‌خواهد مقاومت مردم را در هم بشکند.

نماینده ولی فقیه در استان فارس افزود: آنها خیال پوچی کردند، خیالی که در فتح خرمشهر و جنگ هشت ساله دیدند که در انجام آن ناتوان هستند.

آیت‌الله دژکام همچنین ضمن گرامیداشت حماسه آزاد سازی خرمشهر در سوم خرداد ٦١ نیز بیان کرد: این روز یادآور حماسه بزرگی در تاریخ انقلاب اسلامی است؛ ٤٥ کشور با هم متحد شدند تا خرمشهر را از تصرف ایران بیرون بیاورند اما جوانان و زنان ما ایستادند و با کمال قدرت این شهر را از دشمنان پس گرفتند و ثابت کردند که مردم ما پیروان حیدر کرار هستند.

وی حماسه آزسازی خرمشهر را نشان از سرشت پاک ایرانیان مسلمان دانست که به تاسی از امام علی، دوستدار خداوند و پیامبر (ص) هستند.

نماینده ولی‌فقیه در فارس ادامه داد: امروز زیر پرچم امام علی (ع) نیروهای مسلح از سپاه و ارتش و بسیح و نیروی انتظامی با هم متحد و مشت فولادینی شده‌اند که هر دشمنی بخواهد گوشه‌ای از این خاک را بگیرد به خاک کوبیده و نابود خواهند شد.

امام جمعه شیراز همچنین در بخشی از خطبه‌های نماز جمعه شیراز با اشاره به قرارداشتن در آستانه شب‌های قدر، به بیان ویژگی‌های این شب‌ها پرداخت و گفت: خداوند در قرآن می‌فرماید "ما قرآن را در شبی مبارک و با برکت نازل کردیم"؛ شبی که در دهه آخر ماه رمضان قرار داد اما اینکه کدامیک از روزهای ١٩، ٢١ یا ٢٣ ماه رمضان است، مشخص نیست.

آیت‌الله دژکام عنوان کرد: متأسفانه امروز فضای تبلیغاتی دنیا به گونه‌ای است که حتی اگر وارد قبرستان هم شویم باز هم ممکن است به مرگ فکر نکنیم، در حالی که مرگ یک واقعیت است و نمی‌توان از آن فرار کرد.

فتح خرمشهر نشان داد ایران می‌تواند در مقابل تمام ابرقدرت‌ها بایستد

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر هم با گرامیداشت سوم خرداد گفت: فتح خرمشهر نشان داد که ایران می‌تواند در مقابل تمام ابرقدرت‌ها بایستد و سرافراز به راه خود ادامه دهد.

به گزارش ایسنا، آیت الله غلام‌علی صفایی بوشهری در خطبه‌های این هفته نمازجمعه بوشهر ضمن تاکید بر رعایت تقوا گفت: یکی از کارهای ارزشمند در ماه مبارک رمضان تلاوت قرآن کریم است، همچنین نمازهای واجب که ثواب آن هفتاد برابر ماه‌های دیگر است.

وی افزود: همچنین به جای آوردن نمازهای مستحب در ماه مبارک رمضان سبب برائت از آتش جهنم است.

امام جمعه شهر بوشهر اظهار کرد: ماه مبارک رمضان ماهی است که انسان باید در آن اقدام به خودسازی نموده و اخلاقش را نیکو کند.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر عنوان کرد: از اعمال دیگری که در ماه مبارک رمضان سفارش شده؛ استغفار و سجده‌های طولانی و همچنین پرهیز و نزدیک نشدن به گناه است.

صفایی بوشهری تاکید کرد: از دیگر اعمالی که به آن توصیه شده صلوات بر محمّد و آل محمّد است، زیرا صلوات سرودی است که فرشتگان با آن همنوا می‌شوند و در حدیث است هر که صلوات بفرستد ۱۰ ثواب کسب کرده و ۱۰ گناه از او برداشته می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری در دیدار با دانشجویان فرمودند بیانیه گام دوم انقلاب راهبردی به سوی توسعه این نظام و عبور از مشکلات کنونی است، به همین جهت مسئولان بایستی مفاد آن را سرلوحه کار خود قرار دهند.

