• دوشنبه / ۲۰ آبان ۱۳۹۸ / ۱۴:۰۵
  • دسته‌بندی: قم
  • کد خبر: 98082012617
  • منبع : نمایندگی قم

سبک زندگی دینی، تلفیق وضعیت کنونی زندگی با محوریت مفاهیم دینی است

سبک زندگی

ایسنا/قم استاد حوزه بیان کرد: سبک زندگی دینی، از تلفیق وضعیت کنونی زندگی با محوریت مفاهیم دینی شکل می‎گیرد.

به گزارش ایسنا، حجت‎الاسلام‌والمسلمین مهدی هادی امروز در نشست "چیستی و چرایی سبک زندگی دینی در گام دوم" از سلسله نشست‎های تبیین گام دوم انقلاب در موسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه خواهران که به همت جهاددانشگاهی قم و مدیریت حوزه علمیه خواهران برگزار شد، گفت: برای رسیدن به موفقیت نیازمند سلسله اطلاعات متشکل هستیم که آن را دانش و نتیجه نهایی آن را نیز دانایی می‎دانیم.

وی افزود: در کنار عنصر دانش نیازمند مهارت هستیم، توانمندی و مهارت به همراه دانش، نیازمند انگیزه و استمرار هستند تا ما را به موفقیت برسانند.

هادی با ذکر این مطلب که همیشه اساتید نیستند که روی شاگردان اثر می‌گذارند، تصریح کرد: گاهی شاگردان روی اساتید تاثیر می‌گذارند و گاهی نیز مردم هستند که روی رهبری اثر می گذارند؛ جامعه زمان امام علی(ع) کاری با ایشان کرد که ایشان صحنه را ترک کردند تا مردم بفهمند که راهی که به علی(ع) ختم نشود به کجا ختم می‎شود.

وی گفت: پس از بیان منویات رهبری، صاحبان رسانه و تریبون و کسانی که موظف به انجام حرکت هستند باید کلید واژه‌های بیانیه گام دوم را استخراج کنند و این استخراج با سوال‌سازی و گفتمان‌سازی همراه شود و در نهایت به حرکت عملی در جامعه بیانجامد.

وی با اشاره به برگزاری سلسله جلسات ۵گانه سبک زندگی در این مرکز، افزود: قرار است در این نشست‎ها مفهوم سبک زندگی به عنوان مفهوم عام و سبک زندگی دینی اسلامی به عنوان مفهوم خاص تبیین شود، خوشبختانه حوزه علمیه خواهران در این زمینه بخشی از تولید علم در زمینه سبک زندگی دینی را به عهده دارد.

این استاد حوزه بیان کرد: بانوان با توجه به نقش کلیدی که در تبدیل دانش به مهارت دارند قطعا سرعت اثرگذاری را ارتقا می دهند، بانوان در خانه مدیر اجرایی هستند و باید سبک زندگی را در منزل نهادینه کنند.

هادی با اشاره به اهمیت گفتمان‌سازی و مهارت‌سازی و استمرار مفهوم سبک زندگی دینی در جامعه، تصریح کرد: انسان‌ها در زندگی، شیوه‎هایی برای زندگی انتخاب می کنند که آن شیوه ها، ما را به سمت رفتارهایی رهنمون می‎کند، سبک زندگی شیوه‌های برخواسته از گرایش‌ها و ارزش‌های افراد و جوامع است که به رفتارها منتهی می‎شود.

وی گفت: سبک زندگی در تمام شئون زندگی آدمی نقش آفرین است، امروزه حتی سبک آب خوردن انسان نیز عوض شده است و دیگر حاضر نیستیم با یک لیوان در طول شبانه روز آب بخوریم.

وی افزود: برگزاری مراسم عزاداری از منظر شیعیان یک حرکت اعتقادی اصیل است، حال اگر این برنامه با سبک‌های ناهنجار و آهنگین همراه شود، قطعا به تقویت باورها و ارزش‌های ما منجر نخواهد بود.

استاد حوزه بیان کرد: لباس پوشیدن از عناصر طبیعی ذاتی انسان است ولی با استفاده از ابزارهای مختلف سبک لباس پوشیدن به شکلی تبلیغ می‎شود که شاید در نگاه اول شکیل باشد ولی وقتی نهادینه شد به ابزاری برای گسترش بی حیایی منجر می‎شود.

هادی تصریح کرد: برخی از لباس ها از نوع زنانه و مردانه به شکلی است که در انتها به جای شکیل بودن انسان را به سمت بی‌حیایی و بی‏تفاوتی می‎برد، وقتی یک امر یا یک رفتار تکرار شد حساسیت‎ها نسبت به آن عمل کمتر می‎شود.

وی گفت: تحقیقات ثابت کرده است که در برخی از موارد، زمانی که حساسیت از بین می‎رود، یک نوع اختلال جایگزین آن می‌شود؛ همین مساله باعث شده است که حساسیت نسبت به جنس مخالف از بین رفته و حس لذت کمتر شده و عوامل ناهنجار دیگری جایگزین آن شده است.

وی با اشاره به آثار منفی نوع تبلیغ سبک زندگی افزود: برخی از کسانی که مبلغ و معرف سبک زندگی هستند به شکلی عمل می‌کنند که مردم را سردرگم می کنند و یا آنها را از چیزی که تبلیغ می کنند بیزار می‌کنند.

