• سه‌شنبه / ۲۸ آبان ۱۳۹۸ / ۰۸:۳۵
  • دسته‌بندی: چهارمحال و بختیاری
  • کد خبر: 98082817914
  • منبع : نمایندگی چهارمحال و بختیاری

چرایی سرمایه‌گذاری در بازار بورس

بورس

ایسنا/چهارمحال و بختیاری مدرس دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی در چهارمحال و بختیاری گفت: توصیه می‌شود افراد برای سرمایه‌گذاری میان بورس و بانک، بورس را انتخاب کنند، چون بانک سودی که در قبال سرمایه افراد پرداخت می‌کند از نرخ تورم بسیار کمتر است، اما بورس علاوه بر نوسان قیمت، قدرت تورم را کاهش و آن را به حداقل می‌رساند.

بهمن قدمی دمآبی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: باید نخست اصلی‌ترین عاملی که منجر به سرمایه‌گذاری می‌شود را بررسی کنیم، زمانی که به شاخص‌ها توجه می‌کنیم می‌بینیم یکی از عوامل عمده‌ای که می‌تواند در اقتصاد تاثیرگذار و در تصمیم‌گیری متغیرها و شاخص‌های اقتصادی دخیل باشد، بحث نقدینگی است.

وی افزود: منظور از واژه نقدینگی مجموع اسکناس، مسکوکات و منابع اعتباری که در بانک‌ها وجود دارد یا پولی که می‌تواند قدرت خرید برای مردم ایجاد کند را نقدینگی می‌گوییم.

قدمی گفت: در اقتصاد وقتی شاخص‌ها را بررسی می‌کنیم می‌بینیم همواره واژه نقدینگی و میزان نقدینگی در حال افزایش بوده است، به طوری که در اقتصاد بیان می‌کنیم حجم نقدینگی باید با میزان کالا و خدمات تولید شده در آن اقتصاد برابر باشد، یعنی اگر 100 واحد نقدینگی داشته باشیم باید 100 واحد کالا و خدمات تولید کنیم تا این دو بتوانند تعادل را در اقتصاد برقرار کنند، در صورتی که یکی از آن‌ها کم یا زیاد شود در دیگری تاثیرگذار است.

وی بیان کرد: به طور مثال اگر حجم نقدینگی 100 واحد است و کالا و خدمات کمتر از 100 واحد باشد موجب تورم و برعکس اگر بیشتر از 100 واحد باشد موجب بروز رکود در اقتصاد می‌شود، بنابراین باید در اقتصاد به همین اندازه کالا و خدمات تولید کنیم تا تعادل برقرار شود.

این مدرس دانشگاه اضافه کرد: در سال 2018 میزان کالا و خدمات در اقتصاد حدود 450 میلیارد دلار بوده که عملا میزان کالا و خدمات کمتر از آن حجم از نقدینگی بوده است، در نتیجه این نقدینگی موجب بروز تورم می‌شود، از طرفی وقتی شاخص‌های اقتصادی ایران را در سطح کلان بررسی می‌کنیم می‌بینیم کشور ما یکی از کشورهایی بوده که رشد نقدینگی در آن بسیار بالاست، یعنی به طور کلی ایران جزء 5 کشوری است که حجم نقدینگی بالایی را دارد.

وی افزود: در اکثر کشورها اگر سالانه نقدینگی کمتر از 5 درصد افزایش یابد، به نوعی منطقی است، ولی در ایران به طور میانگین حدود 25 درصد نقدینگی در حال افزایش است.

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: این افزایش نقدینگی در اقتصاد کشور وجود دارد و در بازارهای مختلف جابجا می‌شود، در نتیجه نقدینگی بالایی که در اقتصاد وجود دارد، باید به نوعی مدیریت شود، بنابراین زمانی که نقدینگی افزایش می‌یابد باید تولید کالا و خدمات در اقتصاد افزایش یابد تا تعادل برقرار شود.

قدمی تصریح کرد: به عنوان مثال در سال 97 نقدینگی مازادی که در سیستم اقتصادی وجود داشت وارد بازار ارز شد که نرخ ارز به شدت افزایش یافت، بعد از مدتی این نقدینگی از بازار ارز خارج و بعد از آن وارد بازار خودرو شد، بعد از مدتی که نوسان قیمت در بازار خودرو مشاهده شد نقدینگی وارد بازار طلا و بعد از آن وارد بازار مسکن شد.

این مدرس دانشگاه گفت: از نظر اقتصادی بیان می‌شود پول متغیر ترسویی است، به این معنا که با اولین کاهش قیمت، از آن خارج می‌شود، خارج شدن از بازار موجب می‌شود کسانی که اولین نفرات در ورود به بازار هستند از افزایش قیمت سود برده و یک درآمد و منفعتی نصیب آن‌ها می‌شود، اما کسانی که در مراحل آخر وارد بازار می‌شوند درگیر کاهش قیمت شده و به نوعی سرمایه خود را از دست میدهند.

وی گفت: سرمایه و نقدینگی که وارد بازار سرمایه شود، برای اقتصاد مفید است، ولی به شرط اینکه ماندگاری در بازار سرمایه در بلندمدت وجود داشته باشد.