امام جمعه بوشهر ادامه داد: طبق گفته رهبر انقلاب امروز نسل جوان ما با تهدیدهای زیادی از جانب دشمن روبرو هستند، لذا باید دست اندرکاران توجه بیشتری به جوانان داشته باشند.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر با اشاره به قرار گرفتن عکس شهید "نادر مهدوی" در کنار مقام معظم رهبری، خطاب به رهبر انقلاب گفت: ما بوشهری‌ها هزاران نادر مهدوی داریم و آماده هستیم تا با تمام قوا در مقابل دشمنان این نظام بجنگیم.

وی با گرامیداشت سوم خرداد، سالروز فتح خرمشهر بیان کرد: این رویداد نشان داد که ایران می‌تواند در مقابل تمام ابرقدرت‌ها بایستد و سرافراز به راه خود ادامه دهد.

آیت‌الله صفایی بوشهری با اشاره به آغاز لیالی قدر اظهار کرد: آنگونه که در کتب نوشته شده است مهمترین اعمال در این شب‌ها احیا است.

امام جمعه بوشهر ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت علی (ع) گفت: ساده زیستی از ویژگی‌ها و سجایای نیکوی اخلاقی آن حضرت بوده است.

آرایش جنگی امروز جامعه، مراقبت از تولید، مصرف و فرهنگ است

نماینده ولی‌فقیه چهارمحال و بختیاری گفت: آرایش جنگی امروز ما موفقیت عزیزان در وظایف فردی و جمعی است. مراقبت در تولید، مراقبت در مصرف، مراقبت در فرهنگ آرایش‌های جنگی امروز ما هستند.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدعلی نکونام امروز سوم خردادماه در خطبه‌های نماز جمعه شهرکرد، اظهار کرد: در جامعه کنونی همه موظف هستند ایثار کنند باید در جامعه مؤمن ابراهیم‌گونه تربیت کنیم و در پای مکتب امام راحل انسان‌های ابراهیمی تربیت شود یعنی کسانی که راحت تبر به دست بگیرند و هرچه بت از جمله بت ظالم، استکبار، نفس، دنیاپرستی، اشرافی‌گری و.... را که در جامعه هست، بشکنند. شکستن این بت‌ها وظیفه ما و درس پیامبر (ص) است.

وی با بیان اینکه نباید بگذاریم مساجد خالی بمانند، ادامه داد: متأسفانه مساجد ما مساجد تراز اسلام عزیز نیستند. به اشکال مختلف توجیح‌های نفسانی داریم و مساجد را خلوت می‌کنیم. مساجد باید پر باشند تا انسان‌های ملکوتی تربیت شوند.

خطیب نمازجمعه شهرکرد با اشاره به اینکه نماز را در خانه نخوانید و به هر شکل ممکن نماز را در مساجد برپا کنید، گفت: به برکت رفتن شما به مساجد و کمک‌هایتان مشکلات مساجد و جامعه حل می‌شود. قطعاً انسان‌هایی که در مساجد تربیت شوند تبدیل به شهید حججی و شهدای مدافع حرم می‌شوند و این‌ها انسان‌های مقاوم و اثرگذار در جامعه می‌شوند. قطعاً اداره‌ای که در آن نماز ضایع باشد اداره تراز اسلامی نخواهد بود و مسئولی که برای نماز جماعت اداره وقت نگذارد نمی‌تواند ادعا کند که مدیر مسلمان است.

نماینده ولی‌فقیه استان با اشاره به سوم خرداد، اظهار کرد: امروز روز آزادی و پیروزی و یک حادثه مهم عبرت‌آموز، درس‌گیرنده و جهت‌دهنده در انقلاب اسلامی است. عبرتی برای مردم است تا مسئولان خائن به انقلاب را بشناسند. این خائنین همیشه بوده و در مقابل آن‌ها مقاومت، سپاه، بسیج و مردم بوده‌اند و این مقاومت، ولایت از امام (ره) و پیروی از دستورات چنان موجی در جامعه ایجاد کرد که همه دنیا را در بر گرفت. این‌ها نشانه ایستادگی است.

