• پنجشنبه / ۲۳ آبان ۱۳۹۸ / ۲۳:۲۷
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 98082315429
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

در شبِ تئاتری‌ها چه گذشت؟

تئاتر اصفهان

ایسنا/اصفهان با برگزاری آیین اختتامیه سی و یکمین جشنواره تئاتر استان اصفهان، ضمن تقدیر از آثار برگزیدۀ هر بخش، تئاترهای «سبوط» و «کلاغ‌ها» به‌عنوان نمایندگان اصفهان برای حضور در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی شدند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، در آیین اختتامیه سی و یکمین جشنواره تئاتر این استان که شامگاه ۲۳ آبان ماه در مجتمع فرهنگی هنری فرشچیان برگزار شد، با تأکید بر اینکه قصد سخنرانی ندارد گفت: هنر به‌عنوان یک نعمت  بزرگ الهی در چهل سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران توانسته است در آموزش مردم نقش‌آفرینی کند و در بین همه رشته‌های هنری، هنرهای نمایشی به‌ویژه تئاتر، جایگاه ویژه‌ای دارد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدعلی انصاری ادامه داد: تئاتر ما در این چهل سال علیرغم سختی‌ها و مشکلات توفیقات خوبی نیز در کیفیت و امر تربیت جامعه و آموزش ارزش‌های انسانی و دینی داشته و همه بخش‌ها و رشته‌های این حوزه توانسته‌اند آنچه در توان دارند در حوزه محتوا انجام بدهند.

وی با تأکید بر اینکه در حوزه محتوای تئاتر، نیاز به کار و تلاش بیشتری هست خاطرنشان کرد: همه دلسوزان و علاقه‌مندان باید دراین‌باره احساس تکلیف کرده، نقاط قوت را تقویت و مشکلات را رفع کنند.

انصاری، توجه به ذائقه مردم و خالقان اثر را ضروری دانست و با ارائه آماری از رشد هنر تئاتر در کشور گفت: از سال ۵۷ تا ۹۷ سالن‌های نمایشی کشور ۱۳ برابر شده و نشریات تخصصی حوزه تئاتر نیز ۴۰ برابر شده است. ۱۲۵۰ تئاتر به‌عنوان تئاتر مسجد اجراشده و ۳۷ دوره جشنواره تئاتر فجر، ۱۸ دوره تئاتر آیینی، ۱۷ دوره تئاتر بین‌المللی فجر، ۱۶ دوره تئاتر مقاومت و ۲۰ دوره تئاتر بین‌المللی دانشگاهی برگزارشده که باید به این‌ها تئاترهای استانی و منطقه‌ای را نیز افزود تا دریافت که نظام جمهوری اسلامی ایران به تئاتر بی‌توجه نیست.


مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان تأکید کرد: تئاتر وقتی معنا پیدا می‌کند که باعث پیشرفت و تعالی افراد یا شادی و نشاط جامعه شود. نتیجه جشنواره نیز باید رشد تئاتری باشد که بتواند به توسعه کشور کمک کند.

وی تئاتر اصفهان را سرآمد تئاتر دیگر شهرهای کشور دانست و اظهار کرد: در دوران کنونی، توجهی که شأن تئاتر اصفهان است به زیرساخت‌های تئاتر شهر نشده و بارها در جلسات متعدد گفته‌ایم اینکه اصفهان یک سالن حرفه‌ای ندارد جالب نیست. اکنون نیز به بهانه برگزاری این جشنواره به خودم و مسئولان دیگر می‌گویم که تئاتر اصفهان مطالبه‌گران زیادی دارد و باید همه به آن کمک کنند.

انصاری خاطرنشان کرد: گاهی اظهار دلگیری‌هایی از محتوای بعضی از تئاترهای روی صحنه می‌شود. ما هم‌ عقیده داریم تئاتر باید طوری باشد که هر خانواده و هر گروه سنی‌ای بتوانند با خاطرجمع پای تماشای آن بنشینند. البته تئاترهای بامعنی کم نیستند اما در شهر شهیدپرور و متدین اصفهان حتی یک مورد نیز موجب دلگیری می‌شود که باید بیشتر دقت کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان، با بیان اینکه جشنواره امسال با آرامش و نظم بیشتری برگزار شد گفت: امسال ظاهراً برای برخی از اجراها بلیت هم فروخته‌شده که در مقابل هزینه جشنواره مبلغ درآمد آن ناچیز است و قابل‌ذکر نیست. این کار تمرینی بوده تا ببینیم این کار شدنی است یا خیر و اعتقاد ما بر این است که اگر اعتباری باشد برای تئاتر هزینه کنیم اما قطعاً گروه‌های هنری باید به سمت اتکا به خودشان بروند و خودشان خودشان را اداره کنند تا دوام و کیفیت آثارشان بیشتر شود.

