• دوشنبه / ۱۵ مهر ۱۳۹۸ / ۱۳:۳۷
  • دسته‌بندی: کردستان
  • کد خبر: 98071511506
  • خبرنگار : 50132

فرمانده سپاه بیجار خبر داد:

جاری شدن آبادانی در روستای خالی از سکنه بیجار

عالی سرخ بیجار

ایسنا/کردستان روستای قورت‌دره و علی‌سرخ از توابع شهرستان بیجار به همت و همکاری سپاه پاسداران و اهالی مردم این روستا آباد و از نو ساخت شده است.

به گزارش ایسنا، یکی از مهمترین نگرانی‌های مسئولان شهرستان بیجار که به نوعی زنگ خطر برای شهرستان محسوب می‌شود افزایش مهاجرت روستاییان به شهر بیجار و شهرهای اقماری کرج و تهران و افزایش حاشیه نشینی است .

اگر پای درد دل هر کدام از روستاییانی که درد مهاجرت را به جان خریده‌اند و طعم تلخ مستاجرنشینی را به کام خود شیرین کرده‌اند بنشینید علت اصلی کوچ خود را نبود امکانات اولیه زندگی در روستا بیان می‌کنند.

یکی از مهمترین این مشکلات هم نبود آب و جاده دسترسی مناسب به شهر است، اما در چند سال گذشته قرارگاه پیشرفت و آبادانی شهرستان بیجار با فعالیت متمرکز در دهستان سیاه منصور که از بزرگترین دهستان‌های شهرستان بیجار به حساب می‌آید مقدمات بازگشت روستاییان از شهر به روستا را فراهم کرده است.

جابه جایی روستای قورت‌دره برای آباد شدن به نقطه‌ای دیگر

سرهنگ سیروس محمودی، مسئول قرارگاه پیشرفت و آبادانی بیجار، در بازدید اصحاب رسانه و سپاه پاسداران،از مناطق محروم بیجار اظهار کرد: قورت‌دره در گذشته یکی از روستاهای بی امکانات در شهرستان بیجار بوده که اکنون برای آباد شدن با همکاری مردم و سپاه پاسداران، به نقطه دیگری برای ساخت و ساز انتقال داده شده است.

وی افزود: بعد از مطالعاتی که انجام گرفت روستاهای محروم شهرستان بیجار شناسایی شد، در واقع 40 روستا در چهار بخش و چهار دهستان از جمله طغامین، سیلتان، سیاه منصور و بخشی از حوزه مرکزی در این شهرستان تعیین و مورد بررسی قرار گرفت.

مسئول قرارگاه پیشرفت و آبادانی بیجارافزود: روستای قورت‌دره یکی از روستاهای صعب العبور بخش آغبلاغ طغامین است که با شروع بارش، رفت و آمد در این روستا مسدود می‌شود و مردم این روستا نمی‌توانستند محصولات کشاورزی و دامداری خود را به شهر ببرند و به فروش برسانند در این راستا، در سال 96 زمین‌های روستای جدید شناسایی و جا به جایی روستای قورت‌دره به نقطه دیگر انجام شد.

وی عنوان کرد: خوشبختانه با همکاری ادارات سطح شهرستان کار جا به جایی کامل روستای قورت‌دره جهت جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهر به اتمام رسیده و اهالی این روستا در نقطه جدید به برق و آب آشامیدنی سالم دسترسی دارند.

محمودی ذکر کرد: با توجه به مشکلات روستا قدیم، با همکاری ادارات خدمات رسان این شهرستان و با همت اهالی این روستا به مدت 15 الی 18 ماه توانستیم روستای 35 خانواری را جابه جا کنیم، این اقدام موجب شده که زندگی مردم نسبت به گذشته بهتر شود و کوچ معکوس داشته باشیم.

 وی با اشاره به نبود مدرسه روستای قورت‌دره، ذکر کرد: هماهنگی های لازم از بدو شروع به کار این روستا انجام شده و در حال حاضر آموزش و پرورش کانکس موقت را در اختیار دانش آموزان قرار داده است در واقع زمین فضای آموزشی مشخص شده و با پیگیری لازم در اولین فرصت ساخت مدرسه آغاز می‌شود.

مسئول قرارگاه پیشرفت و آبادانی بیجار افزود: در روستای قدیم قورت‌دره تنها یک خانواده چهار نفره به دلیل نبود هزینه ساخت و ساز در این روستا مانده‌اند و متاسفانه فرزندانشان نیز ترک تحصیل کرده‌اند و به مدرسه کانکسی موقت نمی‌روند.

در ادامه نظام علی بدعی، معلم روستا قورت‌دره، به تحصیل 14 دانش آموز دوره ابتدایی د این منطقه در داخل کانکس خبر داد و اظهار کرد: این دانش آموزان به صورت مختلط به دلیل نداشتن فضای آموزشی در داخل کانکس مشغول به تحصیل هستند.