حجت‌الاسلام نکونام با اشاره به اینکه هفتم خرداد روز مجلس است، بیان کرد: مردم مجلس را رصد کنند و مراقب انتخاب‌هایشان باشند تا فردی متعهد و دلداده انقلاب و اسلام را انتخاب کنند.

وی با بیان اینکه روز قدس مناسبتی است که همه ساله جواب داده است، گفت: روز قدس جهانی است و همه این روز را لبیک می‌گویند که عبادت بزرگی است. تا امروز به آن عنایت داشتید و قطعاً از این به بعد نیز عنایت خواهید داشت.

خطیب نمازجمعه شهرکرد در پایان گفت: روزه‌داران شب قدر، شب تقدیر است و مقدرات ما تقدیر می‌شود. لذا گفته‌اند امشب بسیار دعا کنید امشب شب دعا و استغفار است. باور داشته باشید خدایی که ما را به دعا و توبه دعوت کرده دعایمان را مستجاب و توبه‌مان را می‌پذیرد.

تهدیدات دشمن رجزخوانی بیش نیست

امام جمعه زنجان با بیان اینکه امروز دشمن هر روز به هر نحوی کشورمان را تهدید می‌کند ولی همه آنها رجزخوانی بیش نیست، گفت: اینکه آنها ۴۰ سال است رجزخوانی می‌کنند ولی توانایی ورود به جنگ ندارند فقط یک علت دارد و آن هم توانمندی موشک کشورمان است.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله علی خاتمی ظهر امروز در جمع نمازگزاران زنجان، با دست مریزاد گفتن به سازندگان موشک و کسانی که اقتدار را برای کشورمان به وجود آورده‌اند، اظهار کرد: دشمن به خوبی به قدرت کشورمان پی برده است. هرچند دشمن به فرموده رهبری در آرایش جنگی قرار دارد و ما نیز باید در مقابل آنها آرایش جنگی داشته و حواسمان را جمع کنیم.

وی با بیان اینکه امروز جنگ، جنگ اراده است، افزود: در جنگ اراده کسانی موفق و پیروز خواهند شد که اراده قوی و محکم داشته باشند. امروز باید از دشمن غافل نشویم و همه ابعاد تلاش دشمن را ارزیابی و در مورد آن دقت کنیم. باید از کشور یک صدا شنیده و همه باید وحدت و اتحاد داشته باشیم تا دشمن به هدف خود نرسد، همانطور که در ۴۰ سال گذشته نرسیده است.

وی با بیان اینکه امروز در این شرایط نباید فقط به فکر خودمان باشیم، تصریح کرد: طبقه متوسط و ضعیف جامعه امروز در شرایط خوبی نیستند، در حالی که متأسفانه عده‌ای زالووار فقط به فکر خود هستند.

آیت‌الله خاتمی در ادامه با اشاره به فرا رسیدن شب‌های با عظمت قدر، گفت: باید به درستی از خیرات و برکات شب‌های قدر بهره‌مند شویم.

امام جمعه زنجان به سوم خرداد سالروز آزاد سازی خرمشهر اشاره کرد و گفت: سال ۶۱ در عملیات فتح‌المبین ۲، گشایش‌هایی ایجاد و ۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر از خاک کشورمان آزاد شد.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه هنوز هم بسیاری از کارشناسان نظامی در مورد عملیات بیت‌المقدس برای آزادی‌سازی خرمشهر در حیرت هستند، گفت: هنوز هم ابعاد مختلف شامل نحوه برنامه‌ریزی و اجرای عملیات آزادسازی خرمشهر موجب شگفتی کارشناسان جنگی است.

امام جمعه زنجان به روز مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: در قانون اساسی، ایران اسلامی سه قوه دارد و انتظار داریم، مجلس در شرایط فعلی اقتصادی و فشار اقتصادی استکبار جهانی در مورد وضعیت اقتصادی و لجام گسیختگی قیمت‌ها و شرایط بد اقتصادی قوانینی وضع کنند که این وضعیت بهبود یابد.

