• شنبه / ۱۷ مهر ۱۳۹۵ / ۱۶:۲۹
  • دسته‌بندی: یزد
  • کد خبر: 95071710659
  • منبع : نمایندگی یزد

ایجاد نیروگاه خورشیدی برای 500 مددجوی ساکن استان یزد

سلول خورشیدی

ایسنا/یزد مدیر کل طرح های اقتصادی و خودکفایی کمیته امداد کشور گفت: برای 500 خانوار تحت حمایت کمیته امداد استان یزد با همکاری شرکت توزیع نیروی برق استان و سازمان انرژی‌های نو ایران(سانا)، نیروگاه خورشیدی (فتوولتائیک) ایجاد می‌شود.

به گزارش ایسنا، «علیرضا رمضانی» در نشست تخصصی پیرامون ایجاد نیروگاه خورشیدی در استان یزد، با بیان اهداف این طرح به تشریح سیاست‌های توانمندسازی این نهاد پرداخت.

وی با بیان این‌که هدف از ایجاد نیروگاه خورشیدی توسعه فرصت‌های شغلی، کسب درآمد پایدار برای مددجویان، ارتقای سطح معیشت گروه‌های هدف، کاهش مهاجرت به شهرها و توسعه و آبادانی مناطق روستایی و کمتر توسعه‌یافته است، افزود: مددجویان کم‌توان، زنان سرپرست خانوار، دختران بازمانده از ازدواج، مددجویان ساکن در مناطق روستایی، مرزی و کمتر توسعه‌یافته از جمله گروه‌های هدف برای اجرای این طرح هستند.

رمضانی با اشاره به محل متناسب با اجرای طرح، تصریح کرد: فضای مورد نیاز برای یک واحد پنج کیلوواتی حدود 40 تا 60 متر مربع است و مالکیت ملک باید غیر مشاع و متعلق به مددجوی منتخب بوده و محل نصب سازه نیز در پشت بام یا حیاط منزل مددجو است که بهره‌مندی کامل از تابش آفتاب و متصل به شبکه برق منطقه  است.

مدیرکل طرح‌های اقتصادی و خودکفایی کمیته امداد در ادامه به بیان مبانی قانونی، توجیه اقتصادی طرح و برآورد میزان تولید برق و درآمد طرح یه صورت تقریبی پرداخت و گفت: به طور تقریبی درآمد حاصل سالیانه بر اساس خرید تضمینی مصوب سال 95 برای هر خانوار حدود 80 میلیون ریال در سال و هزینه اقساط و بازپرداخت  پنج ساله، حداکثر دو میلیون ریال در ماه است و در صورت اجرای طرح طی 20 سال به طور متوسط سالی 32 میلیون و 500 هزار ریال به درآمد مجری طرح(مددجوی تحت حمایت) افزوده می‌شود.

وی در زمینه نحوه تأمین اعتبار ایجاد نیروگاه خورشیدی، اظهار کرد: برای هرکدام از متقاضیان 150 میلیون ریال تسهیلات از محل منابع قرض‌الحسنه بانکی و مابقی اعتبار مورد نیاز از محل صندوق اشتغال نیازمندان از سوی مجتمع اقتصادی کمیته امداد تأمین می‌شود.

رمضانی خاطرنشان کرد: ایران یکی از کشورهایی است که روی کمربند خورشیدی جهان قرار دارد و از تابش نور خورشید با قدرت و توان مطلوب برخوردار بوده و از مناطق بسیار مستعد برای بهره‌گیری از این انرژی است و سیستم فتوولتائیک یکی از بهترین راه‌های تولید انرژی پاک از خورشید است.

«محسن علیزاده» مدیرکل کمیته امداد استان یزد نیز در این نشست با اشاره به سه رویکرد اصلی این نهاد در زمینه‌های مسکن، اشتغال و توسعه مشارکت‌های مردمی، عنوان کرد: دولتمردان و کمیته امداد توجه ویژه‌ای به ایجاد اشتغال مددجویان تحت حمایت این نهاد دارند و ما موظف هستیم هر ساله پنج درصد خانواده‌های تحت پوشش را خودکفا و از چرخه حمایتی خارج کنیم.

وی با بیان این‌که تعداد زیادی از مددجویان تحت حمایت این نهاد روستایی و سالمند هستند، گفت: بحث تولید برق از طریق نیروگاه خورشیدی برای مددجویان تحت حمایت استان یزد که از ظرفیت خوبی در این زمینه برخوردار است یک حرکت مثبت و ارزشمند است و مددجویان مستعد برای اجرای این طرح شناسایی شده‌اند و سعی شده است طرح فوق بیشتر برای روستائیان و کسانی که توان انجام کار فیزیکی ندارند، انجام شود.

علیزاده بحث ایجاد نیروگاه خورشیدی را در راستای اقتصاد مقاومتی برشمرد و افزود: کمیته امداد پیشگام و پیشقدم در اقتصاد مقاومتی است و در گام اول ایجاد مشاغل خرد و خانگی برای مددجویان تحت حمایت در زمینه‌های شغلی همانند پرورش مرغ، کبک، بلدرچین، شترمرغ و پرورش بز سانن را مد نظر قرار داد و تا پایان سال نیز برای 500 خانوار تحت پوشش این نهاد در استان نیروگاه خورشیدی احداث می‌شود.

براساس این گزارش، در ابتدای این نشست «محمدرضا صحتی» مدیرعامل شرکت توزیع برق استان یزد به بیان تاریخچه‌ای از انرژی‌های تجدیدپذیر و فواید و مزایای انرژی خورشیدی، خصوصاً در استان یزد پرداخت.

انتهای پیام