• شنبه / ۲۵ آبان ۱۳۹۸ / ۱۰:۳۵
  • دسته‌بندی: خراسان جنوبی
  • کد خبر: 98082516003
  • خبرنگار : 50028

ایسنا گزارش می‌دهد؛

راه؛ محور توجه استاندار خراسان جنوبی

راه

ایسنا/خراسان جنوبی استاندار خراسان جنوبی گفت: با پیگیری‌های انجام شده و حمایت‌های دولت اعتبارات بخش راه تا امروز نسبت به سال قبل سه برابر شده است.

محور بیرجند- قاین یکی از پر ترددترین محورهای مواصلاتی خراسان جنوبی بوده که به دلیل قرار گرفتن در مسیر مشهد میزبان تعداد زیادی از وسایل نقلیه است، جاده باریک، تک بانده در دل کوهستان سرعت تردد در این محور را کند کرده و حالا دیگر پاسخگوی حجم ترددها نیست.

در این راستا از سال 89 عملیات دوبانده کردن این جاده آغاز شده و اکنون با پیگیری‌های استاندار خراسان جنوبی اعتباراتی برای تکمیل عملیات این محور تزریق  شده است تا با تکمیل این محور شاهد تصادفات کمتر باشیم.

به گزارش ایسنا، یکی از قطعه‌های در دست پیمانکار این عملیات، در نزدیکی آرین شهر است که به علت عدم پرداخت مطالبات، کار مدتی به تعویق افتاده بود و ساخت و ساز را به تازگی آغاز کرده است.

این پیمانکار با نگاه ویژه استاندار خراسان جنوبی مبنی بر تخصیص اعتبارات، متقبل شد تا اردیبهشت‌ماه سال آینده، عملیات دو بانده سازی تا آرین شهر را تکمیل کند.

دیده بان، یکی دیگر از پیمانکاران این محور، اظهار کرد: محدودیت اعتبارات و منابع مالی یکی از مشکلات اصلی این پروژه است که تا زمانی که رفع نشود، ادامه کار مشکل است.

تکمیل محور بیرجند _ قاین تا 1400

میرمحمد مودی، معاون ساخت و مهندسی راه و شهرسازی خراسان جنوبی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌کنیم حداقل تا پایان سال ۱۰ کیلومتر و تا اردیبهشت‌ماه سال آینده بین ۲۰ تا ۲۵ کیلومتر از محور بیرجند _ قاین را تکمیل کنیم، گفت: برنامه ما این است که تا اوایل سال ۱۴۰۰ کل محور را تکمیل کنیم.

وی اظهار کرد: در حال حاضر پنج پیمانکار در محور بیرجند - قاین مشغول به کار بوده و نزدیک 80 مورد ماشین‌آلات سنگین فعال هستند.

معاون ساخت و مهندسی راه و شهرسازی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه یک پیمانکار بومی شش کیلومتر و یک پیمانکار دیگر قطعات تکمیلی را تعهد کرده و در حال تکمیل است، افزود:  پیمانکار دیگری ۲۹ کیلومتر تعهد کرده که چهار کیلومتر از آن را تکمیل کرده است.

مودی با بیان اینکه پیمانکار تعهد کرده حداقل ۱۲ کیلومتر را تا شهریورماه سال آینده زیر بار ترافیک ببرد، تصریح کرد: شرکت دیگر نیز تاکنون ۱۰ کیلومتر از تعهدش را انجام داده و حدود ۱۸ کیلومتر دیگر عملیات اجرایی را در دست دارد که ۴.۵ کیلومتر را تکمیل کرده و ظرف یک ماه آینده نیز شش کیلومتر از این محور را زیر بار ترافیک خواهد برد.

معاون ساخت و مهندسی راه و شهرسازی خراسان جنوبی در مورد اعتبارات این پروژه، بیان کرد: ۴۰ میلیارد تومان اعتبارات ردیف بوده و همچنین مقرر شده 50 میلیارد تومان از ظرفیت قانونی ماده 56 توسط بانک مسکن به این پروژه تزریق شود.

مودی با بیان اینکه پروژه با سرعت در حال پیگیری است، ادامه داد:  همچنین بانک سپه اعلام آمادگی کرده تا ۵۰ میلیارد تومان دیگر را به این پروژه اختصاص دهد.

وی با بیان اینکه باتوجه به تخصیص خوبی که امسال داشتیم پیش‌بینی ما این است که قسمت عمده‌ای از مطالبات پیمانکاران را پرداخت کنیم، یادآور شد: مشکلی به لحاظ پرداخت مطالبات در سال جاری نداریم.