اعمال نظر شخصی برخی مدیران مانع توسعه کشور است

امام جمعه موقت یزد با اشاره به ضرورت حراست از ارزش‌های دینی و الهی، گفت: اعمال سلیقه‌های شخصی مسئولان و مدیران به ویژه کسانی که خود را صاحب رأی می‌دانند از جمله مهمترین مشکلات توسعه و پیشرفت کشور است.

به گزارش ایسنا- آیت الله «سیدمحمدرضا مدرسی» در خطبه‌های این هفته سوم خرداد ماه نماز جمعه یزد با اشاره به اهمیت ماه مبارک رمضان، اظهار کرد: آموختن احکام الهی و بکارگیری این مهم از جمله رسالت تعیین شده برای جامعه مسلمان است.

امام جمعه موقت یزد با اشاره به اهمیت فرا رسیدن لیالی قدر و ضرورت استفاده از این فرصت الهی، گفت: طبق روایات هرکس در شب‌های قدر احیا بدارد و در این شب‌ها به درگاه خدا استغفار کند تمام گناهانش هر چند هم زیاد باشد آمرزیده می‌شوند.

عضو فقهای شورای نگهبان در ادامه با اشاره به فرا رسیدن سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر تصریح کرد: آزادسازی خرمشهر که در آستانه ایجاد انقلاب اسلامی و بدون وجود ارتش مجهز و سازماندهی شده یکی از مهمترین نمادهای الهی بودن انقلاب اسلامی ایران در برابر استکبار جهانی است.

این مسئول پیروزی حزب الله در برابر رژیم صهیونیستی را از دیگر مصادیق پیروزی توکل به خدا در مقابل استکبار دانست و بیان کرد: تنها راه سرنگونی ملت مسلمان در برابر استکبار جهانی ایستادگی و مقاومت است.

امام جمعه موقت یزد در بخش دیگری از سخنان خود افزود: اعمال سلیقه‌های شخصی مسئولان و مدیران به ویژه کسانی که خود را صاحب رأی می‌دانند از جمله مهمترین مشکلات توسعه و پیشرفت کشور است.

وی در پایان عدم پایبندی به قانون، مخصوصاً توسط عده‌ای از مسئولان که خود را فوق قانون می‌دانند را جدی ترین مشکل مدیریت کشور عنوان کرد و گفت: افراد صاحب رأی بدانند که به واسطه قانون مجاز به حضور در انتخاب شدند و مردم برای حمایت و اجرای قانون به ویژه قانون اساسی به آنها رأی دادند.

فتح خرمشهر سند افتخاری است که با دست خالی و با همت بلند بدست آمده است

امام جمعه اراک گفت: جوانان این کشور توانستند در عملیات فتح خرمشهر، لشگر تا بن دندان مسلح بعث را از پای درآورند، این سند افتخاری است که با دست خالی و با همت بلند و قدرت اراده و ایمان بدست آمده است.

به گزارش ایسنا، آیت الله دری نجف آبادی در خطبه‌های امروز نماز جمعه اراک با اشاره به قرار گرفتن در آستانه راهپیمایی روز قدس، این روز را روز عزت و شرف مسلمانان و روز وحدت امت اسلام دانست و افزود: روز قدس روز حماسه ملت ایران در طول ۴۰ سال گذشته و روز بیعت مجدد با امام راحل، مقام معظم رهبری و شهدا و روز دفاع از حریم اسلام و قرآن است.

وی با تاکید بر اینکه روز قدس روز اسلام است و همگان باید برای حضور پرشور در راهپیمایی روز قدس آماده شده و به آمریکا، اسرائیل، جنگ و تحریم‌ها نه گفته و به اسلام علوی و فاطمی و مبارزه با اسلام اسرائیلی، سعودی و آمریکایی، آری بگویند، گفت: حضور سراسری ملت ایران در راهپیمایی روز قدس نشان می‌دهد که این ملت، ملت اراده است و اگر لازم باشد برای جهاد و شهادت در راه خدا آماده است.

