• یکشنبه / ۱۶ تیر ۱۳۹۸ / ۱۵:۳۴
  • دسته‌بندی: حوادث، انتظامی
  • کد خبر: 98041608294
  • خبرنگار : 71614

طرح‌های توسعه شهری پاسخگوی زمان بحران نیست

افتتاح نمایشگاه «خانه‌ای که سیل برد، مهری که سیل آورد» در ایوان انتظار متروی میدان ولیعصر (عج)

یک کارشناس مدیریت بحران از پاسخگو نبودنِ طرح‌های توسعه شهری در هنگام بحران انتقاد کرد و گفت: باید کاستی‌های انسانی و برنامه‌ریزی در این حوزه حل شود.

به گزارش ایسنا، محمد سعدی، کارشناس مدیریت بحران در پنجمین جلسه از نشست در جستجوی مدیریت مردمی بحران که در خانه گفتمان شهر برگزار شد، با انتقاد از پاسخگو نبودنِ طرح‌های توسعه شهری در هنگام بحران گفت: باید به این مشکل، کاستی‌های مدیریت، شیوه تصویب و شیوه اجرا و تداخل با کاستی مدیریت بحران را هم اضافه کرد. فارغ از بحث درباره اقلیم، یکی از کمبودهای بحران سیل، خطاهای انسانی است که این خطاها، به مراجع تصمیم‌گیری در جایگاه کارفرما باز می‌گردد. نباید مهندسان مشاور را مقصر دانست، حتی در مقابل، معتقدم آنان مباحث توسعه شهری و مدیریت بحران را بالاتر از روزمرگی‌زدگی می‌بینند. طرح‌های جامع باید فراتر از سطحی‌بینی باشند. در این برنامه‌ها، نمی‌توان با سیل‌های با دوره بازگشت ۱۰۰ سال به بالا مقابله کرد و تنها می‌توان برای حداکثر ۵۰ سال برنامه ارائه داد.

این کارشناس مدیریت بحران تاکید کرد: آنچه اهمیت دارد این است که تا کاستی‌ها ی انسانی و برنامه‌ریزی حل نشود، این مسائل برقرار خواهد بود. طرح‌های جامع وقتی به تأیید مدیران و برنامه‌ریزان می‌رسد، سروشکل ندارد و آن چیزی که مهندس مشاور نهایی کرده نیست و تبدیل به شیرِ بی‌یال‌ودم می‌شود که طبیعتاً نتیجه‌بخش نمی‌شود. این در حالی است که مشاوران باید مدیران را مدیریت کنند اما برعکس شده است. به همین دلیل است که غالباً در جلسات، همه گزارش می‌دهند، اما کسی پیشنهاد نمی‌دهد.

محمد آنام پور، مشاور طرح جامع شهر پلدختر نیز در ادامه گفت: سیل از استان گلستان شروع شد و ابتدا ابعاد رسانه‌ای گسترده‌ای پیدا نکرد که شاید یکی از دلایل آن همزمان شدن با تعطیلات نوروزی بود اما پس از اینکه ابعاد این حادثه گسترده‌تر شد هشدارها در تلویزیون هم افزایش یافت و شاهد آن بودیم که سیل در دیگر استان‌های کشور از جمله لرستان، خوزستان و… هم جاری شد.

وی با بیان اینکه طرح جامع پلدختر حدود سه سال پیش تصویب و ابلاغ شد، گفت: در برخی از بندهای این طرح مشخصاً به موضوع حرکت آب‌های سطحی، حرکت نهرها و مسیل‌ها اشاره شده و در مطالعات طرح‌های جامع در تجزیه و تحلیل‌ها نیز پیشنهادهایی مربوط به این حوزه خواسته شده است.

آنام پور در ادامه به تشریح جلسات و فرآیند مربوط به طرح جامع شهر پلدختر پرداخت و گفت: در سال ۸۴ نیز در شهر پلدختر سیل اتفاق افتاده بود بنابراین سیل پدیده جدیدی برای این شهر نبود، زمانی که این طرح آغاز شد سال ۹۰ بود و اتفاقاً یکی از پل‌های شهر را هم آب برده بود. بنابراین ما در این طرح، با علم به سیل‌خیز بودنِ منطقه و تجربه نزدیکِ سیل سال ۱۳۸۴، پهنه‌های سکونتِ در خطرِ سیل را که در حاشیه رودخانه شهر و دو مسیل دیگر بود شناسایی کردیم و مقرر شد مکانیسم جابجاییِ ۱۵۰ واحد مسکونی این پهنه‌ها اجرایی شود که نشد. در سیل اخیر هم از هفت محله پلدختر، بیشترین آسیب متوجه محله ورودیِ شهر که از سمت جاده خرم‌آباداست، شد، تا جایی که ارتفاع لحظه‌ای آب در روز سیل، تا دوازده متر هم گزارش شد.

مشاور طرح جامع شهر پلدختر با بیان اینکه پس از حادثه سیل، در هفتم اردیبهشت، حریم و بستر رودخانه از سوی شرکت آب منطقه‌ای اعلام شد، گفت: بنیاد مسکن هم اقدام به ساخت دیوار ساحلی به ارتفاع پنج متر کرد، اما به واقع باید راهکار را در خودِ شهر پلدختر