• ویدئو / الواح شگفت‌انگیز هخامنشی، به روایت پژوهشگر آمریکایی

  ویدئو / الواح شگفت‌انگیز هخامنشی، به روایت پژوهشگر آمریکایی

  متیو استولپر - استاد دانشگاه مؤسسه شرق‌شناسی شیکاگو - شاید یکی از متبحرترین استادان دانشگاه شرق‌شناسی شیکاگو در امریکاست که بعد از جرج کمرون و هلک مطالعات گسترده‌ای روی این آثار تاریخی هخامنشی انجام داده است. او چهارشنبه - ۱۰ مهر - در نشست خبری رونمایی از ۱۷۸۳ لوح هخامنشی مسترد شده از آمریکا به ایران، در پاسخ به این پرسش که «دستاورد مهم مطالعه روی الواح هخامنشی چه بوده است؟» توضیحاتی درباره الواح هخامنشی به خبرنگاران ایرانی داد؛ الواحی که او آنها را فرزند خود می‌خواند و می‌گوید صمیمیت نزدیکی با آن‌ها دارد.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۱۰ مهر ۹۸

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۱۰ مهر ۹۸

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر ( ۳ تا ۱۰ مهر ۱۳۹۸) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / خطر انقراض، بیخ گوش درختان اروپا

  ویدئو / خطر انقراض، بیخ گوش درختان اروپا

  یک مطالعه تازه نشان می‌دهد که بیش از نیمی از درختان بومی اروپا به علت بیماری، آلودگی و توسعه شهری، با خطر انقراض روبه‌رو هستند. کشورهایی مانند بریتانیا علاقه‌مند به واردات نهال‌های بیشتر هستند تا از این طریق کربن بیشتری از اتمسفر جذب شود، اما یکی از محققان هشدار داده این کار باید با دقت انجام شود؛ چراکه این درختان ممکن است دارای بیماری یا آفت باشند و موجب نابودی جنگل‌های باقیمانده شوند.

 • ویدئو / گردشگری در ایران چه موانعی دارد؟

  ویدئو / گردشگری در ایران چه موانعی دارد؟

  کمبود هتل، هزینه‌بر بودن ساخت محل‌های اقامتی سنتی، محدود بودن مسیرهای حمل و نقل هوایی، بی‌نظم بودن عبور و مرور وسایل نقلیه عمومی و البته، هجمه‌های بین‌المللی که ایران را نشانه رفته و برخی گردشگران را از سفر به این کشور به هراس می‌اندازد، از جمله مهمترین مشکلات رشد گردشگری در ایران و اصفهان است‌. این ویدئو، به مناسبت هفته گردشگری، به بررسی برخی از این مشکلات می‌پردازد.

 • ویدئو / تحصیل در مدارس دولتی چقدر هزینه دارد؟

  ویدئو / تحصیل در مدارس دولتی چقدر هزینه دارد؟

  طبق اصل ۳۰ قانون اساسی، «دولت موظف است وسایل آموزش و پروش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم آورد و وسایل تحصیلات عالی را تا سرحد خود کفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد.» آیا در حال حاضر این قانون در نظام آموزشی ایران، به‌ویژه مدارس دولتی اجرا می‌شود؟ چند نفر از والدینِ دانش‌آموزان مدارس دولتی تهران به این پرسش، پاسخ داده‌اند.

 • ویدئو / گلایه‌های یک مترجم باسابقه، به مناسبت روز مترجم

  ویدئو / گلایه‌های یک مترجم باسابقه، به مناسبت روز مترجم

  رضا رضایی - مترجم و ویراستار - معتقد است کسانی که در مدت‌زمانی کوتاه آثاری را به اصطلاح ترجمه می‌کنند، کارشان «ترجمه» نیست بلکه «جنایت» است. او، به مناسبت ۳۰ سپتامبر (۸ مهر) به مناسبت روز ترجمه، در گفت‌وگو با ایسنا درباره موضوعات مختلفی از جمله برخی هجمه‌ها و حمله‌ها، رها کردن مهندسی و شروع کار ترجمه، روندی که تاکنون طی کرده است و وضعیت بازار ترجمه در ایران سخن گفته است.

