• سه‌شنبه / ۱۳ مهر ۱۳۹۵ / ۱۹:۴۲
  • دسته‌بندی: ادبیات و کتاب
  • کد خبر: 95071308556
  • منبع : روابط عمومی برنامه

شعرخوانی عاشورایی در «پرچم‌های برافراشته»

شعرخوانی عاشورایی در «پرچم‌های برافراشته»

چهارمین دور شب شعر عاشورایی «پرچم‌های برافراشته» با آغاز ماه محرم به دبیری سعید بیابانکی در حسینیه رایة العباس بندرعباس برگزار شد.

به گزارش ایسنا بر اساس خبر رسیده، در این برنامه که  با اجرای آیین سنتی سنج و دمام‌زنی و برافراشتن پرچم حسینیه رایه العباس آغاز شد ۱۱ شعرخوانی توسط هشت شاعر آیینی کشور و سه شاعر محلی استان هرمزگان ازجمله محمدعلی مجاهدی، قربان ولیئی، نادر بختیاری، سیدحمیدرضا برقعی، حافظ ایمانی، عباس کیقبادی، قاسم صرافان، محمود حبیبی کسبی، عبدالحسین انصاری، مسلم محبی و رضا انصاری انجام شد.

به گفته بیابانکی، بخشی از شعرخوانی‌های اجراشده در این برنامه در قالب فایل‌های صوتی با حجم قابل دانلود در شبکه‌های اجتماعی منتشر خواهد شد. در عین حال علاقه‌مندان می‌توانند در ماه‌های آینده در انتظار انتشار کتاب شعرهای خوانده‌شده در این مراسم باشند.

او همچنین گفت: با تداوم برگزاری شب شعر عاشورایی «پرچم‌های برافراشته» طی ۱۰ تا ۲۰ سال آینده می‌توان شاهد تاثیرگذاری این کنگره بر ادبیات و شعر عاشورایی و آیینی بود چراکه تاثیرگذاری در حوزه فرهنگ و ادب نیازمند گذر زمان است تا بتوان شاهد نهادینه شدن حرکتی خاص بود.

بر اساس این خبر، تاکید بر تلفیق نگاه‌های سوگواری، حماسی و عرفانی و اندیشه در شعر آیینی و عاشورایی ازجمله تاکیدات شب شعر عاشورایی «پرچم‌های برافراشته» بود.

بیابانکی با تاکید بر این‌که طی سال‌های گذشته توجه ویژه‌ای به شعر آیینی و شعر عاشورایی شده است گفت: آثاری که به این مجالس راه یافته‌اند فاخر هستند. به‌خصوص با روی کار آمدن جوانان شاعر و نسلی که تحصیل‌کرده و باذوق هســتند، ادبیات مدرن‌تری نسبت به شعر پیش از انقلاب شکل گرفته که باید بیشتر به آن پرداخته شود و از پژوهشگران و استادان امر بهره جوییم.

در این مراسم از خانواده اولین شهید مدافع حرم استان هرمزگان شهید عبدالحمید سالاری تجلیل و تقدیر شد.

انتهای پیام