• دوشنبه / ۱۳ شهریور ۱۳۹۶ / ۱۱:۱۰
  • دسته‌بندی: رسانه
  • کد خبر: 96061307498
  • منبع : صدا و سیما

پخش خلاصه صوتی کتاب‌های برتر ایران و جهان از رادیو

پخش خلاصه صوتی کتاب‌های برتر ایران و جهان از رادیو

برنامه «کتاب شب» رادیو تهران تلاش می‌کند خلاصه‌ای مفید از کتاب‌های مشهور را به صورت صوتی در اختیار عموم قرار دهد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی رادیو تهران، محمد باقر رضایی، نویسنده و مشاور محتوایی برنامه کتاب شب گفت: در برنامه کتاب شب فقط به ادبیات داستانی یعنی رمان و داستان کوتاه نمی پردازیم، بلکه به «کتاب» در سطح کلی آن پرداخته می‌شود که شامل کتاب‌های برتر ایران و جهان در زمینه‌های اجتماعی، تاریخی، دینی، اخلاقی، خاطرات و شبیه اینها خواهد بود؛ البته در همه این کتاب‌ها، جنبه‌های روایی و داستانی، حالت کششی و تعلیق باید وجود داشته باشد، اگر هم نداشته باشد، ما موظفیم در تنظیم رادیویی آن، این عناصر جذب مخاطب را ایجاد کنیم؛ البته این به معنای اضافه کردن به متن نیست بلکه تنظیم رادیویی به مفهوم فنی آن است که البته تخصص می خواهد.

وی با بیان ویژگی‌ها و شاخصه‌های انتخاب کتاب‌ها افزود: اول مهم بودن کتاب. دوم پرطرفدار بودن آن. سوم اهمیت آن در فضای روز جامعه. چهارم مناسبت‌های خاص و پنجم درخواست‌های شنوندگان. البته خود کتاب هم باید به قلم نویسندگان متبحر نوشته شده باشد و یا ترجمه هایی قابل قبول داشته باشد.  

رضایی تصریح کرد: انتخاب یک کتاب برای خوانش در این برنامه با اصولی همراه است که فقط یک نفر که با کل رادیو، محدودیت ها، قوانین، سیاست های آن و همچنین با خط قرمزها و حساسیت های عرفی جامعه آشناست می تواند این انتخاب را انجام دهد. مردم ما وقت و حوصله کتاب خواندن، به خصوص کتاب های قطور و حتی شاید کتاب های عادی را ندارند. در تمام دنیا این طور کتابها را خلاصه می کنند تا راحت تر در دسترس عموم باشد و آنها را زودتر جذب کند. برنامه کتاب شب با سابقه ای درازمدت که حتی به قبل از انقلاب هم می رسد، یکی از امکاناتی است که می تواند خلاصه ای مفید از کتاب های مشهور را به صورت صوتی در اختیار عموم بگذارد تا مورد استفاده همه اقشار از جمله نابینایان، کارگران در حال کار، راهبران و مسافران قطار، اتوبوس، تاکسی، ون، حتی هواپیما باشد و در محیط های عمومی مثل پارک ها و ایستگاه های مترو هم بتوان آن را شنید.

انتهای پیام