• یکشنبه / ۱۹ دی ۱۳۹۵ / ۱۷:۱۹
  • دسته‌بندی: گردشگری و میراث
  • کد خبر: 95101912108
  • خبرنگار : 71191

طالبیان:

حفاظت پیشگیرانه، مهمترین راه حفاظت از آثار تاریخی است

محمدحسن طالبيان

معاون میراث فرهنگی کشور و عضو ایکروم در کارگاه آموزشی «حفاظت پیشگیرانه راهی به سوی موزه سبز» اعلام کرد: حفاظت پیشگیرانه اگر تنها راه برای حفاظت از آثار تاریخی و فرهنگی نباشد مهمترین راه است.

به گ‌ارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، کارگاه بین‌المللی «حفاظت پیشگیرانه گامی به سوی موزه سبز» صبح روز یک‌شنبه (۱۹ دی) با حضور جمعی از موزه‌داران داخلی و نهادهای بین المللی ایکوم، ایکروم و میراث انگلیس (English Heritage) و مسئولان ارشد میراث فرهنگی برگزار شد.

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی و یکی از اعضای مرکز بین‌المللی مطالعه، حفاظت و مرمت آثار تاریخی فرهنگی (ایکروم- ICCROM) با بیان اینکه در عصر مدرن، آثار فرهنگی و تاریخی با فرسایش زیادی مواجه هستند، گفت: باتوجه به اینکه در عصر جدید آثار تاریخی به دلیل توسعه ناپایدار روزافزون با فرسایش زیادی مواجه شده از همین‌رو حفاظت پیشگیرانه با روش‌هایی که متخصصان در اختیار موزه داران قرار می‌دهند، بسیار اهمیت دارد.

وی  درباره‌ی اهمیت برگزاری این کارگاه آموزشی افزود: کارگاه آموزشی حفاظت پیشگیرانه راهی به سوی موزه سبز با این هدف برگزار شده تا موزه‌داران و کارشناسان یاد بگیرند که چگونه در آثار تاریخی و فرهنگی مداخله کمتری داشته باشند و چگونه آثار را دسته بندی، چینش و حفاظت پیشگیرانه کنند.

طالبیان با تاکید بر اینکه امروزه در دنیا برای بهتر حفظ کردن آثار فرهنگی و تاریخی، حفاظت پیشگیرانه اگر تنها راه نباشد، مهمترین راه برای حفاظت از آثار به شمار می‌آید، معتقد است: الگوی موزه‌های سبز روشی است که ما را به ثبات و پایداری در موزه‌ها نزدیک می‌کند؛ به همین دلیل است که در دهه اخیر موضوع حفاظت پیشگیرانه اولویت و سرلوحه فعالیت‌های نهادهای بین‌المللی مثل ایکوم، ایکروم، ایکوموس و یونسکو قرار گرفته است.

وی گفت: درحال حاضر مخاطبان ترجیح می‌دهند که آثار را همانگونه که هست ببینند، بدون آنکه روح اثر تاریخی دستخوش مداخلات انسانی شود. از همین رو چگونگی چینش آثار در ویترین‌ها، بسته‌بندی و پایش دوره‌ای آثار از جمله مواردی است که در این کارگاه مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

براساس این گزارش، کارگاه حفاظت پیشگیرانه راهی به سوی موزه سبز صبح امروز در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با کمک و حمایت معاونت میراث فرهنگی و همچنین همکاری ایکروم فعالیت خود را با اساتید برجسته نهادهای بین المللی دنیا و بسیاری از موزه داران داخلی آغاز کرده است. این کارگاه تا پنجشنبه (۲۳ دی ماه) ادامه دارد و کارگاه های عملی آن در موزه ملی ایران و کاخ گلستان برگزار می شود.
انتهای پیام