• دوشنبه / ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۲:۲۶
  • دسته‌بندی: گزارش و تحلیل
  • کد خبر: 98032712682
  • خبرنگار : 71415

/گزارش - هیل/

بی اعتمادی میان ترامپ و جامعه اطلاعاتی آمریکا عمیق‌تر می‌شود

ترامپ

"صحبت‌های اخیر رئیس جمهور آمریکا مبنی بر استقبال او از هر گونه اطلاعات مخرب دولت‌های خارجی علیه مخالفان سیاسی داخلی خود از جمله برای کمپین انتخاباتی ریاست جمهوری ۲۰۲۰ به روابط نه چندان خوب او با آژانس‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا بیش از پیش لطمه وارد کرده است."

به گزارش ایسنا، پایگاه "هیل" در گزارشی در مورد تأثیر صحبت‌های اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در زمینه پذیرفتن اطلاعات مخرب خارجی‌ها علیه مخالفان سیاسی خود بر سیاست داخلی آمریکا می‌نویسد:

«مقام‌های سابق اطلاعاتی و امنیتی آمریکا گفته‌اند، این صحبت‌های اخیر ترامپ می‌تواند در روند تلاش برای مقابله با مداخله خارجی‌ها در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده میلادی در آمریکا اخلال ایجاد کند و اینکه این صحبت‌ها با اخلاق مغایر هستند.

استیون کش، یک افسر سابق سازمان سیا و مشاور ارشد حقوقی سابق سناتور دیان فاینستاین گفت: مقام‌های جامعه اطلاعاتی آمریکا هر چه بیشتر نگران خواهند شد که رئیس جمهور این کشور نقش خود را طبق قانون اساسی به عنوان فرمانده کل قوا و رئیس اجرایی کشور تمام و کمال ایفا نمی‌کند.

این صحبت‌های ترامپ در زمانی حساس برای جامعه اطلاعاتی آمریکا مطرح می‌شوند. اخیراً تحقیقاتی از جانب خود ترامپ درباره منشأ‌های تحقیقات فدرال مربوط به ارتباط کمپین ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ او با روسیه به راه افتاده که جامعه اطلاعاتی آمریکا را نیز درگیر ساخته است.

ترامپ به وزارت دادگستری آمریکا دستور داده با افسران سازمان سیا در راستای این تحقیقات جلسه پرسش و پاسخ داشته باشند و این تصمیم ظاهراً باعث ناخرسندی مقامات پرسابقه اطلاعاتی شده است.

همچنین ترامپ به ویلیام بار دادستان کل آمریکا این اختیار را داده تا اطلاعات مربوط به این تحقیقات را از حالت محرمانه خارج سازد. این تحقیقات بخشی از یک رویکرد پرسابقه‌تر هستند که طی آن ترامپ اعتماد به جامعه اطلاعاتی آمریکا را زیر سوال برده است.

ترامپ پیشتر بارها جامعه اطلاعاتی آمریکا را متهم به جاسوسی از خودش در زمان کمپین انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ کرده بود.

ترامپ طی روزهای اخیر وعده داد که از مخبرهای سازمان سیا علیه کیم جونگ اون رهبر کره شمالی استفاده نخواهد کرد هر چند که بعد از طرح این صحبت از آن عقب‌نشینی کرد.

همپیمانان ترامپ می‌گویند، دیدگاه او درباره موضوع مداخله خارجی‌ها عمدتاً ریشه در حساسیت فراوان او نسبت به تضعیف مشروعیت پیروزی‌اش در انتخابات ۲۰۱۶ با استناد به مداخله روسیه به نفع او در این انتخابات دارد.

یک منبع نزدیک به کاخ سفید گفت: این فکر انگیزه اصلی او است. ترامپ از این ایده تنفر دارد که می‌گویند او به خاطر روسیه به ریاست جمهوری رسید.

ترامپ همچنین دوست ندارد زیر بار هیچ تقصیری برود.

ترامپ در مصاحه جنجالی اخیر خود با جرج استفانوپلوس مجری ای.بی.سی نیوز گفت: از نظر او پذیرفتن تحقیقات یک دولت خارجی علیه مخالفان سیاسی داخلی مداخله محسوب نمی‌شود و من فکر می‌کنم این اطلاعات را قبول کنم.

