• شنبه / ۲۷ مهر ۱۳۹۸ / ۰۳:۱۱
  • دسته‌بندی: علم و فناوری ایران
  • کد خبر: 98072619600
  • خبرنگار : 30057

بررسی زلزله‌های هفته گذشته؛

ثبت دو زلزله بیش از ۴ ریشتر در خوزستان و بوشهر/تنب‌ بزرگ با زمین‌لرزه ۳ ریشتری لرزید

زمین لرزه

درهفته گذشته "کلمه" در استان بوشهر با زلزله ۴ و " قلعه خواجه" در استان خوزستان با زلزله ۴.۷ ریشتری لرزیدند؛ بیشترین زمین‌لرزه های هفته گذشته در استان‌های جنوبی کشور رخ داد.

به گزارش ایسنا، در هفته گذشته به غیر از لرزه ۴ ریشتری "کلمه" استان بوشهر، بزرگترین زلزله در "قلعه‌خواجه" استان خوزستان با بزرگای ۴.۷ ریشتر رخ داد.

 به گفته دکتر علی بیت‌اللهی، مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، گسل مسبب زلزله کلمه استان بوشهر احتمالا گسل برازجان است که به طول ۷۷ کیلومتر کشیده شده است.

وی بر لرزه‌خیزی بالای این منطقه تاکید کرد و وضعیت لرزه‌خیزه کانون زلزله کلمه را از سال ۲۰۰۶ تاکنون به شرح تصویر ذیل ذکر کرد:

در هفته گذشته همچنین زلزله های بزرگتر از ۳ ریشتر در استان‌های کرمان، کرمانشاه، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان رضوی و جنوبی، هرمزگان و بوشهر به ثبت رسید. جزئیات زلزله های هفته گذشته به این شرح است:

شنبه ۲۰ مهر

در خورموج استان بوشهر زلزله ۲.۸، سراب استان آذربایجان شرقی زلزله ۲.۹، نجف شهر استان کرمان زلزله ۲.۷، کنگ استان هرمزگان زلزله ۲.۵ و جیرنده استان گیلان زلزله ۲.۶ ریشتر به ثبت رسید.

در قلعه خواجه استان خوزستان زلزله‌ای به بزرگای ۴.۷ ریشتر در عمق ۸ کیلومتری رخ داد که کانون این زمین‌لرزه در ۳۱  کیلومتری قلعه خواجه و ۵۹ کیلومتری ایذه استان خوزستان و ۳۹ کیلومتری چلگرد استان چهارمحال و بختیاری بوده است.

گلباف استان کرمان با زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۳.۲ در عمق ۱۲ کیلومتری لرزید. کانون این زلزله در ۱۹ کیلومتری گلباف،۲۰  کیلومتری سیرچ و ۲۷ کیلومتری اندوهجرد این استان بوده است.

مود استان خراسان جنوبی زلزله‌ای به بزرگای ۳.۳ در عمق ۷ کیلومتری را تجربه کرد. کانون این زلزله در ۳۰ کیلومتری مود،۳۰  کیلومتری سربیشه و ۵۵ کیلومتری بیرجند این استان گزارش شد.

تسوج استان آذربایجان شرقی زلزله‌ای به بزرگای ۳.۳ در عمق ۸ کیلومتری را تجربه کرد که کانون آن در ۸ کیلومتری تسوج،۱۷  کیلومتری کشکسرای و ۲۵ کیلومتری شرفخانه این استان بوده است.

سرجنگل استان سیستان و بلوچستان با زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۳.۶ در عمق ۱۴ کیلومتری لرزید. کانون این زمین لرزه در ۶۹ کیلومتری سرجنگل  و۷۹ کیلومتری نصرت‌آباد استان سیستان و بلوچستان و ۸۵ کیلومتری فهرج استان کرمان گزارش شد.

یکشنبه ۲۱ مهر

در کلمه استان بوشهر دو زلزله ۲.۶، چلگرد استان چهارمحال و بختیاری زلزله ۲.۷ و بوشکان استان بوشهر زلزله ۲.۹ رخ داد.

در اندیمشک استان خوزستان بعد از دو زلزله‌ ۲.۵ و ۲.۹ زلزله دیگری با بزرگای ۳ در عمق ۱۱ کیلومتری رخ داد. کانون این زلزله در ۱۵ کیلومتری اندیمشک،۲۲  کیلومتری دزفول و ۲۳ کیلومتری حسینیه این استان بوده است. زلزله‌های ۲.۹، ۳.۲ در عمق ۷ کیلومتری، ۲.۵ و ۲.۶ از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه بوده است.

لیکک استان کهگیلویه و بویراحمد زلزله‌ای به بزرگای ۳.۳ در عمق ۹ کیلومتری را تجربه کرد و کانون رومرکز در ۱۰ کیلومتری لیکک و ۳۳ کیلومتری لنده استان کهگیلویه وبویر احمد و ۲۴ کیلومتری جایزان استان خوزستان گزارش شد.

در قلعه خواجه استان خوزستان زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۳.۳ در عمق ۹ کیلومتری رخ داد. کانون این زلزله در ۳۱ کیلومتری قلعه خواجه و ۵۷ کیلومتری ایذه استان خوزستان و۳۹  کیلومتری چلگرد استان چهارمحال و بختیاری بوده است.

دوشنبه ۲۲ مهر

مجن استان سمنان زلزله ۲.۵، بم استان کرمان زلزله ۲.۸، قصرشیرین استان کرمانشاه زلزله ۲.۹ و راور استان کرمان زلزله ۲.۷ را تجربه کردند.