دری نجف آبادی در ادامه به حماسه فتح خرمشهر اشاره کرد و افزود: جوانان این کشور توانستند در عملیات فتح خرمشهر لشگر تا بن دندان مسلح بعث را از پای درآورند، این سند افتخاری است که با دست خالی و با همت بلند و قدرت اراده و ایمان بدست آمده است.

وی با بیان اینکه این پیروزی پیام بزرگی برای آمریکا، اسرائیل و آل سعود مرتجع که آمریکا را به جنگ با ایران دعوت کرده و از او حمایت می‌کند و تلاش می‌کند تا فلسطین را به اسرائیل ببخشد، دارد.

وی اظهار کرد: آل سعود و هم پیمانانش به سرنوشت شوم جنایتکاران تاریخ گرفتار خواهند شد و در این میان ملت ما یک راه بیشتر ندارد و آن اینکه مقاومت، پایمردی و ایستادگی کند، چراکه ایستادگی در این مسیر نتیجه بخش است.

وی در ادامه به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با جوانان و دانشجویان اشاره کرد و گفت: باید نسبت به خطراتی که از سوی دشمن ما را تهدید می‌کنند، هشیار بوده و برای آینده‌ای امیدبخش و نشاط آفرین آماده باشیم. با توکل به خدا می‌توانیم گام‌های بلندی را در حوزه اقتصادی، علمی و دانش افزایی برداریم.

دری نجف آبادی افزود: در این میان از دولتمردان و دستگاه‌های ذیربط انتظار می‌رود بر بازار و قیمت‌ها نظارت بیشتری داشته و برای مبارزه با فساد هوشیار بوده باشند تا از بحران‌های ساختگی آمریکایی عبور کنیم.

دری نجف آبادی بر لزوم پرهیز از واردات کالاهایی که در داخل کشور توان تولید آنها وجود دارد و ضرورت مبارزه با قاچاق کالا تاکید کرد و گفت: باید در این مسیر از تهدید و تحقیر و توهین پرهیز کنیم چرا که همگی در یک کشتی نشسته‌ایم و باید گوش به فرمان رهبر معظم انقلاب باشیم.

وی همچنین با اشاره به روز مجلس، گفت: از مجلس انتظار می‌رود که به فکر مصالح عالیه کشور و منابع کشور باشد. همچنین انتظار می‌رود نسبت به اصلاح نظام بودجه ریزی کشور اقدام و در فرصت باقیمانده برای این کار، اصلاحات لازم انجام و خلاءهای واقعی موجود برطرف شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم بهره گیری هرچه بیشتر از فرصت ماه مبارک رمضان در مسیر رشد و کمال تاکید کرد و افزود: امسال ۱۴۰۰ از شهادت امیرالمومنین علی (ع) می‌گذرد. همه اقشار باید به بهانه این مناسبت با عظمت در راه مبارزه با شبهات و انحرافات گام‌های بلند برداشته و علم علی (ع) را هرچه با عظمت تر به اهتزاز درآوریم و این شخصیت باعظمت را در سطح بین المللی به مردم دنیا معرفی کنیم.

عده‌ای با بیان‌های فریبنده در جامعه التهاب ایجاد می‌کنند

امام جمعه موقت اصفهان با بیان اینکه شخصاً از قوه قضائیه تقاضا دارم با افرادی که در لفافه مسئولیت خود ایجاد اختلاف می‌کنند، برخورد کند، گفت: آنها با بیان‌های به ظاهر خوب و فریبنده در جامعه ایجاد التهاب می‌کنند.

به گزارش ایسنا، آیت الله سید ابوالحسن مهدوی در خطبه‌های سیاسی این هفته نماز جمعه اصفهان با بیان اینکه در این خطبه مطلبی در خصوص اصفهان بیان می‌کنم، اظهار کرد: دادستان اصفهان اطلاعیه‌ایدر خصوص مقابله با منکرات علنی جامعه در دفاع از عزت و بزرگواری خواهران و آن چیزی که فتوای مراجع تقلید نیز بر روی همین است و قوانین نظام جمهوری اسلامی آن را اقتضا می‌کند، اعلام کردند.

