• جمعه / ۲۱ مهر ۱۳۹۶ / ۱۷:۳۰
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 96072111534
  • منبع : نمایندگی خراسان رضوی

مجید انصاری:

امام(ره) معمای پیچیده وجود ائمه‌ اطهار(ع) را برای ما حل کرد

مجید انصاری

یک عضو مجمع روحانیون مبارز گفت: یکی از ویژگی‌های امام(ره) از دیدگاه من این بود که معمای پیچیده وجود ائمه‌اطهار(ع) را برای ما حل کرد و به تعبیری «امام معصوم نبود اما تا مرزهای عصمت پیش رفت.»

به گزارش ایسنا حجت‌الاسلام و المسلمین مجید انصاری در آئین اختتامیه هفتمین اردوی فرهنگی- آموزشی «طریق جاوید» در خراسان‌رضوی اظهار داشت: اگر موضوع این همایش، «اخلاق و عرفان» از دیدگاه امام(ره) انتخاب شده، انتخابی بجا و نیاز مبرم روز کشور است و می‌توان گفت الگوی خوبی نیز برای پرداختن به ابعاد اخلاقی و عرفانی امام(ره)  نیز انتخاب شده است، در این میان اما نباید نسبت به شخصیت امام(ره) و حتی ائمه اطهار(ع) غلو کنیم؛ چراکه ائمه‌اطهار(ع) نیز ما را از غلو پرهیز می‌دارند. بر همین اساس با توجه به این‌که امروز جامعه ما نیازمند به معرفی الگوهای برتر است؛ چه کسی بهتر از امام راحل را می‌توان سراغ گرفت.

وی ادامه داد: معرفی الگوهای برتر می‌تواند توسط جنبش دانشجویی شکل بگیرد؛ چراکه اگر امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یک وظیفه دینی و اخلاقی ماست، امروز روز آن است. نمی‌توان در مقابل کجی‌ها و کج خلقی‌های مختلف سکوت کنیم و چه کسی بهتر از جامعه دانشجویی و جوانانی که در نقطه صعود و در نزدیک‌ترین نقطه به خداوند هستند و می‌توانند عزم جزم جدی و سازمان‌یافته اساسی برای بازخوانی الگوهای عصر خود در زمینه‌های مختلف داشته باشد.

وی با بیان این‌که «در این بین، اما جوانان رزمنده، پژوهشگر، مخترعین، جوانان هنرمند و  ورزشکار نیز می‌توانند به عنوان الگوی برتر به همگان معرفی شوند»، تصریح کرد: چرا که همه ساعات زندگی ما نیازمند الگو است و کدام ساعت است که به الگو نیاز نداشته باشیم. برای طی مسیر عرصه‌های معنوی نیازمند به الگوهای برتر، الگوهایی که توانستند مسیری را به نحوی صحیح طی کنند، هستیم. حتی در زندگی مادی و اقتصادی خود نیز نیازمند الگوی موفق خواهیم بود. افرادی که بدون قانون شکنی، رانت‌خواری، نورچشم‌بازی توانسته‌اند ثروت آفرینی کرده و به جامعه خود نیز خدمت کند.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخشی دیگر از گفته‌های خود در خصوص معنویت و اخلاق در سیره و زندگی امام(ره) عنوان کرد: در خصوص مباحث عرفان عقاید مختلفی وجود دارد. برخی‌ها وقتی صحبت از اخلاق می‌شود به سمت اخلاق صوفیانه  و انزواطلبانه  که قرآن‌کریم آن را رد می‌کند، کشیده می‌شوند. عده‌ای به سمت انزوا از جامعه، خلسه‌های صوفیانه و همچنین دست شستن از خلق و جهان می‎‌روند. در این میان همچنین گاهی عده‌ای به دلیل سختی که از عرصه عرفان و اخلاق  وجود دارد، ناامیدانه از آن می‌گذرند.

وی اضافه کرد: پاسخ این است که اسم اعظم خداوند، قرآن‌کریم و وجود پیامبر(ص) است. ما نیز می‌توانیم اسم نااعظم خدا باشیم همان‌طور که در قرآن عنوان شده که «خداوند شما را  از زمین آفریده و وظیفه عمران و آبادانی به نمایندگی از خدا به شما سپرده‌است.»

وی ادامه داد: اگر در هر گوشه از کره‌زمین، در عرصه‌های زیست محیطی عالم، چه محیط زیست طبیعی، اخلاقی، علمی، معنوی و اجتماعی خرابی، ویرانی، جهل، فقر و ظلمی وجود داشته باشد کوتاهی از ماست؛ چراکه وظیفه آبادی به ما محول شده است. همچنین اگر روابط اجتماعی ما ویران است و فقر و بیکاری به چشم می‌خورد، با استناد به این آیه شریف، باید در کوتاهی‌هایی که در انجام وظیفه نمایندگی خدا در زمین داریم، جست‌وجو کنیم.