به گزارش ایسنا، پس از ایراد این سخنان، گروه موسیقی «کریاس» به اجرای برنامه پرداختند و سپس از، محمد عیدی، رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان، مهدی احمدی فر، رئیس حوزه هنری اصفهان و علی گرامی، رئیس موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر تجلیل شد. همچنین شورای بازبین جشنواره متشکل از حسن کریمی هسنیجه، پیمان کریمی و حمید شهرانی به همراه هیئت‌داوران متشکل از شهرام زرگر، ندا هنگامی و جهانشیر یاراحمدی نیز لوح تقدیر دریافت کردند و ندا هنگامی با بیان اینکه هیئت‌داوران بیانه‌ای ندارد که در این جشنواره قرائت کند، شروع به معرفی برگزیدگان بخش‌های مختلف جشنواره کرد.

اسامی برگزیدگان به این شرح است:

در بخش‌های طراحی پوستر، مهدی غلامی از تئاتر «گراز»، طراحی گریم، شیما مؤمنی از تئاتر «شرق دور، شرق نزدیک»، طراحی نور، امید نیاز از تئاتر «سبوط»، موسیقی، امین پناهی از تئاتر «شرق دور، شرق نزدیک» و  طراحی لباس و شفق کاظمی از تئاتر «سالمرگی» برگزیده شدند.

در بخش طراحی صحنه، لوح تقدیر به مسعود نریمانی از تئاتر «چای راند آخر» و امید نیاز برای طراحی صحنه تئاتر «سبوط» اهدا شد. امید نیاز پس از دریافت جایزه خود گفت: پا گرفتن تئاتر اصفهان منوط به پا گرفتن تئاتر شهرستان‌هاست.

در بخش بازیگری زن، هیئت‌داوران از دینا مصلحی، بازیگر نوجوان تئاتر «سبوط» تقدیر ویژه کردند. رتبه سوم این بخش به آذر بهارلو برای تئاتر «سالمرگی» و یاسمن نصیری برای تئاتر «تاریخ مردم کوچه و بازار فرانسه در قرن ۱۸» تعلق گرفت. رتبه دوم را مژگان کوهی برای تئاتر «گراز» و ویدا موسوی برای تئاتر «شرق دور، شرق نزدیک» دریافت کردند و رتبه اول را نیز رؤیا بختیاری برای تئاتر «سبوط» از آن خود کرد. بختیاری پس از دریافت جایزه گفت: امیدوارم به تئاتر کشور بیشتر و به تئاتر اصفهان خیلی خیلی بیشتر توجه شود.

در بخش بازیگری مرد، لوح تقدیر به خاطر همکاری با جوانان، به حسن جویره، بازیگر پیشکسوت تئاتر «سالمرگی» اهدا شد. سپس رتبه سوم به قادر طباطبایی و محمد ترابی برای تئاتر «کلاغ‌ها» تعلق گرفت و این دو بازیگر، جایزه خود را به همسرانشان تقدیم کردند. رتبه دوم به ابوالفضل صفوی برای تئاتر «مه‌لقا» داده شد و رتبه اول را نیز احسان شهبازی برای بازی در تئاترهای «سالمرگی» و «چای راند آخر» دریافت کرد. 

در بخش نویسندگی، تندیس و لوح تقدیر به سعید محسنی، نمایشنامه‌نویس «کلاغ‌ها» و «سبوط» اهدا شد. سعید محسنی نیز جایزه خود را به همسرش تقدیم کرد.

در بخش کارگردانی، پویان عطایی برای تئاتر «سالمرگی» رتبه سوم را گرفت و پس از دریافت جایزه گفت: از نظر مخاطبان تئاتر سالمرگی اول بود. امیدوارم هیئت‌داوران به‌جای شو، رتبه اول را به یک تئاتر واقعی بدهند. 

رتبه دوم این بخش به سعید محسنی برای تئاتر «کلاغ‌ها» اهدا شد. رتبه اول را نیز امید نیاز برای تئاتر «سبوط» کسب کرد. امید نیاز پس از دریافت جایزه خود گفت: طبق آمار مشخص است که از کدام تئاتر استقبال بیشتری شده و شاید ما معنی تئاتر را نمی‌دانیم که به هیئت‌داوران می‌گوییم شو انتخاب نکنند. من جایزه‌هایم را سال‌ها پیش گرفته‌ام. به داوران احترام بگذاریم و برای آنان میزبان خوبی باشیم.

در دقایق پایانی این جشنواره نیز تئاترهای «سبوط» به کارگردانی امید نیاز و «کلاغ‌ها» به کارگردانی سعید محسنی به‌عنوان نمایندگان اصفهان برای حضور در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی شدند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.