ترامپ همچنین از متعهد شدن به اینکه هر گونه مورد مربوط به پیشنهاد دادن اطلاعات مخرب علیه رقبای داخلی از جانب عوامل خارجی را به اف.بی.آی گزارش کند، خودداری کرد و گفت: صحبتهای اخیر کریستوفر رای مدیر اف.بی.آی در سنا مبنی بر ضرورت اینکه کمپینهای انتخاباتی باید در صورت پیشنهاد یک دولت خارجی برای اعمال نفوذ یا مداخله به نفع آنها در انتخابات موضوع را به اف.بی.آی گزارش کنند اشتباه بود.

از نظر ترامپ در صورتی که او موضوع پیشنهاد اطلاعات مخرب یک طرف خارجی را به اف‌.بی.آی اطلاع دهد، تلویحاً قبول کرده که کمپین انتخاباتی او پیش از آن در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ مرتکب چنین عملی شده و پیشنهاد اطلاعات مخرب علیه هیلاری کلینتون، رقیب سابقش از جانب چهره‌های مرتبط با دولت روسیه را قبول کرده است.

اف‌.بی‌.آی تاکنون درباره این صحبتهای ترامپ اظهار نظر نکرده است. در عین حال دموکراتها و جمهوری‌خواهان به صورت مشابه این صحبتهای ترامپ را مورد انتقاد قرار دادند.

اخیراً الن وینتروب، رئیس کمیسیون فدرال انتخابات آمریکا بیانیه‌ای کم‌سابقه منتشر کرد و گفت: این کاملاً غیرقانونی است که هر شخصی از یک تبعه خارجی در ارتباط با انتخابات آمریکا تقاضای هرچیز ارزشمندی را داشته و یا آن را دریافت کند. این یک مفهوم جدید نیست.

با این حال ترامپ در مصاحبه‌ای در روز جمعه تلاش کرد تا کمی تبعات را کنترل کند و به برنامه "فاکس اند فرندز" گفت، اگر یک دولت خارجی به او پیشنهاد اطلاعات مخرب علیه یک رقیب سیاسی را بدهد البته او به سراغ اف‌.بی‌.آی یا دادستان کل خواهد رفت اما باید اول خودش آن را ببیند تا بفهمد که اطلاعات بدی هستند یا خیر.

با وجود آنکه مقامات کاخ سفید شروع به دفاع از ترامپ کردند، اما مقامات اطلاعاتی استدلال کرده‌اند که باید ترامپ صحبتهایش صریح باشد چون دشمنان خارجی آمریکا می‌توانند از لفاظی‌های ترامپ سوءاستفاده کنند.

اخیراً در گزارش رابرت مولر بازرس ویژه تحقیقات مربوط به ارتباط کمپین انتخاباتی ترامپ با روسیه گوشزد شد که ویکی‌لیکس اقدام به انتشار ایمیل‌های مربوط به کمیته ملی حزب دموکرات آمریکا، تأمین شده از جانب هکرهای نهادهای اطلاعاتی روسیه، در ژوئیه ۲۰۱۶ کرد در حالی که تقریباً در همان زمان ترامپ در کنفرانسی خبری گفت: خطاب به روسیه اگر که گوش می‌کند می‌گویم من امیدوار هستم شما بتوانید ۳۰ هزار ایمیل مفقودی (مرتبط با هیلاری کلینتون) را پیدا کنید.

در این گزارش همچنین گوشزد شد که کمپین ترامپ از آسیب بالقوه وارد شده به کمپین ریاست جمهوری کلینتون از جانب محتوای انتشار یافته توسط ویکی‌لیکس استقبال کرده است.

جان سایفر یک عضو بازنشسته سرویس مخفی سازمان سیا گفت: گزارش مولر خیلی روشن نشان داد که ترامپ هیچ مشکلی نسبت به دریافت کمک از سوی طرف‌های نامناسب و احتمالاً غیرقانونی ندارد. در نهایت این غم‌انگیز است که ترامپ مخالفان سیاسی خود را نه به عنوان آمریکایی‌هایی حاضر با او در یک تیم یکسان بلکه به عنوان دشمنانی می‌بیند که ارزش از بین بردن با توسل به هر ابزاری را دارند. این دست کم مغایر با مهین پرستی بوده و اهرمی چشمگیر در اختیار عوامل خارجی که اهمیتی به منافع ما نمی‌دهند می‌دهد.

بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ اف.بی.آی مقابله با مداخله انتخاباتی خارجی‌ها را اولویت اصلی خود قرار داد. این سازمان همچنین در سال ۲۰۱۷ یک نیروی ضربت ویژه ایجاد کرد تا به شناسایی و مقابله با عملیات‌های بدخواهانه نفوذ خارجی‌ها علیه آمریکا بپردازند.»

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.