• شنبه / ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۱:۵۰
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 00061214878
  • خبرنگار : 71639

مسئول ارشد کنترل سلاح در وزارت خارجه آمریکا استعفا می‌کند

مسئول ارشد کنترل سلاح در وزارت خارجه آمریکا استعفا می‌کند

به گفته پامپئو مسئول ارشد کنترل سلاح در وزارت خارجه آمریکا استعفا می‌کند.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری هیل، مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا طی بیانیه‌ای گفته است: "آندرا تامپسون، معاون وزیر در امور کنترل سلاح و امنیت بین‌الملل، فردی در خدمت جامعه بوده که ۲۵ سال تجربه نظامی خود را در اختیار وزارت خارجه گذاشت؛ جای دانش، تجربه و مهارت‌های رهبری او خالی خواهد ماند". این وزیر خارجه افزوده است: "از او بخاطر متعهد بودن به هیأت وزارت خارجه و دهه‌ها خدمت به آمریکا تشکر می‌کنم".

این وزارتخانه دلیلی درخصوص خروج تامپسون ارائه نداده است. او در سال ۲۰۱۸ به تصدی این مقام درآمده بود و پیش‌تر از آن، سمت مشاور امنیت ملی مایک پنس، معاون ریاست جمهوری آمریکا را عهده‌دار بود.

پس از آنکه نشریه واشنگتن‌پست در ماه ژوئن گزارش کرد تامپسون از افشای روابط شخصی و مالی خود با فردی [جمهوری‌خواه] نزدیک به یک مامور روسیه سر باز زده است، این مقام زیر ذره‌بین‌ قرار گرفت.

در موضوع خروج آمریکا از معاهده منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (که در سال ۱۹۸۷ میان این کشور و روسیه منعقد شده بود)، تامپسون نقشی کلیدی داشت. ادعای آمریکا برای خروج از این معاهده، نقض مقررات آن توسط روسیه عنوان شده بود. تحت این معاهده، روسیه و آمریکا اجازه استقرار موشک های هسته‌ای و غیر هسته‌ای با بردی بین ۵۰۰ و ۵۵۰۰ کیلومتر را نداشتند.

این مقام وزارت خارجه با قانون‌گذاران هر دو حزب اصلی آمریکا نیز کشمکش‌هایی داشت؛ طی یک جلسه استماع در کمیته روابط خارجی سنا که در ماه مه برگزار شد، سناتور باب منندز، عضو ارشد این کمیته، او را به دلیل "طفره رفتن" از سوالات درخصوص کنترل سلاح مورد انتقاد قرار داد؛ این سناتور رفتار تامپسون را "بی‌التفاتی" به کنگره خوانده بود.

انتهای پیام