وی با اشاره به عدم امکانات رفاهی در روستای قورت‌دره، تصریح کرد: زمینی برای احداث مدرسه مشخص شده اما تاکنون برای ساختن آن اقدامی نشده است امیدواریم به زودی مسئولین مکان آموزشی را در این روستا فراهم کنند.

این معلم در روستای قورت‌دره، خاطرنشان کرد: در آستانه شروع فصل سرما قرار داریم اما متاسفانه هیچ نوع سیستم گرمایشی در داخل کانکس وجود ندارد و این موضوع موجب نگرانی والدین شده است که امیدواریم قبل از سردی هوا، آموزش و پرورش و سپاه پاسداری امکانات را فراهم کنند.

وی افزود: کانکس فرسوده‌ای برای دانش آموزان فراهم شده که در زمان ایزوگام، سقف آن نیز شکسته شده است.

فاطمه کریمی، یکی از زنان ساکن روستای قورت دره می‌گوید: با همکاری سپاه پاسداران توانستیم خانه‌های قدیمی را رها کنیم و در یک نقطه دیگر خانه جدید را بسازیم البته تمام هزینه‌های ساخت و ساز به عهده خودما بوده است.

وی با اشاره به اینکه خانه‌های ساخته شده قبلا زمین کشاورزی بوده است اظهار کرد: در خانه‌های جدید از امکانات برق‌ و لوله‌کشی آب آشامیدنی سالم برخوردار هستیم و گفته شده که در چند ماه آینده در روستا گاز ‌کشی می‌شود اما با این وجود بسیاری از ضروریات دیگر روستاییان تامین نشده است.

کریمی از نبود مدرسه، مسجد، خانه بهداشت و دهیاری در روستای قورت‌دره خبر داد و گفت: متاسفانه مدرسه‌ای برای تحصیل فرزندانمان ساخته نشده و به تازگی کانکسی کهنه از معدن سرا برای تمام دانش‌آموزان این روستا آورده شده است.

در ادامه کژال، دختر 20 ساله در این روستا، می‌گوید: به دلیل نداشتن امکانات آموزشی در این روستا ترک تحصیل کرده‌ام اما خواهر و برادر 12 و 15 ساله‌ام برای ادامه تحصیل در حسین آباد مشغول به تحصیل هستند.

وی گفت: در روستا دختران به علت نبود مدرسه تا کلاس ششم ابتدایی بیشتر نمی‌توانند تحصیل کنند و خانواده ها به دلیل مشکلات فراوان دخترانشان را برای ادامه تحصیل راهی شهر نمی‌کنند.  

در ادامه از روستای علی‌سرخ بازدید به عمل آمد، این روستا یکی از روستاهایی است که ساکنان آن مدت زیادی به علت نبود امکانات مجبور به ترک زادگاه خود شده بودند، اما اقدامات قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه بیت المقدس، روح تازه‌ای در جان این روستای متروکه دمید و موجب بازگشت روستاییان به زادگاه خود شدند.

سرهنگ محمودی گفت: این روستای خالی از سکنه به مدت 35 سال که زیر ساختی نداشت و اهالی روستای آن ساکن در شهرهای دیگر بودند و یا در اوایل ساخت و ساز در چادر زندگی می‌کردند، اکنون خوشبختانه تعدادی از واحدهای آن ساخته شده است و 18 واحد دیگر مجوز ساخت و ساز را دریافت کرده‌اند.

وی بیان کرد: روستای علیسرخ آخرین نقطه از کردستان است و بعد از این روستا به آذربایجان غربی که 130 کیلومتر از شهرستان بیجار فاصله دارد، می‌رسد. در این راستا خدمات رسانی به این روستا بسیار مشکل است که به همت اهالی این منطقه آبادسازی رو به رشد است.

محمودی عنوان کرد: با ایجاد نقشه جا به جایی روستای علیسرخ تا کنون 12 خانوار که ساکن شهرهای بزرگ هستند با ساخت واحدهای مسکونی به کمک قرارگاه پیشرفت و آبادانی اقدام به مهاجرت معکوس کرده اند.

|

وی بیان کرد: امیدواریم در آینده نه چندان دور تمامی امکانات اولیه زندگی در روستای جدید علیسرخ جهت رفاه حال ساکنان فراهم شود.

یکی از ساکنان روستای علیسرخ، که چندین سال در قزوین زندگی می‌کردند به همراه خانواده خود به روستا برگشته‌اند، وی در این باره گفت: این روستا به مدت 35 سال خالی از سکنه بوده که به همت قرارگاه پیشرفت و آبادانی شهرستان بیجار 12 خانوار از اهالی این روستا که در استان‌ها و شهرستان‌های مجاور زندگی ‌می‌کردند به این روستا برگشته‌اند و در حال ساخت و ساز هستند.

وی افزود: خوشبختانه با همکاری سپاه برق کشی در این روستا انجام شده و تا 20 روز آینده آب آشامیدنی سالم قابل استفاده است، امیدواریم با کمک سایر ادارت در راستای عمران و آبادانی این روستا اعتباراتی تخصیص داده شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.