• شنبه / ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ / ۱۲:۲۸
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 96062513999
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

سلیمی تشریح کرد: مهمترین راهکارهای خروج از وابستگی به اقتصاد نفتی

اصغر سلیمی

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی گفت: مهم‌ترین راهکار برای خروج از وابستگی به اقتصاد نفتی، بدون شک تکیه‌ بر نخبگان و جوانان کشور و برطرف کردن بوروکراسی‌های اداری است.

اصغر سلیمی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره مهم‌ترین راهکارها برای متکی نبودن اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی، اظهار داشت: با توجه به اینکه کشورمان دارای ظرفیت‌های مختلفی در بخش‌های صنعت و معدن، کشاورزی و بهره‌مندی از جوانان نخبه و دانشمند است می‌توانیم از این پتانسیل‌ها برای بحث کارآفرینی و همچنین صادرات محصولاتمان به کشورهای هدف استفاده کنیم.

وی افزود: یکی از مشکلاتی که کشور ما با آن درگیر است این است که برای بسیاری از محصولاتمان برند سازی نکرده‌ایم. در محصولاتی مانند زعفران و پسته دارای پتانسیل زیادی هستیم. همچنین در صنعت فرش توانمندی‌های زیادی داریم که به‌درستی از آن‌ها استفاده نمی‌کنیم.

این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: باید روی محصولاتی که قابل رقابت با دنیا هستند کار و سرمایه‌گذاری بیشتری کنیم نه محصولاتی که چند سال است در جهان مطرح شده‌اند. همچنین باید سرمایه‌گذاری برای کارآفرینی را تسهیل کنیم چراکه مقام معظم رهبری دو سال متوالی است که روی بحث اقتصاد متمرکز شده‌اند و رییس جمهور هم اشتغال و کارآفرینی را در رأس برنامه‌های دولت قرار داده است.

سلیمی تصریح کرد: بنابراین تیم اقتصادی دولت باید هماهنگ و همفکر باشد و بتواند در کنار سایر قوا مشکلات اقتصادی کشور را مرتفع کند. جوانان کشور باید بتوانند روی پای خود بایستند و همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند باید بتوانیم نیازمان را از نفت برای تأمین درآمدهای کشور کم کنیم و صادرات غیرنفتی را در اولویت کاری خود قرار دهیم.

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی گفت: همچنین بحث مالیات‌ها در کشور باید قانون‌مند شود. قطعاً باید از تکنولوژی‌های روز دنیا برای تجهیز کارخانه‌های خودمان استفاده و از این تکنولوژی‌ها استفاده بهینه کنیم. قطعاً می‌توانیم هم‌ردیف بسیاری از کشورها در بحث اقتصاد باشیم و حتی بالاتر از این کشورها، چراکه ثابت کرده‌ایم در بسیاری از حوزه‌ها اگر بخواهیم می‌توانیم موفق باشیم.

وی ادامه داد: برای مثال در سیستم دفاعی توانسته‌ایم روی پای خود بایستیم و خیلی از چیزهایی را که در گذشته باید از کشورهای دیگر وارد می‌کردیم امروز در داخل به‌راحتی تولید می‌شود. در زمان جنگ سیم‌خاردار و گونی را وارد می‌کردیم، اما هم‌اکنون در حوزه دفاعی با بسیاری از کشورهای دنیا رقابت می‌کنیم.

سلیمی خاطرنشان کرد: بنابراین در صنایع دیگر هم می‌توانیم از  تجربیات بخش دفاعی استفاده کنیم و قطعاً جوانان ایران باید هدف و انگیزه‌شان را دوچندان کنند تا به اهداف عالیه برسیم.

این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی، گفت: باید یک تیم هماهنگ و منسجم داشته باشیم و تمام وزرا با سایر قوا هماهنگ باشند. سه قوه باید مسائل را با هم هماهنگ کنند چرا که اگر یکی از قوا با دیگر قوا هماهنگ نباشد مشکل ایجاد می‌کند. همه باید دست به دست هم دهیم تا این باری را که روی زمین مانده است بلند کنیم.

انتهای پیام