• پنجشنبه / ۲۳ آبان ۱۳۹۸ / ۰۸:۲۵
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 98082314934
  • خبرنگار : 71145

گولن، موشک‌های اس- ۴۰۰، نسل کشی ارامنه و سوریه محور مذاکرات ترامپ و اردوغان

روسای جمهوری ترکیه و آمریکا

روسای جمهوری ترکیه و آمریکا ضمن بررسی مسائل اقتصادی و سیاسی دو طرف نسبت به عبور از اختلافات بین واشنگتن و آنکارا درباره خرید سامانه‌های موشکی "اس – ۴۰۰" روسیه ابراز اطمینان کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از اسکای نیوز، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه بعد از دیدار دوجانبه در واشنگتن گفت: خرید تجهیزات تکنولوژیکی پیشرفته روسیه نظیر سامانه‌های موشکی "اس- ۴۰۰" از سوی ترکیه چالشی جدی برای ماست. ما بحث درباره این موضوع را همواره مطرح می‌کنیم و امروز نیز بررسی کردیم و در آینده نیز بحث خواهیم کرد.

ترامپ با اشاره به درخواست دو رئیس‌جمهوری از وزیران خارجه جهت شروع فوری اقدام برای حل و فصل این موضوع ابراز امیدواری کرد که دو کشور بتوانند این مساله را حل کنند.

اردوغان نیز تاکید کرد، ترکیه و آمریکا می‌توانند اختلافات بر سامانه‌های "اس- ۴۰۰" و برنامه جنگنده‌های "اف – ۳۵" را از طریق گفت‌وگو حل کنند.

ترامپ ترکیه را "هم‌پیمان خوب" در ناتو توصیف کرد، وی از افزایش بودجه دفاعی ترکیه و رسیدن به ۲ درصد تولید داخلی تقدیر کرد و گفت، ائتلاف بین ترکیه و آمریکا برای ناتو و کل خاورمیانه مهم است.

رئیس‌جمهوری آمریکا از نقش ترکیه در مقابله با داعش تقدیر کرد و گفت: اردوغان با تروریسم می‌جنگند همانطور که آمریکا با آن می‌جنگد.

ترامپ درباره سوریه نیز خاطرنشان کرد، در دیدار با اردوغان تاکید کرده که این کشور به آنچه باید در سوریه پایبند باشد، ادامه دهد.

رئیس جمهوری آمریکا د نشست مطبوعاتی مشترک با رجب طیب اردوغان همچنین گفت: اردوغان با کردها روابط بسیار خوبی دارد. بسیاری از کردها در ترکیه حضور و به هر گونه امکاناتی دسترسی دارند. 

رئیس جمهوری آمریکا افزود: ترکیه ۴۰ و اروپا سه میلیارد دلار برای پناهجویان سوری هزینه کرده‌اند. اعضای بازداشت‌شده داعشی باید به اروپا بازگردانده شوند. اروپا در زمینه پناهجویان حمایت کافی از ترکیه را انجام نداده است. بیشترین هزینه در این زمینه را ترکیه متحمل شده است.

وی ادامه داد: دیدار بسیار مفید و پرباری با جناب اردوغان داشتیم. او همانند ما با تروریسم مبارزه می‌کند. از ترکیه بابت همکاری در عملیات علیه ابوبکر بغدادی سرکرده سابق گروه تروریستی داعش تشکر می‌کنم. اتحاد ترکیه و آمریکا نیرویی بسیار مهم و قدرتمند برای ناتو و خاورمیانه است. مذاکرات فشرده ترکیه و ایالات متحده آمریکا برای حل اختلاف بر سر جنگنده‌های اف-۳۵ ادامه دارد. 

اردوغان نیز اعلام کرد، تصمیم دارد صفحه جدید در روابط با آمریکا باز کند.

وی با ادعای اینکه ترکیه و آمریکا با هم برای برقراری ثبات در سوریه و نابودی نهایی داعش تلاش می‌کنند بر پایبندی ترکیه به توافق حاصل شده با واشنگتن بر سر سوریه تاکید کرد.

رئیس‌جمهوری ترکیه گفت، کشورش بیش از ۲۰۰ عنصر داعشی را در بند نگه داشته و واشنگتن و آنکارا برای لزوم استرداد عناصر بازداشتی داعش به کشورهای اروپایی تاکید دارند.

اردوغان گفت، امکان بازگرداندن دو میلیون آواره سوری به مناطق مختلف شمال سوریه وجود دارد و ترکیه بازگشت ۳۶۵ هزار سوری به جرابلس را تضمین کرده است.