توسعه ریلی و جاده‌ای در خراسان جنوبی

مهدی جعفری، مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی نیز در شورای اداری استان اظهار کرد: توسعه ریلی و جاده‌ای در استان یکی از اولویت‌های مهم است.

وی با بیان اینکه حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی نقش بسزایی در اشتغال، پویایی و توسعه اقتصادی هر منطقه دارد، افزود: کویری بودن و طولانی بودن راه‌ها سبب خستگی رانندگان و تصادفات بسیار در استان شده که در این راستا باید طول راه‌های باند دوم در استان را افزایش دهیم.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی بیان کرد: طی پنج سال اخیر بالغ بر ۳۴۲ کیلومتر به طول باندهای دوم استان اضافه شده که از رشد ۱۲۹ درصدی برخوردار بوده است.

جعفری ادامه داد: در اردیبهشت‌ماه امسال ۱۲۴ کیلومتر باند دوم در استان به بهره‌برداری رسید و در حال حاضر ۷۰ کیلومتر باند دوم آسفالت شده و ۱۳۰ کیلومتر آماده آسفالت داریم که اگر تکمیل شود تحول زیادی در باندهای دوم استان ایجاد می‌شود.

وی با اشاره به افزایش سه برابری اعتبارات بخش راه استان، بیان کرد: طی سال جاری ۳۸۸ کیلومتر پروژه راه و راه‌آهن با اعتبار بالغ بر هزار میلیارد تومان در استان آغاز می‌شود.

 مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی با اشاره به ایجاد راه‌آهن در استان برای توسعه راه‌ها، تصریح کرد: امسال عملیات اجرایی قطعه ۱۶ پروژه راه‌آهن بیرجند آغاز شد که تاکنون ۲۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان به این پروژه تخصیص یافته و پروژه راه‌آهن فردوس به طول ۷۱ کیلومتر نیز آغاز شده است.

افزایش اعتبارات راه

محمدصادق معتمدیان، استاندار خراسان جنوبی چندی پیش در بازدید از محور بیرجند ـ قاین گفت: با پیگیری‌هایی که امسال انجام شده و حمایت‌هایی که دولت داشته و در راستای اجرای مصوبات سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در اسفندماه سال گذشته به استان، اعتبارات بخش راه تا امروز نسبت به سال قبل سه برابر شده است.

وی اظهار کرد: در جلسه‌ با مسئولان راه و شهرسازی و معاونت عمرانی استانداری وضعیت راه‌های استان و پروژه‌های در دست احداث را مورد بررسی قرار دادیم.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه مجموع اعتبارات ملی حوزه راه سال گذشته 60 میلیارد تومان بوده است، افزود: امسال 190 میلیارد تومان اعتبار جذب شده است که امیدواریم این رقم تا پایان سال افزایش یابد.

وی افزود: امسال  14 پروژه در حوزه راه‌های شهرستان‌های استان آغاز شده که عملیات اجرایی و مناقصه شش پروژه انجام و تحویل پیمانکار شده است.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: به زودی مراحل تدوین اسناد و برگزاری مناقصه انجام می‌شود و امیدواریم تا سه ماه آینده مابقی پروژه‌ها تحویل پیمانکار شود و شاهد آغاز آن در استان باشیم.

معتمدیان اظهار کرد: در مجموع 14 پروژه مذکور 300 کیلومتر باند دوم در سطح استان به بهره‌برداری می‌رسد که اعتبار آن 630 میلیارد تومان است.

وی در رابطه با دو بانده‌سازی جاده بیرجند - قاین، بیان کرد: در سفر وزیر راه و شهرسازی به استان، خردادماه امسال مقرر شد 50 میلیارد تومان از ظرفیت قانونی ماده 56 توسط بانک مسکن به این پروژه تزریق شود.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: با پیگیری‌های انجام گرفته مراحل نهایی تخصیص این اعتبار از سمت بانک مسکن در حال انجام است.

معتمدیان با اشاره به اینکه در حال رایزنی برای جذب 50 میلیارد تومان دیگر از طریق بانک سپه هستیم که بنا است به این پروژه مهم تخصیص داده شود، گفت: حدود 50 کیلومتر از عملیات دوبانده‌سازی جاده بیرجند - قاین باقیمانده است که 20 کیلومتر آماده آسفالت این محور تا خردادماه 99 زیر بار ترافیک خواهد رفت.

استاندار خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: مابقی محور مذکور نیز از محل اعتبارات ماده 56 تا پایان سال 99 پروژه بیرجند قاین به اتمام می‌رسد.

امید است با تمهیدات استاندار و ارائه تسهیلات و منابع مالی این محور بزودی به پایان برسد تا از بسیاری از تصادفات این محور و تلفات جلوگیری شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.