استاد حوزه با اشاره به عوامل موثر در نهادینه شدن سبک زندگی یادآورشد: وراثت در زمینه نوع پذیرش سبک زندگی در خود و دیگران موثر است، باهوش بودن، زیبا و کامل بودن، قدرت جسمانی همگی در سبک زندگی و عملکرد انسان در زندگی موثر هستند.

هادی تصریح کرد: محیط نیز در انتخاب نوع سبک زندگی تاثیرگذار است، محیط به محیط پیش و پس از تولد باز می‌گردد، رفتارهای پدر و مادر نسبت به مشکلات، آموزش غیر رسمی به کودکان است، وقتی پدر و مادری در موقع مشکلات با صبر و شکیبایی و مدیریت آن را رفع می‌کنند بهترین نوع آموزش به فرزند است.

وی با اشاره به اهمیت مکان جغرافیایی در نوع سبک زندگی، افزود: زندگی در محیط‎های سرد و خشک یا گرم یا مربوط قطعا روی نوع رفتارها و پوشش مردم موثر است، وضعیت جغرافیایی انسان‌ها را متفاوت با هم رشد می‌دهد.

استاد حوزه بیان کرد: از دیگر عوامل موثر بر سبک زندگی می‏توان به الگوهای رفتاری اشاره کرد، این الگوها ممکن است ساختگی و گاهی ممکن است واقعی باشند، وقتی در زمان تشرف به حرم یک عالم بزرگ یا مرجع تقلید را با آن حال خضوع و خشوع مشاهده می کنیم قطعا تاثیرات عمیقی روی نوع زیارت ما می‌گذارد ولی گاهی اوقات رسانه‎ها باعث می‌شوند که الگوهای ساختگی و انتزاعی برای جامعه ایجاد کنند.

هادی تصریح کرد: گاهی اوقات یک فیلم یا سریال می‌تواند گرایش های مختلفی را در مردم ایجاد کند زیرا وقتی سازه‌های خیالی در ذهن مردم شکل می‎گیرد زندگی مردم را متحول می‎کند، رسانه‎ها به شدت در الگوسازی و تولید سبک زندگی موثر هستند.

وی گفت: کربلا نماد صف آرایی حق در مقابل باطل است، عاشورا در همه روزها و کربلا نیز در همه زمین‌ها ساری و جاری است، حتی در آشپزخانه و محل زندگی، زیرا یک غذا باید با شرایط خاص طبخ شود تا سلامت آن تامین شود.

وی افزود: نوم و خواب انسان باید عامل آرامش باشد ولی وقتی آن را با مشکل مواجه می کنیم و ساعت ۲ بامداد با گوشی موبایل به خواب می رویم، آرامش ما نیز در زندگی دچار خدشه می شود.

استاد حوزه بیان کرد: گاهی تفریحات نیز به آسیب منجر می‌شود، تفریح از نظر اسلام عبارت از آن چیزی است که به روان انسان احساس نشاط می‌دهد و ما را برای انجام بقیه مسئولیت‌ها آماده می‎کند.

هادی تصریح کرد: در مسیر سبک زندگی باید به شکل مستمر دانش‌اندوزی کنیم، دانستن آیات و روایات مهم است ولی مهم این است که چگونه باید این دانایی را به توانایی در زندگی مبدل کنند.

وی گفت: سبک زندگی به دو نوع شکل غربی و شرقی تقسیم می شوند، سبک زندگی غربی خود محور، لذت گرا و منکر اعتقاد ماورایی است؛ گسترش مهدکودک‌ها و سرای سالمندان وسراهای شبانه روزی و پانسیون‌ها نیز خروجی این سبک زندگی است.

وی افزود: تمامی تحقیقات نشان می‎دهند که سبک زندگی شرقی، سلامت روان بیشتری نسبت به سبک زندگی غربی دارد، البته بسیاری از خلاقیت‏ها در سبک زندگی شرقی کاهش می‎یابد زیرا از پیرامون خود و پرورش فرزند و ... لذت زیادی می‎برند و وقت آنها صرف همین مسایل می‎شود.

استاد حوزه بیان کرد: گاهی مقسم تقسیم زندگی، کلمه دین است و زندگی را به دو شکل دینی و غیر دینی تقسیم می کند، در سبک زندگی مذهبی قرار است هر اتفاقی به دین و خدا ختم شود، سبک زندگی در آب خوردن باید به گونه‌ای باشد که مفهوم دین در آن راه پیدا کرده باشد.

هادی تصریح کرد: در تقسیم بندی دیگر، سبک زندگی علمی و غیر علمی رخ نمایی می کند که در سبک زندگی علمی همه فعالیت‌ها باید همراه با استدلال باشد، سبک زندگی مدرن و سنتی نیز از دیگر اقسام سبک زندگی است.

وی گفت: در گام اول سبک زندگی باید صاحب شناخت شویم و وضعیت کنونی را به خودمان گزارش دهیم، پس از پیدا کردن وضعیت خود، زندگی با نخ تسبیح اصلی که می‌تواند دین، علم، سنت یا مدرنیسم باشد تنظیم می شود، اگر به دنبال سبک زندگی اسلامی هستیم باید نخ تسبیح دینی را با وضعیت خود تطبیق دهیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.