• دوشنبه / ۱۵ مهر ۱۳۹۸ / ۱۷:۵۳
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: 98071511833
  • خبرنگار : 50059

معاون عمرانی استانداری قزوین در پاسخ به خبرنگاران؛

اجازه نمی‌دهیم از امکانات دولتی در تبلیغات انتخاباتی سوءاستفاده شود

فرخزاد

ایسنا/قزوین نشست خبری «علی فرخزاد» معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قزوین، «اکرم نجفی» مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری و «بهزاد غیاثوند» مدیر امور عشایری استان قزوین به مناسبت روز ملی روستا و عشایر در سالن باقرالعلوم مدیریت بحران قزوین برگزار شد؛ این گزارش مشروح سؤالات خبرنگاران و پاسخ‌های مسئولان است.

به گزارش ایسنا، در ابتدای این دیدار به تشریح برنامه‌های متناسب با حوزه روستایی و عشایری در استان پرداخته شد و در ادامه خبرنگاران سؤالات خود را پرسیده و پاسخ را از مسئولان حاضر در نشست جویا شدند. آنچه در ذیل آمده مشروح پرسش و پاسخ این جلسه است.

سؤال: پرداخت تسهیلات به روستاییان با مشکلات بسیاری روبه‌رو است، برای کاهش این مشکلات چه کرده‌اید؟ 

اکرم نجفی: برای اولین بار بحث تسهیلات حمایتی برای ایجاد اشتغال در مناطق روستایی توسط دولت تأمین شد و چون اولین تجربه بود در سال ۹۶ و ۹۷ بحث به‌روز شدن ضوابط و دستورالعمل‌ها را داشتیم و در این میان گاه با تغییراتی مواجه می‌شویم که همین شائبه سلیقه‌ای پرداخت شدن تسهیلات را ایجاد می‌کند اما چنین نیست. دبیرخانه تسهیلات اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی است.

سؤال: انتظار می‌رود همکاری با بخش خصوصی پررنگ‌تر دیده شود اما بروکراسی‌های بسیار مانعی برای پیشبرد پروژه‌های نیمه‌تمام است، برنامه شما در این راستا چیست؟ 

علی فرخزاد: در سال ۹۷ توانستیم رتبه اول در بحث خصوصی‌سازی را در کشور به دست آوردیم، در حال حاضر پروژه‌های مختلفی را در حوزه خصوصی‌سازی داریم. در تلاش هستیم تا پروژه‌های نیمه‌تمام که قابلیت واگذاری به بخش خصوصی دارد و آن‌ها انگیزه ورود دارند را مورد توجه قرار دهیم. 

از جمله این پروژه‌ها می‌توان به پروژه «لاله الموت» اشاره کرد که توسط هیئت دولت از انرژی اتمی به میراث فرهنگی کشور واگذار شد که در قالب واگذاری به بخش خصوصی در کارگروه مربوطه در حال انجام است.

جزو سیاست‌های اصلی کشور و استان است که پروژه‌های نیمه‌تمام به بخش خصوصی واگذار شود و این آمادگی وجود دارد، لذا در حال بررسی افزایش ارزش‌افزوده و تغییر به احسن کردن آن‌ها هستیم تا انگیزه بیشتری برای بخش خصوصی در این راه به وجود بیاید. 

سؤال: جاده‌های قزوین در بحث نگه‌داری با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو است، رسیدگی به این موضوع وظیفه کیست؟ 

علی فرخزاد: میزان راه‌های روستایی پنج هزار کیلومتر است که تنها۵۰ درصد از راه‌های ما آسفالت است و مابقی یا شوسه است یا خاکی و یا نیاز به بازسازی دارد، برای به سازی کل راه‌های روستایی ۷۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

سؤال: جاده نسیم شمال با مشکلات عدیده‌ای از جمله ترافیک سنگین روبرو است، برای حل مشکلات این جاده حیاتی چه کرده‌اید؟ 

علی فرخزاد: یکی از خواسته‌های جدی ما رسیدگی به جاده نسیم شمال به طول ۱۱ کیلومتر است، این جاده قرار نبود به‌عنوان یک مسیر اصلی باشد، جاده نسیم شمال در حالی که کمربندی نیست در حال ایفای این نقش در شهر است و از دل باغستان سنتی گذشته و امکان تعریض آن نیز وجود ندارد. 

اگر قرار باشد این جاده درست شود باید مجدد بحث زیرسازی آن انجام شود، شهرداری قزوین در حالی که مسئولیتی ندارد فعلاً متولی این موضوع شده است و دو جلسه در شورای ترافیک با این محوریت بحث شد و مصوب شده تا ۵۰ درصد هزینه‌های آن توسط شهرداری و ۵۰ درصد دیگر راه و شهرسازی تأمین شود. 

