• یکشنبه / ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ / ۱۷:۳۰
  • دسته‌بندی: تولید و تجارت
  • کد خبر: 95050120095
  • خبرنگار : 71214

مخالفت وزارت کشاورزی با واردات رسمی و قاچاق میوه

مخالفت وزارت کشاورزی با واردات رسمی و قاچاق میوه

در حالی که بر اساس آمار رسمی منتشر شده گمرک میوه‌هایی مانند زیتون، انار، پاپایا و غیره که مجوزی ندارند وارد شده است، معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد که با واردات رسمی و قاچاق هرگونه میوه مخالف هستیم و تنها موز، نارگیل، آناناس وانبه مجوز واردات دارند.

به گزارش ایسنا، محمدعلی طهماسبی در نشست خبری عصر امروز - یکشنبه - به مناسبت هفته دولت اظهار کرد: وزارت جهاد کشاورزی با واردات هرگونه میوه یا قاچاق آن مخالف است، چرا که می‌تواند پیامدها و مخاطرات زیادی برای بخش کشاورزی داشته باشد و تولید را نابود کند که می‌توان به آفاتی مانند مگس مدیترانه‌ای، مگس میوه زیتون، سوسک حنایی خرما و جاروک جادوگر لیمو ترش اشاره کرد که سالانه بخش زیادی از تولید را نابود می‌کند و این آفات همگی سوغات میوه قاچاق هستند.

وی افزود: در سال ۱۳۸۸ میوه به کشور وارد شد که در آن مگس مشاهده شد و این مگس باعث شد پس از ورود به داراب ۲۰ درصد از تولیدات سال های بعد را از بین ببرد. همچنین علی‌رغم اینکه در سال ۱۳۸۴ معادل ۴۲ هزار هکتار لیمو ترش کشت می‌شد از این سطح ۶۲۰ هزار تن برداشت داشتیم امسال به ۳۰ هزار هکتار و ۴۸۰ هزار تن کاهش یافته  است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: اگر وزارت جهاد کشاورزی با قاچاق و واردات میوه مخالفت می‌کند به این دلیل است که نمی‌تواند زندگی تولید و اشتغال کشاورزان و باغداران نابود شود.

طهماسبی گفت: درباره  آمار منتشر شده برای واردات انار بررسی های لازم صورت گرفت و طی مکاتبات متعدد به این نتیجه رسیدیم که انار وارد شده همان انار ایرانی بوده است که مرجوع شده است اما درباره واردات دیگر میوه ها مانند زیتون، پاپایا، منگوستین و غیره گفت که وزارت جهاد کشاورزی به غیر از چهار میوه موز، آناناس، نارگیل و انبه هیج مجوزی برای واردات میوه صادر نکرده و نمی‌کند و واردات به صورت قاچاق یا غیر قانونی انجام می‌شود.

افزایش ۴۱۸ درصدی صادرات سیب

وی اعلام کرد: سال گذشته با دستور وزیر جهاد کشاوزی سیاستی اتخاذ شد تا وارد کنندگان موز بتوانند در قبال صادرات سیب محصول خود را وارد کنند که این سیاست موجب شد ۴۱۸ درصد صادرات سیب افزایش یابد؛ به گونه ای که در چهار ماه نخست امسال  ۱۵۸.۶ هزار تن سیب صادر شد که در مدت مشابه سال گذشته تنها ۳۰ هزار تن سیب صادر شده بود.

توسعه ۴۸ هزار هکتاری گلخانه ها تا افق ۱۴۰۴

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: بر اساس برنامه ریزی ها صورت گرفته و اینکه توسعه گلخانه‌ها با توجه به محدودیت منابع آبی در اولیت نخست وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد. مقرر شد تا تسهیلات لازم برای توسه ۴۸ هزار هکتاری گلخانه‌ها تا افق چشم انداز ۱۴۰۴ فراهم شود به گونه‌ای که سطح گلخانه‌ها از ۱۰ هزار هکتار کنونی به بیش از ۵۸ هزار هکتار برسد.

وی بیان کرد: اگر یک کیلوگرم خیار در فضای باز ۴۰۰ لیتر آب مصرف کند، در فضای گلخانه‌ای ۳۰ تا ۴۰ لیتر کاهش می‌یابد ضمن اینکه در محیط‌های کنترل شده علی‌رغم تصورات عموم محصولات کیفی تر و سالم تری تولید می‌شود، چرا که عوامل خسارت زا و آثار آن در فضای گلخانه ای بسیار بیشتر از فضای باز قابلیت کنترل دارد.

تولید محصولات باغی در اراضی شیب‌دار

وی اعلام کرد: دو میلیون اراضی شیب‌دار در کشور وجود دارد که به طور متوسط سالانه ۳۰۰ میلی متر بارندگی دارند که به طور متوسط می‌توان به بادام، انگور، گل محمدی، آویشن و دیگر گیاهان دارویی را در انجا کشت کرد که دستورات لازم برای تولید و تامین نهال مورد نیاز این اراضی صادر شده تا بتوان پس از آن تولید این محصولات را به مردم واگذار کرد، چرا که اجرای این طرح می‌تواند ضمن جلوگیری از فرسایش خاک و جاری شدن سیلاب در مصرف آب نیز صرفه جویی کرد که سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیز داری همکاری لازم در این زمینه را دارد.

وی افزود: در کشور حدود ۹۰۰ هکتار باغ فرسوده وجود که از طریق جدید ارقام جدید و به روز اصلاح و نوسازی این باغات در دستور کار قرار گرفته است.

مهاجرت زعفران و پسته به استان‌های دیگر

وی اظهار کرد: حدود ۳۹۰ هزار هکتار باغ پسته در کشور وجود دارد که با توجه به وضعیت، امسال حدود ۲۵۰ هزار تن پسته در کشور تولید می‌شود که علی‌رغم اینکه با آمریکا از نظر کمی در رقابت هستیم پسته ایرانی بالاترین کیفیت را با توجه به شرایط اقلیمی کشور دارد.

وی گفت: پیش از این محصولاتی مانند پسته و زعفران مختص مناطق و استان‌های خاصی بود اما هم اکنون تولید این محصولات توسعه بسیاری پیدا کرده و به استان های دیگر مهاجرت کرده است، چرا که این محصولات علی‌رغم مقاومت بالا به تنش‌های اقلیمی، درآمدزایی بسیار بالایی دارند و می‌توانند به عنوان محصول صادراتی در نظر گرفته شوند.

انتهای پیام