• پنجشنبه / ۲۵ خرداد ۱۳۹۶ / ۱۲:۴۹
  • دسته‌بندی: خانواده
  • کد خبر: 96032514426
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام (ره):

کمیته امداد در عرصه اشتغال‌های خُرد گام بر می‌دارد

کمیته امداد

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور گفت: کمیته امداد در سطح کشور در سال گذشته حدود 20 درصد از اشتغال‌های کشور را به خود اختصاص داده است و در سالجاری این آمادگی را داریم که اگر منابع بیشتری در اختیار امداد قرار گیرد در عرصه اشتغال‌های خرد نیز گام های بزرگ تری برداریم.

 به گزارش ایسنا، محمد امید عصر روز گذشته(چهارشنبه) در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در سال گذشته برای نخستین بار حجم خروجی مددجویانی که از چرخه حمایت کمیته امداد خارج شدند حدود دو برابر خانواده هایی بوده است که ورود یافتند، اظهار کرد:همواره در کمیته امداد تاکید بر این است که سمت و سوی حرکت امداد به سوی توانمند سازی خانواده‌ها پیش رود.


وی افزود: امداد همانند یک مرکز اورژانس و توان بخشی است که افراد زمانی که وارد آن می شوند  با تنگناهایی مواجهند که باید مشکلاتشان حل شود و سپس به  وضعیت نرمال در جامعه برسند.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور با بیان اینکه در سال گذشته مجموعا کمیته امداد در سطح کشور توانسته حدود 121 هزار فرصت شغلی را ایجاد کند، اضافه کرد: از این رو یکصد هزار خانوار تنها در سال گذشته از پوشش کمیته امداد خارج شدند.

امید با اشاره به اینکه البته حجم خروج خانوارهایی که به استانها ابلاغ شد 180 هزار خانوار بود، تصریح کرد: ولی با این وجود تا به امروز بیش از صد هزار خانوار از بدنه کمیته امداد جدا و  مستقل شدند.

وی ادامه  داد: کمیته امداد کشور در سال گذشته در بسیاری از نقاط کشور از جمله در استان اصفهان توانست اشتغالهای خوبی را ایجاد کند و استان اصفهان در میان دستگاه های امدادی استانها توانست رتبه برتر را به خود اختصاص دهد.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور، خاطرنشان کرد: استان اصفهان جزو سه استان نخست کشور است که توانست در سال گذشته بیش از صد درصد بودجه خود را عملیاتی کند.

 امید با بیان اینکه خروجی‌های استان اصفهان جزو خروجی‌های بسیار خوبی بوده است، افزود: کمیته امداد کشور بر  اساس ارزیابی هایی که در سطح کشور داشته است مشخص شد که در  طرح های اشتغال در استان اصفهان  سال گذشته جزو سه استان برتر کشور در راستی آزمایی های امداد بوده است.

 وی ادامه داد: در سالجاری در سطح کشور 175 هزار فرصت شغلی را  تعریف کردیم که 140هزار شغل از طریق تسهیلات اشتغال و 35 هزار شغل نیز از طریق کاریابی تعریف شده است.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور با بیان اینکه 3200 میلیارد تومان اعتبار برای 140 هزار فرصت شغلی از طریق تسهیلات پیش بینی کردیم، گفت: دو میلیارد و 100 میلیارد تومان از طریق قرض الحسنه بانکی و یک هزار و 100 میلیارد تومان از منابع صندوق اشتغال نیازمندان کمیته تامین می شود.

 امید با اشاره به اینکه سقف سرانه پرداخت تسهیلات  کمیته امداد برای خانواده ها در بانک از 15 میلیون تومان به بیست میلیون تومان افزایش یافته است،اضافه کرد: در سالجاری به استانها ابلاغ  کردیم که از  منابع خود امداد تا 50 میلیون تومان  افزایش اعتبار اضافه کنند.

وی تصریح کرد: در بازپرداختها و تنفس نیز یکسری شرایط جدیدی  را به استانها ابلاغ می کنیم بدین معنا که  سقف امداد را حداقل 40 درصد در تمام تسهیلات بالا خواهیم برد و  در سالجاری 140 هزار فرصت شغلی از طریق تسهیلات ایجاد می‌کنیم.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور با بیان اینکه استان اصفهان به دلیل اینکه یک استان صنعتی است در کاریابی صنعتی بسیار خوب عمل کرده است، گفت: اعلام کردیم که اگر بنگاهی از  نیروی امداد استفاده کند در یکسال اول صد درصد حق بیمه برایش پرداخت می کنیم و در سال دوم 50 درصد پرداخت می کنیم که به  تمامی استانها ابلاغ  کرده‌ایم و جزو شرایط خاص است.

امید ادامه داد: در سالجاری یک کار گسترده ای در خصوص آموزش مددجویان تحت حمایت داریم که در واقع آموزش می بینند تا مهارت لازم برای ورود به یک شغل را داشته باشند؛ تجربه ثابت کرده  است که در آن دسته از اشتغالات امداد که مددجویان از مهارت های بالاتری برخوردارند پایداری بیشتری به وجود می آید.

وی با بیان اینکه در  استان اصفهان در بخش آموزش و مهارت بنا داریم در سالجاری طرح "استادشاگردی غریب "و طرح "آموزش در محیط واقعی کار" را با سازمان فنی و حرفه ای عملیاتی کنیم، افزود: بدون شک یکی از استانهای بسیار خوب در این زمینه استان اصفهان است. این بخش را با سازمان فنی و حرفه ای توافق کردیم و امسال اجرایی خواهیم کرد.
 
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور با بیان اینکه کمیته امداد در سطح کشور در سال گذشته حدود 20 درصد از اشتغال های کشور را انجام داده است، خاطر نشان کرد:  در سالجاری این آمادگی را  داریم که اگر منابع بیشتری در اختیار امداد قرار گیرد در عرصه اشتغال‌های خرد  نیز گام های بزرگ تری برداریم.

امید ادامه داد: از مجموعه اشتغال کمیته امداد65 درصد در روستاها و 35 درصد زنان سرپرست خانوار هستند. این امر تاثیر بسیار خوبی در اقتصاد  ملی دارد. طرح‌های اشتغال امداد در عرصه کشاورزی و دامپروری حدود 6 درصد از تولیدات کشورا را در اختیار دارد، 16 درصد از صنایع دستی کشور و استان اصفهان جزو استانهای پیشتاز در این زمینه است. همچنین  در بخش خدمات بین 4 تا 6 درصد  کار می‌کنیم.

وی با بیان اینکه در سالجاری محور کار این است که در مجموعه کمیته امداد بر اساس توانمند سازی خانواده ها  قدم برداشته شود، گفت: اعتبارات کمیته امداد استان اصفهان در سالجاری را با توجه به عملکرد خوبی که داشته است 180 میلیارد تومان پیش بینی کردیم.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور، افزود: 120 میلیارد تومان از منابع بانکی و 60 میلبارد تومان از منابع صندوق امداد تامین می شود.


انتهای پیام