 • ویدئو / تابلوهای نوجوان ناشنوا به صدای او تبدیل شده‌اند

  به مناسبت ۸ مهر، روز جهانی ناشنوایان؛

  ویدئو / تابلوهای نوجوان ناشنوا به صدای او تبدیل شده‌اند

  دستان ناشنوایان، کلام آنهاست؛ درست مثل امیرحسین که کلام دستانش شیواتر و شنیدنی‌تر از هر کلام دیگری است. امیرحسین کریمی، دانش‌آموز ۱۸ ساله ساکن مهدی‌شهر سمنان است. وقتی کلاس هفتم بود، از چهره معلمش در مدرسه طرحی می‌کشد که جرقه‌ای را در ذهن معلم روشن می‌کند. در نهایت او با حمایت و همراهی معلم و خانواده‌اش، توانسته طراحی و نقاشی را بطور جدی‌تری پیگیری کند.

 • ویدئو / گپی کوتاه با چند آتش‌نشان اصفهانی

  روایت قهرمانان آتش؛

  ویدئو / گپی کوتاه با چند آتش‌نشان اصفهانی

  آتش‌نشانان از جمله اقشاری هستند که نگاه عمومی مردم به آنها مثبت است و آنها را جزو ناجیان و قهرمانان جامعه می‌شناسند؛ اما این همۀ ماجرا نیست. فعالیت آتش‌نشان‌ها در بسیاری از مواقع نیازمند شناخت، درک و تعامل مردم است؛ چه آنجا که باید راه را برای خودروهای آنها باز کنند یا با تماس‌های غیراضطراری، شرایط را برای امدادرسانی صحیح دشوار نکنند. این ویدئو که به مناسبت ۷ مهر - روز آتش‌نشانی و ایمنی - تهیه شده، روایت کوتاهی از چند آتش‌نشان در یکی از ایستگاه‌های اصفهان است.

 • ویدئو / از بازتاب‌های نیویورک تا انتخابات پرحاشیه افغانستان

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از بازتاب‌های نیویورک تا انتخابات پرحاشیه افغانستان

  کمتر از یک هفته بعد از مجمع عمومی سازمان ملل، حواشی آن همچنان ادامه دارد و اظهار نظرهای رهبران سیاسی جهان بازتاب‌های مختلفی داشته است. در این بسته از اخبار بین‌المللی ایسنا، خبرهایی تازه از طرفین تعهد برجام را می‌شنویم و در جریان وضعیت انتخابات افغانستان قرار می‌گیریم.

 • ویدئو / طرح استیضاح ترامپ روی میز دمکرات‌ها

  ویدئو / طرح استیضاح ترامپ روی میز دمکرات‌ها

  هفته گذشته طرح تحقیقات برای استیضاح ترامپ به صورت رسمی از سوی حزب دمکرات آمریکا آغاز شد. این موضوع به دنبال درخواست کمک سیاسی ترامپ از اوکراین مطرح شده است. خبر مربوط به سوءاستفاده ترامپ از موقعیت سیاسی خود برای آسیب رساندن به رقیب انتخاباتی‌اش، نقطه آغاز تلاش‌ها برای استیضاح رئیس‌جمهور آمریکاست.

 • ویدئو / نگاهی به وضعیت بازسازی روستاهای پلدختر

  ویدئو / نگاهی به وضعیت بازسازی روستاهای پلدختر

  سیل فروردین ماه امسال بسیاری از استان‌های کشور را درگیر کرد، اما بخش عمده‌ای از خسارت‌ها به سه استان گلستان، لرستان و خوزستان وارد شد. در استان لرستان ۱۸۰۰ روستا تحت تاثیر سیل بودند و راه‌های مواصلاتی، پل‌ها، ساختمان‌ها، مدارس و زمین‌های کشاورزی زیادی خسارت دیدند. در حال حاضر روند بازسازی این روستاها آغاز شده‌ است و هرکدام از آنها درصد پیشرفت متفاوتی دارند.