وی ادامه داد: نمی دانم چرا هر وقت بحث از حفظ عزت خواهران و حجاب آنها و جلوگیری از اینکه فضای عمومی به بی حجابی یا بد حجابی کشیده شود و یا بحث علنی دوچرخه سواری دختران می‌شود، عده‌ای که یا توجه‌ای به خواست دشمن ندارند، یا ممکن است تعمدی هم باشد، همیشه دنبال ایجاد اختلاف و مقابله با قوانین هستند.

وی تصریح کرد: یک زمانی بحث حجاب اجباری را مطرح می‌کردند و در آن زمان هم حجاب قبل از اینکه اجبار از بیرون باشد اعزام عقلی از درون است. برای نمونه اگر الزام می‌کنیم به رعایت غذای سالم معنا ندارد که عده‌ای بگویند از اجبار به تهیه غذای سالم فرار کنیم و غذای آلوده در اختیار مردم بگذاریم، بنابراین غذای سالم قبل از اینکه الزام بیرون باشد، الزام عقلی درونی است.

امام جمعه موقت اصفهان به الزام بیرونی هوای پاک و بهداشت نیز اشاره کرد و گفت: چطور برخی در این مسائل که حسی است و با چشم دیده می‌شود و متوجه اند هیچ ایرادی نمی‌گیرند اما به حجاب که یک نوع استدلال عقلی دارد و آن هم حفظ عفت و حیا جامعه، حفظ آزادی فکری، حفظ بنیان خانواده‌ها و جلوگیری از چشم‌های ناپاک و استدلال‌های عقلی است، ایراد می‌گیرند. عقل می‌گوید برای سلامتی جامعه برادران و خواهران باید پوشش مناسب داشته باشند.

مهدوی با اشاره به اقدام رئیس آموزش و پرورش در هفته گذشته در مدارس ابتدایی، خاطر نشان کرد: ایشان با حضور در برخی مدارس، دختران مقطع اول ابتدایی را به انتخاب چادر و حجاب برتر تشویق کردند، اگر دختران را از کلاس اول با حجاب برتر آشنا کنیم بسیاری از مشکلاتی که در بزرگسالی برای خواهران به وجود می‌آید را شاهد نخواهیم بود.

وی با بیان اینکه چه اتفاقی افتاده که برخی در موقعیت و سمت‌های خاص مرتب می‌خواهند فضای جامعه را به التهاب بکشانند، تصریح کرد: آنها از بصیرت کافی برخوردار نیستند و اطلاعیه‌ای که مطابق با موازین شرعی و فتوای مراجع و مطابق با قوانین قوه قضائیه است را می‌خواهند به چالش بکشانند.

مهدوی ادامه داد: شخصاً از قوه قضائیه تقاضا دارم با استدلالی که قانونی برای افرادی که در زیر لفافه مسئولیت خودشان ایجاد اختلاف می‌کنند، در نظر بگیرد، زیرا آنها با بیان‌های به ظاهر خوب و بهانه‌هایی مانند اینکه خواهران می‌خواهند ورزش کنند و با بیان‌های فریبنده در جامعه التهاب ایجاد می‌کنند.

وی هم‌چنین با اشاره به روز آزادسازی خرمشهر در سوم خردادماه گفت: در فتح خرمشهر توکل بر خدا داشتیم امروز نیز باید همان توکل و اعتماد به نفس را برای تقویت اقتدار ملی داشته باشیم.

مسئولان در عرصه اقتصادی از جوانان متعهد و کارآمد استفاده کنند

امام جمعه ارومیه گفت: زمینه برای روی کار آمدن دولت جوان و حزب الهی در آینده فراهم شود.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام سیدمهدی قریشی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته ارومیه که در مصلی امام خمینی (ره) برگزار شد، با اشاره به اینکه ایران در حال جنگ اقتصادی با دشمن است، تصریح کرد: در بحث تولید و اقتصاد مسئولان آرایش نظامی داشته باشند و مقابل دشمن کوتاه نیایند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: مسئولان در عرصه اقتصادی از جوانان متعهد و کارآمد استفاده کنند.

