• شنبه / ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۲:۰۵
  • دسته‌بندی: فرهنگ حماسه
  • کد خبر: 00061214937
  • خبرنگار : 71062

برنامه‌های گرامیداشت ارتش در هفته دفاع مقدس تشریح شد

برنامه‌های گرامیداشت ارتش در هفته دفاع مقدس تشریح شد

رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران برنامه‌های گرامیداشت هفته دفاع مقدس را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا،امیرسرتیپ دوم ستاد محمدرضا فولادی در یک نشست خبری اعلام کرد: سربازان صلح و وحدت هستند و در این راستا اولین اجلاسیه گرامیداشت شهدای سرباز شنبه هفته آینده در محل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار خواهد شد.

وی یادآور شد: در دوران دفاع مقدس۲ میلیون و ۶۴۰ هزار سرباز در جبهه‌ها حضور داشتند که ۵۳ درصد رزمندگان را تشکیل می‌دادند. در این راستا ۳۹ هزار و ۶۰۰ سرباز به شهادت رسیده‌اند. همچنین با آغاز جنگ و طی فراخوان اعلام نیاز حضور در جبهه،۸۵ هزار نفر از سربازانی که قبلا دوره سربازی خودشان را طی کرده بودند در جهت دفاع از کشور داوطلبانه به جبهه‌ها شتافتند.

سرتیپ فولادی در ادامه سخنانش،تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس،گرامیداشت فرماندهان شهید سقوط هواپیمای سی ۱۳۰،تبیین عملیات ثامن‌الائمه،افتتاح کلاس‌های درس نهادینه‌سازی و پیاده‌سازی بیانیه گام دوم انقلاب در دانشکده‌های افسری ارتش،تکریم جانبازان و آزادگان،رونمایی از محصولات فرهنگی همچون کتاب،گرامیداشت  ۱۲۳ شهید گمنام مدفون در پادگان‌ها،حضور پزشکان و نیروهای امدادی و درمانی ارتش در مناطق محروم،بازدید رایگان از موزه‌های نظامی و برپایی نمایشگاه‌های فرهنگی را از جمله برنامه‌های گرامیداشت ارتش در هفته دفاع‌مقدس برشمرد.

وی اظهار کرد:ممکن است گفته شود ارتش در آغاز جنگ هیچ طرح و برنامه‌ای برای دفاع از کشور نداشته است اما اسناد خلاف این اظهارات را نشان می‌دهد. آن دسته از افرادی که چنین ادهایی دارند باید پاسخ بدهند نیروی هوایی ارتش چطور تنها پس از دو ساعت از آغاز جنگ تحمیلی عمق خاک دشمن را در قالب «طرح البرز» بمباران کرد و یا چطورفردای آغاز جنگ با ۱۴۰ فروند جنگنده در قالب «عملیات کمان ۹۹ » پایگاه‌ها و مراکز حساس رژیم بعثی عراق را منهدم کرد.

سرتیپ فولادی ادامه داد: نیروی زمینی ارتش در راستای اجرای «طرح ابوذر» و با لشکرهایی همچون ۶۴،۲۸،۸۴ و ۹۲ در هفته اول وارد عمل شدند.نیروی زمینی ارتش در سال اول جنگ دشمن را زمینگیر کرد و ۱۷۰ عملیات بزرگ و کوچک انجام داد و در واقع میدان‌دار توقف دشمن شد و در دوران دفاع مقدس نیز از بیش از ۴۸ هزار شهید ارتش،۴۶ هزار شهید به نیروی زمینی ارتش تعلق دارد.

وی یادآور شد:نیروی دریایی نیز در قالب «طرح ذوالفقار» در راستای دفاع از کشور وارد عرصه نبرد شد.

سرتیپ فولادی اظهار کرد:در دوران دفاع مقدس ۴۲۴ نبرد ماندگار انجام شد که از این تعداد،۱۵۹ عملیات مستقلا توسط ارتش،۱۵۷ عملیات مشترک توسط ارتش و سپاه و ۱۰۸ عملیات مستقل توسط سپاه انجام شد که در تمامی عملیات‌های سپاه،نیروی هوایی،هوانیروز،توپخانه و مهندسی ارتش نیز در آنها شرکت داشتند.

وی با اشاره به نقش نیروی هوایی در جنگ گفت: نیروی هوایی در سه ماهه اول جنگ ۸۸ خلبان شهید تقدیم انقلاب کرد که این خلبان‌ها ۸۰۰۰ پرواز انجام داده بودند.

سرتیپ فولادی اظهار کرد: پدافند هوایی ارتش در زمان جنگ ۷۰۰ هواپیمای دشمن را ساقط کرد. نیروی هوایی دشمن در طول جنگ سه بار کارایی خود را از دست داد اما به سرعت توسط همپیمانانش بازسازی و تجهیز شد.

به گفته وی ،تمامی فرودگاه‌های کشور به غیر از فرودگاه آبادان که زیر تیر مستقیم دشمن قرار داشت فعال بودند که این امر با توجه به وضعیت موجود در آن زمان وضعیتی استثنایی محسوب می‌شود.

وی همچنین با اشاره به ۲۰۰ هزار حمله هوایی دشمن علیه کشورمان در طول جنگ اظهار کرد: اغلب این حمله‌ها ناکام بوده است.

سرتیپ فولادی گفت: یکی از بزرگترین کارهایی که نیروی هوایی ارتش در طول جنگ انجام داد مراقبت از راه‌های مواصلاتی در دریاها بود که این امر باعث می‌شد ایران در بخش واردات و صادرات با مشکلات کمتری مواجه شود، البته این را هم نباید از یاد ببریم که جزیره خارک به عنوان اصلی‌ترین جزیره صادرکننده نفت در آن زمان ۲۸۳۴ بار اعلام وضعیت قرمز را تجربه کرد اما یک روز هم صادرات نفت از این جزیره قطع نشد.

وی با اشاره به عملکرد هوانیروز ارتش در طول جنگ اظهار کرد: این نیرو در طول جنگ ۳۰۰ هزار پرواز عملیاتی انجام داد و در تمام عملیات‌ها نقش ایفا کرد.

سرتیپ فولادی همچنین با اشاره به شهدای فصول مختلف ارتش گفت: در تقویم ۳۶۵ روز هر سال دفاع مقدس روزی نداریم که ارتش شهید نداده باشد. کمترین شهیدی که ارتش تقدیم انقلاب کرد در روزهای ۱۶ آذرماه بود که ۴۲ شهید به شهادت رسیدند. روزهای ۲۱ تیرماه سال‌های جنگ نیز ارتش ۱۷۲۸ شهید تقدیم کرد. بالاترین تعداد شهدای تیرماه سال‌های جنگ ۷۱۷۲ شهید بود کمترین شهدا هم در ماه‌های بهمن‌ سال‌های جنگ به شهادت رسیدند که ۲۸۲۸ نفر بودند.

انتهای پیام