 • ویدئو / بحران زیست‌محیطی، بلای جان میلیاردها پرنده

  ویدئو / بحران زیست‌محیطی، بلای جان میلیاردها پرنده

  در تحقیقی که نتایج آن چند روز قبل منتشر شد، مشخص شده است در مجموع سه میلیارد پرنده در آمریکا و کانادا از سال ۱۹۷۰ از بین رفته‌اند. دانشمندان این مسأله را یک بحران زیست‌محیطی گسترده خوانده‌اند. طبق اعلام یکی از محققان ارشدِ این پژوهش، شواهد مستقل و چندگانه‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد تعداد جمعیت پرندگان به شدت کاهش یافته است.

 • ویدئو / میزگرد سیاسی محسن رهامی و محمد مهاجری در ایسنا

  ویدئو / میزگرد سیاسی محسن رهامی و محمد مهاجری در ایسنا

  انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی که قرار است اسفند امسال برگزار شود، بهانه‌ای شد تا «حجت‌الاسلام والمسلمین محسن رهامی» و «محمد مهاجری» دو تن از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب و اصولگرا در ایسنا دور یک میز بنشینند و به بیان نظرات خود در رابطه با موضوعاتی نظیر مشارکت در انتخابات، نظارت استصوابی شورای نگهبان و مشکلات پیش روی انتخابات بپردازند. در این دو ویدئو، گزیده این میزگرد را خواهید دید.

 • ویدئو / از سفارش سفینه‌های جدید ناسا تا ساخت رآکتور زیستی

  بسته اخبار علم و فناوری؛

  ویدئو / از سفارش سفینه‌های جدید ناسا تا ساخت رآکتور زیستی

  در این شماره از بسته اخبار علم و فناوری ایسنا، تازه‌ترین برنامه‌های ناسا برای درنوردیدن فضا را ‌می‌شنویم و با رآکتوری آشنا می‌شویم که هوا را از دی‌اکسید کربن پاک می‌کند.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۳ مهر ۹۸

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۳ مهر ۹۸

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر ( ۲۷ شهریور تا ۳ مهر ۱۳۹۸) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / نمایش بقایای پهپادهای غنیمتی متجاوز در قلب تهران

  ویدئو / نمایش بقایای پهپادهای غنیمتی متجاوز در قلب تهران

  نخستین نمایشگاه پهپادهای غنیمتی متجاوز تحت عنوان «شکار کرکس‌ها» از یکشنبه - ۳۱ شهریور - در محل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس آغاز به کار کرد و تا ۱۵ مهرماه ادامه دارد. در این نمایشگاه از پهپاد به غنیمت گرفته شده RQ۱۷۰ تا بقایای پهپاد گلوباک هاوک آمریکایی که توسط سامانه پدافندیِ سوم خرداد مورد هدف قرار گرفت، به نمایش درآمده است.

 • ویدئو / خاکی که ترک می‌شود

  وضعیت مهاجرت مردم ونزوئلا از این کشور بحران‌زده؛

  ویدئو / خاکی که ترک می‌شود

  ونزوئلا در گذشته مقصدی مناسب برای مهاجران برخی کشورها بود اما اکنون این کشور به دلیل خشونت، ناامنی، کمبود غذا، دارو و امکانات رفاهی، شاهد مهاجرت میلیون‌ها نفر از شهروندان خود به کشورهای مجاور است. گریختن مردم این کشور از شرایط سیاسی و اجتماعی، بزرگترین مهاجرت در طول تاریخ معاصر آمریکای لاتین را رقم زده است. تخمین زده می‌شود از سال ۲۰۱۴ تا کنون بیش از چهار میلیون مهاجر این کشور را ترک کرده‌ باشند.

 • ویدئو / کمک خیرین جوان به دانش‌آموزان مناطق محروم

  ویدئو / کمک خیرین جوان به دانش‌آموزان مناطق محروم

  چند جوان خیّر در استان آذربایجان شرقی، دو سال است که با جمع‌آوری کمک‌های مردمی، به دانش‌آموزان مناطق محروم این استان بویژه در روستاهای حوالی جلفا کمک می‌کنند. آنها با مبالغ جمع‌آوری‌شده، لوازم‌التحریر و وسایل مورد نیاز دانش‌آموزان را تهیه و توزیع می‌کنند. این چند جوان می‌گویند امسال میزان کمک‌ها بیشتر از سال قبل بوده و مردم به آنها اعتماد کرده‌اند.