شوش استان خوزستان با زلزله‌ای به بزرگای ۳.۳ در عمق ۲۳ کیلومتری لرزید که کانون آن در ۳۸ کیلومتری شوش و ۴۳ کیلومتری اندیمشک استان خوزستان و ۴۵ کیلومتری مورموری استان ایلام گزارش شد.

در فارغان استان هرمزگان زلزله‌ای به بزرگای ۳.۸ در عمق ۲۲ کیلومتری به ثبت رسید. کانون این رخداد لرزه‌ای در ۲۱ کیلومتری فارغان،۳۹  کیلومتری فین و ۴۲ کیلومتری حاجی‌آباد این استان گزارش شد.

سه‌شنبه ۲۳ مهر

در سیرچ استان کرمان زلزله ۲.۸، دشتک استان چهارمحال و بختیاری زلزله ۲.۷، کنارتخته استان فارس زلزله ۲.۵، جیرفت استان کرمان زلزله ۲.۶، هجدک استان کرمان زلزله ۲.۶ رخ داد و شادمهر استان خراسان رضوی با زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۳.۲ در عمق ۵ کیلومتری لرزید. کانون این زلزله در ۱۳ کیلومتری شادمهر،۱۴ کیلومتری تربت حیدریه و ۲۷ کیلومتری بایک این استان بوده است.

در لنده استان کهگیلویه و بویراحمد نیز زلزله‌ای به بزرگای۳ در عمق ۸ کیلومتری رخ داد. کانون این زلزله در ۲۰ کیلومتری لنده،۲۳  کیلومتری دهدشت و ۲۳ کیلومتری لیکک این استان گزارش شد.

 چهارشنبه ۲۴ مهر

در شوش استان خوزستان زلزله ۲.۶، قلعه گنج استان کرمان زلزله ۲.۹، سپید دشت استان لرستان زلزله ۲.۶، حسینیه استان خوزستان زلزله ۲.۵، قصرشیرین استان کرمانشاه زلزله ۲.۸، نجف شهر استان کرمان زلزله ۲.۶، سپید دشت استان لرستان زلزله ۲.۶، حسینیه استان خوزستان زلزله ۲.۵، قصرشیرین استان کرمانشاه زلزله ۲.۸، نجف‌شهر استان کرمان زلزله ۲.۶ و خوش رود پی استان مازندران زلزله ۲.۶ رخ داد.

بوشکان استان بوشهر نیز زلزله‌ای به بزرگای ۳.۱ در عمق ۲۰ کیلومتری را تجربه کرد. کانون این زلزله در ۱۴ کیلومتری بوشکان، ۲۰ کیلومتری کلمه و ۲۳ کیلومتری خورموج این استان گزارش شد.

پنج‌شنبه ۲۵ مهر

زیارتعلی استان هرمزگان با زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۳.۲ در عمق ۱۰ کیلومتری لرزید. کانون این زلزله در ۱۸ کیلومتری زیارتعلی استان هرمزگان و ۲۲  کیلومتری نودژ و ۳۴ کیلومتری منوجان استان کرمان بوده است.

همچنین در این روز در تسوج استان آذربایجان شرقی زلزله‌های ۲.۵ و ۲.۷،‌کمه استان اصفهان زلزله ۲.۵، خوش رود پی استان مازندران  زلزله ۲.۸ به ثبت رسید.

تازه آباد استان کرمانشاه نیز زلزله ای به بزرگای ۳.۴ در عمق ۸ کیلومتری را تجربه کرد که کانون این زلزله در ۱۵ کیلومتری تازه آباد، ۲۹ کیلومتری جوانرود و ۳۵ کیلومتری کوزران این استان بوده است.

جمعه ۲۶ مهر

در علامرودشت استان فارس زلزله ۲.۶، ایذه استان خوزستان زلزله ۲.۵، برازجان استان بوشهر زلزله ۲.۷ و جاجرم استان خراسان شمالی ۲.۵ رخ داد.

در کنگ استان هرمزگان زلزله ای به بزرگای ۳.۴ در عمق ۱۰ کیلومتر به ثبت رسید و کانون آن در ۳۱ کیلومتری کنگ، ۳۷ کیلومتری بندر لنگه و ۳۹ کیلومتری جزیره تنب بزرگ این استان گزارش شد. زلزله ۳.۸ در عمق ۱۴ کیلومتری و ۳.۲ در عمق ۲۶ کیلومتری از دیگر رخدادهای لرزه ای این منطقه است.

کلمه استان بوشهر زلزله ای به بزرگای ۴ را تجربه کرد. عمق این زمین لرزه در ۹ کیلومتری و کانون رومرکز در ۱۷ کیلومتری کلمه، ۲۰ کیلومتری تنگ ارم و ۲۲ کیلومتری اهر این استان به ثبت رسید.

تنگ ارم استان بوشهر با زلزله ای به بزرگای ۳.۷ در عمق ۱۴ کیلومتری لرزید. کانون این زمین لرزه در ۱۹ کیلومتری تنگ ارم، ۲۰ کیلومتری کلمه و ۲۴ کیلومتری برازجان این استان بوده است.

در جزیره تنب بزرگ استان هرمزگان زلزله ۳ در عمق ۱۰ کیلومتری گزارش شد و کانون آن در ۳۲ کیلومتری تنب بزرگ، ۵۰ کیلومتری بندر خمیر و ۵۲ کیلومتری لافت استان هرمزگان بوده است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.