وی بی بند وباری را برای جامعه مضر دانست و گفت: مسئولان فرهنگی بویژه دانشگاهیان و آموزش و پرورش باید مانع رشد بی بند و باری در جامعه شوند.

امام جمعه ارومیه ادامه داد: مردم و مسئولان در این ماه از جمع خوانی قرآن نباید غفلت کنند چرا که این مراسم محل نزول رحمت های الهی است.

شب قدر، شب پیوند قرآن و ولایت است

امام‌جمعه خرم‌آباد گفت: شب قدر، شب پیوند قرآن و ولایت است.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله سید احمد میرعمادی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه با اشاره به آغاز لیالی قدر و شهادت امام علی (ع)، عنوان کرد: روزها و شب‌های سرنوشت‌ساز، مهم، باارزش و بااهمیتی در پیش داریم، قدر این روزها و شب‌هایی که در پیش داریم را بدانید.

وی با اشاره به اینکه شب قدر، شبی است که با خون شخصیتی آغشته شده که در دنیا نظیر ندارد، عنوان کرد: شب قدر، شب ضربت خوردن و شهادت امام علی (ع) است، کشی نتوانسته است که عظمت شب قدر را درک کند، امام علی (ع) تجسم حق و حقیقت است و علی (ع) حقیقت قرآن و معنویت است.

نماینده ولی فقیه در ادامه سخنان خود با اشاره به سوم خرداد روز مقاومت و ایثار و روز فتح خرمشهر است، سوم خرداد در تاریخ انقلاب و دفاع مقدس مانند قله‌ای است که می‌درخشد، یادآور حماسه جاوید آزادسازی خرمشهر است، سوم خرداد سند ایستادگی ملت ایران در برابر دشمن است، گفت: رمز سوم خرداد مقاومت، ایستادگی، دفاع از دین، ارزش‌های دینی است، امروز هم ما باید مانند سوم خرداد ایستادگی کنیم، اگر آن روز دشمن در قالب نظامی میدان آمد، امروز استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا با دنبال این است که با تهدید و تحریم مقاومت ملت ایران را بشکند.

آیت‌الله میرعمادی با تأکید بر اینکه رئیس‌جمهور آمریکا از ما می‌خواهد مقاومت خود را بشکنیم و تسلیم زورگویی‌های او شویم، عنوان کرد: امروز استکبار جهانی در مقابل ما آرایش تهاجمی گرفته است، این آرایش تهاجمی سه ضلع مثلث شوم است که ضلع اول آن فشار اقتصادی است، ضلع دوم آن فشار روانی و تبلیغاتی است و ضلع سوم فشار سیاسی است.

وی با بیان اینکه اما آمریکا غافل از این بوده که ملت ایران خدا را دارد، هدف دشمن تسلیم شدن است، هدف دشمن گرفتن پشتوانه مردمی است و می‌خواهد مردم در مقابل نظام قرار گیرند، افزود: اما دشمن کور خوانده است، ملت ایران ۴۰ سال مقاومت کرده و امروز نیز ملت ایران در برابر تهدید و فشار سیاسی، تبلیغاتی و روانی دشمن منسجم است و پای انقلاب اسلامی تا آخر ایستاده است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان تصریح کرد: ما باید در مقابل جبهه تهاجمی دشمن آرایش انقلابی با محوریت جهادی بگیریم، باید در مقام عمل مدیریت جهادی داشته باشیم، در هشت سال دفاع مقدس آرایش نظامی بر پایه ایستادگی داشتیم، بسیج، ارتش، نیروهای نظامی در هشت سال دفاع مقدس انقلابی و جهادی عمل کردند و موفق شدیم.