 • ویدئو / از تازه‌ترین اخبار تظاهرات مصر و فرانسه تا تحرکات اخیر آمریکا

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از تازه‌ترین اخبار تظاهرات مصر و فرانسه تا تحرکات اخیر آمریکا

  در تازه‌ترین بسته اخبار بین‌الملل ایسنا، به برخی از مهمترین تحولات سیاسی جهان اشاره می‌کنیم و خبرهایی از آخرین اخبار درباره تظاهرات در مصر و فرانسه گرفته تا تحرکات تحریک‌آمیز آمریکا را با هم مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / ماجرای گم شدن زهرا، دختر دوساله

  ویدئو / ماجرای گم شدن زهرا، دختر دوساله

  زهرا، دختر دوساله‌ای است که پنج روز قبل آخرین بار مقابل خانه‌اش در قلعه‌نو - مابین شهرری و قرچک - دیده شد و از آن زمان، خانواده‌اش چشم‌به‌راه آمدنش هستند. بر اساس مشاهدات دوربین مداربسته، خانواده‌اش احتمال می‌دهند زهرا از سوی فرد ناشناسی صدا زده شده و در نتیجه احتمالاً ربوده شده است.

 • ویدئو / گرانی در بازار شلوغ لوازم‌التحریر

  ویدئو / گرانی در بازار شلوغ لوازم‌التحریر

  با آغاز سال تحصیلی جدید، بازار خرید و فروش لوازم‌التحریر گرم شده و والدین با گرانی این لوازم ضروری مواجه شده‌اند. عدم توزیع مناسب لوازم‌التحریر با نرخ دولتی و ضعف در نظارت بر عرضه محصولات و قیمت‌گذاری آنها نیز موضوع دیگری است که باعث شده تهیه این اقلام برای خانواده‌ها دشوار شود. برخی از والدین می‌گویند خرید لوازم‌التحریر مورد نیاز یا درخواست‌شده از سوی مدارس، برای هر نفر حتی تا یک میلیون تومان می‌تواند هزینه در بر داشته باشد.

 • ویدئو / دانش‌آموزان، رهبران بزرگترین اعتراض اقلیمی دنیا

  ویدئو / دانش‌آموزان، رهبران بزرگترین اعتراض اقلیمی دنیا

  هزاران دانش‌آموز با حضور در خیابان‌های چندین کشور، اعتصاب جهانی دانش‌آموزان در اعتراض به تغییرات آب و هوایی را آغاز کرده‌اند. حدود ۳۰۰ هزار نفر در استرالیا در خیابان‌ها حضور یافتند و اعتراضات در آلمان، بلژیک، فرانسه و تایلند نیز بازتاب گسترده‌ای داشته است. تظاهرات مردم و بویژه دانش‌آموزان، در آستانه نشست اقلیمی سازمان ملل انجام شده و معترضان، اقدام مؤثر دولت‌ها علیه گرمایش زمین را خواستار شده‌اند. این تظاهرات به دعوت «گرتا تونبرگ» فعال ۱۶ ساله سوئدی انجام شده و قرار است در حدود ۱۵۰ کشور جهان ادامه یابد.

 • ویدئو / تمرین رژه هوایی مشترک ارتش و سپاه

  ویدئو / تمرین رژه هوایی مشترک ارتش و سپاه

  دومین مرحله تمرین مشترک رژه هوایی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به منظور آمادگی برای شرکت در رژه هوایی ۳۱‌ شهریور، صبح امروز در بندرعباس برگزار شد. جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش و هوافضای سپاه از جمله اف ۴، میراژ و سوخو ۲۲، صبح جمعه (۲۹ شهریور) دومین مرحله تمرینی خود را انجام دادند. این تمرین به منظور آمادگی برای شرکت در رژه هوایی آغاز هفته دفاع مقدس انجام شده است.

