• شنبه / ۵ آبان ۱۳۹۷ / ۰۷:۲۵
  • دسته‌بندی: دین و اندیشه
  • کد خبر: 97080501960
  • خبرنگار : 71461

جعفری:

اربعین وحدت‌آفرین و جلوه‌ای از مدل اقتصادی زمان ظهور امام زمان (عج) است

اربعین وحدت‌آفرین و جلوه‌ای از مدل اقتصادی زمان ظهور امام زمان (عج) است

عضو هیات مدیره انجمن علمی مهدویت حوزه علمیه قم با بیان اینکه در بحث پیاده‌روی اربعین ابعاد مختلفی وجود دارد که هنوز به درستی مورد بحث و ارزیابی قرار نگرفته است و باید گفت‌وگو و تعامل بیشتری در رابطه با آن داشته باشیم چرا که یک حرکت طراحی شده از سوی امام حسن عسگری (ع) و وحدت آفرین است گفت: دایره وحدت امام حسین (ع) از شکل، رنگ، نژاد و دین فراتر رفته و انسان‌ها را با هر فکر و عقیده‌ای گرد یکدیگر جمع می‌کند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین جعفری در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به این موضوع که پیاده‌روی اربعین را باید از ابعاد مختلفی مورد بحث و بررسی قرار داد اظهار کرد: یکی از مطالبی که در زیارت اربعین باید به آن پرداخته شود، متن زیارتنامه اربعین امام حسین (ع) است. در این متن وارد شده که امام حسین (ع) وارث انبیای الهی است؛ یعنی امام حسین (ع) تمام ویژگی‌های بارزی که در ائمه (ع) وجود داشته است را به ارث برده است. ویژگی‌هایی همچون مهربانی، مبارزه با ظلم، عدم سکوت در برابر دشمن، رحمت و ... .

وی خاطرنشان کرد: بعد دیگر زیارت اربعین این است که در این زیارتنامه تفکیکی در دو مسیر حق و باطل به وجود می‌آید. در زیارتنامه اربعین مسیر افرادی که به سمت دنیاطلبی می‌روند و منافع آخرت را با دنیا عوض می‌کنند و کسانی که کورکورانه پیرو راه نادرست می‌شوند مشخص می‌شود. در اینجا مسیر کسی که می‌خواهد با امام حسین (ع) باشد و کسی که می‌خواهد با طاغوت و پستی زندگی کند مشخص می‌شود.

این کارشناس مهدویت خاطرنشان کرد: پیاده‌روی اربعین بحث‌های دیگری نیز دارد و از جمله آن موضوعی است که سال‌ها قبل امام حسن عسگری (ع) آن را طراحی کرده است و یک ساختاری برای پیاده‌روی اربعین در نظر گرفته‌اند و بر آن تاکید ویژه‌ای کرده‌اند. همچنین مقام معظم رهبری در حدود ۴۰ سال پیش بر این موضوع تاکید داشته‌ و آن را به عنوان یک شاخص مطرح می‌کنند. اهل بیت (ع) بر این امر تاکید دارند که مسلمانان در کنار یکدیگر باشند و به اتحاد برسند، این اتحاد از طریق اربعین به وجود می‌آید. وحدت و برادری که به واسطه تجمیع در این زیارت شکل می‌گیرد، غیر قابل وصف است.

جعفری در ادامه با اشاره به این موضوع که برادری‌ای که در این پیاده‌روی اربعین به وجود می‌آید، باعث می‌شود که راحت‌تر در برابر مشکلات ایستادگی کنیم،گفت: گاهی برخی از افراد دانسته یا نادانسته نسبت به این موضوع مطالبی را عنوان می‌کنند که درست نیست. طرحی که امام حسن عسگری (ع) برای اربعین داشته‌اند یک طرح وحدت آفرین است چرا که از بیشتر کشورهای آسیایی،اروپایی، آمریکایی و مناطق مختلف جهان در این مراسم شرکت می‌کنند و نقطه مشترک آن‌ها امام حسین(ع) است.

وی ادامه داد: اینکه دشمنان می‌خواهند همواره در این عرصه سنگ‌اندازی داشته باشند برای این است که شاهد شکل‌گیری این وحدت هستند. ما می‌بینیم که با تمام مشکلات اقتصادی که وجود داشته است نه ذره‌ای از میزبانی عراقی‌ها کم شده است و نه مهمانان پشیمان شده‌اند. این یک جلوه‌ای از مدل اقتصادی زمان ظهور امام زمان (عج) است. کسی که حتی کمترین چیزی را دارد با تمام وجود در اختیار سایرین قرار می‌دهد و افراد هم در حدی که لازم دارند از آن برمی‌دارند. این یعنی یک بی‌نیازی در بین تمام افراد به وجود می‌آید و شاهد شکل‌گیری حرص، طمع و احتکار در مسائل اقتصادی نیستیم.

وی در ادامه با اشاره به مدل‌های مختلف وحدت خاطرنشان کرد: در اربعین قلب‌ها به یکدیگر گره می‌خورند و رنگ‌ها و زبان‌های مختلف همگی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و این نشان از آن دارد که  عشق و ارادت نسبت به امام  حسین (ع) وحدت‌آفرین است. ما چند مدل وحدت داریم؛یک مدلی که کشورهای همسایه برخلاف عملکرد دشمنان با یکدیگر به وحدت می‌رسند و وحدت دوم مربوط به مسلمانان جهان است. وحدت سوم دایره گسترده‌تری دارد و در رابطه با امام حسین (ع) شاهد این موضوع هستیم که علاوه بر شیعیان و مسلمانان حتی غیرمسلمانان نیز در این مراسم حضور پیدا می‌کنند. این وحدتی که از رنگ‌ها و نژادهای مختلف می‌بینیم باعث می‌شود که به این نتیجه برسیم که امام حسین (ع) تا چه اندازه وحدت‌آفرین است. اگر این مسیر به انحراف نرود که نمی‌رود، می‌توانیم این را الگویی برای زمان ظهور حضرت مهدی (عج) بدانیم که افراد با هرچه که دارند و ندارند با هر قوم و نژادی که هستند گرد یکدیگر و برای امام خود جمع می‌شوند.

انتهای پیام