ترامپ نیز همراستا با این اظهارات گفت، کشورهای اروپایی باید بخش اعظمی از هزینه‌های آوارگان سوری را تقبل کنند.

اردوغان درباره کردها نیز بار دیگر موضع خود مبنی بر اینکه ترکیه هیچ مشکلی با کردها ندارد و تنها مشکلش با "گروه‌های تروریستی است" تکرار و اشاره کرد، عملیات "چشمه صلح" "ضربه قوی"‌ به برنامه‌های جدایی طلبانه یگان‌های مدافع خلق کرد وارد کرد.

وی تاکید کرد، منطقه امن در شمال سوریه باید تحت کنترل ترکیه باشد.

دو رئیس‌جمهوری همچنین در ادامه به مساله فتح الله گولن، مبلغ ترکیه‌ای مخالف که مقیم آمریکاست و آنکارا او را به دست داشتن در پرونده‌های تروریستی و کودتای ناکام سال ۲۰۱۶ متهم می‌کند، پرداختند و اردوغان گفت، بار دیگر درخواست استرداد گولن به ترکیه را مطرح کرد و ادامه اقامت گولن در آمریکا را امری غیرقابل قبول دانست.

رجب طیب اردوغان تاکید کرد: اطرافیان مخالف ترامپ تلاش وافر می‌کنند روابط مان از بین برود. ترامپ تلاش‌های صادقانه‌ای برای حل مسائل موجود میان ترکیه و آمریکا بر اساس احترام متقابل و تامین امنیت ملی دو کشور انجام می‌دهد. راه حل اختلافات دیالوگ مبتنی بر اطلاعات درست است. تلاش‌های خود در این راستا را بدون وقفه ادامه خواهیم داد.

وی افزود: (درباره پروژه تولید اف-۳۵) مسؤولیت‌ها را مشخص کردیم. امیدوارم در پایان این همکاری، نتیجه مثبتی بگیریم. موضع ترامپ در این زمینه را صادقانه و سازنده دیدم. کتابی کامل درباره جزئیات تمام اقدامات فتو به سناتورها دادیم. به محض بازگشت یک مجموعه از آن را تهیه کرده و ارسال خواهیم کرد. درباره استرداد فتح االله گولن رایزنی‌های وزارتخانه‌های دادگستری ادامه دارد، این روند را بدون وقفه ادامه خواهیم داد.

اردوغان تاکید کرد: موضع ناتو در خصوص منطقه امن را خواهیم دید. اگر به رویکرد مثبتی دست یابیم، می‌توانیم اقدامات اولیه در ایجاد کریدور صلح در شمال (سوریه) را انجام دهیم. اعلام کردیم که می‌توانیم پاتریوت‌ را هم خریداری کنیم. پیشنهاد حذف کامل اس-۴۰۰ را دخالت در حق حاکمیت ملی ترکیه می‌دانیم. نمی‌توانیم پدافند هوایی اس-۴۰۰ را به طور کامل رها کرده و به پاتریوت روی آوریم، ما گفتیم که پاتریوت را هم بخریم اما اس-۴۰۰ را هم خریداری می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: به دنبال این هستیم که هم آمریکا و هم روسیه دوستان ما باشند. تمام تلاش‌هایمان در این راستاست. درباره اظهارات لیندسی گراهام علیه ترکیه به وی آنچه لازم است را گفتم. امروز درس خود را گرفت.

اردوغان همچنین به رسمیت شناختن "نسل کشی ارامنه" از سوی مجلس نمایندگان آمریکا را به ضرر روابط با واشنگتن دانست و گفت، این موضوع را برای ترامپ تشریح کرده است.

دونالد ترامپ نیز گفت، روابط بین آمریکا و ترکیه عالی است و رجب طیب اردوغان "مرد بسیار محترمی" در منطقه است.

ترامپ همچنین در ابتدای دیدارش با اردوغان گفت، آتش‌بس در شمال سوریه همچنان پابرجاست و دولتش با کردها در سوریه در ارتباط است و آنها از وضعیت کنونی راضی هستند.

رئیس‌جمهوری آمریکا تلاش‌های ترکیه در مقابله با داعش را ستود و گفت، ترکیه بیش از ۱۰۰ داعشی را بازداشت کرده است.

وی تاکید کرد، آمریکا نیروهای دموکراتیک سوریه تنها برای حفاظت از میادین نفتی نگه می‌دارد.

ترامپ همچنین گفت، با همتای ترکیه‌ای خود به بررسی عقد قرداد تجاری بین واشنگتن و آنکارا خواهد پرداخت و مشکلات ترکیه را درک می‌کند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.