 • ویدئو / از اثبات نظریه اینشتین تا ساخت ربات‌هایی تازه

  بسته اخبار علم و فناوری؛

  ویدئو / از اثبات نظریه اینشتین تا ساخت ربات‌هایی تازه

  در بیست و سومین بسته اخبار علم و فناوری ایسنا، با هم خبرهایی تازه از لایه ازون و اثبات نظریه انیشتین می‌شنویم و با ربات‌هایی تازه آشنا می‌شویم.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۲۷ شهریور ۹۸

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۲۷ شهریور ۹۸

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۲۰ تا ۲۷ شهریور ۱۳۹۸) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / جایی که فارسی، آشتی با ایران را به ارمغان می‌آورد

  ویدئو / جایی که فارسی، آشتی با ایران را به ارمغان می‌آورد

  زبان و ادبیات فارسی، از جمله داشته‌های فرهنگی ایران است که تجلی آن در شعر، دیگر متون ادبی و هنر اصیل کشور دیده می‌شود و حتی می‌تواند دید مردم دیگر کشورها را نسبت به کشورمان بهبود ببخشد. این ویدئو، گشتی کوتاه در مرکز آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان در اصفهان است؛ جایی که آموزش زبان فارسی باعث می‌شود تا مردمانی با زبان و فرهنگی دیگر، به واسطه یک زبان تازه، با صاحبان این زبان هم آشتی کنند.

 • ویدئو / «هرمز»؛ دیدنیِ دیده‌نشده!

  ویدئو / «هرمز»؛ دیدنیِ دیده‌نشده!

  جزیره هرمز جزئی از استان هرمزگان در جنوب ایران است. جزیره هرمز به فاصله ۳۰ دقیقه با قایق، به‌دور از هیاهوی مرکز استان هرمزگان قرار دارد. این منطقه دیدنی از مشکلاتی نظیر کمبود یا فقدان راه و بهداشت مناسب رنج می‌برد. هم ساکنان جزیره و هم گردشگران معتقدند این جزیره ظرفیت‌های فراوانی دارد و مسئولان باید بیش از اینها برای رفع مشکلاتش فکر و انرژی و بودجه صرف کنند.

 • ویدئو / خیانت هزار میلیارد تومانی در نان شب!

  ویدئو / خیانت هزار میلیارد تومانی در نان شب!

  چند روز قبل رئیس انجمن آردسازان گفته بود: «به دلیل استفاده از غربال (الک) غیراستاندارد در مراکز خرید، گندم ورودی به کارخانه‌های آرد حدود ۱۰ درصد ضایعات دارند». طبق بررسی‌ها، هر سال ۷۰۰ هزار تن ضایعات با گندم مخلوط شده و به دولت فروخته می‌شود. سالانه بیش از هزار میلیارد تومان صرف همین مسأله می‌شود و به جیب دلالان فروش گندم می‌رود.

 • ویدئو / انصارالله حمله کرد، نفت بالا کشید

  ویدئو / انصارالله حمله کرد، نفت بالا کشید

  واکنش‌ها به حمله دو روز قبل انصارالله یمن به تأسیسات نفتی آرامکو عربستان همچنان ادامه دارد. در تازه‌ترین واکنش، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا گفته برای حمله نظامی علیه مسببان این حملات آمادگی دارد. انصارالله ۱۴ سپتامبر با ۱۰ پهپاد، دو پالایشگاه نفت شرق عربستان را هدف قرار داد. با وجود اعلام رسمی انصارالله یمن، وزیر خارجه آمریکا و اتحادیه عرب، ایران را به دست داشتن در حملات اخیر متهم کرده‌اند. در پی این حملات‌، قیمت نفت بالا رفته و انتظار می‌رود از این هم بیشتر شود.

 • ویدئو / واکنش‌ها به مصادره اموال ایران در کانادا

  ویدئو / واکنش‌ها به مصادره اموال ایران در کانادا

  اواخر هفته گذشته اعلام شد که دادگاه عالی اونتاریو به مصادره دو ساختمان متعلق به ایران در کانادا رأی داده است. دولت کانادا مدعی است که این پول به خانواده قربانیان حملات تروریستی داده شده است. بعد از انتشار این خبر، مقاماتی از دولت ایران این اقدام دولت کانادا را محکوم کردند.