• شنبه / ۲۰ مهر ۱۳۹۸ / ۱۲:۵۹
  • دسته‌بندی: رسانه
  • کد خبر: 98072014889
  • خبرنگار : 71442

کتاب گویای «از سرزمین نینوا» با ۱۶ دوبلور ضبط شد

رونمایی از کتاب گویای از سرزمین نینوا

مراسم رونمایی از کتاب گویای «از سرزمین نینوا» در چهار جلد و ۴۰ فصل با حضور معاون صدا و جمعی از اهالی دوبله برگزار شد.

به گزارش ایسنا، کتاب گویای «از سرزمین نینوا» همزمان با ایام اربعین حسینی از ایرانصدا و شبکه‌های رادیویی به روی آنتن خواهد رفت.

اکبر منانی، حسن کاخی، محمدمیرکیانی، امیرمحمد صمصامی، عذرا وکیلی، ناصر نظامی، علی همت مومیوند، فاطمه نیرومند، مریم صفی‌خانی از جمله اهالی دوبله هستند که صدایشان در کتاب گویا به ثبت رسیده و در مراسم رونمایی صبح شنبه هم حضور داشتند.

این کتاب گویا به تهیه‌کنندگی عذرا وکیلی و کارگردانی امیرمحمد صمصامی در معاونت صدا تولید شده است.

محمد میرکیانی، مجری طرح کتاب گویای «از زمین نینوا» در این مراسم در سخنانی با اشاره به اینکه حدود ۲۶ سال قبل همین عوامل برنامه «از سرزمین نور» را تولید و به روی آنتن برده‌اند، یادآور شد: خوشحالم از اینکه پس از ۲۷ سال این عوامل گرد هم جمع شده‌اند و «از سرزمین نینوا» را ساختند. واقعیت این است که زمان ما کم بوده است اما عوامل و هنرمندان دوبله بسیار عالی کار را به سرانجام رساندند.

او ادامه داد: قصه این کتاب گویا با نگاه به زندگی اباعبدالله از کتاب «۴۰ روز عاشقانه» دکتر سنگری روایت شده است. ویژگی‌های روایی این کتاب گویا به گونه‌ای است که حالت رفت و برگشت دارد و فلش‌بک‌هایی از واقعه اربعین را روایت می‌کند. این اثر از زیارت اربعین برگرفته شده و احساس کامل نویسنده در این کتاب به ما منتقل شده است. قلم زیبای آقای سنگری کمک کرد که حس واقعی کربلا را بار دیگر در این مجموعه تکرار کنیم. این مجموعه از انتها تا پایان اربعین را روایت می‌کند.


مهدی شاملو، مدیر ایرانصدا در این نشست با یادآوری اینکه کتاب گویای «از سرزمین نینوا» از رادیو اربعین پخش شده است و با نزدیک شدن به اربعین بار دیگر تکرار خواهد شد، اعلام کرد که شبکه‌های دیگر نیز در پخش این کتاب صوتی مشارکت خواهند کرد.

وی گفت: در تولید کتاب گویای «از سرزمین نینوا» عوامل فارغ از معادلات، به شکل دلی در ساخت این کتاب گویا شرکت کردند. در جلساتی که در استودیو در خدمت عزیزان دوبلور بودیم، بیشتر در محتوا فرو رفته بودیم و ارتباط زیادی با کار برقرار کردیم.

امیرمحمد صمصامی، کارگردان «از سرزمین نینوا» گفت: افتخار می‌کنم که در این کار دلی سهمی داشتم. چون این روزها بیشتر به ظاهر پرداخته می‌شود. این کار، یک کار دلی بود. قرار بود آقای سعید مقدم‌منش کارگردانی این مجموعه را بر عهده بگیرند اما به دلیل مشغله‌ای که داشتند از من خواستند که در خدمت دوستان باشم از عوامل این مجموعه تشکر می‌کنم که بر سر من منت گذاشتند و با افتخار متن را اجرا کردند.

عذرا وکیلی، تهیه‌کننده «از سرزمین نینوا» که ۲۶ سال قبل با همین عوامل، مجموعه «از سرزمین نور» را تولید کرده بود، در سخنانی در این مراسم گفت: وقتی پیشنهاد ساخت این برنامه به من داده شد، خیلی خوشحال شدم؛ چرا که این برنامه بعد از «از سرزمین نور» دومین برنامه مذهبی من بود. با این برنامه شب تا صبح کار کردیم خیلی خوشحالم که مورد پسند همه قرار گرفته است. از اهمیت عوامل و عزیزان گروه نسبت به کار تشکر می‌کنم.

کتاب «چهل روز عاشقانه» که کتاب گویا از سرزمین نینوا بر اساس آن ضبط شده است، اثر محمدرضا سنگری و تحلیلی از وقایع اربعین امام حسین (ع) است.