استان قزوین تنها استانی است که کمربندی شهری ندارد چرا که باغات سنتی دورتادور شهر را گرفته است. ما نیازمند کمربندی شهری هستیم. باید کمربندی خارج از جاده نسیم شمال ایجاد شود و اینجا مسدود شود. 

سؤال: وام اشتغال روستایی به چه افرادی تعلق می‌گیرد؟ آیا نظارتی برای استفاده از این وام‌ها در مسیر خود وجود دارد؟

اکرم نجفی: ۱۷۷ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی برای بخش‌های مختلف روستایی استان اختصاص‌یافته است، در این میان ۱۴۲ میلیارد تومان در بخش کشاورزی در حدود بیش از ۶۰ درصد تسهیلات روستایی ، ۲۰ میلیارد تومان برای بخش صنعت، ۱۱ میلیارد تومان برای گردشگری، یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان برای بخش ارتباطات و ۱۷۰ میلیون در بخش ورزش و جوانان اختصاص‌یافته است. 

سؤال: حضور معاون توسعه روستایی رئیس‌جمهور در پروژه‌های توسعه روستایی استان در حالی انجام شد که یکی از این پروژه‌ها مربوط به شرکتی است  که همسر و مادر معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قزوین سهامدار هستند، آیا این روال است که مسئولان کشوری در پروژه‌هایی حاضر شوند که مربوط  به یکی از مسئولان است بروند یا خیر؟ 

اکرم نجفی: من در جریان این موضوع نیستم اما متقاضیان طرح‌های خود را ارائه می‌کنند و از بانک وام می‌گیرند. شرکت‌های واجد شرایط از این محل تسهیلات دریافت می‌کنند، حالا این‌که سهامداران این شرکت‌ها چه کسانی هستند ما آن را بررسی نمی‌کنیم. بانک در حمایت از این طرح‌ها تاکنون ۴۴ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده است. سقف وام این بانک دو میلیارد و۵۰۰ میلیون تومان بوده و این شرکت نیز این میزان وام دریافت کرده است.  

سؤال: چند روستای نمونه گردشگری در استان وجود دارد؟ برای ساماندهی و حضور گردشگران در این روستاها چه کرده‌اید؟ 

اکرم نجفی: در استان یک‌صد روستای دارای پتانسیل گردشگری وجود دارد و ۱۶ روستای هدف گردشگری نیز مصوب شده است. تفاهم‌نامه سه‌جانبه‌ای بین استانداری، میراث فرهنگی و بنیاد مسکن وجود دارد که زیرساخت‌های گردشگری در این روستاها فراهم شود تا جذب سرمایه‌گذار در این روستاها داشته باشیم. امسال برای دو روستا اعتبار گذاشته شده تا معابر آن آماده‌سازی شود.

سؤال: شائبه‌هایی از برخی رفتارهای انتخاباتی در روستاها و دهیاری‌های استان وجود دارد و برخی امکانات دولتی را برای این منظور به کار می‌گیرند، برای برخورد با این رفتارها چه برنامه‌ای دارید؟ 

علی فرخزاد: به‌عنوان رئیس بازرسی انتخابات اعلام کرده‌ام که تمام ارکان مختلف حاکمیتی از جمله شهرداری‌ها و شوراها و دهیاری‌ها حق ورود در موضوعات انتخاباتی در له یا علیه کاندیداهای انتخاباتی ندارند و نمی‌توانند از امکانات دولتی برای این منظور استفاده کنند. 

در این دوره هیئت‌های بازرسی انتخابات از چند ماه قبل ورود پیدا کرده‌اند و  دو ماهی است که جلسات مختلف بازرسی در این راستا برگزار شده است، لذا این اطمینان را می‌دهیم که کنترل لازم را داشته و به‌هیچ‌عنوان اجازه سوءاستفاده از امکانات را در موضوع تبلیغات انتخاباتی نمی‌دهیم. 

سؤال: ساماندهی وضعیت دریاچه اوان در چه مرحله است؟ 

علی فرخزاد: طرح جامع رسیدگی به دریاچه الموت بار دیگر بازنگری شد و بعد از انتشار فراخوان میراث فرهنگی و گردشگری یک بخش خصوصی در این طرح ورود پیدا کرد و مراحل تشریفات واگذاری در حال انجام است.