آیت‌الله میرعمادی گفت: در حادثه سیل لرستان مردم، نیروهای مسلح، نیروهای جهادی و انقلابی پای‌کار آمدند، جهادی و انقلابی عمل کردند، سپاه به‌حکم مقام معظم رهبری وارد ماجرای سیل شده است و بر اساس تکلیف عمل کرد، نقاط قوت را می‌بیند و نقاط ضعف را متذکر می‌شود، نباید ما با تذکر نقاط ضعف برآشفته شویم و جبهه بگیریم، ما باید به دنبال برطرف کردن ضعف‌ها باشیم.

امام‌جمعه خرم‌آباد عنوان کرد: مشکل اصلی مردم، مشکل معیشت است، از دولت می‌خواهیم نسبت به حل مشکل اقتصادی و معیشتی مردم اقدام انقلابی و تصمیم قاطع بگیرد.

به جای مذاکره، مسئولان مقاومت را راه علاج کشور بدانند

امام جمعه موقت اردبیل گفت: آمریکا عزت ملت ایران را نشانه گرفته است و در این شرایط سخت مسئولان به جای مذاکره بهتر است اصل مقاومت را مورد توجه و دقت نظر قرار دهند.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام محمدعلی فروغی در خطبه‌های نمازجمعه اردبیل اظهار کرد: فتح خرمشهر نتیجه مقاومت بود نه مذاکره چرا که خداوند در قرآن نیز وعده داده است که مؤمنان مقاوم و ایستاده را در برابر دشمنانشان پیروز و ثابت قدم کند.

وی با بیان اینکه فتح خرمشهر در حقیقت به نصرت الهی و مقاومت ملت در برابر همه توپ و تانک دشمنان به دست آمد، خاطرنشان کرد: بعد از سال‌ها امروز برای همه مشخص و مبرهن است که امثال صدام‌ها رفتنی هستند و آنچه می‌ماند اراده و مقاومت در مسیر اهداف الهی است.

امام جمعه موقت اردبیل افزود: در این مقطع حساس نیز آمریکا با هیاهو و تبلیغات روانی به دنبال شکستن اراده ملت ایران است اما باید همچون فتح خرمشهر در عرصه اقتصادی و فرهنگی و سیاسی نیز به فتوحات واقعی دست پیدا کنیم و امپراطور جهانی را با همه هیاهوی خود ناکام بگذاریم.

فروغی گفت: ملت ما امروز به دور از شعارزدگی در همه صحنه‌ها و عرصه‌ها ایستاده است و به خوبی ثابت کرده به جای مذاکره مقاومت می‌تواند زمینه و اسباب سربلندی ملت ایران را فراهم کند.

امام جمعه موقت اردبیل با تاکید بر اینکه مذاکره نباید به نقطه ضعف ملت ما تبدیل شود، گفت: وقتی دشمن نقطه ضعفی از ما پیدا کند خواهد خواست تا ما را هم مسلک خود نماید و درصدد حذف ما برخواهد آمد و آمریکا می‌خواهد عزت ملی ما را بشکند.

فروغی ادامه داد: آمریکا با ما دشمنی دارد نه ما با آنها و ما باید هوشیار و بصیر باشیم همان طوری که در گذشته بصیرت امام و امت کار را جلو برد و موفقیت‌های کنونی نیز نتیجه بصیرت و درایت مقام معظم رهبری است.

وی افزود: شجره خبیثه داعش نیز که قصد داشت در ایران جوی خون راه بیندازد نه با مذاکره که با مقاومت شکست خورد.

امام جمعه موقت اردبیل تلاش استکبار جهانی را برای خسته و مأیوس کردن ملت ایران یادآور شد و اظهار کرد: در برابر همه این اراده‌های ارزشی و مومنانه مسئولان ما باید نسبت به رفع دغدغه‌ها و مشکلات معیشتی مردم گام جدی بردارند تا مردم ما بیش از این در تنگنا نباشند.

فروغی اضافه کرد: انتظار داریم مدیران و مسئولان به جای وعده‌های دروغ آستین بالا زده و با کنار زدن روحیه تنبلی و سستی به سمت حل مشکلات حرکت کنند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.