• سه‌شنبه / ۲۵ تیر ۱۳۹۸ / ۱۸:۵۳
  • دسته‌بندی: صنفی، فرهنگی
  • کد خبر: 98042513492
  • منبع : نمایندگی همدان

رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا مطرح کرد

عدم استقبال از مناقصه تأسیسات دانشکده شیمی / کشاورزی در همدان خواهان ندارد

دانشگاه بوعلي سينا همدان

رئیس دانشگاه بوعلی سینا با بیان اینکه دانشگاه‌های نسل چهار به دنبال ایجاد مسئولیت اجتماعی هستند، گفت: آنچه دانشگاه‌ها به دنبال آن هستند، ترویج علم است که نقش رسانه‌ها می‌تواند در این امر جدی باشد.

به گزارش ایسنا، دکتر یعقوب محمدی‌فر ظهر امروز (سه‌شنبه، ۲۵ تیر) در جمع خبرنگاران، درباره دانشگاه D8 عنوان کرد: تأسیس دانشگاه بین المللی نیازمند وجود زیرساخت‌های بین المللی است اما با این حال در پایان اردیبهشت جلساتی با حضور مسئولان بلندمرتبه کشوری برگزار شد و خوشبختانه اساسنامه رفع موانع دانشگاه به تصویب رسید.

وی با بیان اینکه دانشجویان متقاضی زیادی برای دانشگاه بوعلی وجود دارد که به محض برطرف شدن مشکلات دانشگاه D8 اقدام به جذب آنها خواهیم کرد، افزود: هزینه تحصیل در این دانشگاه برای دانشجویان کشورهای عضو D8 نیم بها خواهد بود که آنها می‌توانند از طریق وزارت امور خارجه برای ثبت نام اقدام کنند.

این مقام مسئول در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر تعیین تکلیف دانشکده شیمی عنوان کرد: ساختمان دانشکده تقریباً آماده بهره برداری است اما تأسیسات و تجهیزات آزمایشگاهی این مجموعه به علت گرانی‌های اجناس همچنان ناقص است که چندباری تأسیسات دانشکده را به مناقصه گذاشتیم که با شرایط موجود کسی شرکت نکرد.

محمدی فر با بیان اینکه هم اکنون ۱۲ هزار نفر دانشجو در دانشگاه بوعلی مشغول تحصیل هستند که سالانه ۳ هزار نفر ورودی جدید به این مجموعه افزوده می‌شود، تأکید کرد: ۸۰۰ نفر دانشجوی دکترا، ۲۲۰۰ نفر ارشد و مابقی در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل هستند.

رشته جدید نمی‌گیریم

وی با بیان اینکه در سال گذشته رشته ایرانشناسی به دانشگاه بوعلی سینا افزوده شد، ادامه داد: رشته جدید برای سال تحصیلی جدید نخواهیم داشت اما برای رشته‌های ارتباطات، حقوق بین الملل، روانشناسی، جامعه شناسی، فلسفه، هنر و سرمایه گذاری مجوزهای لازم را گرفته ایم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر نبود دانشجو در برخی از رشته‌های خاص نیز بیان کرد: در برخی از رشته‌های دانشگاه مانند کشاورزی دیگر مخاطبی وجود ندارد که با رایزنی و نیازسنجی از وزارت جهاد کشاورزی به دنبال ایجاد رشته‌های جدید در این رشته هستیم.

رئیس دانشگاه بوعلی درباره دانشجویان خارجی نیز گفت: بیش از ۲۰۰ دانشجوی خارجی داریم که آنها در دو گروه که بخشی توسط بورسیه پذیرفته شده و بخشی شخصاً شهریه می پردارند، در این مجموعه مشغول به تحصیل هستند.

محمدی فر با بیان اینکه به شدت مخالف تصمیم گیری های مجلس درباره روند کنکور هستم، تصریح کرد: امروز دنیا به مهارت دانشجویان بیشتر از مدرک نیاز دارد از این رو مهارت آموزی باید در رأس همه آموزش‌ها قرار گیرد.

وی ادامه داد: متأسفانه در جامعه ما تخصص و مهارت در مرحله ثانویه قرار گرفته که پایه این مشکل در آموزش و پرورش است چرا که آنها دانش آموزان را بدون مهارت به جامعه تحویل می‌دهند.

آمار مقبولی از نخبگان نداریم

رئیس دانشگاه بوعلی سینا درباره نخبگان نیز گفت: در همدان آمار مقبولی از نخبگان نداریم و بیشتر این نخبگان به مرکز کشور مهاجرت کرده اند.

وی درباره جایگاه دانشگاه بوعلی در بین سایر دانشگاه‌ها نیز بیان کرد: در رنکینگ بین المللی این دانشگاه هزار و هشتصد و بیست و پنجمین دانشگاه در دنیا، پانصد و شصت و یکمین در آسیا و بیست و سومین دانشگاه در بین دانشگاه‌های کشور و در بین دانشگاه‌های جامع هشتمین دانشگاه است.