سؤال: در برخی از روستاها مشاغل خاص روستایی برای معیشت اهالی آن وجود دارد، برای گسترش آن چه برنامه‌ای دارید؟ 

اکرم نجفی: در حوزه مشاغل خاص برخی از روستاها تفاهم‌نامه‌ای با فنی و حرفه‌ای داریم تا به‌عنوان متولی امر بعد از شناسایی آموزش لازم را داده و مقدمات کار را آماده کند تا بعد بتوانیم تسهیلات لازم را ارائه کنیم. 

طبق برنامه ششم باید ۴۴۴ روستای استان مطالعه می‌شد تا ظرفیت‌های آن شناسایی شود که تاکنون ۲۰۰ روستا مطالعه شده و اطلاعات آن وجود دارد. 

سؤال: برخی از روستاها از حالت روستایی خارج و به‌عنوان شهر مطرح هستند اما خدماتی که به آن‌ها ارائه می‌شود در حد خدمات شهری نیست و این موجب گله‌مندی روستاییان شده است؟ رویکرد شما در این زمینه چیست؟ 

علی فرخزاد: در حال حاضر استان قزوین تنها استانی است که روستاهایی با جمعیت ۲۲ هزارنفره نیز دارد اما در این دولت هیچ تغییری از روستا به شهر نداشتیم و این جزء درخواست‌های جدی مردم و شورای این روستاهاست. 

بی‌شک هزینه‌های شهری بیشتر از هزینه‌های روستایی است و این از جمله تبعات این تغییر است بااین‌حال اگر ساکنین این مناطق بخواهند این تبدیل انجام می‌شود چرا که براساس تقسیمات کشوری موجود روستاهای بالای پنج هزار نفر که ضوابطی لازم را داشته باشد می‌توانند درخواست خود را برای تغییر به شهر داشته باشند. 

سؤال: خاک تپه‌های گردشگری را در استان به یغما برده‌اند و میراث فرهنگی نیز پاسخگو نیست. برای جلوگیری از آن چه برنامه‌ای دارید؟

علی فرخزاد: محافظت لازم از تپه‌های گردشگری توسط یگان‌های حفاظتی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان در حال انجام است، اگر تخلفی وجود دارد باید به آن‌ها منعکس شود، در حال حاضر در چند نقطه از جمله اقبالیه، تاکستان و اسفرورین تپه‌های باستانی در داخل شهر قرار گرفته لذا نیاز به ساماندهی آن با رعایت ضوابط میراث فرهنگی وجود دارد و نمی‌توان به همان شکل رها کرد؛ باید شهرداری و میراث فرهنگی و گردشگری با رعایت ضوابط فنی این تپه‌ها را ساماندهی کنند. 

سؤال: برخی افراد هیچ‌کاره در سطح استان اقدام به مصادره برنامه‌ها و پروژه‌های اجرایی دولت به نام خود و تبلیغ در راستای منافع خود می‌کنند؟ حتی عکس‌هایی نیز از حضور مدیران استان در کنار این افراد در حال انتشار است، چرا استانداری قزوین واکنشی در مقابل این سوءاستفاده‌ها نشان نمی‌دهد؟ 

علی فرخزاد: اگر اعتباری برای استان و یا شهرستان بیاید زیر نظر مدیریت برنامه‌ریزی استان است و از این طریق توزیع می‌شود و هیچ‌گونه اعتباری خارج از موافقت نامه مدیریت و برنامه‌ریزی و سازمان مربوطه پرداخت نمی‌شود؛ این اعتبار به اسم کسی زده نمی‌شود.

ما باید در مقابل چه کسی واکنش نشان دهیم وقتی روال کار در حال انجام است، خیلی از مقامات غیررسمی سفرهایی انجام می‌دهند و پیگیری‌هایی دارند اما در نهایت اعتبارات از طریق کانال مذکور پرداخته می‌شود.

اکرم نجفی: دهیاران نمی‌توانند از اعتبارات دهیاری برای حمایت از کاندیدای خاصی استفاده کنند و ورود آن‌ها در این حوزه ممنوع است، بااین‌حال باید برای حضور حداکثری و مشارکت مردم باید تلاش کنند چرا که بسیار نقش تأثیرگذاری دارند. 

حسین بی‌نیاز مدیر روابط عمومی استانداری قزوین: طی پیگیری‌های صورت گرفته از مدیر و معاونی که در عکس مذکور بود، اعلام شد که در ایام محرم در برنامه‌ای دعوت داشتیم که بعد به‌واسطه برخی شیطنت‌های صورت گرفته این عکس‌ها منتشر شد و هیچ پشت پرده انتخاباتی نیز در این برنامه نبود. 

انتهای پیام 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.