• دوشنبه / ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ / ۱۵:۰۸
  • دسته‌بندی: انرژی
  • کد خبر: 97021709228
  • خبرنگار : 71498

رییس سندیکای تولیدکنندگان برق:

افزایش ۷درصدی قیمت برق مشکل ما را حل نمی‌کند

افزایش ۷درصدی قیمت برق مشکل ما را حل نمی‌کند

به گفته رئیس هیات مدیره سندیکای شرکت های تولیدکننده برق، افزایش هفت درصدی قیمت برق به هیچ وجه نمی تواند مشکلات این صنعت را حل کند؛ چراکه قیمت برق در همه کشورهای همسایه بالاتر از پنج سنت است اما زمانی که ما می خواهیم قیمت برق را به یک سنت برسانیم، همه اعتراض می کنند

به گزارش ایسنا، محمد علی وحدتی - رئیس هیات مدیره سندیکای شرکت های تولیدکننده برق - امروز در نشستی گفت: در حال حاضر طلب تولیدکنندگان برق از وزارت نیرو ۲۵ هزار میلیارد تومان است که به دلیل تاخیر در پرداخت این رقم، تعمیرات اساسی در برخی از نیروگاه ها انجام نشده است که این مساله قطعا مشکلاتی را به دنبال خواهد داشت.

او با بیان اینکه ۶۰ درصد برق مصرفی کشور توسط نیروگاه های غیردولتی تامین می شود، اظهار کرد: برنامه دولت این است که سهم بخش خصوصی را در تامین برق به ۸۰ درصد برساند.

وی با تاکید بر این که دولت خریدار اصلی برق تولیدکنندگان بخش خصوصی است، اظهار کرد: این در شرایطی است که پرداخت مطالبات تولیدکننندگان برق توسط دولت به موقع انجام نمی شود و این موضوع فشاری سنگین به نیروگاه های غیردولتی وارد می کند.

رئیس هیات مدیره سندیکای شرکت های تولیدکننده برق با بیان اینکه دولت بابت این تاخیرها خسارتی پرداخت نمی کند، تصریح کرد: این در حالی است که دستگاه های دولتی بابت دریافت طلب خود از بخش خصوصی خسارت دریافت می کنند و اکنون در همین رابطه سه تن از نیروگاه داران ممنوع الخروج شده و حکم ضبط اموال آنها صادر شده است.

به گفته وحدتی نیروگاه ها در فصل های کم باری که مصرف برق کاهش می یابد، به تعمیرات اساسی واحدها می پردازند اما در شرایطی که مطالبات آنها پرداخت نشده است، نیروگاه های خصوصی حتی نمی تواننند حقوق کارکنان خود را پرداخت کنند. مشکل تامین نقدینگی سبب شده آنها نتوانند تعمیرات اساسی واحدهای نیروگاهی را طبق برنامه انجام دهند.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: تعویق تعمیرات اساسی به ذاته باعت کاهش تولید نمی شود اما ممکن است در زمان اوج مصرف منجر به خروج واحدهای نیروگاهی از مدار تولید شود؛ در این صورت، کاهشی پیش بینی نشده در میزان تولید نیروگاه ها خواهیم داشت.

وحدتی با بیان اینکه تعرفه های خرید برق از نیروگاه های خصوصی در چهار سال اخیر نه تنها افزایش پیدا نکرده بلکه از هر کیلووات ساعت ۴۴۴ ریال به ۴۰۶ ریال کاهش پیدا کرده است، اظهار کرد: در صورت اصلاح نشدن تعرفه های برق، اگر امسال خاموشی نداشته باشیم، سال آینده و سالهای بعد حتماً با خاموشی روبرو خواهیم شد.

وی با اشاره به پرداخت مطالبات نیروگاه داران از طریق اسناد خزانه اسلامی، عنوان کرد: حجم مطالبات فعالان این بخش از دولت بسیار بیشتر از حدی است که دولت بتواند با اوراق خزانه اسلامی آنها را تسویه کند.

رئیس هیات مدیره سندیکای شرکت های تولیدکننده برق با تاکید بر اینکه تولیدکنندگان برق طبق قانون می توانند معاملات دوجانبه با مصرف کنندگان عمده برق امضا کنند و برق تولیدی خود را به آنها بفروشند، گفت: این قراردادها امضا شده است اما اکنون کل معاملات دوجانبه متوقف شده و نیروگاه ها ملزم شده اند که برق تولیدی خود را فقط به دولت عرضه کنند.

وحدتی با اشاره به صادرات برق به کشورهای همسایه افزود: ایران به کشورهای افغانستان، پاکستان، عراق و ترکیه برق صادر می کند که البته صادرات برق به دلیل مطالبات ۲۰۰ میلیون یورویی وزارت نیرو فعلا متوقف شده است.

به گفته رئیس هیات مدیره سندیکای شرکت های تولیدکننده برق، صادرات برق از نظر قانونی به بخش خصوصی واگذار شده اما عملا چنین اتفاقی نیفتاده است. البته دریافت بخشی از وجوه برق صادراتی به عهده تولیدکنندگان قرار گرفته است که این امر هزینه های انتقال پول را به فعالان بخش خصوصی تحمیل می کند. به عنوان نمونه، ما برای دریافت و انتقال ۱۰۰ دلار، باید ۱۰ دلار هزینه کنیم.

انتهای پیام