محمدی فر ضمن اشاره به اینکه ۱۵ مجله علمی، پژوهشی در دانشگاه بوعلی وجود دارد که ۵ عنوان از این مجله‌ها دوزبانه خواهند شد و با بیان اینکه بوعلی در فهرست مؤثرترین دانشگاه‌های دنیا قرار گرفته است، ادامه داد: مهندسی شیمی همدان برای نخستین بار در رنگینگ شانگهای قرار گرفته است همچنین دونفر از دانش آموختگان این مجموعه جز یک درصد از دانشمندان جهان هستند.

این مقام مسئول درباره آزمایشگاه مرکزی دانشگاه بوعلی نیز بیان کرد: این آزمایشگاه در وسعت ۱۵۰۰ متر مربع آماده بهره برداری است که بنا داریم تجهیزات را در بین دانشگاه‌های استان هم افزایی کنیم و از خرید دستگاه‌های تکراری بپرهیزیم.

وی با بیان اینکه راه توسعه هر کشور از دانشگاه عبور می‌کند، تأکید کرد: نیاز داریم اشتغال پذیری را در بین دانشجویان وارد کنیم.

رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا در پایان گفت: دانشگاه بوعلی پذیرای چهارمین المپیاد ورزش همگانی دانشجویان پسر دانشگاه‌ها و مؤسسات عالی کشور به مدت ۵ روز در همدان خواهد بود به طوریکه این المپیاد رویداد مهمی است که نقش زیادی در معرفی همدان و دانشگاه بوعلی دارد.

خیرین در حوزه خوابگاه‌های دانشجویی ورود پیدا کنند

معاون امور دانشجویی دانشگاه بوعلی‌سینا نیز گفت: حداکثر ظرفیت خوابگاه‌های دانشگاه ۴۱۰۰ نفر است که حدود ۲۵۰۰ نفر ویژه دختران و ۱۶۰۰ نفر ویژه پسران است.

دکتر اسدالله نقدی با بیان اینکه تأکید و اقبال خانواده‌ها به اسکان دانشجویان در خوابگاه‌های دانشگاه زیادی است و ما مجبور به تأمین امکانات خوابگاهی هستیم، ادامه داد: ۱۸ بلوک خوابگاهی در همدان داریم که ۱۰ بلوک دخترانه و ۸ بلوک پسرانه است.

وی با بیان اینکه ۱۵۵۴ دانشجو خوابگاه‌های ترم جدید را رزرو کردند، تأکید کرد: خیرین در شهر همدان در مقایسه با سایر استان‌ها کمتر به ساخت خوابگاه ورود پیدا کردند و با وجود اینکه بیشتر دانشجویان از قشر ضعیف و متوسط هستند، ضرورت ورود خیرین بیش از پیش احساس می‌شود.

نقدی تصریح کرد: ۵۸ انجمن علمی در دانشگاه بوعلی داریم که بیش از ۴۵ مورد آن فعال است که انجمن کارآفرینی نیز در بین آنها وجود دارد.

۱۵۰۰ دانشجوی پسر از سراسر کشور میهمان همدان خواهند بود

دبیرکل اجرایی چهارمین المپیاد ورزش همگانی دانشجویان پسر دانشگاه‌ها و مؤسسات عالی کشور نیز گفت: هدف اصلی از برگزاری این المپیاد عمومی کردن این ورزش در بین جوانان و دانشجویان است.

دکتر مهرداد عنبریان با بیان اینکه هرچه در مسئولیت پذیری دانشجویان را پرورش دهیم مدیران توانمندی را به جامعه تحویل خواهیم داد، اظهار کرد: در ۹ رشته والیبال ۴ نفره، بسکتبال ۳ نفره، آمادگی جسمانی، فریزبی، طناب زنی، فوتبال گل کوچک، هفت سنگ مهارتی، پرتاب دارت و هندپلو پذیرای دانشجویان خواهیم بود.

وی با تأکید بر اینکه برآورد حضور ۱۵۰۰ ورزشکار از ۱۳۳ دانشگاه از ۳۱ استان کشور را داریم که ثبت نام دانشجویان همچنان ادامه دارد، بیان کرد: از استان همدان ۵ تیم و ۳۰ نفر از دانشگاه‌های بوعلی، پیام نور، صنعتی و … از سوم تا هشتم مردادماه در این المپیاد حضور خواهند شد.

دبیرکل اجرایی چهارمین المپیاد ورزش همگانی دانشجویان با بیان اینکه مسابقات اجتماعی ۵ روز و مسابقات انفرادی ۳ روز طول خواهد کشید، یادآور شد: مراسم افتتاحیه مسابقات ۴ مرداد ساعت ۱۷ تا ۲۰ در سالن امام علی (ع) با حضور وزیر علوم برگزار خواهد شد.


انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۸-۰۴-۲۶ ۱۰:۱۷

شاغلان رشته کشاورزی همگی بیکار هستند. ان هم در شهری که استانش کشاورزی محور هست. دانشجو رشته کشاورزی باید برای کار برروی زمین ومزرعه تربیت بشود نه پشت میز.