انصاری با بیان این‌که «نماینده خدا باید تجلی‌گاه صفات خداوند باشد و ویژگی‌هایی از او را انعکاس دهد»، گفت: آیا خداوند غیر ازخیر و کمال مطلق است. هر زشتی به عنوان صفات جلال از ساحت ربوبی او دور است؛ بنابراین هر جلوه از زیبایی که در زندگی ما تجلی می‌کند، در واقع تجلی اسمی از اسماء خدا در آن شعاع مخصوص به خود است. بنابراین ما هم می‌توانیم از پیامبر(ص) الگو بگیریم و هم این ظرفیت را داریم که متحول شویم.

وی در بخشی دیگر از گفته‌های خود با بیان این‌که «امام(ره) انسان مجسم این موضوعات و شکل گرفته از الگوهای الهی در دوران معاصر ما است»، اظهار داشت: زمانی که صحبت از امام(ره) می‌شود، در واقع نباید به ایشان به قول حجت‌الاسلام و المسلمین حسن خمینی، یادگار امام(ره) نگاه کاریکاتوری داشته باشیم. نباید برخی ابعاد امام(ره) را برجسته و بعدی دیگر را نادید گرفت و این نگاه، نگاه کاریکاتوری به سیمای امام(ره) است. امام(ره) از ابتدای جوانی، در دوران تحصیل، تدریس و حکومت و زمامداری خود سعی کرد آنگونه زندگی کنند که خدا گفته با توجه به اینکه امام(ره) در عرفان نظری، یکی از نظریه پردازان بزرگ عرفان است. اما ایشان بیش از آن‌که اخلاق نظری به عرفان را طی کزده باشند، اخلاق عملی را معرفی کردند و به آنچه خوانده‌بودند عمل می‌کردند.

وی با بیان این‌که «آنچه در منظومه اخلاقی امام نقش محوری و کلیدی ایفا کرده است، مسئله توحید به خداست»، خاطرنشان کرد: این‌که امام(ره) فرمود «عالم محضر خداست؛ در محضر خدا گناه نکنید» سخن آموزنده‌ای است، و می‌توان به این نکته اشاره کرد که عنوان نمی‌کنند از ترس جهنم گناه نکنید. اگر در مقام اعتقادات و پرورش آن به این نقطه برسیم که خدا را می‌بینیم و خدا هرکجا با ماست، امکان انجام معصیت نیز وجود نخواهد داشت.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اعتقاد بر این‌که امام(ره) خداوند را در زندگی خود حی و حاضر می‌دید، عنوان کرد: بر همین اساس در ظاهر و باطن زندگی ایشان تنها یک چیز حاضر بود، اینکه امام(ره) هیچگاه اهل زهد فروشی، ریا و خودنمایی نبود.

وی در بخشی دیگر از گفته‌های خود با بیان این‌که «ما به شدت در معرض آسیب‌های گوناگون اخلاقی قرار گرفته‌ایم»، اظهار داشت: درست است که در کلیت یک جامعه  اسلامی هستیم و نظام ما نیز نظام جمهوری اسلامی است اما همانطور که امیرالمومنین(ع) فرمودند «من نمی‌توانم دلخوش کنم که به من امیرالمومنین(ع) بگویند و در عرصه کشور پهناور من، فساد و تباهی و ظلم وجود داشته باشد» ما نیز نمی‌توانیم صرفا به این دلیل که نظام ما نظام جمهوری اسلامی است چشم بر روی نارسایی‌ها و آسیب‌ها ببندیم.

 وی ادامه داد: امروز در عرصه‌های مختلف مانند رقابت‌های اجتماعی، فرهنگی، در زندگی شخصی، سیاسی در عرصه‌های قضایی و اجرایی و همچنین در حوزه حکومت و زندگی افراد به شدت دچار آسیب‌های ویرانگری شده‌ایم.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام  عنوان کرد: از مسائل عادی زندگی و تعالیم اسلامی مانند صله رحم، احترام به بزرگترها، تا در داوری‌های خود نسبت به رقیب، مخالف و دشمن، در مرزبندی نسبت به جریانات و همچنین رفتار فردی و نحوه سلوک درون خانواده با کم و کاستی‌هایی روبرو هستیم و با کمال تاسف آمارهای خوبی در حوزه استحکام خانواده و جرائم اجتماع ناشی از بداخلاقی‌ها به چشم نمی‌خورد.


انتهای پیام