حدود ۱۶ نفر از گویندگان دوبله و رادیو تلویزیون این کتاب را اجرا کردند. الیزا اورامی، مریم صفی خانی، فاطمه نیرومند، سارا عشقی نیا، ناصر نظامی، فخرالدین صدیق شریف، ابوالفضل شاه بهرامی، بیژن علی محمدی، سعید مقدم منش، میرطاهر مظلومی، امیرمحمد صمصامی، حسین خدادادبیگی، علی همت مومیوند، اکبر منانی، محمد میرکیانی، سید علی میرطالبی پور، حسن کاخی و حسن فهیمی‌پور بازیگران این اثر هستند. کسانی که در پیاده‌روی اربعین شرکت کنند می‌توانند به این کتاب در مسیر گوش دهند.

این کتاب در چهار فصل و هر فصل در ۱۰ قسمت تهیه شده است که در مجموع در ۴۰ قسمت آماده شده است.

طراح، مشاور و سردبیر رادیویی کتاب میرکیانی بوده است. امیرمحمد صمصامی کارگردان، عذرا وکیلی تهیه‌کننده رادیویی، امیرحسین سلیمی صدابردار، سید علی میرطالبی پور تهیه کننده کتاب گویا، سارا عشقی نیا سردبیر سرویس هستند.

قصه درباره وقایع و رویدادهای پس از شهادت امام حسین (ع) و یارانش تا روز «اربعین» و بیان شداید و مصائب وارده بر اهل بیت (ع) است و طی این چهل روز، زبان حال هر یک از بازماندگان نهضت «عاشورا» در کتاب «چهل روز عاشقانه » بیان می‌شود.

حمید شاه‌آبادی ـ معاون صدا ـ در در پایان این نشست در سخنانی گفت: زمانی که در جمع هنرمندان صدا قرار گرفتم برخودم بالیدم که کشور ما چنین توفیق و ظرفیتی دارد. ترکیب این صداها برآیند یک اثر ماندگار است.

او ادامه داد: رادیو گنجینه عظیمی دارد. این گنجینه‌ها هم همین صداهای ماندگار هستند. جمعیت هنرمندان عاشق با کوله‌باری از تجربه و سابقه درخشان توان و همیت خود را در خدمت ترویج فرهنگ حسینی و این مسیر قرار دادند و به همگی خسته نباشید می‌گویم. کم‌توفیقی‌های ما باعث شد کمتر محفل‌های اینچنین برگزار کنیم.

معاون صدا گفت: در ایران صدا با مدیریت آقای شاملو کارهای خوبی صورت می‌گیرد ولی شاید ما کمتر توفیق داریم این نشست‌ها را برای تحلیل داشته باشیم.

شاه‌آبادی درباره وجه تمایز کتاب گویای «از سرزمین نینوا» گفت: اولین چیزی که این اثر ماندگار را برجسته می‌کند تیمی است که در سه دهه گذشته، کار «از سرزمین نور» را ساختند و حالا در تولید این اثر همکاری داشتند و این ضرب شست رادیوست که بعد از ۲۶ سال این افراد دوباره کنار هم جمع می‌شوند و بار دیگر هنرمندی خود را نشان می‌دهند و امروز با اقتدار اثری در همان تراز خلق می‌کنند. تهیه‌کننده این کار همان خانم وکیلی است که ۲۶ سال پیش مجموعه «از سرزمین نور» را ساخت. این نشان قدرت مجموعه صداست که چنین سرمایه‌هایی دارد.

وی در پایان گفت: ویژگی دوم این کتاب گویا درباره اربعین بودن اثر است. اربعین نقطه آغاز تاریخ برای ماندگاری عاشوراست. نقطه آغاز این حرکت معرفی عاشوراست و چیزی نیست که بتوان از آن گذشت. اربعین امروز دستمایه کار هنرمندان قرار گرفته است. مردم فرصت خواندن ندارند و شما یک بسته اربعینی را که دانش‌افزایی می‌کند و صحنه‌های کربلا و داستان‌های اربعین را روایت می‌کند، معرفی می‌کنید. من امروز منتظر کاری از امام رضا (ع) و امام زمان (عج) هستم. این کارها از انسان جان‌مایه می‌گیرد؛ چرا که هنرمندان در آن از ته دل کار می‌کنند.

به گزارش ایسنا، پایان این نشست با تجلیل از عوامل مجموعه کتاب گویای «از سرزمین نینوا» و همچنین اهالی دوبله که روایت‌گر آن بودند، همراه بود و از این کتاب گویا با حضور معاون صدا رونمایی شد.

** این گزارش به‌روزرسانی شده است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۸-۰۷-۲۰ ۱۵:۲۶

واقعاً خوب کار کردند من گوش دادم خدا اجرشون بده.