قدمی بیان کرد: از نظر اقتصاددانان بهترین و مناسب‌ترین روشی که می‌تواند نقدینگی مازاد را در اقتصاد جذب و نقدینگی‌های خرد را به سرمایه گذاری‌ها در سطح کلان تبدیل کند، همان بازار سرمایه است.

وی افزود: از این باب که نقدینگی‌ها وارد بازار سرمایه شده خوش بین هستیم و امیدواریم که تداوم و ماندگاری داشته باشد، تا بتوان بازار سرمایه را تقویت و از این طریق تولید در کشور تقویت شود در نتیجه به دنبال آن، شاخص‌های کلان اقتصادی نیز بهبود پیدا خواهد کرد.

این مدرس دانشگاه اضافه کرد: برای اینکه سرمایه‌ها در بازار سرمایه ماندگار شوند تا بتوان از ماندگاری آن‌ها استفاده کرد، باید قانون‌گذار برخی شاخص‌ها و مولفه ها را رعایت و اصلاح کند تا موجب ماندگاری سرمایه‌‎گذاران در بازار سرمایه شود.

وی گفت: برخی از بنگاه‌ها هم تمایلی به وارد شدن در بازار سرمایه ندارند، از طرفی مشکلاتی وجود دارد که مربوط به قوانین و بهبود فضای کسب و کار است، یعنی دولت و قانون‌گذار باید قانون‌گذاری بازار سرمایه و فضای کسب و کار را مدنظر داشته باشند.

قدمی تاکید کرد: عمده‌ترین دلایلی که موجب عدم تمایل و استقبال بنگاه‌ها از بورس می‌شود بی ثباتی و تغییرات گسترده آن در قوانین کشور و در حوزه اقتصاد و فضای کسب و کار است.

وی ادامه داد: بی ثباتی و تغییرات گسترده‌ای که از سوی قانونگذار صورت می‌گیرد موجب می‌شود که بازنگری در قوانین مربوط به بازار سرمایه با مشکل مواجه شود.

کارشناس مسائل اقتصادی اضافه کرد: اگر بخواهیم بنگاه‌ها جذب بازار سرمایه شوند، باید تلاش کنیم که این بازارها را برای بنگاه‌های اقتصادی جذاب کنیم که برای جذابیت باید بتوان سازو کار مناسبی را طراحی کرد و از نظر قوانین و مقررات بازار بورس و سرمایه را در دسترس بنگاه‌ها قرار گیرد، همچنین تغییرات گسترده‌ای که در حوزه اقتصادی از نظر قوانین و مقررات وجود دارد را به حداقل برسانیم تا بتوان تمایل بنگاه‌ها را به بازار سرمایه تقویت کرد.

وی در پاسخ به این سوال که  بهتر است مردم برای سرمایه‌گذاری، بانک یا بورس را انتخاب کنند، گفت: اقتصاد کشور عموما اقتصاد تورم‌زایی است، یعنی وقتی شاخص تورم را با 70 سال اخیر مقایسه می‌شود، همواره عدد تورم بسیار بالا بوده است، در نتیجه زمانی که در اقتصاد تورم وجود دارد، به این معناست که قدرت خرید پول با گذر زمان کاهش می‌یابد.

قدمی بیان کرد: به طور مثال زمانی که اقتصادی، دارای تورم 30 درصدی است به این معناست که سالانه 30 درصد از قدرت خرید آن سرمایه کاهش می‌یابد، حال برای جلوگیری از این امر باید تلاش کرد تا قدرت خرید حفظ شود.

وی گفت: توصیه می‌شود افراد برای سرمایه‌گذاری میان بورس و بانک، بورس را انتخاب کنند، چون بانک سودی که در قبال سرمایه افراد پرداخت می‌کند از نرخ تورم بسیار کمتر است، اما بورس علاوه بر نوسان قیمت، قدرت تورم را کاهش و آن را به حداقل می‌رساند.

این مدرس دانشگاه افزود: وقتی پول وارد بازار سرمایه شود برای اقتصاد کلان مفید واقع می‌شود و زیرساخت‌های تولید را تقویت می‌کند، از طرفی دیگر، سرمایه‌گذاری در بورس موجب می‌شود بحث نقدینگی را بتوان مدیریت کرد تا از آیتم‌هایی همچون سفته‌بازی و جابجایی‌هایی که افراد با انگیزه‌های سوداگری در بازارهای مختلف ورود پیدا می‌کنند و نوسان قیمت‌هایی را شکل داده و موجب می‌شوند جو اقتصادی متشنج شود، جلوگیری کرد.

وی خاطرنشان کرد: اگر پول در دسترس مردم باشد و آن را در بانک سرمایه‌گذاری کنند به راحتی می‌توانند خرید و فروش کرده و این سرمایه را در بازارهای مختلف همچون طلا، بورس، خودرو، مسکن و ... جابجا کنند، ولی وقتی که افراد سرمایه خود را در بورس قرار دهند، به دلیل کاهش قدرت نقدشوندگی، نوسانات آن در سطح اقتصاد کلان کاهش پیدا خواهد کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.