• پنجشنبه / ۲۰ مهر ۱۳۹۶ / ۰۹:۱۴
  • دسته‌بندی: گیلان
  • کد خبر: 96072010939
  • منبع : نمایندگی گیلان

مدیر عامل راه آهن ایران:

اتصال آستارا به شبکه سراسری ریلی کشور از مهمترین اهداف دولت است

اتصال آستارا به شبکه سراسری ریلی کشور از مهمترین اهداف دولت است

ایسنا/گیلان مدیر عامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: اتصال بندر مرزی آستارا به شبکه سراسری ریلی کشور از مهمترین اهداف دولت تدبیر و امید است.

 به گزارش ایسنا، «دکترسعید محمدزاده» در جریان سفر یک روزه خود به شهرستان مرزی بندر آستارا و ملاقات با «جاوید قربان اف» مدیر عامل راه آهن جمهوری آذربایجان، از میزان پیشرفت احداث راه آهن بین المللی آستارا – آستارا بازدید کرد و در جمع خبرنگاران گفت: مقام معظم رهبری بر فعال شدن کریدور شمال - جنوب تأکید کردهاند و اتصال آستارا به شبکه سراسری ریلی کشور و سپس اتصال به خلیج فارس یکی از طرحهای مهم در حال پیگیری دولت تدبیر و امید است.

وی تکمیل راه آهن رشت – آستارا و تحقق این مهم را نیازمند اعتبار 3 هزار میلیارد تومانی برشمرد و ادامه داد: دولت جمهوری آذربایجان در حال سرمایه گذاری 60 میلیون یورویی برای توسعه خط آهن آستارا - آستارا و احداث پایانه ریلی در خاک جمهوری اسلامی ایران است.

وی تسریع در احداث و تجهیز بارانداز ریلی خط آهن آستارا – آستارا را از مهمترین اهداف بازدید و نشست دو جانبه آستارا عنوان کرد و افزود: موضوع اتصال این خط ریلی مراحل پایانی خود را طی میکند و در ظرف دو ماه آینده نخستین قطار کانتینری به پایانه آستارا خواهد رسید.

دکتر محمدزاده با بیان اینکه در کنار کریدور شمال – جنوب، کریدور مهم جنوب - غرب را هم پیگیر هستیم، خاطرنشان کرد: کریدور شمال – جنوب خط ریلی جنوب ایران را به مرز آستارا، جمهوری آذربایجان، گرجستان، اوکراین و لهستان متصل و نقش مهمی را در جابجایی کالا بین کشورهای جنوب شرق آسیا و کشورهای CIS و اروپا ایفا میکند.

وی با تأکید بر اینکه بهره مندی از همه مدلهای حمل‌ و نقل در موازات یکدیگر سبب توسعه اقتصاد کشور می‌شود، اضافه کرد: شهرستان مرزی بندر آستارا با موقعیت منحصر به فرد خود از همه این ظرفیتها برخوردار است.

مدیر عامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران رفع موانع ترانزیتی را از مهمترین برنامههای وزارت راه و شهرسازی عنوان کرد و یاد آور شد: در سال 1395 بالغ بر یک و نیم میلیون تن ترانزیت کالا را از طریق شبکه ریلی کشور انجام دادهایم و با پیگیریهای انجام شده این حجم ترانزیت در 6 ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 50 درصد افزایش را نشان میدهد.


انتهای پیام